Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obrabiarki dostępne na rynku polskim
Na polskim rynku są dostępne obrabiarki, na których można stosować techniki przyrostowe i obróbkę skrawaniem. Jako przykład na rys. 12 pokazano LASERTEC 65 3D firmy DMG MORI. Obrabiarka ta jest dobrym przykładem połączenia procesu obróbki frezarskiej z produkcją przyrostową. Głowica lasera jest obsługiwana w pełni automatycznie. Realizuje funkcję 5-osiowego nakładania materiału przez dyszę współosiową w celu równomiernego rozprowadzania proszku, niezależnie od kierunku napawania laserowego.

Właśnie w tego typu zastosowaniach obróbka skrawaniem widzi lukę, którą może wypełnić. W technologii budowy maszyn bardzo często wymagane są duże dokładności nieosiągalne za pomocą technik przyrostowych (przynajmniej obecnie). Dlatego też połączenie tych technik na jednej obrabiarce jest odpowiedzią na potrzeby obecnego rynku. Wydaje się, że rozwój w tym kierunku jest bardzo przyszłościowy, a obróbka skrawaniem będzie jego jednym z nierozerwalnych ogniw.
Przenieśmy się na chwilę w kosmos. Naukowcy z NASA uważają, że technologia druku 3D będzie sposobem na rozwiązanie wielu problemów. Ostatnio Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostarczono rodzaj drukarki 3D, która potrafi przetwarzać przedmioty, a także produkować niezbędne części. Ponadto użycie technologii drukowania przestrzennego może znacznie uprościć tworzenie bazy na Księżycu – uważają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej zamiast przywozić elementy konstrukcji z Ziemi, astronauci mogliby do budowy wykorzystać księżycowy pył. W takiej sytuacji rola obróbki skrawaniem polegałaby na wytwarzaniu części o dokładnościach nieosiągalnych dla technologii przyrostowej.
Monitorowanie procesu obróbki skrawaniem
W ostatnich kilkunastu latach w procesach produkcyjnych stosowane są coraz powszechniej obrabiarki o dużej elastyczności technologicznej, sterowane układami cyfrowymi (CNC). Dzięki możliwościom stwarzanym przez układy cyfrowe mogą one teoretycznie realizować nawet najbardziej złożone zadania obróbkowe w sposób bardzo efektywny. Głównymi kryteriami oceny ich pracy jest zdolność do zapewnienia stałej i wysokiej jakości obrabianych elementów przy jednoczesnej minimalizacji kosztów obróbki.
Coraz więcej współczesnych obrabiarek standardowo jest wyposażana w różnego rodzaju czujniki do monitorowania ich stanu technicznego i stanu ostrza skrawającego, szczególnie w trakcie pracy. Zagadnienia te nabrały szczególnego znaczenia w ostatnich latach, gdy pojawiła się rewolucja związana z Przemysłem 4.0. Pojawia się coraz więcej różnego typu czujników mierzących takie wielkości fizyczne jak: siły, drgania, przemieszczenia, temperatura czy też emisja akustyczna itp. Sygnały z tych czujników są wstępnie przetwarzane za pomocą różnych urządzeń pomiarowych. Następnie trafiają do komputera, gdzie dominującą rolę przejmują systemy sztucznej inteligencji. Wszystko to po to, aby zapewnić ciągłość i bezawaryjność pracy współczesnym obrabiarkom i aby w porę wykryć niedopuszczalne zużycie ostrza. Założenie to jest zgodne z tym, co podają inni autorzy [16]. Głównym celem układów monitorujących jest zabezpieczenie obrabiarki, narzędzia, a także przedmiotu przed uszkodzeniami wynikającymi z nieprawidłowego przebiegu procesu skrawania realizowanego bez ciągłego nadzoru operatora.
Struktura układu przemysłowego do monitorowania obróbki skrawaniem
Obecnie dostępne są gotowe układy przemysłowe do monitorowania obrabiarki i procesu skrawania takich firm jak: Artis, Brankamp, Kistler, Montronix, Nordmann, Prometec czy też Schunk [16].
Na rys. 14 pokazano przemysłową wersję układu do wykrywania wyłamania ostrza w oparciu o pomiar mocy. Z kolei na rys. 15 przedstawiono „inteligentną” oprawkę narzędziową firmy SCHUNK.


