Zainteresowanie przedsiębiorstw wdrażaniem nowoczesnych technologii [BADANIE]
Z artykułu dowiesz się:
- jakie korzyści przynosi firmom z sektora produkcyjnego współpraca z ośrodkami badawczymi,
- jakie rozwiązania technologiczne cieszą się największym zainteresowaniem,
- na czym polega współpraca B+R.
Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych jest koniecznością, jeśli firma chce utrzymać konkurencyjność na rynku. Jakimi rozwiązaniami najbardziej zainteresowane są firmy z sektora produkcyjnego?
Niedobór surowców, rosnące koszty a także coraz bardziej złożone wymagania klientów wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwanie technologii coraz bardziej wydajnych i odpornych na czynniki zewnętrzne. Skracanie czasu realizacji zamówień [1], obniżenie kosztów produkcji czy też zwiększenie konkurencyjności na rynku poprzez projektowanie wyrobów zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów [2, 3] to tylko niektóre z aspektów rozpatrywanych przez naukowców i cele, do których dążą obecnie przedsiębiorstwa produkcyjne. Aby je osiągnąć, wszelkie procesy produkcyjne muszą być stale analizowane i udoskonalane [4], gdyż każda najmniejsza zmiana może zdecydować o sukcesie lub też porażce danego przedsięwzięcia, a nawet całego przedsiębiorstwa. Firmy, które chcą pozostać konkurencyjne na globalnym rynku, są zobligowane postawić na innowacje. Co oznacza nie tylko inteligentne nowe produkty, ale również inwestycje w nowe technologie cyfrowe, takie jak: rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych, jak również szeroko rozumiane systemy cyber-fizyczne i cyfrowe bliźniaki [5, 6, 7].

Synergia nauki i biznesu
Sektor dużych przedsiębiorstw charakteryzuje się posiadaniem działów B+R, które rozwijają a także wdrażają nowe produkty i technologie. W sektorze MŚP działy B+R często dopiero powstają i w początkowej fazie swojego istnienia głównie rozwiązują bieżące problemy produkcyjne. Ponadto działy B+R w sektorze MŚP zwykle nie posiadają odpowiedniej infrastruktury badawczej. Jednym ze sposobów pozyskania nowej wiedzy, zaplecza badawczego a także rozwoju przedsiębiorstwa z sektora MŚP jest tworzenie partnerstwa z Uczelniami i Instytutami Badawczymi.
Przykładem takiego działania jest współpraca pracowników Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z szeroko pojętym otoczeniem biznesowym. Bogate zaplecze badawcze Uczelni jak również wysokie kompetencje pracowników pozwalają na prowadzenie szerokiego wachlarza usług związanych z usprawnianiem procesów produkcyjnych przedsiębiorstw, projektowaniem nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych (z zastosowaniem zrobotyzowanego transportu, robotów manipulacyjnych konwencjonalnych i typu delta oraz cobotów współpracujących z człowiekiem) czy skanowaniem w technologii LIDAR obiektów wielkogabarytowych, tj. fabryk i całych hal produkcyjnych. Ponadto Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki posiada zaplecze badawcze pozwalające na testowanie i diagnostykę układów hydraulicznych olejowych i wodnych.
Firmy dążą do najwyższej jakości
Dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw cieszy się również współpraca w zakresie badań związanych z jakością produkowanych wyrobów. Przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z badań metrologicznych z wykorzystaniem maszyny współrzędnościowej, urządzenia do pomiarów optycznych powierzchni, urządzenia do pomiaru dokładności przestrzennej obrabiarek, jak również aparatury do badań materiałowych w postaci cyfrowego mikroskopu z analizatorem pierwiastków LIBS, który umożliwia całkowitą analizę badanej próbki, od zdjęć makroskopowych, przez analizę mikrostruktury, modelowanie powierzchni w 3D, chropowatość, po zliczanie ziaren, wydzieleń czy wtrąceń oraz identyfikację ich składu chemicznego.
W ramach wzmacniania synergii a także transferu wiedzy pomiędzy uczelniami i przedsiębiorstwami Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki co roku organizuje wydarzenie pod nazwą „Spotkanie Nauki i Biznesu”. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 firm i organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa a także 6 uczelni. Dla porównania w zeszłym roku w IV Spotkaniu Nauki i Biznesu udział brało 47 firm i 6 organizacji. Celem spotkania jest pozyskanie partnerów naukowych i biznesowych. Wydarzenie jest okazją do wymiany wiedzy a także doświadczeń z przedsiębiorcami i organizacjami działającymi na rzecz przedsiębiorstw. Towarzyszą mu dyskusje w ramach panelów eksperckich a także prezentacja infrastruktury wraz z jej możliwościami badawczymi, aplikacyjnymi i wdrożeniowymi.
Badanie zainteresowania przedsiębiorstw wdrażaniem nowych technologii
Chcąc uzyskać informacje dotyczące zainteresowania przedsiębiorstw nowymi technologiami, przeprowadzono badanie ankietowe wśród osób reprezentujących przedsiębiorstwa z różnych branż. W badaniu udział wzięło 129 osób reprezentujących 70 przedsiębiorstw a także 4 uczelnie.
Z przedstawionych na rys. 1 wyników możemy zauważyć, że największe zainteresowanie przedsiębiorstw nowoczesnymi technologiami jest w obszarze automatyzacji i robotyzacji jak również projektowania i optymalizacji procesów produkcyjnych.
Drugimi co do zainteresowania obszarami okazały się:
- zastosowanie robotów współpracujących z człowiekiem (cobotów),
- a także systemy pomiaru i kontroli jakości procesów oraz produktów w systemach produkcyjnych.
Na trzecim miejscu znalazły się takie obszary jak:
- systemy sterowania maszyn i urządzeń czy też procesów wytwórczych, zwiększające ich efektywność i odporność na zakłócenia,
- diagnostyka i monitorowanie procesów, maszyn, urządzeń z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji i systemów ekspertowych,
- obróbka plastyczna i obróbka skrawaniem i badania właściwości materiałów.
Dużym zainteresowaniem wśród ankietowanych cieszyło się również zastosowanie systemów wizyjnych w automatyzacji i robotyzacji oraz w pomiarach i kontroli jakości wyrobów, wirtualna weryfikacja i walidacja procesów, a także badania struktury materiałów.
Podsumowanie – zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi technologiami
Zmieniające się otoczenie gospodarcze a także sytuacja geopolityczna na świecie wymuszają na przedsiębiorstwach potrzebę ciągłych zmian i doskonalenia swoich procesów. Jak można zauważyć z przeprowadzonych badań, największym zainteresowaniem cieszą się automatyzacja i robotyzacja jak również optymalizacja procesów produkcyjnych. Rozwijająca się synergia pomiędzy uczelniami i przedsiębiorstwami pozwala firmom z sektora MŚP na:
- rozwijanie swoich procesów,
- wdrażanie nowoczesnych technologii przez nawiązywanie ścisłej współpracy,
- a także korzystanie z zaplecza badawczego uczelni i instytutów badawczych.
Podziękowania
Prezentowane badania były wspierane przez projekty nr RPZP.01.03.00-32-0004/18 oraz nr RPZP.01.03.00-32-0001/21, współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 jak również współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Czytaj też >> Mazak Go Green. Jak Yamazaki Mazak wprowadza zielone technologie?
Piśmiennictwo
- Duffie N., Bendul J., Knollmann M.: An analytical approach to improving due-date and lead-time dynamics in production systems. „J. Manuf. Syst. ”, paź. 2017, t. 45, s. 273-285, doi: 10.1016/j.jmsy.2017.10.001.
- Coletti P., Aichner T.: Mass Customization, w: P. Coletti i T. Aichner (red.): Mass Customization: An Exploration of European Characteristics. SpringerBriefs in Business. Berlin, Heidelberg: Springer, 2011, s. 23-40. doi: 10.1007/978-3-642-18390-4_2.
- Jin Z., Marian R.M., Chahl J.S.: Achieving batch-size-of-one production model in robot flexible assembly cells. „Int. J. Adv. Manuf. Technol.”, 2023, t. 126, nr 5-6, s. 2097–2116, doi: 10.1007/s00170-023-11246-y.
- Ling S., Guo D., Rong Y., Huang G.Q.: Real-time data-driven synchronous reconfiguration of human-centric smart assembly cell line under graduation intelligent manufacturing system. „J. Manuf. Syst.”, paź. 2022, t. 65, s. 378-390, doi: 10.1016/j.jmsy.2022.09.022.
- Cohen Y., Faccio M., Galizia F.G., Mora C., Pilati F.: Assembly system configuration through Industry 4.0 principles: the expected change in the actual paradigms, 2017, s. 14958-14963. doi: 10.1016/j.ifacol.2017.08.2550.
- Fast-Berglund Å., Fässberg T., Hellman F., Davidsson A., Stahre J.: Relations between complexity, quality and cognitive automation in mixed-model assembly. „J. Manuf. Syst.”, lip. 2013, t. 32, nr 3, s. 449-455, doi: 10.1016/j.jmsy.2013.04.011.
- Fan Y. i in.: A digital-twin visualized architecture for Flexible Manufacturing System. „J. Manuf. Syst.”, lip. 2021, t. 60, s. 176-201, doi: 10.1016/j.jmsy.2021.05.010.
dr inż. Agnieszka Terelak-Tymczyna
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki
napisz do autora: Agnieszka.Terelak@zut.edu.pl
Mogą zainteresować Cię również

Firmy przemysłowe poprawiają konkurencyjność. Pomagają im inwestycje w maszyny i automatyzację
Firmy przemysłowe z sektora MŚP poprawiły w ostatnim roku swoją konkurencyjność – pokazuje najnowsza edycja cyklicznego badania Index MiU, przygotowywanego dla Siemens Financial Services w Polsce. Wpływ na to miały przede wszystkim zmiany w obsz...
Rynek nieruchomości komercyjnych w drodze powrotnej na właściwe tory
Firma doradcza Savills wstępnie podsumowała 2023 rok i nakreśliła prognozy najważniejszych trendów. W najbliższym czasie branża nieruchomości komercyjnych w Polsce stanie przed wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej, deweloperskiej i na rynku najmu, w obliczu w...
Wpływ przemian alotropowych na właściwości fizykochemiczne cyny
Z artykułu dowiesz się: jak wykorzystać właściwości cyny w przemyśle,jakie zagrożenia wiążą się z zastosowaniem cyny i jej stopów,w jaki sposób bezpiecznie stosuje się stopy cyny w przemyśle.
Sukces polskiej technologii na światowych rynkach
W świetle dynamicznego rozwoju technologii w branży wycinarek laserowych, Marcin Ejma, założyciel i CEO Eagle Lasers, dzieli się swoimi unikalnymi spostrzeżeniami na temat transformacji, innowacji i kluczowych trendów, które kształtują przyszłość tego dynamiczneg...
Jeśli nie przewidzimy katastrofy, na pewno będzie katastrofa, czyli jak się programuje roboty przemysłowe
Jaka ścieżka najszybciej doprowadzi do zawodu programisty robotów przemysłowych oraz jakie kompetencje trzeba mieć, aby się w nim odnaleźć? Na te i inne pytania w rozmowie z Joanną Miśkiewicz odpowiada Dobromiła Włodarska, inżynier-robotyk, współwłaścicielka firm...
Kontrola głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym w procesie spawania laserowego z wykorzystaniem interferometrycznego pomiaru odległości − cz. I
Z artykułu dowiesz się: jakie wyzwania stoją przed procesem monitorowania spawania laserowego,jaką rolę odgrywa w procesie monitorowanie podczas spawania,jakie systemy do monitorowania warto stosować.
Sposoby na tani leasing w 2023 roku
Z artykułu dowiesz się: co zrobić, żeby dostać tani leasing w 2023 roku;jak przy obecnym poziomie stóp procentowych znaleźć dobrą ofertę leasingu;na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę, wybierając leasing. ...
Zakład PepsiCo w Żninie uruchamia nowoczesną linię produkcyjną Pepsi
Zakład napojowy PepsiCo w Żninie stale się modernizuje, stawiając na wydajność przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Taka właśnie jest nowa linia produkcyjna zbudowana i uruchomiona w niespełna dwa miesiące. W zakładzie rozlewane są kultowe napoje Pepsi, Mirinda, ...
Rola cynku w ochronie przeciwkorozyjnej stali – przegląd zastosowań
Metaliczny cynk, w różnych postaciach, jest nadal masowo i z doskonałymi rezultatami wykorzystywany w wielu technikach ochrony przed korozją konstrukcji i wyrobów stalowych eksploatowanych w różnych warunkach – w atmosferze, wodzie i ziemi. Niniejsze opracowanie ma na celu wsk...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
„Hutnictwo żelaza i stali w Polsce. Wyzwania i szanse dla szarej i zielonej stali”
23 listopada w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbyła się konferencja „Hutnictwo żelaza i stali w Polsce. Wyzwania i szans...
Sprawdź więcejEMO 2023 – Mazak Go Green
Podczas targów EMO 2023, które odbyły się 18-23 września br. w Hanowerze, firma Yamazaki Mazak zaprezentowała swoją wizję zaawansowanych rozwiązań technologi...
Sprawdź więcejEnergetab 2023
Za nami trzy intensywne dni 36. międzynarodowych targów energetycznych ENERGETAB. Były one niezwykle pracowite dla 433 wystawców, którzy starali się zaprezen...
Sprawdź więcejI Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem
W dniu 22 czerwca br. na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej odbyło się I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem, współorganizo...
Sprawdź więcej