Wykorzystanie szczotek i narzędzi do usuwania zadziorów i wyoblania krawędzi

Szczotki przemysłowe

Szczotki przemysłowe to narzędzia opracowane i przeznaczone do obróbki wykańczającej powierzchni i gratowania po obróbce skrawaniem. Przykładem są szczotki kubełkowe firmy Xebec (fot. 1) i szczoteczka Flex-Hone (fot. 2).

Firma Xebec opracowała i wdrożyła do produkcji innowacyjne włókna ceramiczne, stanowiące bazowy materiał m.in. dla szczotek i pilników. Firma Xebec oprócz szczotek kubełkowych (fot. 2) przeznaczonych do obróbki powierzchni zewnętrznych przedmiotów oferuje szczotki do otworów. Szczotki firmy Xebec przeznaczone są dla zautomatyzowanego usuwania zadziorów w krzyżujących się otworach.

Siła odśrodkowa wirującej szczotki powoduje rozłożenie włókien ceramicznych. Pozwala to na całkowite i precyzyjne usuwanie zadziorów, których grubość bazowa wynosi ok. 0,1 mm. Zabieg ten nie wpływa na średnice otworu. Właściwości tych szczotek umożliwiają ich zastosowanie do polerowania powierzchni oraz do usuwania warstw obcych na wewnętrznych powierzchniach ścianek cylindrów.

Firma Xebec w swojej ofercie posiada również okrawarki Back Burr Cutter and Path™ oraz oprogramowanie do generowania ich toru podczas obróbki CNC. Okrawarki te są wszechstronne i ze względu na kształt mogą obrabiać krawędzie otworu z każdej jego strony, a także krawędzie krzywoliniowe (fot. 3 i 4).

Firma BRM oferuje szczotki Flex-Hone (fot. 2), które wykorzystywane są do obróbki wykańczającej otworów (zaokrąglanie i wyoblanie krawędzi) oraz do usuwania zadziorów. Zdolności uzyskiwania chropowatości powierzchni, usuwania zadziorów, nadawania struktury typu plateau na powierzchni określają szczotki Flex-Hone jako uniwersalne narzędzia do niskokosztowej obróbki wykańczającej.


Szczotki Flex-Hone to samocentrujące elastyczne narzędzia o dużej sprężystości. Powtarzalność obróbki wynika z ich prostej konstrukcji i przebiegu samego procesu obróbki. Dostępne są szczotki w typoszeregu średnic w jednostkach metrycznych i calowych (od 4 mm do 36”). Stosowane są materiały ścierne o różnej ziarnistości (ziarno 20-800). Ze względu na różnorodność konstrukcji wykonywane są szczotki specjalne na życzenie klienta, które są dopasowane do określonych wymagań technologicznych.

Szczotki Flex-Hone można stosować na obrabiarkach CNC, tokarkach, frezarkach, wiertarkach czy elektronarzędziach. Do montażu szczotki w maszynie technologicznej stosuje się standardowy uchwyt wiertarski.

Obróbka wykańczająca

Geometryczna specyfikacja wyrobu to między innymi chropowatość powierzchni obrobionej, która jest uzależniona od wielu czynników (rodzaj materiału, jego twardość, rodzaj smaru, chłodziwa, czas kontaktu oraz obróbka wcześniejsza).


Szczotki Flex-Hone umożliwiają obróbkę wykańczającą otworów. W zależności od rodzaju materiału obrabianego przedmiotu chropowatość finalna może wynieść Ra = 0,05-1,4.


Średnica szczotki musi być większa od średnicy obrabianego otworu. Służy to uzyskaniu prawidłowego nacisku podczas obróbki. Dobierając szczotkę dla otworu Ø22 mm, zaleca się szczotkę BC7/8” (22 mm) o średnicy Ø25 mm.

Podczas procesu obróbkowego szczotki Flex-Hone dopasowują się do geometrii obrabianego otworu, co umożliwia obróbkę otworów o zmiennych średnicach. Obróbka szczotkami Flex-Hone w zasadzie nie ma znaczącego wpływu na średnicę obrabianego otworu i nie wpływa na koncentryczność obrabianych otworów.

Gratowniki ORBITOOL

Gratowniki ORBITOOL® stanowią specjalną konstrukcję i są przeznaczone szczególnie do gratowania zadziorów w przecinających się otworach.
W zależności od kąta skrzyżowania otworów (wejścia wiertła) określa się minimalne wartości średnic otworów, które zawierają się w granicach od Ø3,2 mm do Ø24,5 mm.
Prędkość obrotowa dobierana jest z zakresu od 2000 do 12 000 obr./min. Zalecany posuw roboczy wynosi od 0,05 do 0,6 mm na jeden ruch kołowy. Trzpień narzędzia cechuje się wysoką elastycznością, co eliminuje konieczność stosowania uchwytu elastycznego.

Do zalet gratowników ORBITOOL® zalicza się:
• wysoką efektywność przyczyniającą się do skrócenia czasów cykli,
• redukcję kosztów zabiegów technologicznych usuwania zadziorów,
• brak zanieczyszczeń po obróbce,
• możliwość stosowania na obrabiarkach CNC.
Przedstawione narzędzia nie są powszechnie znane, lecz ich zastosowanie przynosi wymierne korzyści i przyczynia się do obniżenia kosztów procesu technologicznego z jednoczesnym zachowaniem wymagań jakościowych.

Piśmiennictwo
1. Materiały informacyjne firm S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne.
2. Matuszak J.: Badania procesu usuwania zadziorów po frezowaniu stopów aluminium i magnezu. Rozprawa doktorska, Politechnika Lubelska, 2014.
3. Matuszak J.: Powstawanie i usuwanie zadziorów w obróbce skrawaniem. Politechnika Lubelska, 2004.
4. Oniszczuk-Świercz D., Świercz R., Dąbrowski L.: Mikroobróbka wykończeniowa – obróbka przetłoczno-ścierna, „Mechanik”, nr 8-9/2016.
5. Dąbrowski L., Marciniak M., Oniszczuk-Świercz D.: Strumieniowo-ścierne wygładzanie powierzchni po elektroerozyjnym przecinaniu elektrodą drutową. „Mechanik”, nr 8-9/2015.

> (otwiera się na nowej zakładce)”>Przeczytaj inne teksty o maszynach i urządzeniach wykorzystywanych w branży przemysłowej >>

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.