art. sponsorowany

Wyprzedzające technologie powierzchni BALINIT® CROMA PLUS

Ze względu na rosnącą zawartość wypełniacza oraz wysokie temperatury stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych bardzo duży problem stanowi zużycie narzędzi. Jest to szczególnie widoczne podczas procesów, w których jakiekolwiek uszkodzenie powierzchni jest niedopuszczalne. Rozwiązaniem może być powłoka BALINIT® CROMA PLUS.

W świecie, który cały czas wymaga od nas więcej, taniej, szybciej, tylko zastosowanie najnowszych technologii pomaga w osiągnięciu sukcesu.

Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi firma Oerlikon Balzers, jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań powierzchniowych. Jednym z nich jest powłoka BALINIT® CROMA PLUS, która ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w procesach wytłaczania rur z polichlorku winylu, deski tarasowej z WPC, folii oraz różnorodnych profili PCV.

Powłoka BALINIT® CROMA PLUS

Powłoka BALINIT® CROMA PLUS charakteryzuje się wysoką twardością na poziomie 2500 HV, co czyni ją niezwykle odporną na wycieranie. Na powierzchni narzędzia tworzy ochronny pancerz składający się z ułożonych na przemian warstw CrN i Cr. Stanowi to zatem doskonałe zabezpieczenie przed korozją.

Jednym z przykładów zastosowania są narzędzia do produkcji profili okiennych. Bez powłoki ich żywotność wynosi 2 miliony metrów. Po powleczeniu analogiczne narzędzie jest w stanie wyprodukować ponad 6 milionów metrów profilu.

Zastosowanie powłoki BALINIT® CROMA PLUS znacząco obniża współczynnik tarcia. Jego wartość jest kilkukrotnie niższa w porównaniu ze współczynnikiem tarcia stali o stal. Dzięki temu w tej samej jednostce czasu przez układ przepływa nawet o kilkanaście procent więcej tworzywa. Ma to więc ogromny wpływ na zwiększenie wydajności, przy zachowaniu poprzednich parametrów pracy, z zachowaniem, a często polepszeniem jakości wytłoczonego wyrobu. Dodatkową korzyścią płynącą z obniżenia współczynnika tarcia jest też zmniejszenie częstotliwości czyszczeń, co znacząco obniża koszty i usprawnia proces produkcyjny.

STAL-5-6-22-TECHNOLOGIE-POWIERZCHNI-BALINIT-CROMA-PLUS1

Kolejnym, równie ważnym, zadaniem zastosowania powłoki jest wyeliminowanie zjawiska odkładania się materiału wytłaczanego, co z czasem może spowodować jego degradację. Bardzo często zabezpieczanymi powłoką BALINIT® CROMA PLUS narzędziami są głowice do wytłaczania folii. Folia to produkt codziennego użytku, wykonywany w tolerancji mikrometrów, co czyni jej produkcję niezwykle wymagającą aplikacją. Nawet najmniejszy narost tworzywa na narzędziu lub też rysa na powierzchni może zaburzyć proces i obniżyć jakość wyrobu gotowego. Z tego powodu producenci folii coraz częściej powierzają nam swoje narzędzia. Obojętność chemiczna powłoki nie wpływa na wygląd folii, a opisany wcześniej niski współczynnik tarcia zapobiega powstawaniu narostów. Co z kolei skutkuje długotrwałym ustabilizowaniem procesu.

Ostatnią istotną cechą omawianej powłoki jest jej właściwość samopolerowania. Wytłaczane tworzywo samo oczyszcza a także poleruje powierzchnię powłoki. Standardowe rozwiązania takie jak nikiel oraz chrom mają z kolei tendencję do matowienia, co wymusza częste przestoje i czasochłonne polerowanie. Może to również negatywnie wpływać na geometrię narzędzia.

Czytaj też >> Materiały samosmarujące w obróbce plastycznej

Podsumowanie

Podsumowując, powłoka BALINIT® CROMA PLUS stanowi idealne rozwiązanie dla wysoko wydajnych i niezwykle wymagających procesów wytłaczania. Ustabilizowanie procesu przy wysokich parametrach przetwórstwa, zabezpieczenie powierzchni przed zarysowaniami oraz odkładaniem się tworzywa dają przewagę na wymagającym rynku opakowań oraz produkcji profili.

W obu aplikacjach BALINIT® CROMA PLUS korzystnie wpływa na zmianę kluczowych parametrów powierzchni, zwiększając jej twardości oraz obniżając współczynnik tarcia, w wyniku czego otrzymujemy trwałe i wydajne narzędzia, które są w stanie produkować więcej, taniej i szybciej.

Galeria

rozwiazania-automatyzacyjne-w-zakladach-na-konferencji-w-lublinie

Cyfryzacja procesów produkcyjnych i integracja systemów – przegląd najnowszych trendów już w czerwcu w Lublinie!

Już 22 czerwca w Lublinie (Hotel Focus Premium Lublin Conference & Spa) odbędzie się wydarzenie skierowane do specjalistów szukających innowacji i kreatywnych rozwiązań w zakresie automatyzacji.

poziom-aktywnosci-na-europejskim-rynku-nieruchomosci-logistycznych-john-palmer
Partner kategorii:

Perspektywa dalszych wzrostów na europejskim rynku nieruchomości logistycznych

Według międzynarodowej firmy doradczej Savills, aktywność inwestycyjna w europejskim sektorze nieruchomości logistycznych w 2022 r. utrzymuje się na wysokim poziomie, a wartość transakcji zawartych w pierwszym kwartale sięgnęła 14,3 mld euro, przebijając rekord z 2021 r.

Partner kategorii:

Systemy pomiarów karoserii samochodowych po wypadku

PROF. ZW. DR INŻ. Eugeniusz Ratajczyk Współrzędnościowa technika pomiarowa umożliwiająca wyznaczanie wymiarów w trzech współrzędnych x, y, z dominuje w przemyśle maszynowym, a szczególnie w...

Partner kategorii:

Uszkodzenia pasów napędowych – ich przyczyny i zapobieganie im – cz. I

Na szczególną uwagę zasługują przekładnie pasowe ze względu na swoje cechy, takie jak zdolność do łagodzenia wpływu zmian obciążenia na silnik lub układ napędowy czy też zdolność tłumienia drgań. Ważne są również możliwość przenoszenia ruchu obrotowego na duże odległości, pr...

Partner kategorii:

Konsekwencja i dbałość o detale są kluczem do perfekcyjnie skonfigurowanego oprogramowania

Kompleksowa integracja produkcji to proces wielowymiarowy, wymagający cierpliwości, czasu, komunikacji, a przede wszystkim profesjonalnego podejścia i zrozumienia potrzeb konkretnego zakładu. O blaskach i cieniach procesu wdrażania oprogramowania w wywiadzie z redakcją czasopi...

Spawanie
Partner kategorii:

Analiza systemów monitorowania w czasie rzeczywistym jakości procesów spawania laserowego – cz. I

Spawanie laserowe polega na stapianiu lub też pełnym przetopieniu obszaru złącza konstrukcji w osłonie gazu ochronnego ciepłem wytworzonym w wyniku doprowadzenia do tego obszaru skoncentrowanej wiązki promieniowania laserowego, o bardzo dużej gęstości mocy, rzędu 102-1011 W/...

opryski-profilaktyczne-w-zakladzie-produkcji-zywnosci
Partner kategorii:

Czy opryski profilaktyczne w zakładzie produkcji żywności mają sens?

Konieczne w rolnictwie i przemyśle zbożowym opryski profilaktyczne są coraz częściej stosowane także w zakładach produkcji żywności oraz obiektach użyteczności publicznej. O ile w pierwszym przypadku realnie chronią uprawy oraz składowane zboże przed szkodnikami, to w tym drug...

Partner kategorii:

Modelowanie dynamiczne łożysk tocznych pracujących w układach napędowych z przekładniami zębatymi

Podczas modelowania dynamicznego układów napędowych istnieje konieczność uwzględniania w czasie ich pracy zjawisk dynamicznych zachodzących w łożyskach. Często wykorzystywane do łożyskowania wałów łożyska toczne mają sztywność zbliżoną do sztywności zazębienia przekładni zęb...

STAL-5-6-22-TECHNOLOGIE-POWIERZCHNI-BALINIT-CROMA-PLUS1
Partner kategorii:

Wyprzedzające technologie powierzchni BALINIT® CROMA PLUS

Ze względu na rosnącą zawartość wypełniacza oraz wysokie temperatury stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych bardzo duży problem stanowi zużycie narzędzi. Jest to szczególnie widoczne podczas procesów, w których jakiekolwiek uszkodzenie powierzchni jest niedopuszczalne....

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.