Jak producenci wdrażają technologie w 2024 r.?

Rozumienie zmieniających się potrzeb klientów powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorstwa. Dlatego na początku tego roku firma Universal Robots przeprowadziła ankietę wśród 1200 producentów z Europy i Ameryki Północnej. Zapytano ich, jak obecnie wykorzystują rozwój nowoczesnych technologii oraz w co planują inwestować w przyszłości. Oto cztery kluczowe wnioski z przeprowadzonego badania.

Sztuczna inteligencja to nie tylko moda w rozwoju technologii


Mimo że sztuczna inteligencja stała się powszechnym tematem rozmów dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat, już teraz jest nieodzownym elementem w przemyśle produkcyjnym. Badanie ujawnia, że ponad połowa producentów korzysta już z AI i uczenia maszynowego, aby zrewolucjonizować swoje procesy produkcyjne.

W Universal Robots nie jest to zaskoczeniem. Doświadczamy ogromnego zainteresowania AI, ponieważ połączenie robotyki z mocą uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji może przynieść niesamowite korzyści. Rozwój technologii opartych na AI jest widoczny w naszym rozbudowanym ekosystemie partnerów, którzy rozwijają komponenty, zestawy aplikacyjne i rozwiązania dla cobotów (robotów współpracujących).

To dopiero początek. Badanie wskazuje, że 48 proc. producentów rozważa inwestycje w AI i uczenie maszynowe w latach 2024-2025.

W ankiecie 47 proc. producentów twierdzi, że już korzysta z technologii cyfrowych, takich jak IoT, przetwarzanie w chmurze i cyfrowe bliźniaki.

Przyszłość produkcji jest cyfrowa


Do niedawna spotykaliśmy się z dużymi wątpliwościami co do łączenia robotów i innych technologii produkcyjnych z internetem. Dotyczyły one zarówno o korzyści, jak i kwestii bezpieczeństwa. Ta druga kwestia pozostaje niezwykle ważna, ale wraz ze wzrostem możliwości rośnie także poziom bezpieczeństwa i korzyści przeważają nad obiekcjami. Natomiast odpowiedź na pytanie „dlaczego cyfryzować?” stała się znacznie prostsza: ponieważ możliwości, które się otwierają, są niesamowite.

Korzystanie z cyfrowego bliźniaka cobota pozwala na przykład na przeprowadzanie nieskończonej liczby symulacji przed rzeczywistym wdrożeniem. Oszczędza to czas, zasoby i pieniądze. Dzięki przemysłowemu internetowi rzeczy (IIOT) można poprawić efektywność i zredukować przestoje poprzez wizualizację ogólnej efektywności wyposażenia (OEE) i predykcyjne utrzymanie ruchu.

W ankiecie 47 proc. producentów twierdzi, że już korzysta z technologii cyfrowych, takich jak IoT, przetwarzanie w chmurze i cyfrowe bliźniaki. Ta liczba z pewnością wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. To pozwoli producentom na przejście do produkcji o dużej skali i dużej różnorodności, przyczyniając się do bardziej odpornych łańcuchów dostaw, lepszego wykorzystania danych oraz osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Będzie to inwestycja warta podjęcia, ponieważ nagrodą będzie wyższa jakość, zmniejszenie przestojów, lepsza przewidywalność i optymalizacja kosztów.

Jakość w rozwoju technologii jest najważniejsza

Badanie pokazuje, że producenci wdrażają technologię z wyraźnym nastawieniem na zaspokojenie rosnącego popytu oraz rozwijanie produktów i wzrost wyników. Poprawa jakości, zwiększenie wydajności i dokładności to trzy główne powody wdrażania nowych technologii takich jak robotyka, cyfryzacja i AI. Odpowiednio 54, 50 i 49 proc. respondentów wskazało te trzy powody jako motywacje do implementacji nowych technologii.

Istnieją również inne powody. 30 proc. zrobiło to, aby stworzyć lepsze warunki pracy dla pracowników, np. pozwalając cobotom przejąć nudne, brudne i niebezpieczne zadania, których ludzie nie powinni wykonywać w XXI w., takie jak przenoszenie ciężkich pudeł na palety. 26 proc. inwestuje w technologię, aby stać się bardziej zrównoważonym. Na szczęście inwestując w roboty lub inne technologie, często można osiągnąć kilka celów jednocześnie.

Co ciekawe, tylko 11 i 12 proc. respondentów uznało trudność w pozyskaniu odpowiednich pracowników za motywację do inwestowania w nowe technologie, mimo że prognozy demograficzne przewidują malejącą liczbę pracowników w wielu krajach.

Jednak automatyzacja będzie nieuchronnie odgrywać kluczową rolę w dążeniu firm i rządów do utrzymania wysokiego poziomu produktywności i konkurencyjności, gdy liczba ludności i siły roboczej będzie maleć, a znalezienie odpowiednich pracowników stanie się coraz trudniejsze. Spodziewam się, że ta liczba będzie znacznie wyższa, jeśli zadamy to samo pytanie ponownie za 5 lub 10 lat.

ROI jest kluczowe, ale nie chodzi tylko o pieniądze

Ankieta pokazuje, że główną barierą w adopcji nowych technologii w przemyśle produkcyjnym jest obawa o zwrot z inwestycji (ROI). Producenci naturalnie chcą priorytetowo traktować inwestycje, które zapewniają maksymalną efektywność i wartość. Szybka integracja, niezawodność, łatwość obsługi, precyzja i elastyczność to ważne czynniki.

Chociaż dla 32 proc. ankietowanych ROI jest najważniejszym czynnikiem przy rozważaniu inwestycji w technologie, nie jest to jedyny problem. Inne kwestie, takie jak użyteczność, brak wiedzy wewnątrz organizacji, obawy dotyczące bezpieczeństwa i potencjalne zakłócenia w istniejących operacjach są również istotne. Wszystkie te przeszkody zostały wymienione przez około 20 proc. respondentów.

Jak dostawcy technologii mogą odpowiedzieć na te obawy? W robotyce mają podwójną misję. Z jednej strony musimy stale przesuwać granice tego, jakie zadania mogą rozwiązywać automatyzacja, cyfryzacja i AI. Z drugiej strony trzeba rozwiązania, które są jeszcze bardziej intuicyjne i proste, jednocześnie zapewniając szkolenia, które budują pewność wśród pracowników. Ostatecznie, niezależnie od tego, jak zaawansowane staną się robotyka i AI, czynnik ludzki pozostaje kluczowy.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o badaniu i zobacz wykresy tutaj.

Autor: Anders Billesø Beck, Wiceprezes ds. Strategii i Innowacji, Universal Robots

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.