5 przyszłościowych trendów w mechanice precyzyjnej
Mechanika precyzyjna od dekad jest kluczem do wysokiej jakości i wysokiego poziomu bezpieczeństwa w branżach, takich jak lotnictwo i kosmonautyka oraz technika medyczna. Wraz z postępem w technologii produkcji zarysowują się nowe trendy, które przesuwają granice możliwości – od druku 3D po inteligentne sieci produkcyjne. Jednak nie tylko nowe produkowane maszyny mogą przyczynić się do postępu w branży.
W licznych kluczowych sektorach przemysłu mechanika precyzyjna odgrywa fundamentalną rolę. Nadmienić można tutaj lotnictwo i kosmonautykę, produkcję samochodów, technikę medyczną lub inne wysoce wyspecjalizowane obszary. We wszystkich tych sektorach precyzja jest nie tylko kwestią jakości, lecz również bezpieczeństwa i prawidłowości działania. Rozwój w tym obszarze w ubiegłych latach wyraźnie nabrał tempa. Niesie wiele obietnic w związku ze znaczącymi innowacjami również w odniesieniu do przyszłości. Ale jakie trendy się zarysowują? I w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą dotrzymać kroku w tak dynamicznym i wymagającym otoczeniu rynkowym?
Czytaj też >> Przedsiębiorco, policz swój ślad węglowy!
Jeśli wymagana jest dokładność
W mechanice precyzyjnej decydującym wymaganiem jest dokładne dostosowanie każdego elementu i zagwarantowanie poprawnego działania systemu. Rzemiosło precyzyjne ma długą historię.
Rewolucja przemysłowa rozpoczęła nowy rozdział w historii mechaniki precyzyjnej. Ponieważ wraz z rozwojem transportu kolejowego, maszyn wojennych i pierwszych samolotów najwyższa precyzja oraz niezawodność nagle stały się czymś nieodzownym. Zwiększone wymagania przyspieszyły rozwój przemysłu w zakresie projektowania innowacyjnych części i maszyn.
Istotny postęp dokonał się wraz z wprowadzeniem maszyn CNC (CNC: Computer Numerical Control) w latach 50. XX wieku. Ta innowacja przybrała postać centralnego punktu zwrotnego. Ponieważ w dużym stopniu umożliwiła ona automatyzację mechaniki precyzyjnej, zapobiegając niedokładnościom, którymi obarczona jest praca ręczna.
Nowe trendy w mechanice precyzyjnej: nowoczesne maszyny
Mechanika precyzyjna rozwijała się nieustannie dalej – od rewolucji przemysłowej po współczesne czasy. 5 przykładów aktualnych trendów z potencjałem wywarcia trwałego wpływu na procesy i technologie produkcji:
1. Udoskonalenie druku 3D
Dzięki drukowi 3D sektor produkcji addytywnej będzie w stanie w coraz większym stopniu wytwarzać złożone elementy precyzyjne z szerokiej palety materiałów o ulepszonych właściwościach. Szczególnie duże znaczenie taka perspektywa może mieć w technice medycznej, czy też w lotnictwie i kosmonautyce. Tam już teraz panują najwyższe wymagania i w szczególności zastosowanie nowych materiałów może zwiastować duże postępy.
2. Zastosowanie inteligentnych materiałów i czujników
W branży samochodowej i technice medycznej elementy mogłyby być wyposażane w zintegrowane czujniki oraz inteligentne materiały reagujące na zmiany środowiskowe. Efektem może być znaczna poprawa bezpieczeństwa, efektywności i funkcjonalności produktów. Elementy te mogłyby dostarczać dane dotyczące stanu pojazdu lub urządzeń medycznych w czasie rzeczywistym. Umożliwiają tym samym konserwację zapobiegawczą i lepszą opiekę nad pacjentami.
3. Cyfrowe bliźniaki i symulacje
Poprzez korzystanie z cyfrowych bliźniaków i szeroko zakrojonych symulacji przedsiębiorstwa mogą skrócić cykle rozwojowe. Mogą także w znaczący sposób zwiekszyć efektywność swoich procesów produkcji. Technologie te pozwalają na wirtualne testowanie wydajności produktów i procesów oraz ich optymalizację, przed budową fizycznych modeli. Korzyści obejmują redukcję kosztów i poprawę jakości, a także przyspieszenie wprowadzenia produktu na rynek.
