Problemy optymalizacji prosumenckiej mikrosieci OZE dla małych i średnich przedsiębiorstw

Akumulatory – problemy

Aby pokazać skutki, jakie ma ograniczanie stopnia rozładowania akumulatora i histereza łączników, przeprowadzono obliczenia wg wzorów (6-8). Przyjęto akumulator o pojemności q = 76 Ah i – zgodnie z charakterystyką z rys. 4 – napięcie U2max = 12,7 V dla pełnego naładowania q% = 100% i napięcie U1min = 12,3 V dla stopnia naładowania q% = 50%. Jednakowe histerezy łączników 1 i 2 wyniosły Hmax= Hmax= 0,175 V. Współczynniki charakterystyki z rys. 4 w tym przypadku mają wartości: c1 = 95 [Ah/V] i c2 = 1131 [Ah]. Ustalono, że maksymalna energia, jaką ma akumulator przy pełnym naładowaniu, to Emax = 959 Wh. Energia, jaką można w nim przechowywać w zakresie stopnia naładowania od q% = 50% do q% = 100% bez histerezy łączników wynosi ΔE = 497 Wh. Z histerezą – tylko ΔEH= 279 Wh.

Przytoczone wyniki pokazują też dobitnie problem polegający na tym, że nawet nowy akumulator, jeżeli ma być rozładowywany tylko w 50%, to z uwagi na konieczne histerezy łączników może przechowywać energię stanowiącą tylko niewielki procent swojej katalogowej pojemności. W rozpatrywanym przypadku wynosi to:

(279/959)100% = 29%.

Koszty magazynowania energii

Zatem przedstawione wcześniej wyliczenie kosztu magazynowania energii z powodu koniecznej histerezy łączników ulega zmianie. Uwzględniając powyższe wyniki, należy przyjąć, że koszt ten wzrośnie od 2,50 zł/kWh do 4,50 zł/kWh.

Problem polega jeszcze na tym, że – jak podano wcześniej – wartość niezbędnej histerezy zależy od:

  • wprowadzanego i wyprowadzanego prądu akumulatora,
  • jego stopnia naładowania,
  • stopnia wyeksploatowania.

W praktyce, aby „mieć z tym spokój”, daje się na wszelki przypadek większe histerezy. Nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma takie postępowanie na efektywność magazynowania energii.

Chattering

Zbyt mała histereza łączników prowadzi do „chatteringu”, który jest zjawiskiem niepożądanym i należy je wykluczyć. „Chattering” łącznika 1 w torze ładowania zasobnika pokazano na rys. 6.

OZE
Rys. 6. „Chattering” łącznika 1 w torze ładowania akumulatora

Z powodu zbyt małej histerezy Hmax łącznika próg U1max ponownego załączenia ładowania znalazł się powyżej napięcia ustalonego po wyłączeniu ładowania. Sterownik załącza ładowanie, by po chwili je wyłączyć po osiągnięciu progu U2max. Tak pojawia się oscylacja („chattering”). Jej częstotliwość jest tym większa, im mniejsza jest histereza.

Czytaj też >> Eksploracja danych. Analiza dużych zbiorów danych

Mikrosieć w Spółce GWDA

W celu badania problemów wyliczonych w części 4, także eksperymentalnego, w Centrum Badawczo-Rozwojowym OZE w Spółce GWDA w Pile zbudowano mikrosieć OZE o strukturze pokazanej na rys. 7, na którym podano także główne parametry urządzeń.

Struktura ta realizuje opisaną wyżej ideę wykorzystania zasobnika ZAS także do bilansowania mocy w mikrosieci, pomimo że bazuje na tradycyjnym układzie z przekształtnikiem UPS. W nim magazyn ZAS uruchamiany jest do zasilania odbiorów jedynie po zaniku napięcia na szynach AC. Istotne rozszerzenie możliwości w zbudowanej mikrosieci uzyskuje się przez dodanie ładowarki ŁAD a także odpowiednie sterowanie za pomocą PLC łącznikami 1 i 2 w zależności od mocy P mierzonej na zaciskach sieci i napięcia U zasobnika. Mikrosieć ma możliwość pracy autonomicznej i w połączeniu z siecią elektroenergetyczną.

Opracowane autorskie rozwiązanie można zastosować także w wielu instalacjach indywidualnych prosumentów, aby wykorzystać stosowany tam układ zasobnika z UPS także do bilansowania energii i w ten sposób poprawić efektywność instalacji OZE.

