Ultradźwiękowa diagnostyka instalacji sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest drugim po energii elektrycznej najczęściej stosowanym medium w przemyśle. Pomimo bezpiecznego i uniwersalnego charakteru sprężonego powietrza, należy ono do jednego z najdroższych nośników energii.

Ultradzwiekowa-diagnostyka-instalacji-sprezonego-powietrza-rys-4-dlaProdukcji.pl

Pomimo wysokich kosztów produkcji sprężonego powietrza w wielu przedsiębiorstwach około 30% produkowanego powietrza wycieka przez nieszczelności w eksploatowanej instalacji. Wynika z tego, że warto diagnozować instalacje sprężonego powietrza w celu detekcji i lokalizacji wycieków.

Zyski i straty podczas korzystania ze sprężonego powietrza

Koszty wytwarzania, przygotowania i przesyłania sprężonego powietrza czynią go najdroższym medium energetycznym wykorzystywanym w przemyśle. Na koszty eksploatacji sprężarek napędzanych energią elektryczną (rys. 1), poza kosztami utrzymania ruchu (12%) i kosztami inwestycji (13%), składają się koszty energii elektrycznej, które stanowią dominujący odsetek (75%) całkowitych kosztów eksploatacyjnych.

Z punktu widzenia sprawności działania całego układu przygotowania i dystrybucji sprężonego powietrza można przyjąć, że tylko około 10% energii elektrycznej jest spożytkowane na energię sprężonego powietrza użytkowanego w zakładzie. Około 90% energii elektrycznej zużywanej przy produkcji sprężonego powietrza można traktować jako potencjalne straty. Związane są one z samym procesem sprężania, a także z wyciekami w instalacji. Jeśli spojrzeć na czynniki decydujące o zużyciu sprężonego powietrza w zakładzie (rys. 2), to łatwo zauważyć, że wycieki stanowią około 34% wyprodukowanego powietrza [3, 4], co pozwala stwierdzić, że jedna na trzy pracujące sprężarki produkuje powietrze, które jest tracone w nieszczelnej instalacji.

Koszty

Zakładając, że aby zapewnić w instalacji ciśnienie robocze około 6 barów, do produkcji 1 m3 powietrza normalnego potrzebne jest zużycie energii elektrycznej (przy ciśnieniu atmosferycznym 1013 hPa i temperaturze 0°C) od ok. 0,5 do ok. 0,7 kWh. Jeśli przyjąć średnią cenę energii elektrycznej 0,5 PLN/kWh, to minimalny koszt produkcji 1 m3 powietrza wynosi 0,25 PLN. Jeśli założymy, że w instalacji, w której panuje ciśnienie 5 barów, powstanie uszkodzenie o średnicy 2 mm, to straty wynikające z nieszczelności będą wynosiły 0,222 m3/min, czyli 319 m3/dobę, 9590 m3/miesiąc i 11 5084 m3/rok. Przyjmując koszt wytworzenia 1 m3 powietrza na poziomie 0,25 PLN, odpowiednio straty dobowe, miesięczne i roczne będą wynosiły: 80 PLN/dobę, 2397 PLN/miesiąc, 26 771 PLN/rok.

Powyższy przykład pokazuje więc rozmiar strat wynikających z jednego wycieku, przy założeniu, że sprężarka jest eksploatowana 24 godz. na dobę 7 dni w tygodniu. Jak pokazuje praktyka, w przedsiębiorstwach niemonitorujących stanu instalacji sprężonego powietrza występuje od kilku do kilkunastu wycieków różnej wielkości. Przekłada się to na znaczące straty finansowe.

Ultradźwięki a sprężone powietrze

Wyciek sprężonego powietrza to zjawisko wysoce niepożądane i najczęściej występuje na połączeniach elementów instalacji. Podczas wycieku powietrze przepływa z obszaru wysokiego ciśnienia do obszaru niskiego ciśnienia. Podobna sytuacja będzie zachodziła podczas nieszczelności w układzie podciśnieniowym (rys. 3). Jeśli występuje odpowiednio duża różnica ciśnień, w miejscu wycieku pojawia się przepływ turbulentny. Generuje on fale akustyczne w szerokim zakresie częstotliwości pokrywającym również zakres ultradźwiękowy.

Z reguły w warunkach przemysłowych ze względu na duży poziom hałasu trudno wykryć nieszczelności z wykorzystaniem zmysłu słuchu. Szczególnie w przypadku elementów instalacji zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach jest to trudne. W takich przypadkach można stosować urządzenia pozwalające wykrywać fale akustyczne w zakresie ultradźwięków. Umożliwia to wykrywanie wycieków nawet przy bardzo wysokim poziomie tła akustycznego panującego w hali przemysłowej. Z reguły w trakcie wycieków generowane są fale ultradźwiękowe o częstotliwościach około 40 kHz. Intensywność emisji ultradźwiękowej zależy od prędkości przepływu, a zatem i rozmiaru otworu, przez który następuje wyciek, oraz różnicy ciśnień [2, 3, 5]. Typowa różnica ciśnień zapewniająca dobrą wykrywalność wycieków nie powinna być niższa od 1 bara. Jednak – jak deklarują niektórzy dostawcy sprzętu pomiarowego – możliwe jest wykrywanie wycieków wydobywających się z otworu 0,1 mm z odległości 15 m przy różnicy ciśnień 0,3 bara.

Sprzęt do badań ultradźwiękowych

Do ultradźwiękowych badań instalacji sprężonego powietrza stosuje się przenośne, wygodne i proste w użyciu przyrządy pomiarowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń o podstawowych i bardziej rozbudowanych funkcjonalnościach. Można spotkać urządzenia uniwersalne do wykrywania ultradźwięków w gazach i ciałach stałych, w tym takie, które mogą współpracować ze smartfonami i z tabletami. Dostępne są również przyrządy dedykowane do konkretnego rodzaju badań, w tym do detekcji wycieków sprężonego powietrza. Na rys. 4 zaprezentowano przykład takiego rozwiązania.

Przyrząd służący do detekcji wycieków wyposażony jest w tubę skupiającą fale ultradźwiękowe ze zintegrowaną kamerą wizyjną. Umożliwia to detekcję i lokalizację wycieków wydobywających się z otworów o średnicy 0,1 mm przy ciśnieniu 3 barów z odległości 20 m. Dzięki możliwości nałożenia na obraz widoczny na wyświetlaczu obrazu wskaźnika o dynamicznie zmieniającym się rozmiarze zależnym od intensywności docierających do przyrządu fal ultradźwiękowych możliwe jest precyzyjne lokalizowanie źródeł emisji wywołanych przez wyciekające powietrze. Obraz z kamery może być zapisywany w pamięci urządzenia, co pozwala na sporządzenie raportu i precyzyjne wskazanie służbom odpowiedzialnym za usuwanie wycieków miejsca naprawy. Dodatkowo oprogramowanie urządzenia pozwala szacować koszty wycieku w trybie rzeczywistym po wprowadzeniu m.in. informacji o jednostkowym koszcie produkcji metra sześciennego sprężonego powietrza.

Urządzenie idealnie nadaje się do lokalizacji wycieków na rozległych przemysłowych instalacjach nie tylko sprężonego powietrza. Można wykrywać również wycieki innych gazów technicznych, a nawet pary. Miernik może być również z powodzeniem stosowany do badania instalacji podciśnieniowych (próżniowych), a także do detekcji wyładowań niezupełnych i wyładowań koronowych w energetyce.

Metodyka poszukiwania wycieków sprężonego powietrza

Ultradźwięki cechują się dużą kierunkowością wynikającą z liniowego rozchodzenia się fal. Ich emisja słabnie wprost proporcjonalnie do kwadratu odległości, co wpływa na stosunkowo mały zasięg. Duża kierunkowość jest zaletą, ponieważ ułatwia lokalizację źródła emisji, szczególnie w przypadku ultradźwięków rozchodzących się w powietrzu. Sposób rozchodzenia się ultradźwięków w powietrzu można porównać do źródła światła latarki (kierunkowa wiązka światła). Dla porównania dźwięki słyszane przez człowieka można traktować jak światło emitowane przez żarówkę (wszechkierunkowe źródło światła).

Robo Challenge

W dniach 05 - 06 marca 2025 r. w siedzibie firmy FANUC Polska we Wrocławiu odbyła się czwarta edycja wydarzenia Robo Challenge. Czytaj również: Rynek magazynowy w Polsce w 2024 r. Stabilizacja, z oznakami wzrostu

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Newmark

Ożywienie w podwarszawskich magazynach

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów na zasadach całkowicie spekulacyjnych. Tymczasem firmy, chcąc się tam rozwijać, potrzebują więcej opcji do wyboru i elastyczności w negocjacjach. Nadzieję na przełamanie impasu dają ogłos...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

obrobkowe-centrum-frezarskie-fot

Badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy ISO 10360-2

Tematem artykułu jest badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy 10360-2 używanej do badań odbiorczych i okresowych współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

kompozyty-warstwowe-w-jaki-sposob-powstaja
Partner kategorii:

Otrzymywanie lekkich i wytrzymałych warstwowych kompozytów metalicznych i metaliczno-ceramicznych

W jaki sposób można otrzymać kompozyty metaliczne i metaliczno-ceramiczne? Jakie metody należy zastosować, by połączyć różne metale?

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.