Najczęstsze błędy w łańcuchu logistycznym wpływające na bezpieczeństwo żywności
Magazynowanie oraz transport to elementy łańcucha dostaw, w których często dochodzi do naruszenia bezpieczeństwa żywności przez szkodniki. Zastosowanie się dosłownie do kilku wskazówek oraz regularna kontrola skutecznie zredukuje prawdopodobieństwo pojawienia się niechcianych gości na terenie naszego obiektu.
Ulubionym miejscem szkodników w każdym zakładzie produkcyjnym jest bez wątpienia składowisko odpadów, szczególnie gdy znajduje się w okolicy strefy załadunku. Gromadzenie opakowań po półproduktach i materiałach, jak również struktura odpadów sprzyja bytowaniu i rozmnażaniu się niechcianych gości. Skala problemu potęguje się, gdy odpady są nienależycie składowane i nieregularnie wywożone. Dążąc do eliminacji zagrożenia warto rozplanować więc rozkład pomieszczeń tak, aby składowisko odpadów było należycie odizolowane od pozostałych części. Harmonogram odbioru odpadów powinien zakładać możliwie częste i regularne opróżnianie pojemników. Pomieszczenia po odbiorze odpadów powinny być gruntownie sprzątane oraz dezynfekowane. Regularna kontrola pomoże uniknąć strat.
Podobny problem mogą nam przysporzyć przetrzymywane na zewnątrz palety. To także stwarza bardzo komfortowe warunki rozwoju szkodników – insektów i gryzoni oraz ptaków. Szkodniki często zanieczyszczają palety resztkami swojego pożywienia, wydzielinami oraz odchodami, które następnie wnosi się wraz z paletami do pomieszczeń zakładów i magazynów. Jeśli warunki nie pozwalają na przechowywanie palet wewnątrz magazynu warto zadbać, aby przechodziły one kontrolę pod kątem zanieczyszczeń przed wprowadzeniem do obiektu. Dobrym rozwiązaniem są palety plastikowe, które są zmywalne i zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Kontrola szczelności obiektów
Proces przyjmowania dostaw oraz wykorzystywane przy nim wózki widłowe oraz ciężki transport stwarzają prawdopodobieństwo uszkodzeń konstrukcji bram, ramp, drzwi czy elewacji budynku. Pracownicy zakładu powinni na bieżąco weryfikować. czy bramy i wejścia są szczelne, otwierane wyłącznie w trakcie dostaw, a chroniące je kołnierze są w dobrym stanie.
– Kompleksowa kontrola szczelności obiektu powinna odbywać się cyklicznie, minimum raz w miesiącu. Prosty przykład – jeśli przez zamknięte drzwi widzimy docierające światło z zewnątrz, warto dokładnie zweryfikować stan techniczny otworów. W przypadku ich nieszczelności trzeba zlecić ich naprawę lub uszczelnienie. Nawet niewielkie szczeliny stanowią dogodną drogę migracji szkodników. Trudno w to uwierzyć, ale myszy wystarczy otwór o średnicy 6 mm, a szczurowi 12 mm, aby przedostać się do obiektu – wskazuje Ziemowit Rudy, wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu,ekspert VACO Part of Rentokil.
Nie bez znaczenia pozostają siatki w oknach. Skuteczność w ochronie przed wlatywaniem małych owadów gwarantują bardzo drobne oczka o średnicy do 1,2 mm.
Powierzchnia i stany magazynowe – kontrola
Ograniczona przestrzeń do składowania towarów, czyli nagminny problem większości zakładów, powoduje przechowywanie ich w nieodpowiedni sposób. W przypadku braku przestrzeni rewizyjnych (odstępów) nie ma możliwości skutecznej kontroli magazynu w kontekście występowania szkodników. Leżący bezpośrednio na podłodze towar jest bardziej podatny na uszkodzenia czy atak szkodników. W jaki sposób przeciwdziałać? Wyeliminować powyższe czynniki. Nie doprowadzać do sytuacji, gdy służby sprzątające lub firma odpowiedzialna za usługi pest control nie będzie miała możliwości należytego wykonania swojej pracy, czyli kontroli obiektu i ewentualnej, skutecznej eliminacji szkodników.
Tożsame z problemem nieprawidłowego składowania jest zbyt długie magazynowanie zapasów.
Rzadko rotujące surowce lub opakowania stwarzają komfortowe warunki do ukrywania się i bytowania wielu gatunków szkodników. Najlepszym rozwiązaniem jest bezwarunkowe stosowanie zasady FIFO. Ona nakazuje wydanie z magazynu w pierwszej kolejności tych produktów, które zostały przyjęte do obiektu najwcześniej. W sytuacji, gdy optymalizacja stanów magazynowych nie jest możliwa, pomieszczenia magazynowe powinny być należycie monitorowane. Warto również zastanowić się nad wydzieleniem strefy pod specjalnym nadzorem z towarami nierotującymi – informuje Ziemowit Rudy.
Czytaj też >> Trójmiasto na wysokiej magazynowej fali
Kontrola dostaw jako newralgiczny punkt
Przyczyną inwazji szkodników może być również sam brak dobrze funkcjonującej procedury przyjmowania dostaw, w tym zwrotu towarów uszkodzonych. Pracownicy odpowiedzialni za przyjęcia towarów posiadać przeszkolenie do kontroli szczelności opakowań oraz czystości i jakości dostarczanych produktów. Osoby te powinny posiadać umiejętność rozpoznania śladów obecności szkodników.
W tym punkcie warto również podnieść problem nierzetelnych dostawców. Brak lub zbyt rzadkie kontrole mogą przysporzyć nam niechcianych gości w obiekcie. Nawiązując współpracę warto więc zagwarantować własnej firmie możliwość przeprowadzenia audytu w zakładach i magazynach „nowego” dostawcy. Audyt taki może przeprowadzić wyspecjalizowana firma pest control.
***
VACO Sp. z o.o. jest największą w Polsce firmą specjalizującą się w skutecznym zabezpieczaniu obiektów przed szkodnikami. Świadczy kompleksowe usługi pest control – dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji oraz wspiera firmy we wdrażaniu i utrzymaniu systemów bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Działając na polskim rynku od 20 lat przeszła drogę od małej firmy, by finalnie stać się częścią brytyjskiej grupy Rentokil Initial. Świadczy ona kompleksowe usługi z zakresu zarządzania obiektami. W wyniku fuzji, która nastąpiła 1 marca 2022 r., VACO otrzymało dostęp do najnowocześniejszych narzędzi i technologii w zakresie usług pest control oraz rozszerzy swą ofertę o usługi z zakresu higieny komercyjnej i marketingu sensorycznego. Na dziś dzień spółka działa w ramach czterech regionów na terenie całej Polski. Zabezpiecza ponad 14 000 obiektów, w tym ponad 1 600 zakładów produkcyjnych.
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?
Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Konferencja „IT w Produkcji”
5 grudnia online zapraszamy na organizowaną przez GigaCon konferencję „IT w Produkcji”.
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Przyszłość rynku stali: jak sektor hutniczy reaguje na globalne wyzwania?
Sytuacja w Ukrainie, napięcia międzynarodowe oraz zmiany w polityce handlowej kluczowych graczy, jak Unia Europejska czy Chiny, kształtują nową rzeczywistość dla branży hutniczo-wydobywczej. Jak wygląda obecnie rynek stali? W oblicz...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej