Zainteresowanie przedsiębiorstw wdrażaniem nowoczesnych technologii [BADANIE]

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie korzyści przynosi firmom z sektora produkcyjnego współpraca z ośrodkami badawczymi,
  • jakie rozwiązania technologiczne cieszą się największym zainteresowaniem,
  • na czym polega współpraca B+R.

Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych jest koniecznością, jeśli firma chce utrzymać konkurencyjność na rynku. Jakimi rozwiązaniami najbardziej zainteresowane są firmy z sektora produkcyjnego?

Niedobór surowców, rosnące koszty a także coraz bardziej złożone wymagania klientów wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwanie technologii coraz bardziej wydajnych i odpornych na czynniki zewnętrzne. Skracanie czasu realizacji zamówień [1], obniżenie kosztów produkcji czy też zwiększenie konkurencyjności na rynku poprzez projektowanie wyrobów zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów [2, 3] to tylko niektóre z aspektów rozpatrywanych przez naukowców i cele, do których dążą obecnie przedsiębiorstwa produkcyjne. Aby je osiągnąć, wszelkie procesy produkcyjne muszą być stale analizowane i udoskonalane [4], gdyż każda najmniejsza zmiana może zdecydować o sukcesie lub też porażce danego przedsięwzięcia, a nawet całego przedsiębiorstwa. Firmy, które chcą pozostać konkurencyjne na globalnym rynku, są zobligowane postawić na innowacje. Co oznacza nie tylko inteligentne nowe produkty, ale również inwestycje w nowe technologie cyfrowe, takie jak: rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych, jak również szeroko rozumiane systemy cyber-fizyczne i cyfrowe bliźniaki [5, 6, 7].

zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi technologiami
Rys. 1. Obszary zainteresowania przedsiębiorstw

Synergia nauki i biznesu

Sektor dużych przedsiębiorstw charakteryzuje się posiadaniem działów B+R, które rozwijają a także wdrażają nowe produkty i technologie. W sektorze MŚP działy B+R często dopiero powstają i w początkowej fazie swojego istnienia głównie rozwiązują bieżące problemy produkcyjne. Ponadto działy B+R w sektorze MŚP zwykle nie posiadają odpowiedniej infrastruktury badawczej. Jednym ze sposobów pozyskania nowej wiedzy, zaplecza badawczego a także rozwoju przedsiębiorstwa z sektora MŚP jest tworzenie partnerstwa z Uczelniami i Instytutami Badawczymi.

Przykładem takiego działania jest współpraca pracowników Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z szeroko pojętym otoczeniem biznesowym. Bogate zaplecze badawcze Uczelni jak również wysokie kompetencje pracowników pozwalają na prowadzenie szerokiego wachlarza usług związanych z usprawnianiem procesów produkcyjnych przedsiębiorstw, projektowaniem nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych (z zastosowaniem zrobotyzowanego transportu, robotów manipulacyjnych konwencjonalnych i typu delta oraz cobotów współpracujących z człowiekiem) czy skanowaniem w technologii LIDAR obiektów wielkogabarytowych, tj. fabryk i całych hal produkcyjnych. Ponadto Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki posiada zaplecze badawcze pozwalające na testowanie i diagnostykę układów hydraulicznych olejowych i wodnych.

Firmy dążą do najwyższej jakości

Dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw cieszy się również współpraca w zakresie badań związanych z jakością produkowanych wyrobów. Przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z badań metrologicznych z wykorzystaniem maszyny współrzędnościowej, urządzenia do pomiarów optycznych powierzchni, urządzenia do pomiaru dokładności przestrzennej obrabiarek, jak również aparatury do badań materiałowych w postaci cyfrowego mikroskopu z analizatorem pierwiastków LIBS, który umożliwia całkowitą analizę badanej próbki, od zdjęć makroskopowych, przez analizę mikrostruktury, modelowanie powierzchni w 3D, chropowatość, po zliczanie ziaren, wydzieleń czy wtrąceń oraz identyfikację ich składu chemicznego.

W ramach wzmacniania synergii a także transferu wiedzy pomiędzy uczelniami i przedsiębiorstwami Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki co roku organizuje wydarzenie pod nazwą „Spotkanie Nauki i Biznesu”. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 firm i organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa a także 6 uczelni. Dla porównania w zeszłym roku w IV Spotkaniu Nauki i Biznesu udział brało 47 firm i 6 organizacji. Celem spotkania jest pozyskanie partnerów naukowych i biznesowych. Wydarzenie jest okazją do wymiany wiedzy a także doświadczeń z przedsiębiorcami i organizacjami działającymi na rzecz przedsiębiorstw. Towarzyszą mu dyskusje w ramach panelów eksperckich a także prezentacja infrastruktury wraz z jej możliwościami badawczymi, aplikacyjnymi i wdrożeniowymi.

Badanie zainteresowania przedsiębiorstw wdrażaniem nowych technologii

Chcąc uzyskać informacje dotyczące zainteresowania przedsiębiorstw nowymi technologiami, przeprowadzono badanie ankietowe wśród osób reprezentujących przedsiębiorstwa z różnych branż. W badaniu udział wzięło 129 osób reprezentujących 70 przedsiębiorstw a także 4 uczelnie.

Z przedstawionych na rys. 1 wyników możemy zauważyć, że największe zainteresowanie przedsiębiorstw nowoczesnymi technologiami jest w obszarze automatyzacji i robotyzacji jak również projektowania i optymalizacji procesów produkcyjnych.

Drugimi co do zainteresowania obszarami okazały się:

  • zastosowanie robotów współpracujących z człowiekiem (cobotów),
  • a także systemy pomiaru i kontroli jakości procesów oraz produktów w systemach produkcyjnych.

Na trzecim miejscu znalazły się takie obszary jak:

  • systemy sterowania maszyn i urządzeń czy też procesów wytwórczych, zwiększające ich efektywność i odporność na zakłócenia,
  • diagnostyka i monitorowanie procesów, maszyn, urządzeń z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji i systemów ekspertowych,
  • obróbka plastyczna i obróbka skrawaniem i badania właściwości materiałów.

Dużym zainteresowaniem wśród ankietowanych cieszyło się również zastosowanie systemów wizyjnych w automatyzacji i robotyzacji oraz w pomiarach i kontroli jakości wyrobów, wirtualna weryfikacja i walidacja procesów, a także badania struktury materiałów.

Podsumowanie – zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi technologiami

Zmieniające się otoczenie gospodarcze a także sytuacja geopolityczna na świecie wymuszają na przedsiębiorstwach potrzebę ciągłych zmian i doskonalenia swoich procesów. Jak można zauważyć z przeprowadzonych badań, największym zainteresowaniem cieszą się automatyzacja i robotyzacja jak również optymalizacja procesów produkcyjnych. Rozwijająca się synergia pomiędzy uczelniami i przedsiębiorstwami pozwala firmom z sektora MŚP na:

  • rozwijanie swoich procesów,
  • wdrażanie nowoczesnych technologii przez nawiązywanie ścisłej współpracy,
  • a także korzystanie z zaplecza badawczego uczelni i instytutów badawczych.

Podziękowania

Prezentowane badania były wspierane przez projekty nr RPZP.01.03.00-32-0004/18 oraz nr RPZP.01.03.00-32-0001/21, współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 jak również współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Czytaj też >> Mazak Go Green. Jak Yamazaki Mazak wprowadza zielone technologie?

Piśmiennictwo

  1. Duffie N., Bendul J., Knollmann M.: An analytical approach to improving due-date and lead-time dynamics in production systems. „J. Manuf. Syst. ”, paź. 2017, t. 45, s. 273-285, doi: 10.1016/j.jmsy.2017.10.001.
  2. Coletti P., Aichner T.: Mass Customization, w: P. Coletti i T. Aichner (red.): Mass Customization: An Exploration of European Characteristics. SpringerBriefs in Business. Berlin, Heidelberg: Springer, 2011, s. 23-40. doi: 10.1007/978-3-642-18390-4_2.
  3. Jin Z., Marian R.M., Chahl J.S.: Achieving batch-size-of-one production model in robot flexible assembly cells. „Int. J. Adv. Manuf. Technol.”, 2023, t. 126, nr 5-6, s. 2097–2116, doi: 10.1007/s00170-023-11246-y.
  4. Ling S., Guo D., Rong Y., Huang G.Q.: Real-time data-driven synchronous reconfiguration of human-centric smart assembly cell line under graduation intelligent manufacturing system. „J. Manuf. Syst.”, paź. 2022, t. 65, s. 378-390, doi: 10.1016/j.jmsy.2022.09.022.
  5. Cohen Y., Faccio M., Galizia F.G., Mora C., Pilati F.: Assembly system configuration through Industry 4.0 principles: the expected change in the actual paradigms, 2017, s. 14958-14963. doi: 10.1016/j.ifacol.2017.08.2550.
  6. Fast-Berglund Å., Fässberg T., Hellman F., Davidsson A., Stahre J.: Relations between complexity, quality and cognitive automation in mixed-model assembly. „J. Manuf. Syst.”, lip. 2013, t. 32, nr 3, s. 449-455, doi: 10.1016/j.jmsy.2013.04.011.
  7. Fan Y. i in.: A digital-twin visualized architecture for Flexible Manufacturing System. „J. Manuf. Syst.”, lip. 2021, t. 60, s. 176-201, doi: 10.1016/j.jmsy.2021.05.010.
dr inż. Agnieszka Terelak-Tymczyna
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki
napisz do autora: Agnieszka.Terelak@zut.edu.pl

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Politechnika Krakowska ma nowe laboratorium

25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Politechnika Krakowska zyskała nowoczesne laboratorium, które umożliwia bard...

targi-modernlog-w-poznaniu-kluczowe-spotkanie-branzy-logistycznej-fot-1

Kluczowe spotkanie branży logistycznej – MODERNLOG 2024 już w czerwcu!

Już niebawem Poznań stanie się centralnym miejscem spotkań sektora logistycznego. Podczas 4 dni targów odbędą się pokazy najnowszych rozwiązań technologicznych, prezentacje maszyn i systemów operacyjnych, a także prelekcje i panele dyskusyjne z ekspertami. Kluczowe wydarzenie ...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

Eksperci: bez transformacji energetycznej Polska traci 9 mld zł rocznie

Odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii jest konieczne dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i poprawy konkurencyjności. Tak ocenili uczestnicy eksperckiej debaty, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. Wskazali, że każ...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

Spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Co z branżą obróbki metali?

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do lutego 2024 r. – o 0,1%, jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9,6%.

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.