7 prognoz dla globalnego łańcucha dostaw w 2025 roku

Prologis Research, korzystając z wieloletniego doświadczenia w branży, własnych danych oraz unikalnej wiedzy na temat nieruchomości magazynowych i ich klientów, przygotował prognozę siedmiu kluczowych trendów dla globalnego łańcucha dostaw w 2025 roku. Coroczne analizy i prognozy od Prologis to rzetelne źródło informacji.  6 spośród 7 przewidywań na 2024 rok okazały się trafne. Trzy z siedmiu tegorocznych trendów opracowanych przez globalny zespół Prologis Research mają szczególne znaczenie dla rynków europejskich, w tym Polski.

Może Cię również zainteresować: Strabag wybuduje halę dla Targów Kielce

1.Towary cargo będą latać

Prologis Research prognozuje dalszy wzrost ilości towarów cargo przewożonych drogą lotniczą. We wrześniu 2024 ich wolumen wzrósł o 9,4% r/r. W niektórych miesiącach ubiegłego roku odnotowano nawet dwucyfrowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2023. Prognozy na 2025 rok wskazują kontynuację tego trendu. Wzrost transgranicznego handlu online oraz zakłócenia w żegludze na oceanach stworzyły potrzebę szybszego i bezpiecznego transportu towarów między miejscem produkcji a docelowym klientem, co dodatkowo wzmacnia ten trend.

Firmy z sektora nieruchomości logistycznych będą reagować na rosnący wolumen towarów przewożonych drogą lotniczą, oferując magazyny zlokalizowane w pobliżu największych lotnisk. W Europie Środkowej portfolio Prologis obejmuje m.in. Prologis Park Janki, oddalony zaledwie 15 kilometrów od Lotniska Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku poszerzyliśmy też naszą obecność w Pradze. Otwierając nowy magazyn w Prologis Park Praga-Chrášťany, który znajduje się zaledwie 10 minut jazdy samochodem od lotniska im. Václava Havla” – powiedział Paweł Sapek, SVP, Regional Head na region Europy Środkowej w Prologis.

2. Mniej nowych magazynów

Globalna liczba nowych inwestycji w obiekty logistyczne pozostanie na poziomie o 15% niższym od historycznych poziomów, pomimo tego, że długoterminowe fundamenty rynku pozostają stabilne. Eksperci przewidują niewielki spadek kosztów materiałów budowlanych w Europie, co pozytywnie wpłynie na rentowność i marże deweloperów.

W Prologis przykładamy ogromną wagę do jakości i efektywności zarządzania naszym portfelem nieruchomości. W obliczu ograniczonej aktywności deweloperskiej nabiera to jeszcze większego znaczenia. Takie podejście pozwala nam utrzymywać wysoką jakość nieruchomości przez lata, a klientom umożliwia optymalne korzystanie z naszych obiektów” – komentuje Paweł Sapek – „Co więcej, pomimo wielu wyzwań rynkowych, w ubiegłym roku między innymi rozpoczęliśmy budowę nowego obiektu o powierzchni ponad 41 tys. mkw., który stanie się centrum dystrybucyjnym dla fabryki Dell Technologies w Łodzi” – dodał.

3. Razem lepiej: Konsolidacja branży transportowej przyspieszy 

Jak przewiduje Prologis Research, w 2025 roku będziemy świadkami dalszej konsolidacji firm działających na rynku przewozów cargo. Większe podmioty, dzięki większym możliwościom rozwoju, przyspieszą inwestycje w nowe technologie. W krajach Unii Europejskiej główny nacisk zostanie położony na rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój. 

Sektor transportu towarowego, podobnie jak inne branże, będzie zobowiązany do inwestowania w zrównoważone technologie. Wynika to zarówno z regulacji unijnych. Takich jak nowe przepisy w zakresie raportowania ESG, a także rosnących oczekiwań ze strony klientów oraz inwestorów. Klienci oczekują, że dostawcy nieruchomości logistycznych będą oferować nowoczesne, wysokiej jakości i energooszczędne przestrzenie. Dlatego w Polsce wszystkie nowe magazyny Prologis są certyfikowane zgodnie z wymaganiami BREEAM na poziomie co najmniej Excellent. Oznacza to, że nasze nowopowstające obiekty spełniają ponad 70% wymagań w zakresie ekologiczności, określonych w zaawansowanym systemie oceny budynków” – podkreślił Paweł Sapek.

Pozostałe prognozy dla globalnego łańcucha dostaw od Prologis Research to:

  1. Powierzchnie masowe wracają do równowagi: wskaźniki pustostanów będą spadać najszybciej w przypadku największych budynków w USA. Połączenie rosnącego popytu i ograniczonej nowej podaży sprawi, że wskaźniki pustostanów spadną o przynajmniej 100 punktów bazowych w przypadku budynków o powierzchni 500 000 stóp kwadratowych (ok. 46,5 tys. mkw.) lub większej. 
  2. Rosnące znaczenie Ameryki Południowej: wzrost czynszów za wynajem nieruchomości logistycznych w Brazylii przekroczy globalną średnią o ponad 500 punktów bazowych. Jednocześnie wskaźniki pustostanów spadną do niespotykanego wcześniej poziomu kilku procent.
  3. Efekt domina w związku z regulacjami w Kalifornii: nowe przepisy określą wymogi dla magazynów, przede wszystkim w zakresie zrównoważonego rozwoju. Po uchwaleniu ustawy AB98 w Kalifornii, wprowadzenie podobnych przepisów jest spodziewane również w innych stanach.
  4. Brak spowolnienia w globalnym handlu: pomimo nowych ceł, import z USA będzie rósł szybciej niż PKB. Po wejściu w życie porozumienia z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Dokerów (ILA) wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych umocni swoją pozycję jako kluczowy punkt w globalnym łańcuchu dostaw.   

Źródło: Prologis Research

Może Cię także zainteresować: Rynek inwestycyjny w 2024 roku: wzrost aktywności i apetyt na więcej w 2025 r.

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu

W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego

W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.