8 sposobów na ochronę towaru przed kradzieżą i wyłudzeniem

Ryzyko kradzieży i wyłudzeń stanowi poważne zagrożenie dla przewożonych ładunków. Przewoźnicy borykają się nie tylko z możliwością utraty towaru, lecz także z licznymi oszustwami ze strony nieuczciwych kontrahentów. Te negatywne zjawiska generują znaczne straty, co w efekcie wpływa na wynik finansowy. Kto powinien ponosić odpowiedzialność za ochronę towaru? Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i wyłudzeniami w trakcie transportu?

Aktów wandalizmu i rozbojów, zwłaszcza podczas postojów czy przerw kierowców, przybywa. Dodatkowym niebezpieczeństwem są również nierzetelni kontrahenci, wykorzystujący niepewną sytuację przewoźników. W jaki sposób efektywnie zabezpieczyć się przed tego typu incydentami?

ochrona towaru
Źródło zdjęcia – Depositphotos

Sposób 1 – odpowiednie zabezpieczenia

Jak wyjaśnia Beata Gądek, radczyni prawna z TC Kancelarii Prawnej, warto postawić na montaż wszelkiego rodzaju kłódek, plomb i zamków. Dzięki temu dostęp do ładunku stanie się dla złodziei bardziej skomplikowany.

Ważne jest również systematyczne sprawdzanie zabezpieczeń przed każdym wyjazdem oraz po postojach. Jest to ważne ze względu na ryzyko ich uszkodzenia podczas pierwszych prób dostania się do ładunku. W razie odnotowania nieprawidłowości, natychmiast zamontujmy nowe zabezpieczenia – mówi ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

A kto ponosi odpowiedzialność za ochronę ładunku? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku.

Sposób 2 – monitoring GPS

Skuteczną metodą ochrony przed kradzieżą jest monitorowanie ładunku za pomocą systemów GPS. Dzięki możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym, w przypadku przechwycenia towaru możliwe jest  szybkie poinformowanie odpowiednich organów. Wybranie rozwiązań GPS najnowszej generacji pozwoli na uniknięcie przekazania służbom porządkowym błędnych informacji.

Sposób 3 – przemyślany plan postojów

Aby zagwarantować bezpieczeństwo przewożonego towaru warto również starannie przemyśleć miejsca postojów. Dobrze zaplanowana trasa pozwoli zminimalizować ryzyko natychmiastowego poszukiwania bezpiecznego parkingu. Przy wyborze lokalizacji wykorzystujmy swoje doświadczenie oraz dostępne opinie, które możemy znaleźć na grupach, forach lub stronach internetowych. To tam dowiemy się, w których miejscach kradzieże są najczęstsze. Co więcej, internauci dzielą się także poradami, jakie rodzaje zabezpieczeń są najskuteczniejsze na konkretnych obszarach.

Sposób 4 – ubezpieczenie

Należy zadbać również o ubezpieczenie przewożonego ładunku i jego dopasowanie do konkretnych potrzeb. Dlaczego? Porównując skutki utraty towaru, reputacji oraz wiążące się z tym koszty do  wysokości polisy, ubezpieczenie jest zdecydowanie bardzo korzystną opcją.

Posiadanie ubezpieczenia korzystnie wpływa nie tylko na wizerunek firmy, ale i na poczucie bezpieczeństwa kierowców. Stanowi dowód profesjonalizmu oraz gwarantuje zaufanie klientów, eliminując obawy związane z ryzykiem, na przykład bankructwa firmy – wyjaśnia Beata Gądek.

Sposób 5 – dbałość o dokumentację

Kluczowym krokiem jest także staranne udokumentowanie szczegółów dotyczących przewożonego towaru. Ważne jest, abyśmy posiadali informacje na temat stanu, ilości oraz cech charakterystycznych przewożonego ładunku.  

