Przyszłość rynku stali: jak sektor hutniczy reaguje na globalne wyzwania?

Sytuacja w Ukrainie, napięcia międzynarodowe oraz zmiany w polityce handlowej kluczowych graczy, jak Unia Europejska czy Chiny, kształtują nową rzeczywistość dla branży hutniczo-wydobywczej.

Jak wygląda obecnie rynek stali? W obliczu rosnącej konkurencji, wysokich kosztów produkcji oraz ograniczeń logistycznych, producenci stali muszą dostosowywać swoje strategie do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Aktywne reagowanie na wyzwania, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz rozwijanie kluczowych inwestycji staje się więc kluczowe, by zapewnić zrównoważony rozwój i stabilność. 

Liczne analizy rynkowe wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat będziemy mieć do czynienia
z powolnym ożywieniem popytu na rynku stali. Jednocześnie globalna produkcja będzie musiała zostać dostosowana do nowych realiów gospodarczych i ekologicznych. Z jednej strony dotyczą one rosnących kosztów produkcji, które wymuszają konieczność szukania przez firmy innowacyjnych technologii
i zrównoważonych rozwiązań. Z drugiej strony, zmiany na rynkach globalnych otwierają nowe możliwości eksportowe.

Przeczytaj również: 5 problemów, które wpływają na powodzenie działań restrukturyzacyjnych

Wydłużona recesja na rynku stali i nadzieje na odbicie

Globalny rynek stali odczuwa skutki przedłużającej się recesji. Wyzwania, przed którymi stanął sektor, to m.in. trwająca wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny oraz problemy z logistyką. Do tego dochodzą napięcia geopolityczne, jak konflikt na Bliskim Wschodzie, które dodatkowo komplikują sytuację.

– Doświadczamy najdłuższej recesji w cyklu stalowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Trwa ona od ponad trzech lat. Ożywienie konsumpcji powinno nastąpić w 2025 roku. Działania rządu USA mające na celu obniżenie stóp procentowych i pakiet stymulacyjny wdrożony przez Chiny mogą prowadzić do zmiany na rynku w kierunku osiągnięcia stabilności – mówi Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Grupy Metinvest – międzynarodowej grupy hutniczo-górniczej.

W ciągu ostatniego roku europejski rynek stali był najbardziej niestabilny od 20 lat, a import stanowi obecnie ponad 27 proc. widocznego zużycia tego surowca na całym kontynencie. To pokazuje coraz większe uzależnienie Europy od zewnętrznych dostaw z krajów o niższych kosztach produkcji. 

Potrójne wyzwanie: logistyka, kadry, energia

Rosnące koszty logistyki obniżają konkurencyjność firm na globalnym rynku. Na ten moment
w działalności Metinvest już 40 proc. kosztów związanych z produkcją jest przeznaczanych na logistykę. Równocześnie wyzwaniem dla branży jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, co zmusza firmy do inwestowania w automatyzację i programy edukacyjne.

– Mimo wyzwań, branża stalowa aktywnie poszukuje nowych możliwości rozwoju. Konieczne są nowe inwestycje, modernizacja istniejących zakładów, rozwój nowych technologii produkcji oraz ekspansja na nowe rynki – mówi Ryżenkow.

Zrównoważona produkcja stali – ważny trend dla branży

Zielona transformacja przemysłu stalowego to jeden z najważniejszych trendów na rynku globalnym. Coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne rozwiązania związane z dekarbonizacją produkcji, co odpowiada na rosnące wymagania ekologiczne, szczególnie w Europie i USA. Wdrażanie technologii takich jak DRI (ang. direct reduced iron) i HBI (ang. hot briquetted iron) staje się standardem, który ma na celu zmniejszenie emisji CO2 w procesie produkcji stali. Rośnie również potrzeba przetwarzania złomu niskiej jakości na czyste produkty.

– Zrównoważona produkcja stali to już nie przyszłość, a teraźniejszość, która kształtuje naszą branżę – podkreśla Ryżenkow. – W najbliższych latach spodziewamy się zwiększenia dostępności zaawansowanych technologicznie surowców, takich jak DRI, HBI czy wysokiej jakości surówka. Jednocześnie, mimo obecnych wyzwań, przewidujemy, że złom stanie się bardziej atrakcyjny cenowo. Obserwujemy również rosnące zainteresowanie tworzeniem specjalistycznych wsadów ze złomu, dostosowanych do produkcji konkretnych gatunków stali. To część szerszego trendu – uprzemysłowienia przetwarzania złomu, który ewoluuje z roli podstawowego źródła surowców do kluczowego etapu w produkcji zaawanasowanych półproduktów. Ta tendencja nabiera tempa w skali globalnej, zmieniając oblicze naszej branży – dodaje.

Inwestycje w „zieloną stal”

Ukraina to kraj, który posiada surowce niezbędne do produkcji zielonej stali, a Metinvest dysponuje innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które odpowiadają na europejskie i globalne trendy związane z dekarbonizacją. Grupa zamierza także rozwijać swoją działalność w tym zakresie we Włoszech. Wydajność nowoczesnego zakładu produkującego ekologiczną stal, który wybuduje Metinvest, wyniesie 2,7 mln ton rocznie. Inwestycja wykazuje potencjał do tego, by być strategicznym krokiem w kierunku wzmocnienia europejskiego sektora stalowego i zrównoważonej produkcji.

Stworzenie krajowej produkcji tak ważnego produktu uczyni włoską gospodarkę znacznie bardziej odporną i strategicznie stabilną. Całkowita inwestycja wyniesie 2,5 mld EUR. – mówi Ryżenkow, wskazując na korzyści wynikające z inwestycji, takie jak ożywienie lokalnej gospodarki oraz rozwój nowoczesnych technologii. – Jednocześnie rozważamy możliwości na wielu rynkach, głównie na tych na których już działamy lub na rynkach, które zapewniają pewnego rodzaju synergię teraz lub w przyszłości z naszymi operacjami na Ukrainie podsumowuje dyrektor generalny Grupy Metinvest.

Sprawne przejście na produkcję stali w technologii niskoemisyjnej może być szansą na odparcie ekspansji azjatyckiej konkurencji. Dotyczy to również polskiego hutnictwa.

Metinvest dostarczał dotychczas na polski rynek 1 mln ton blach rocznie ze swojej byłej walcowni
w Mariupolu, która została zniszczona w maju 2022 r.

Ostrożny, ale optymizm

Choć rynek stali stoi przed wieloma wyzwaniami, branża aktywnie adaptuje się do nowych realiów, inwestując w zrównoważone technologie i poszukując innowacyjnych rozwiązań. Przyszłość sektora będzie zależeć od zdolności firm do elastycznego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe oraz skutecznego wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju.

– Pozostajemy optymistyczni co do przyszłości rynku stali i naszej roli w jego kształtowaniu. Działania ukierunkowujemy na dostosowanie się do zmieniających się realiów rynkowych oraz wzmacnianie naszej pozycji w Europie i na świecie – komentuje Ryżenkow.

Źródło: Metinvest

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.