4. Inteligentne sieci produkcyjne
Zastosowanie inteligentnych sieci produkcyjnych opartych na integracji IoT (Internet of Things), SI i analizie danych w czasie rzeczywistym umożliwia ciągłą koordynację i optymalizację procesów produkcji. Systemy połączone w sieć przyczyniają się do zwiększenia elastyczności w reagowaniu na zmiany przez linie produkcyjne i bardziej efektywnego wykorzystywania zasobów. Ponadto możliwa jest:
- optymalizacja planowania produkcji,
- skrócenie czasu trwania operacji,
- szybkie reagowanie na zmiany w wymaganiach klientów i dynamice rynków.
5. Ponowne wykorzystanie i recykling
Rozwój elementów łatwych w recyklingu lub z możliwością ponownego wykorzystania będzie odkrywać kluczową rolę w zrównoważonej przyszłości. Szczególną wagę tej kwestii dostrzega się w przemyśle motoryzacyjnym. W nim przechodzenie na pojazdy elektryczne i konieczność ograniczania do minimum oddziaływań na środowisko zyskują na znaczeniu.
Zapewnienie jakości, obniżanie kosztów: maszyny używane jako rozwiązanie
A więc stosowanie wysokiej klasy maszyn w mechanice precyzyjnej jest nieodzowną kwestią. Jednak zakup nowych, tak wyspecjalizowanych maszyn może się wiązać z ogromnymi kosztami. Może urosnąć do rangi wyzwania w szczególności w przypadku mniejszych przedsiębiorstw lub też start-upów. Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie oferuje rynek maszyn używanych. Tutaj można znaleźć również wysokiej jakości maszyny spójnie integrujące się w istniejące procesy produkcji i zapewniające solidną bazę do produkcji elementów precyzyjnych.
Przemysłowy dom aukcyjny Surplex regularnie organizuje aukcje. Dzięki nim zakłady mogą unowocześnić swój park maszynowy, zakupując wysokiej klasy maszyny używane – również z sektora mechaniki precyzyjnej. I tak w chwili obecnej po zamknięciu dużego zakładu technicznego podwykonawcy z Anglii uwarunkowanego przejściem na emeryturę – FLEXIBLE MACHINING SYSTEMS Ltd. – na aukcję wystawionych jest ponad 400 maszyn. Licytacja podzielona jest na dwa dni: dnia 12.03. zainteresowani mogą licytować zadbane, prawie nowe maszyny precyzyjne przedsiębiorstwa. Dnia 13.03. pod młotek trafią dalsze urządzenia do produkcji elementów metalowych oraz inne maszyny. Niektóre z tych maszyn, takie jak Matsuura MAM 72-35V, Mazak Quick Turn Smooth 350MY lub MAZAK Optiplex Nexus 3015 Fiber, dostępne są również w sprzedaży bezpośredniej.
Maszyny można obejrzeć po uzgodnieniu terminu na miejscu w West Sussex lub w ramach wirtualnego zwiedzania 3D.
Surplex w zakresie sprzedaży maszyn używanych może pochwalić się przede wszystkim doskonałymi usługami. Nabywcy korzystają z zalet kompleksowego doradztwa a także przejrzystej realizacji zakupu – usług upraszczających nabycie maszyn używanych. Kompetentne jak również kompleksowe usługi – od sprzedaży po dostawę – pochodzą z jednego źródła.

(© Monkey Business Images/Shutterstock.com).

(© Surplex).

(© Surplex).
O firmie Surplex
Surplex należy do wiodących przemysłowych domów aukcyjnych w Europie i zajmuje się handlem maszynami używanymi a także wyposażeniem zakładów na całym świecie. Dostępna w 18 językach platforma aukcyjna Surplex.com odnotowuje rocznie ok. 50 mln odsłon. Na ponad 800 aukcjach internetowych sprzedawanych jest rocznie ponad 55 000 towarów przemysłowych. Przedsiębiorstwo mające siedzibę w Düsseldorfie prowadzi biura w 16 krajach Europy. Ponad 220 pracowników z 20 krajów wypracowuje obroty roczne na poziomie przekraczającym 100 mln euro.

Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej