Reklama
dlaProdukcji.pl rejestracja

Trzy sposoby na wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych w branży FMCG

Zgodnie z raportem McKinsey Global Industrial Robotics Survey z 2022 r., managerowie firm produkcyjnych oczekują, że za sprawą zwiększenia wykorzystania robotyki i automatyki poprawi się jakość produkcji, wydajność i czas pracy. Największe inwestycje w automatyzację w ciągu najbliższych pięciu lat są zakładane przez reprezentantów sektora handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych. 23% respondentów z tych branż planuje budżety w wysokości ponad 500 milionów dolarów.

Ale jak zainwestować te środki mądrze? W automatyzację których elementów cyklu produkcyjnego zainwestować, by wydane środki przyniosły najlepszy zwrot? Oto trzy propozycje z wykorzystaniem autonomicznych robotów mobilnych:

źródło: materiały prasowe

Dostarczanie materiałów do i z hali produkcyjnej

Zanim trafią na linię produkcyjną, surowce lub półprodukty CPG i FMCG są przechowywane w magazynach pośrednich lub innych obszarach przygotowawczych. Tradycyjnie do ich przewożenia używano wózków widłowych lub AGV. Jednak wiele firm szuka bezpieczniejszych i – ze względu na brak miejsca – bardziej zwrotnych alternatyw. Wózki AMR ze zintegrowanymi podnośnikami palet, specjalnie zaprojektowanymi koszami lub regałami mobilnymi mogą autonomicznie transportować zarówno całe palety, jak i materiały o małej objętości do i z linii produkcyjnej.

Są one bezpieczniejszą alternatywą dla wózków widłowych lub ręcznych wózków holowniczych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w poruszaniu się w dynamicznym środowisku hali produkcyjnej. Oprócz umożliwienia firmie przeniesienia pracowników do wykonywania zadań o większej wartości dodanej, urządzenia AMR pomagają zwiększyć przepustowość. Dzieje się to poprzez skrócenie cyklu przezbrojenia pomiędzy produkcją różnych jednostek magazynowych (SKU). Niektóre szczególnie innowacyjne firmy z branży CPG wdrażają całe floty AMR – zestaw modeli o dużej i małej ładowności. Celem jest optymalizacja dostawy i odbiór materiałów i gotowych produktów w zależności od potrzeb danej linii i cyklu.

Wdrożenie tego zastosowania robotów mobilnych może usprawnić pracę wielu linii produkcyjnych równocześnie. Poskutkuje więc znacznym wzrostem produktywności i oszczędnością kosztów, zarówno jeśli chodzi o wydajność, jak i liczbę godzin pracy.

Obsługa pobierania próbek

Identyfikowalność ma kluczowe znaczenie. Zwłaszcza w przemyśle spożywczym, ponieważ przepisy wymagają od większości producentów żywności śledzenia przepływu produktów spożywczych i ich składników na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Ciągłe doskonalenie procesów związanych z jakością po stronie detalistów wywiera dodatkową presję na producentów w zakresie identyfikowalności produktów zarówno ich marek, jak i marek własnych sieci handlowych. Dlatego projektanci rozwiązań z zakresu automatyzacji pomyśleli o stworzeniu nowych rozwiązań. Są to roboty AMR z zainstalowanymi na górze robotami współpracującymi (cobotami) do pobierania próbek bezpośrednio z linii produkcyjnej i zabierania ich do magazynów lub laboratoriów w celu analizy. Szybko, bezpiecznie, higienicznie i pod pełną kontrolą.

AMR
źródło: materiały prasowe

Integracja systemów AMR z zautomatyzowanymi rozwiązaniami dla paletyzacji

W miarę jak firmy z branży CPG uświadamiają sobie korzyści płynące z wykorzystywania w swoich halach produkcyjnych/ pakowniach urządzeń AMR, szukają też kolejnych zastosowań dla nich. Przemieszczanie palet z produktami do magazynów wyrobów gotowych jest tego doskonałym przykładem.

Ograniczona przestrzeń i obecność pracownika przy paletyzatorze są wyzwaniem dla zautomatyzowania tego fragmentu procesu produkcyjnego. Aby rozwiązać ten problem, niektóre firmy wdrożyły zautomatyzowane pojazdy kierowane (AGV). Poruszają się one po ustalonej trasie, wspomagając się infrastrukturą nawigacyjną, taką jak taśma magnetyczna lub w nowszych rozwiązaniach – laser. W obu przypadkach stosowanie AGV wymaga znacznych inwestycji w infrastrukturę i odpowiedni rozkład hali.

Czytaj też >> 53% polskich managerów uważa, że automatyzacja przyczyni się do wzrostu zatrudnienia

Tymczasem open-source’owe urządzenia AMR są idealną alternatywą, ponieważ mogą łatwo zintegrować się z nowoczesnymi systemami paletyzacji. W porównaniu z wózkami AGV całkowity koszt rozwiązania jest niższy. Urządzenia AMR nie wymagają wbudowanej infrastruktury, a co za tym idzie, mogą być szybko i łatwo zaprogramowane i wdrożone. W rezultacie, integracja AMR z paletyzatorami jest coraz powszechniejsza.

AMR
źródło: materiały prasowe

Coraz częstsza jest także współpraca przedsiębiorstw produkcyjnych z producentami systemów paletyzacji. Dzięki niej można od razu opracować rozwiązania pod klucz, dokładnie dopasowane do potrzeb i rozkładu danej hali fabrycznej. Wiele firm z branży paletyzacji i przenoszenia materiałów uważa AMR za „gamechanger” dla swoich firm, przygotowując plany wycofania przenośników i zastąpienia ich AMR do logistyki palet.

Źródło: Mobile Industrial Robots

Reklama
Targi STOM

Firmy przemysłowe poprawiają konkurencyjność. Pomagają im inwestycje w maszyny i automatyzację

Firmy przemysłowe z sektora MŚP poprawiły w ostatnim roku swoją konkurencyjność – pokazuje najnowsza edycja cyklicznego badania Index MiU, przygotowywanego dla Siemens Financial Services w Polsce. Wpływ na to miały przede wszystkim zmiany w obsz...

Kamil-Kowa-Savills-rynek-nieruchomosci-komercyjnych
Partner kategorii:

Rynek nieruchomości komercyjnych w drodze powrotnej na właściwe tory

Firma doradcza Savills wstępnie podsumowała 2023 rok i nakreśliła prognozy najważniejszych trendów. W najbliższym czasie branża nieruchomości komercyjnych w Polsce stanie przed wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej, deweloperskiej i na rynku najmu, w obliczu w...

Partner kategorii:

Wpływ przemian alotropowych na właściwości fizykochemiczne cyny

Z artykułu dowiesz się: jak wykorzystać właściwości cyny w przemyśle,jakie zagrożenia wiążą się z zastosowaniem cyny i jej stopów,w jaki sposób bezpiecznie stosuje się stopy cyny w przemyśle.

STAL_11-12_23_SUKCES_POLSKIEJ_TECHNOLOGII_iNspire
Partner kategorii:

Sukces polskiej technologii na światowych rynkach

W świetle dynamicznego rozwoju technologii w branży wycinarek laserowych, Marcin Ejma, założyciel i CEO Eagle Lasers, dzieli się swoimi unikalnymi spostrzeżeniami na temat transformacji, innowacji i kluczowych trendów, które kształtują przyszłość tego dynamiczneg...

STAL_11-12_23_JAK_SIE_PROGRAMUJE_ROBOTY_PRZEMYSLOWE_FOT_3
Partner kategorii:

Jeśli nie przewidzimy katastrofy, na pewno będzie katastrofa, czyli jak się programuje roboty przemysłowe

Jaka ścieżka najszybciej doprowadzi do zawodu programisty robotów przemysłowych oraz jakie kompetencje trzeba mieć, aby się w nim odnaleźć? Na te i inne pytania w rozmowie z Joanną Miśkiewicz odpowiada Dobromiła Włodarska, inżynier-robotyk, współwłaścicielka firm...

STAL-9-10-spawalnictwo-CO-SIE-DZIEJE-W-BRANZY-SPAWALNICZEJ-1
Partner kategorii:

Kontrola głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym w procesie spawania laserowego z wykorzystaniem interferometrycznego pomiaru odległości − cz. I

Z artykułu dowiesz się: jakie wyzwania stoją przed procesem monitorowania spawania laserowego,jaką rolę odgrywa w procesie monitorowanie podczas spawania,jakie systemy do monitorowania warto stosować.

STAL_11-12_23_Mikolaj_Lagowski_TANI_LEASING_W_2023_ROKU_iStock-855198460
Partner kategorii:

Sposoby na tani leasing w 2023 roku

Z artykułu dowiesz się: co zrobić, żeby dostać tani leasing w 2023 roku;jak przy obecnym poziomie stóp procentowych znaleźć dobrą ofertę leasingu;na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę, wybierając leasing. ...

Partner kategorii:

Zakład PepsiCo w Żninie uruchamia nowoczesną linię produkcyjną Pepsi

Zakład napojowy PepsiCo w Żninie stale się modernizuje, stawiając na wydajność przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Taka właśnie jest nowa linia produkcyjna zbudowana i uruchomiona w  niespełna dwa miesiące. W zakładzie rozlewane są kultowe napoje Pepsi, Mirinda, ...

cynk-a-ochrona-przeciwkorozyjna-stali-przeglad-zastosowan-fot-2
Partner kategorii:

Rola cynku w ochronie przeciwkorozyjnej stali – przegląd zastosowań

Metaliczny cynk, w różnych postaciach, jest nadal masowo i z doskonałymi rezultatami wykorzystywany w wielu technikach ochrony przed korozją konstrukcji i wyrobów stalowych eksploatowanych w różnych warunkach – w atmosferze, wodzie i ziemi. Niniejsze opracowanie ma na celu wsk...

Reklama
elamed EKO

Relacje

Katalog produktów

Reklama
Poznaj dobre praktyki BHP
Reklama
dlaProdukcji.pl - rejestracja
Reklama
dlaSpecjalistów.pl

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

Zamów
Nowoczesne Hale 3-4/2023

Nowoczesne Hale 3-4/2023

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2023

Utrzymanie Ruchu 1/2023

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.