APA uruchamia studia podyplomowe z Uniwersytetem SWPS i AHK Polska

Kierunek studiów podyplomowych „Lider transformacji cyfrowej 4.0. Transformacja cyfrowa w organizacji” pojawił się w ofercie Uniwersytetu SWPS. Inicjatorem a także współtwórcą jest dr inż. Artur Pollak, prezes APA Group. Studia odbywają się pod patronatem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej AHK Polska.

Badania wskazują, że 40% producentów nie ma wglądu w czasie rzeczywistym w dane procesów wytwarzania. 8 na 10 firm podczas usprawniania produkcji bazuje wyłącznie na zwykłej ludzkiej obserwacji, bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Im bardziej będą nieaktualne metody, tym bardziej prawdopodobne, że zakład będzie działać w sposób niewydajny i ostatecznie nie wytrzyma presji rynkowej. Dlatego tak istotne jest korzystanie z idei Przemysłu 4.0. Na naszych studiach omówimy od strony praktycznej i narzędziowej jak tworzyć środowisko smart fabryki: optymalizować koszty produkcji, mądrze agregować dane, niwelować ewentualne przestoje, monitorować efektywność energetyczną, opierać decyzje biznesowe na wiarygodnej predykcji zdarzeń.

dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group, autor programu i kierownik kierunku

W czasach ciągłego podłączenia do sieci, umiejętnościami, które pozwalają zdobyć przewagę jest szybkość reakcji na nowe trendy jak również zdolność do zidentyfikowania kluczowych informacji. Nowoczesny biznes działa w sposób bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek. Niezbędnym jest zbudowanie efektywnie funkcjonującej organizacji, na czele której stoi lider zarządzający przedsiębiorstwem z uwzględnieniem rewolucji cyfrowej jak również długoterminowych celów. Praktyczną wiedzę w tym zakresie daje starannie zaprojektowany program studiów.

Dla kogo studia na SWPS?


Studia są dla menedżerów, członków zarządu, kierowników a także pracowników technicznych. Ich rola polega na wprowadzaniu zmiany w organizacji z wykorzystaniem rozwiązań Przemysłu 4.0. Ich rolą jest także połączenie współpracy wszystkich działów i obszarów w ramach jednej organizacji. Nie wymaga się wykształcenia czy też wiedzy technicznej. 

Czytaj też >> 5 wyzwań w utrzymaniu konkurencyjności zakładów produkcyjnych – z czym będą mierzyć się MŚP w 2023 roku


Celem studiów jest przygotowanie absolwenta do pełnienia roli lidera sekcji „wprowadzanie zmiany w organizacji”. Podczas studiów kluczowe będzie dostarczenie praktycznej wiedzy a także umiejętności z zakresu:

  • Przemysłu 4.0,
  • cyfryzacji,
  • robotyzacji,
  • finansowania przemysłu,
  • otoczenia prawnego,
  • marketingu,
  • nowoczesnych metod zarządzania,
  • zapoznanie z nowymi trendami,
  • stworzenie platformy wymiany informacji i kontaktów.


Agnieszka Ozubko, współkierownik studiów, reprezentująca Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową podkreśla, że:

„Sformułowaną podczas Targów Hanowerskich w 2011 roku koncepcja Industrie 4.0 określa się również jako czwartą rewolucję przemysłową. Jak jej poprzedniczki uważa się ją za absolutnie przełomową, jednak o największej skali w dotychczasowej historii. Jest skoncentrowana na integracji, wykorzystaniu sieci, Internetu, zbieraniu danych, ich przetwarzaniu i podejmowaniu decyzji w oparciu o nie.

Jednak dziesięć lat później, w roku 2021 r. w raporcie Komisji Europejskiej pod tytułem „Industry 5.0” pojawia się pierwsza kompleksowa wizja 5 rewolucji przemysłowej. A przypomnieć należy, że cztery poprzednie rozwijały się ponad dwieście lat. I choć przez ekspertów koncepcja Przemysłu 5.0 określana jest często jako korekta kursu 4.0, to jej zorientowanie na człowieka, zrównoważony rozwój oraz jakże istotną w dzisiejszych szybko zmieniających się i wymagających błyskawicznych biznesowych reakcji czasach – odporność, to wszystkie one jednoznacznie wskazują, że prowadzenie biznesu w niedalekiej przyszłości będzie wymagało szerokiego spektrum wiedzy z wielu dziedzin, a także umiejętności zastosowania kompetencji miękkich, interdyscyplinarności oraz szybkich decyzji. Te obszary chcemy Państwu przybliżyć podczas studiów „Lider transformacji cyfrowej 4.0. Transformacja cyfrowa w organizacji”.

Oferta SWPS odpowiada na założenia Przemysłu 4.0

W ramach studiów przewidziane zostały trzy sesje wyjazdowo – warsztatowe. Podczas nich wiedza pozyskana w czasie wykładów a także seminariów będzie mogła zostać skonfrontowana w laboratoriach fabrykach zabudowanych w oparciu o technologie Przemysłu 4.0. Studia trwają dwa semestry i odbywają się w trybie dwudniowych zjazdów piątek-sobota, co 2-3 tygodnie. Eksperci zaproszeni do współtworzenia tego kursu, to praktycy z wieloletnim doświadczeniem biznesowym w różnych branżach, a także doświadczeni wykładowcy akademiccy.

Projekt studiów podyplomowych dot. „Industry 4.0” to odpowiedź na aktualne wymagania pracodawców w nowoczesnym przemyśle, opartym na digitalizacji, automatyzacji, robotyce, sztucznej inteligencji (AI), internecie rzeczy (IoT), analizie danych etc. Celem jest lepsze przygotowanie uczestników do zbudowania kompetencji, niezbędnych do sukcesu na ścieżce zawodowej w przemyśle przyszłości.Jako Mercedes-Benz Manufacturing Poland jesteśmy jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w sektorze motoryzacyjnym w Polsce. Ten akurat sektor jest niezwykle innowacyjny, ponadto generuje ponad 10% polskiego PKB i doskonale się rozwija oferując wartościowe miejsca pracy. W zajęciach będę wykorzystywać swoje ponad 20letnie doświadczenie w (digital) marketing & employer baranding. Wszystko po to, aby studenci tych studiów podyplomowych dostali wiedzę na temat zarówno nowoczesnego przemysłu jak i kompetencje pozwalające im się pewnie poruszać w tym obszarze.

Ewa Łabno-Falęcka, Ph.D., Head of Corporate Communication & External AffairsMercedes-Benz Manufacturing Poland

Patronat technologiczny

APA Group, Balluff, Beckhoff Automation, FANUC Polska, KUKA Poland, Mercedes-Benz Manufacturing Poland, Siemens.


Przeczytaj więcej na stronie Uniwersytetu SWPS

Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

AI - to najgorętszy temat tego roku. Na fali popularności pojawia się jednak coraz więcej problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Dotyczą one m.in. kreowania fake newsów, zagrożenia dezinformacją, łamania praw autorskich i nieuczciwego pozyskiwania danych do trenowani...

klimatyzacja-hal-wybrane-zagadnienia-fot-istock
Partner kategorii:

Klimatyzacja hal – wybrane zagadnienia. Część I

Rosnące wymagania związane z energooszczędnością wpływają na rodzaj instalacji stosowanych w obiektach halowych, w tym na klimatyzację.

STAL_7-8_23_Barbara_Jamula_PROCES_INZYNIERII_REKONSTRUKCYJNEJ_RYS_7_A
Partner kategorii:

Zastosowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej

Z artykułu dowiesz się: jakiego typu współrzędnościowe systemy pomiarowe są najczęściej stosowane w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej,w jakiej postaci otrzymujemy dane pomiarowe odwzorowujące geometrię obiektu,jak przebie...

Partner kategorii:

Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe

Ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży systemów narzędziowych, pomiarowych a także usług z nimi związanych skłoniło nas do podjęcia kroku w stronę poszerzenia naszej działalności o produkcję narzędzi i części maszyn. Impuls ku temu dała nam wieloletnia współpra...

Partner kategorii:

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną dane poprzez aplikacje chmurowe

W lipcu 2023 r. 57% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania  pochodziło z popularnych aplikacji w chmurze. Jednocześnie całkowita liczba aplikacji w chmurze, z których pobrano złośliwe oprogramowanie, wzrosła do 167. To wskazuje, że cyberprzestępcy nadal docierają do swo...

Partner kategorii:

Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco

O blaskach i cieniach pracy w spawalnictwie, trudnościach, z jakimi zmagają się pracownicy tej branży, o tym, co należałoby zmienić i o perspektywie na przyszłość opowiada nam Paulina Grabowska-Lisowska, inżynier spawalnik i założycielka strony przepisyspawalnicze.pl.

efektywnosc-energetyczna-poznaj-sprawdzone-metody
Partner kategorii:

Efektywność energetyczna – poznaj sprawdzone metody

Już 5 października w Redzie, koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna Axon Media: „Efektywność energetyczna w przemyśle”, podczas której zaproszeni eksperci z branży energetycznej zaprezentują skuteczne techniki optymalizacji energii w zakładach przemysłowych. To spotkan...

Partner kategorii:

Wyznaczanie wymaganej siły roboczej w układach o złożonej strukturze kinematycznej

Dobór siłownika hydraulicznego, np. jednotłoczyskowego dwustronnego działania, zwykle przeprowadza się według następującej procedury: podaj wartość ciśnienia roboczego,wybierz typ siłownika, np. tłokowy dwustronnego działania,określ r...

Partner kategorii:

Powłoki ochronne na warstwach wierzchnich stopów magnezu otrzymywane w procesie natryskiwania cieplnego

Z artykułu dowiesz się: o charakterystyce metody naddźwiękowego natryskiwania płomieniowego,jakie są wyniki bada...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.