Rozpoczęte badania obejmują kilka etapów, w których badane będą poszczególne problemy. Ich celem jest opracowanie wytycznych, których zastosowanie pozwoli uzyskać wysoką efektywność mikrosieci OZE wdrażanych w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Podsumowanie

Z pracy wynikają następujące wnioski pozwalające właściwie zaplanować, odpowiednio skonfigurować i efektywnie eksploatować mikrosieć OZE przez użytkowników indywidualnych i w małych oraz średnich przedsiębiorstwach.

  1. Analiza celowości tworzenia mikrosieci OZE wymaga zgromadzenia wielu danych wyjściowych. Ze względu na długi okres funkcjonowania instalacji należy uwzględnić także dane prognozowane tak daleko, jak to można przewidywać.
  2. Zasadniczym celem i kryterium optymalizacji jest minimalny koszt zużywanej energii w przedsiębiorstwie. Dodatkowymi kryteriami mogą być także: niezależność od ogólnego systemu elektroenergetycznego, niezawodność zasilania, nowoczesność i ekologiczność przedsięwzięcia.
  3. Wyliczono elementy, jakie należy określić, i zagadnienia, które trzeba rozwiązać, aby inwestycja przyniosła oczekiwane efekty.
  4. Energia wytwarzana w OZE niedużej mocy nie jest tania, jeśli uwzględnić wszystkie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Aby mogła być ona pod względem ceny konkurencyjna w porównaniu z energią z ogólnej sieci elektroenergetycznej, nie można na etapie projektowania, a także w późniejszej eksploatacji, popełnić żadnego większego błędu.
  5. Oprócz mocy całkowitej, jednym z ważniejszych elementów jest dobór właściwego „miksu” rodzajów OZE i udziału ich mocy, najlepiej dopasowanych do profilu obciążenia, aby zminimalizować niezbilansowanie mocy, nie tylko pod względem wartości średnich, ale także chwilowych. W publikacji pokazano na przykładzie, na czym to polega.
  6. Należy mieć na uwadze, że na obecnym etapie rozwoju, zwłaszcza w warunkach krajowych, magazynowanie energii jest znacznie droższe od jej wytworzenia. Używanie zasobników energii w małych i średnich przedsiębiorstwach tylko do zbilansowania mocy i energii z reguły jest nieopłacalne, bez względu na rodzaj magazynów energii. Wykazano to dobitnie w publikacji.
  7. Celowe natomiast może być zastosowanie także do bilansowania mocy i energii zasobników zainstalowanych z innych powodów, np. dla zasilania awaryjnego.
  8. Najmniej nieopłacalnym magazynem energii dla małych i średnich przedsiębiorstw i prosumentów indywidualnych na obecnym etapie w Polsce jest akumulatorowy zasobnik energii.
  9. Akumulatorowy zasobnik energii, ze względu na specyficzne swoje właściwości i konieczną ochronę przed nadmiernym ładowaniem i rozładowaniem, może magazynować znacznie mniej energii od swojej katalogowej pojemności energetycznej. W publikacji podano szczegółową analizę tego problemu a także wskazano na przyczyny takiego stanu rzeczy.
  10. Ostrożnie należy podchodzić do wszelkich, zwłaszcza optymistycznych informacji podawanych przez firmy sprzedające i instalujące urządzenia z zakresu OZE. Są one często nierzetelne lub też jednostronne, a nierzadko kłamliwe.
mgr inż. Mirosław Mikołajczak
Spółka GWDA
Piła
dr hab. inż. Roman Muszyński prof. nadzw.
Akademia Nauk Stosowanych
Piła
dr inż. Tomasz Wojciechowski
Spółka GWDA
Piła

Galeria

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Politechnika Krakowska ma nowe laboratorium

25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Politechnika Krakowska zyskała nowoczesne laboratorium, które umożliwia bard...

targi-modernlog-w-poznaniu-kluczowe-spotkanie-branzy-logistycznej-fot-1

Kluczowe spotkanie branży logistycznej – MODERNLOG 2024 już w czerwcu!

Już niebawem Poznań stanie się centralnym miejscem spotkań sektora logistycznego. Podczas 4 dni targów odbędą się pokazy najnowszych rozwiązań technologicznych, prezentacje maszyn i systemów operacyjnych, a także prelekcje i panele dyskusyjne z ekspertami. Kluczowe wydarzenie ...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

Spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Co z branżą obróbki metali?

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do lutego 2024 r. – o 0,1%, jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9,6%.

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.