Co warto wiedzieć o zbiornikach przeciwpożarowych?

Firma Miltom specjalizuje się w projektowaniu, dostawie oraz montażu zbiorników przeciwpożarowych. Andrzej Konieczny, specjalista ds. sprzedaży zbiorników, podzielił się z redakcją „Nowoczesnych Hal” praktycznymi informacjami na temat funkcji i źródeł zasilania zbiorników, wytycznych do postawienia zbiornika na działce oraz składowych, które wpływają na projekt, wycenę oraz instalację.

Co-warto-wiedziec-o-zbiornikach-przeciwpozarowych-Andrzej-Konieczny
Andrzej Konieczny, specjalista ds. sprzedaży zbiorników w firmie Miltom

Jakie funkcje spełniają zbiorniki ppoż. i w jakich celach są wykorzystywane?

Stalowe zbiorniki ppoż. są depozytami rezerwy wody używanej w systemach ochrony przeciwpożarowej takich obiektów jak: hale magazynowo-produkcyjne, centra logistyczne, galerie handlowe czy inne obiekty użyteczności publicznej. Ostatnio coraz częściej wykorzystywane są również do zabezpieczania wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Zbiorniki rezerwy wody służą również jako zapasowe źródło zasilania pomp instalacji hydrantowych i tryskaczowych. Są również indywidualnym źródłem poboru wody dla wozów bojowych straży pożarnej.

Jakie wytyczne stosowane są przy wyborze zbiornika dla konkretnej nieruchomości?

Podczas fazy projektowania zbiornika należy uwzględnić wytyczne zawarte w rozporządzeniach ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz wymagania zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego terenu inwestycji. Wymagania inspektora ppoż. odpowiadającego za wykonanie oraz konstrukcja zbiornika powinny być zgodne z normami i standardami jakości i bezpieczeństwa (np. NFPA22 czy FM Global). Powinny także uwzględniać wytyczne dotyczące oddziaływania warunków atmosferycznych na konstrukcję zbiornika. Należą do nich obciążenia parcia wiatrem i opadami atmosferycznymi oraz warunki sejsmiczne danej lokalizacji zbiornika.

Jakie źródła zasilania zbiorników w wodę mogą być stosowane?

Zgodnie z normą PN-B-02857:2017-04 z kwietnia 2017 r. i zapisem nr 4.11 dotyczącym czasu napełniania zbiorników wodnych po ich całkowitym opróżnieniu, aby spełnić określone w normie wymagania, zbiornik powinien być wyposażony w pojedyncze źródło zapewniające odpowiedni przepływ wody do zbiornika. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest doprowadzenie przewodu zasilającego o dobranej przez projektanta średnicy. Należy podłączyć go do instalacji wodociągowej w danym obiekcie czy lokalizacji. Przewód ten powinien być doprowadzony do zbiornika przez dno lub ścianę zbiornika. Zależy to od warunków gruntowych i klimatycznych występujących w miejscu posadowienia zbiornika ppoż.

Przewód zasilający w zależności od przeznaczenia zbiornika może być zakończony zaworem pływakowym lub przewodem kolanowym. Przewód kolanowy jest wyprowadzony ponad lustro wody wewnątrz depozytu. Często poruszanym przez inwestorów problemem jest kwestia możliwości napełniania zbiorników wodą deszczową. Niestety w przypadku tego rozwiązania nie da się zapewnić stałego dopływu wody do zbiornika, opierając się jedynie na wodzie deszczowej. Nie jest to możliwe ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe.

W swojej ofercie posiadają Państwo pompy i pompownie przeciwpożarowe. Jakie jest ich przeznaczenie i w jakich typach budynków są wykorzystywane?

Pompy, którymi wyposażamy pompownie ppoż. służą głównie do zasilania instalacji gaśniczych, tryskaczowych i hydrantowych. Najczęściej instaluje się je w centrach produkcyjnych i magazynowych, ale również w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

Czy firma Miltom bierze udział w inwestycji już na etapie jej projektowania, aby zoptymalizować koszty użycia zbiorników i urządzeń przeciwpożarowych? Jeśli tak, to jak wyglądają tego typu działania?