Solidna dokumentacja to klucz do rozwiązania ewentualnych konfliktów i zabezpieczenia interesów.  Stanowi ona dowód potwierdzający straty lub niezgodność towaru z zamówieniem. Zwracajmy szczególną uwagę na dokumenty potwierdzające przejęcie podczas rozładunku. Są one istotne w przypadku ewentualnych roszczeń lub problemów z zapłatą za towar – mówi Beata Gądek, radczyni prawna TC Kancelarii Prawnej.

Sposób 6 – inwestycja w przeszkolenie kierowców

W celu zapewnienia bezpieczeństwa ładunku inwestujmy również w odpowiednie szkolenie kierowców. Powinno ono dotyczyć szczególnie zabezpieczenia towaru, metod ochrony przed kradzieżą oraz postępowania w przypadku utraty ładunku. Czego jeszcze kierowcy mogą dowiedzieć się na takim szkoleniu?

– Skuteczne reagowanie, umiejętne szukanie pomocy czy minimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas transportu – nabyte podczas szkoleń umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – będą dla kierowców na wagę złota – dodaje ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

Sposób 7 – współpraca z organami ścigania

W przypadku zagrożenia przewożonego towaru priorytetem jest natychmiastowe powiadomienie organów ścigania. W tego typu sytuacjach unikajmy bezpośredniego zaangażowania w potyczki ze złodziejami – samodzielna interwencja może bowiem stanowić ryzyko dla zdrowia lub życia.

Czytaj też >> Cyberzagrożenia w 2024 roku – prognozy

Unikajmy wszelkich starć, zarówno werbalnych, jak i fizycznych. W sytuacjach awaryjnych koncentrujmy się przede wszystkim na swoim bezpieczeństwie oraz wezwaniu odpowiednich służb – mówi Beata Gądek, radczyni prawna z TC Kancelarii Prawnej.

Sposób 8 – dobór kontrahentów

Skutecznie zabezpieczanie towaru przed kradzieżą to nie tylko fizyczne środki ochrony. Jest to również umiejętne zarządzanie aspektami kontraktowymi. Zwracajmy zatem uwagę na umowy i właściwy dobór partnerów biznesowych. Warto wybierać podmioty z solidnymi referencjami – zwłaszcza te, z którymi utrzymujemy długotrwałą współpracę.

Dodatkowo poszerzajmy wiedzę na temat kar umownych, które mogą być narzucane w przypadku niewłaściwej realizacji zleceń transportowych. W sytuacji ewentualnego niedotrzymania umowy przez jedną ze stron są one dodatkowym zabezpieczeniem naszych interesów.

Skuteczna ochrona przewożonego towaru wymaga zróżnicowanego podejścia. Umiejętne zarządzanie kontraktami, ubezpieczenie, korzystanie z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, jak i staranne dokumentowanie czy przemyślenie na nowo postojów stanowią klucz do minimalizacji ryzyka kradzieży. W przypadku zagrożenia, priorytetem jest natychmiastowe powiadomienie organów ścigania. Dzięki temu otrzymamy kompleksową strategię ochrony ładunku, podnoszącą bezpieczeństwo i minimalizującą straty firm transportowych.

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

Anodowanie-twarde-anodowe-powloki-tlenkowe-na-aluminium-i-jego-stopach-dlaProdukcji.pl
Partner kategorii:

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...

sektor-transportowy-w-polsce-2025-rokiem-walki-o-przetrwanie

2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?

Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2

Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ

Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

ciecie-plazmowe-analiza-jakosci-powierzchni-ciecia-cz-1-rys-9

Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1

W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:

Partner kategorii:

Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...

elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1

Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN

W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

konferencja-practicorr-2025-fot-2
Partner kategorii:

Konferencja PractiCORR 2025

Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pols­kie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tema­tyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...

system-sygnalizacyjny-sygnalisci-w-przemysle

Sygnaliści w przemyśle

Od 25 września 2024 roku w stosunku do wszystkich pracodawców z sektora przemysłowego zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ma ona na celu wdrożenie regulacji dotyczących ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa, które implementują eur...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.