firmy Nordmann [17]
Oprawki te w pełni wykorzystują potencjał zintegrowanego monitorowania procesu bezpośrednio w miejscu formowania wiórów. Firma SCHUNK podsumowuje tę strategię określeniem „jak najbliżej detalu”. Inteligentne urządzenie umieszczone jest w pierwszym niezużywającym się elemencie osprzętu obrabiarki, znajdującym się najbliżej detalu. Inteligentne urządzenie umożliwia pełną dokumentację stabilności procesu, bezobsługowe monitorowanie wartości granicznych, wykrywanie uszkodzenia narzędzia, a także sterowanie prędkością obrotu i posuwem w czasie rzeczywistym.
Intensywny rozwój w dziedzinie monitorowania obrabiarek i procesu skrawania wymusiła rewolucja, czyli tzw. Przemysł 4.0. Zmiany te zakładają powszechną cyfryzację w przemyśle opartą m.in. na czujnikach i systemach kontrolujących. Należy się więc spodziewać w najbliższych latach intensyfikacji działań w kierunku monitorowania procesu skrawania i stanu technicznego obrabiarek. Nadrzędnym celem tych zmian jest wyeliminowanie człowieka z funkcji operatora maszyn CNC.

Obróbka skrawaniem wspomagana cieczami technologicznymi
Cel stosowania cieczy chłodząco-smarujących jest oczywisty: zmniejszenie temperatury procesu skrawania i współczynnika tarcia pomiędzy ostrzem i przedmiotem obrabianym. Ponadto stosowanie cieczy ułatwia usuwanie wiórów ze strefy skrawania, przeciwdziała powstawaniu narostu i zabezpiecza antykorozyjnie przedmiot obrabiany i obrabiarkę.
Czytaj też >> Olej na dłużej. Filtracja olejów technologicznych
W latach 90. XX wieku pojawiła się tendencja obróbki na sucho, bez udziału cieczy chłodząco-smarujących. Głównymi powodami takiej strategii były ekonomia i ekologia. Jeśli z powodów technologicznych nie można było zastosować obróbki na sucho, alternatywą była obróbka ze zminimalizowanym chłodzeniem i smarowaniem, stosowana do dziś. Polega ona na doprowadzeniu w określonym czasie możliwie najmniejszej ilości czynnika smarującego do miejsca skrawania, często w ilości mniejszej niż 80 ml/godz. Trend, aby stosować obróbkę na sucho, zachował się do dzisiaj. Ponadto, oprócz tradycyjnej zalewowej, pojawiły się nowe koncepcje związane z cieczami chłodząco-smarującymi pokazane w tab. 1 [19, 20].
Obecnie zgodnie z tym, co podaje autor publikacji [19], można wyróżnić następujące metody skrawania ze wspomaganiem mediami technologicznymi:
- obróbkę z doprowadzeniem cieczy chłodząco-smarujących pod dużym ciśnieniem,
- obróbkę z minimalnym wydatkiem cieczy chłodząco-smarujących MQL,
- obróbki kriogeniczne:
- obróbka kriogeniczna z użyciem oziębionego CO2,
- obróbka kriogeniczna z użyciem schłodzonego azotu LN2.
Zarówno obróbka z doprowadzeniem cieczy pod dużym ciśnieniem, jak i obróbki kriogeniczne są głównie stosowane podczas skrawania materiałów trudno obrabialnych, np. żarowytrzymałe stopy niklu, stopy tytanu. Główną zaletą ich stosowania jest zwiększenie trwałości ostrza, co przy obróbce tych materiałów jest priorytetem. Ponadto można zwiększyć np. efektywność wytwarzania przy toczeniu wykończeniowym stopu
Ti-6Al-4V przez zastosowanie wysokiego ciśnienia cieczy chłodząco-smarującej [21].
Zagadnienia związane z obróbką skrawaniem wspomaganą cieczami technologicznymi są ciągle rozwijane, a technologia ta jest udoskonalana. Zastosowanie któregokolwiek z tych rozwiązań wiąże się z kosztami inwestycyjnymi. Dlatego też przed dokonaniem wyboru należy starannie przeanalizować wszystkie czynniki, jak np. wybór odpowiedniej metody chłodzenia dopasowany optymalnie do materiału obrabianego.
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej