Trzy sposoby na wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych w branży FMCG

Zgodnie z raportem McKinsey Global Industrial Robotics Survey z 2022 r., managerowie firm produkcyjnych oczekują, że za sprawą zwiększenia wykorzystania robotyki i automatyki poprawi się jakość produkcji, wydajność i czas pracy. Największe inwestycje w automatyzację w ciągu najbliższych pięciu lat są zakładane przez reprezentantów sektora handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych. 23% respondentów z tych branż planuje budżety w wysokości ponad 500 milionów dolarów.

Ale jak zainwestować te środki mądrze? W automatyzację których elementów cyklu produkcyjnego zainwestować, by wydane środki przyniosły najlepszy zwrot? Oto trzy propozycje z wykorzystaniem autonomicznych robotów mobilnych:

źródło: materiały prasowe

Dostarczanie materiałów do i z hali produkcyjnej

Zanim trafią na linię produkcyjną, surowce lub półprodukty CPG i FMCG są przechowywane w magazynach pośrednich lub innych obszarach przygotowawczych. Tradycyjnie do ich przewożenia używano wózków widłowych lub AGV. Jednak wiele firm szuka bezpieczniejszych i – ze względu na brak miejsca – bardziej zwrotnych alternatyw. Wózki AMR ze zintegrowanymi podnośnikami palet, specjalnie zaprojektowanymi koszami lub regałami mobilnymi mogą autonomicznie transportować zarówno całe palety, jak i materiały o małej objętości do i z linii produkcyjnej.

Są one bezpieczniejszą alternatywą dla wózków widłowych lub ręcznych wózków holowniczych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w poruszaniu się w dynamicznym środowisku hali produkcyjnej. Oprócz umożliwienia firmie przeniesienia pracowników do wykonywania zadań o większej wartości dodanej, urządzenia AMR pomagają zwiększyć przepustowość. Dzieje się to poprzez skrócenie cyklu przezbrojenia pomiędzy produkcją różnych jednostek magazynowych (SKU). Niektóre szczególnie innowacyjne firmy z branży CPG wdrażają całe floty AMR – zestaw modeli o dużej i małej ładowności. Celem jest optymalizacja dostawy i odbiór materiałów i gotowych produktów w zależności od potrzeb danej linii i cyklu.

Wdrożenie tego zastosowania robotów mobilnych może usprawnić pracę wielu linii produkcyjnych równocześnie. Poskutkuje więc znacznym wzrostem produktywności i oszczędnością kosztów, zarówno jeśli chodzi o wydajność, jak i liczbę godzin pracy.

Obsługa pobierania próbek

Identyfikowalność ma kluczowe znaczenie. Zwłaszcza w przemyśle spożywczym, ponieważ przepisy wymagają od większości producentów żywności śledzenia przepływu produktów spożywczych i ich składników na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Ciągłe doskonalenie procesów związanych z jakością po stronie detalistów wywiera dodatkową presję na producentów w zakresie identyfikowalności produktów zarówno ich marek, jak i marek własnych sieci handlowych. Dlatego projektanci rozwiązań z zakresu automatyzacji pomyśleli o stworzeniu nowych rozwiązań. Są to roboty AMR z zainstalowanymi na górze robotami współpracującymi (cobotami) do pobierania próbek bezpośrednio z linii produkcyjnej i zabierania ich do magazynów lub laboratoriów w celu analizy. Szybko, bezpiecznie, higienicznie i pod pełną kontrolą.

AMR
źródło: materiały prasowe

Integracja systemów AMR z zautomatyzowanymi rozwiązaniami dla paletyzacji

W miarę jak firmy z branży CPG uświadamiają sobie korzyści płynące z wykorzystywania w swoich halach produkcyjnych/ pakowniach urządzeń AMR, szukają też kolejnych zastosowań dla nich. Przemieszczanie palet z produktami do magazynów wyrobów gotowych jest tego doskonałym przykładem.

Ograniczona przestrzeń i obecność pracownika przy paletyzatorze są wyzwaniem dla zautomatyzowania tego fragmentu procesu produkcyjnego. Aby rozwiązać ten problem, niektóre firmy wdrożyły zautomatyzowane pojazdy kierowane (AGV). Poruszają się one po ustalonej trasie, wspomagając się infrastrukturą nawigacyjną, taką jak taśma magnetyczna lub w nowszych rozwiązaniach – laser. W obu przypadkach stosowanie AGV wymaga znacznych inwestycji w infrastrukturę i odpowiedni rozkład hali.

Czytaj też >> 53% polskich managerów uważa, że automatyzacja przyczyni się do wzrostu zatrudnienia

Tymczasem open-source’owe urządzenia AMR są idealną alternatywą, ponieważ mogą łatwo zintegrować się z nowoczesnymi systemami paletyzacji. W porównaniu z wózkami AGV całkowity koszt rozwiązania jest niższy. Urządzenia AMR nie wymagają wbudowanej infrastruktury, a co za tym idzie, mogą być szybko i łatwo zaprogramowane i wdrożone. W rezultacie, integracja AMR z paletyzatorami jest coraz powszechniejsza.

AMR
źródło: materiały prasowe

Coraz częstsza jest także współpraca przedsiębiorstw produkcyjnych z producentami systemów paletyzacji. Dzięki niej można od razu opracować rozwiązania pod klucz, dokładnie dopasowane do potrzeb i rozkładu danej hali fabrycznej. Wiele firm z branży paletyzacji i przenoszenia materiałów uważa AMR za „gamechanger” dla swoich firm, przygotowując plany wycofania przenośników i zastąpienia ich AMR do logistyki palet.

Źródło: Mobile Industrial Robots

TOP Automazioni. Ponad 40 lat historii

Historia TOP Automazioni, jaką znamy dzisiaj, jest całkiem świeża. Nie jesteśmy najstarszą włoską firmą specjalizującą się w projektowaniu i produkcji automatycznych podajników prętów. Jednak jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy wyjątkowi na świecie dzięki innowacy...

program-targow-modernlog-2023-fot-1
Partner kategorii:

Targi MODERNLOG startują za kilka dni – poznaj program

Już za kilka dni rozpocznie się kolejna edycja Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG. Na 4 dni (30.05-2.06) pawilon nr 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się centrum nowoczesnej logistyki, gdzie spotkają się liderzy branży, przedstawiciele producentó...

STAL_5-6_23_Dawid_Pasieka_OBROBKA_SKRAWANIEM_POLFABRYKAT_Z_ZELIWA_SZAREGO_iStock-1394970339
Partner kategorii:

Opracowanie procesu technologicznego obróbki skrawaniem na przykładzie półfabrykatu z żeliwa szarego

Z artykułu dowiesz się: jak wyglądały poszczególne etapy procesu technologicznego obróbki przedniej pokrywy pompy hydraulicznej,jakich programów użyto do wykonania m...

STAL_5-6_23_Stanislaw_Kut_ANALIZA_OBCIAZEN_ZAGINARKI_iStock-1385999419
Partner kategorii:

Analiza obciążeń narzędzi gnących na przykładzie narzędzia zaginarki

Z artykułu dowiesz się: jakie są korzyści wynikające z modelowania MES w kontekście badań narzędzi gnących,gdzie występują największe przemieszczenia na narzędziu,ja...

STAL_5-6_23_OPROGRAMOWANIE_DOSTOSOWANE_DO_POTRZEB_FOT_1
Partner kategorii:

Symbioza kluczem do rozwoju. O oprogramowaniu dostosowanym do potrzeb

Oprogramowanie to element produkcji, który musi być ściśle dopasowany do wymogów konkretnego zakładu produkcyjnego. Co więcej – niezbędna jest jego ścisła integracja z maszyną. W rozmowie z przedstawicielami firmy CALMTEC pytamy o kluczowe elementy, które zadecydowały o rozwoj...

Partner kategorii:

Analiza zastosowania sztucznej inteligencji w produkcji spawalniczej – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jak zastosowanie sztucznej inteligencji wpływa na zwiększenie wydajności produkcji przemysłowej,w jaki sposób algorytmy i u...

program-targow-modernlog-2023-fot-1
Partner kategorii:

Targi MODERNLOG startują za kilka dni – poznaj program

Już za kilka dni rozpocznie się kolejna edycja Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG. Na 4 dni (30.05-2.06) pawilon nr 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się centrum nowoczesnej logistyki, gdzie spotkają się liderzy branży, przedstawiciele producentó...

grape-town-hotel-zielona-gora-24-maja-2023-konferencja-axon-media
Partner kategorii:

Tajniki efektywnego zarządzania działem UR w firmach produkcyjnych

Już 24 maja w zielonogórskim Grape Town Hotel będzie mieć miejsce Konferencja Techniczna „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”. Wydarzenie skierowane będzie do specjalistów, których zadaniem jest zarządzanie działami utrzymania ruchu. Spotkanie odbędzie s...

farby-antykorozyjne-i-cynkowanie-zabezpieczenia-konstrukcji-istock
Partner kategorii:

Rozwiązania antykorozyjne jako zabezpieczenia konstrukcji

W obecnej zurbanizowanej przestrzeni skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne to jeden z priorytetów dla wielu branż przemysłu i budownictwa.

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.