Miltom na życzenie inwestorów czy projektantów przygotowujących projekt całej inwestycji może udzielić wsparcia na etapie przygotowania projektu i podczas procesu planowania zabezpieczenia ppoż. obiektu. Podczas projektowania zbiorników ppoż. należy uwzględnić wytyczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów pożarowych (Dz.U. z 2010 r., nr 109, poz. 719) oraz Rozporządzeniu z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. z 2009 r., nr 124, poz. 1030).

Jako producent zbiorników wspomagamy biura projektowe, udostępniając projekty wykonawcze zbiorników ppoż., rysunki, opisy czy obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji. Doradzamy również w kwestii zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych oraz norm ochrony przeciwpożarowej. W związku z modułową konstrukcją zbiorników pomagamy w doborze gabarytów zbiorników w celu uzyskania wymaganej pojemności użytkowej. Dodatkowo udostępniamy wszelkie materiały dotyczące wykonania płyty fundamentowej i prac związanych z posadowieniem zbiorników. Tj. ogólne wytyczne wykonania, projekt wykonawczy, lokalizacje niezbędnego wyposażenia (studzienki kanalizacyjnej, uziemienia itp.).

Jakie elementy składowe mają wpływ na wycenę urządzeń i systemów przeciwpożarowych w Państwa firmie?

Aby jak najdokładniej przygotować ofertę dla klienta, inwestor/zamawiający powinien udzielić nam szczegółowych odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Jakie jest przeznaczenie zbiornika? (rezerwa wody dla wozów bojowych/do instalacji hydrantowej/do instalacji tryskaczowej)
  2. Jaki ma być standard wykonania? (PN-EN/VdS/ NFPA-22/Aprobata FM)
  3. Jaka jest przybliżona lokalizacja?
  4. Ile ma wynosić pojemność użytkowa/średnica/wysokość?
  5. Jakie mają być zastosowane przewody rurowe (wraz z ich liczbą) oraz rodzajem przejść w zbiorniku (przewód ssawny, przewód zasilający, przewód testowy, przewód PRV – nadmiarowy, przewód spustowy, przewód przelewowy, przewód typu BY-PASS/do chłodzenia pompy Jockey/dodatkowy, przewód ssawny dla wozów bojowych straży pożarnej)?
  6. Czy ma występować izolacja zew./wew. ścian i dachu zbiornika?
  7. Czy ściany zbiornika mają być pomalowane?
  8. Jaki rodzaj uszczelnienia zbiornika ma zostać zastosowany?

W przypadku braku odpowiedzi na którekolwiek z powyższych pytań staramy się dobrać najbardziej ekonomiczne rozwiązanie stosowane przy podobnych realizacjach.

Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas realizacji projektu i jaki jest harmonogram prac od momentu zamówienia do zakończenia zlecenia?

Aby wykonać zlecenie dotyczące projektu i budowy zbiornika/zbiorników dla danego inwestora czy konkretnej inwestycji, niezbędne jest wstępne ustalenie standardu wykonania zbiornika i jego lokalizacji w celu ustalenia ram czasowych i harmonogramu wykonania kontraktu. Po ustaleniu wszystkich szczegółów rozpoczyna się proces realizacji. Standardem dla procesu wykonania i montażu zbiornika ppoż. jest okres od 6 do 12 tygodni od podpisania umowy. Okres ten jest uzależniony od czasu uzyskania surowców, prefabrykacji wszystkich elementów i ich ocynkowania. Po rozpoczęciu montażu zbiornika proces przebiega nieprzerwanie, o ile nie przeszkodzi temu siła wyższa, określona w warunkach umowy. Następnie przeprowadzana jest próba szczelności i na tej podstawie dokonywany jest odbiór końcowy oraz dostarczana jest dokumentacja techniczno–rozruchowa, tzw. DTR, niezbędna do dalszych odbiorów inwestora i rozpoczęcia użytkowania zbiornika ppoż.

Przeczytaj również: Wybrane aspekty projektu tzw. ustawy antysuszowej

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu

W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego

W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.