Przyszłość obróbki plastycznej metali w Polsce
Przemysł metalurgiczny stoi dziś przed niejednym wyzwaniem. O radzeniu sobie z nimi opowiada rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, specjalista w zakresie obróbki plastycznej metali.
Joanna Miśkiewicz: Pandemia, wojna oraz wciąż podnoszące się wymagania unijne w zakresie dążenia do zeroemisyjności – to czynniki, które w ostatnim czasie nie napawają optymizmem przedstawicieli sektora przemysłowego. Czy rzeczywiście sytuacja jest trudna? A może polski przemysł metalurgiczny, mimo przeciwności, radzi sobie dobrze?
Zbigniew Pater: Niestety uważam, że nie mamy zbyt wielu powodów do radości. Polski przemysł metalurgiczny się, mówiąc kolokwialnie, zwija i mamy na to konkretne przykłady. Wystarczy wspomnieć chociażby wyłączenie wielkiego pieca w Nowej Hucie. Widzimy, że w Polsce produkuje się coraz mniej stali: wspomniana przez Panią wojna utrudniła produkcję, gdyż wcześniej sprowadzaliśmy rudę właśnie z Ukrainy. Teraz nie produkujemy już wielu gatunków stali, w tym takich, które są bardzo ważne dla przemysłu zbrojeniowego (np. do wykonywania luf armatnich). Jesteśmy zmuszeni, by tej stali poszukiwać na rynkach zagranicznych. Zatem ogólną sytuację przemysłu metalowego w Polsce trudno, biorąc pod uwagę te okoliczności, ocenić jako dobrą.
J.M.: Głównym tematem naszego wydania jest obróbka plastyczna – chciałabym dopytać o konkretnie tę technologię. Czy może się ona w obecnych warunkach rozwijać? Jak wygląda sytuacja w nauce, jeśli chodzi o projektowanie nowych rozwiązań?
Z.P.: Tu znów zacznę niestety od niezbyt dobrych wieści. Zasygnalizowałem je zresztą już we wstępie do obecnego wydania. Chodzi o zmniejszenie w ostatnim czasie jednostek naukowych zajmujących się problematyką obróbki plastycznej. To zmniejszenie dotyczy wiodących uczelni technicznych w kraju. Największe politechniki zrezygnowały z zespołów badawczych, w których badania nad obróbką plastyczną byłyby uprawiane.
Jest to problem, który dziś bardzo mocno daje nam się we znaki. Wojna za naszą wschodnią granicą sprowokowała firmy z sektora obróbki metalu do produkcji elementów zbrojeniowych, a produkcja ta wymaga opracowania nowych technologii bądź ulepszenia istniejących, a także projektowania nowych maszyn. W związku z tym zakłady przemysłowe szukają ośrodków naukowych do nawiązania współpracy – a ponieważ wiele tych ośrodków przestało istnieć, nie ma też zbyt wielu możliwości, by takich partnerów szukać.

Zerkając np. do naszych południowych sąsiadów, możemy zobaczyć, że choć Czechy są od Polski kilkukrotnie mniejsze, to jednak zakładów obróbki plastycznej metali jest tam więcej.
J.M.: Dlaczego zatem zrezygnowaliśmy z rozwijania tej gałęzi przemysłu?
Z.P.: Moim zdaniem zachłysnęliśmy się nowościami. Ostatnio modne stało się rozwijanie technologii z sektora IT i wiele ośrodków naukowych zainteresowało się przede wszystkim tą tematyką. W konsekwencji zaczęło nam brakować technologów-praktyków, którzy potrafiliby projektować procesy produkcyjne, by znajdować rozwiązania dla przemysłu metalowego.
Cyfryzacja oczywiście bardzo nam pomaga: daje nam narzędzia, które umożliwiają przeprowadzenie symulacji rozmaitych procesów, dzięki niej możemy programować modele, a następnie na nich pracować, znaleźć odpowiednie parametry do konkretnych wymagań i założeń. Naukowców zajmujących się taką problematyką mamy już sporo. Jednak te rozwiązania powinny być jeszcze walidowane, odnoszone do obowiązujących rozwiązań technicznych. I tu wyłania się największy problem: wdrożenie zaprojektowanego rozwiązania do produkcji.
Czytaj też >> Megatrendy w produkcji stali na najbliższe lata
J.M.: Na czym dokładnie polega ta trudność?
Z.P.: Dużym błędem systemu jest to, że od dłuższego czasu nie są uruchamiane programy badawcze, które pozwoliłyby na rozwój nauk stosowanych. Oczywiście powstają projekty, pomysły, otrzymywane są patenty – natomiast później przychodzi ten moment, gdy należy wykonać tzw. prace przedwdrożeniowe. Mówiąc wprost: ktoś musi ponieść koszty i ryzyko związane z implementacją danego rozwiązania do przemysłu. Tu zaczynają się trudności: uczelni często nie stać na ponoszenie tych kosztów, z kolei zakłady przemysłowe nie chcą tego ryzyka ponosić. Dotychczas wolały one kupować gotowe rozwiązania za granicą niż dochodzić do własnych.
J.M.: Wcześniej pytałam o sytuację badawczą, jeśli chodzi o nowe rozwiązania z zakresu obróbki plastycznej. A co się dzieje pod tym kątem w przemyśle? Wiemy, że ogólna sytuacja nie wygląda zbyt dobrze.
Z.P.: Ta sytuacja jest różna, oczywiście każdy zakład produkcyjny ma swoją politykę wewnętrzną, każdy w innym stopniu współpracuje z jednostkami naukowymi. Mogę powiedzieć, że mamy takie jaskółki na mapie polskiego przemysłu, które projektują bardzo innowacyjne rozwiązania – możemy się pochwalić nawet takimi, które są unikalne w skali światowej. Mogę tu podać najbliższy mi przykład: rozwiązanie opracowane w Politechnice Lubelskiej, czyli pierwsza na świecie walcarka sterowana numerycznie. Ma ona bardzo szerokie zastosowania i uniwersalny charakter, co jest dość wyjątkowe, bowiem w przypadku obróbki plastycznej istnieje szereg rozwiązań, które sprawdzają się w zasadzie jedynie w przypadku obróbki masowej, wielkoseryjnej. W przypadku produkcji jednostkowej już pojawiają się problemy (oczywiście tu też mamy wyjątki, jak np. kucie swobodne czy półswobodne). Natomiast opracowana przez nas metoda pozwala na kształtowanie części osiowosymetrycznych nawet w przypadku pojedynczych wyrobów. Wdrożenie tej technologii w tej chwili jest przeprowadzane w kuźni Glinik w Gorlicach.
Wracając do polskiej sytuacji w dziedzinie obróbki plastycznej: nie mamy zbyt wielu specjalizujących się w niej zakładów. Zerkając np. do naszych południowych sąsiadów, możemy zobaczyć, że choć Czechy są od Polski kilkukrotnie mniejsze, to jednak zakładów obróbki plastycznej metali jest tam więcej. Dziś w Polsce większość zakładów związanych z obróbką metali bazuje na obróbce skrawaniem, przede wszystkim na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Zapewne jest to wynikiem tego, o czym mówiliśmy wcześniej – że znalezienie inżyniera, który jest specjalistą w zakresie obróbki plastycznej, jest bardzo trudne. Jest to skutkiem tego, w jaką stronę poszła edukacja; tego, że na nielicznych kierunkach podobna specjalizacja została utrzymana. Nie ma już praktycznie w Polsce wydziałów metalurgicznych, uległy one likwidacji.
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej