Roboty w produkcji elektroniki

Kluczową korzyścią z robotyzacji w każdej dziedzinie techniki jest większa powtarzalność. To pozornie proste stwierdzenie niesie za sobą szereg konsekwencji, których łatwo można sobie do końca nie uświadamiać. Praca ludzkich rąk jest efektywna i może być nawet momentami szybsza od pracy robota. Nigdy jednak nie będzie w stanie zachowywać tej samej precyzji przez dni, tygodnie, miesiące i lata. Wszyscy jesteśmy ludźmi i niezależnie od naszej determinacji z czasem męczymy się, spada nam koncentracja, denerwujemy się, chorujemy czy mamy po prostu gorszy dzień. Sprawia to, że roboty w każdym procesie zawsze będą bardziej wydajne, a na dłuższą metę również szybsze od człowieka.

Roboty-Reeco-w-produkcji-elektroniki-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Ostatni czas pokazał również, że modele biznesowe oparte o produkcję uzależnioną od pracy ludzkiej są w większym stopniu narażone na kryzys epidemiologiczny. Konsekwencją tego są powszechne już na Zachodzie i coraz częstsze w Polsce wymogi rynku dotyczące automatyzacji.

Często wynikają one nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również z presji nakładanej przez zleceniodawców. Praktyka pokazuje, że w wielu branżach kontrakty zdobywają jedynie te podmioty, które mogą udowodnić, że są w stanie dostarczać produkty o jednolitej jakości na przestrzeni całego zlecenia. Produkcja elektroniki jest dziedziną silnie zautomatyzowaną. Dla wszystkich etapów jej kluczowego segmentu – montażu komponentów w technologii powierzchniowej dostępne są na rynku zaawansowane urządzenia – jak np. automaty Yamaha czy piece Heller.

Urządzenia umożliwiające automatyzację pozostałych etapów procesu

Jednak oferta rynkowa urządzeń pozwalających na automatyzację pozostałych, czasami niestandardowych i niejednolitych segmentów procesu – takich jak montaż pakietów elektronicznych w obudowach – pozostawała jednak nierozwinięta. Część producentów – zwłaszcza dużych koncernów – wpierała się tworząc własne rozwiązania na bazie uniwersalnych robotów przemysłowych – jak np. Yamaha Robotics. Wdrożenie tego typu wymagało jednak posiadania know-how z zakresu robotyzacji bądź wsparcia integratorów.

Dostrzegając ten brak specjalizowanych rozwiązań na rynku, Grupa RENEX opracowała roboty przemysłowe pozwalające na proste zautomatyzowanie pozostałych niż linia SMT procesów wykorzystywanych przy produkcji elektroniki. Roboty Reeco stworzono z myślą o ich pełnej kompatybilności z działającymi liniami montażowymi. Dzięki temu system został wyposażony w transport krawędziowy i komunikację SMEMA.

Dwa roboty i więcej mogą tworzyć współdziałające zespoły lub współpracować z innymi urządzeniami i stacjami załadowczymi (loader) i rozładowczymi (unloader). Urządzenia mogą oczywiście pracować również poza linią (offline).

Firma realizuje również szkolenia specjalistyczne z programowania i obsługi dostarczanych robotów. Prowadzone są zarówno kursy standardowe jak i dopasowywane indywidualnie do realiów produkcji i potrzeb odbiorcy. Pozwalają one zwiększyć kompetencje operatorów tych urządzeń. To sprawia, że mogą oni w pełni wykorzystywać ich potencjał w dalszej eksploatacji i nadzorować pracę wielu urządzeń jednocześnie.

Robot lutowniczy

Robot lutowniczy REECO jest urządzeniem przeznaczonym do zautomatyzowanego montażu komponentów przewlekanych na płytkach PCB. Urządzenie zostało stworzone jako alternatywa dla fali lutowniczej. Jest ona ze względu na swoją zasadę działania i bardzo dużą wydajność efektywna kosztowo wyłącznie w produkcji wielkoseryjnej. W przeciwieństwie do niej robot nie wymaga zastosowania przenośników – tzw. carrierów – wykonywanych z bardzo drogich materiałów, azotu,

zmywania topnika użytego w procesie lutowania ani nagrzewania całego tygla lutowia i ponoszenia kosztów energii elektrycznej z tym związanych. Sprawia to, że opłacalna z jego użyciem staje się już produkcja mało- i średnioseryjna.

Urządzenie jest wyposażone w głowicę lutującą osadzoną na robocie typu SCARA i podajnik drutu lutowniczego. To pozwala mu na tworzenie precyzyjnych połączeń lutowniczych zgodnie z zaprogramowanym schematem.

Zastosowany sterownik PLC steruje wszystkimi urządzeniami pomocniczymi. Należą do do nich: transport, generator lutownicy, podajnik drutu, stacja do czyszczenia grotów co ułatwia programowanie, a bieżący stan urządzenia wyświetlany jest zarówno na panelu operatorskim, jak i za pomocą wieży sygnalizacyjnej.

Wydajne-i-elastyczne-dzieki-przyszlosciowym-rozwiazaniom-automatyzacji-Fot-4-dlaProdukcji.pl

Wydajne i elastyczne procesy obróbkowe dzięki przyszłościowym rozwiązaniom automatyzacji

Zautomatyzowane procesy produkcyjne to znacznie więcej niż tylko redukcja kosztów pracy - zwiększają również wydajność, jakość i elastyczność. Zautomatyzowane rozwiązanie produkcyjne dla prawie każdego urządzenia DMG MO...

SEGRO-przechodzi-na-zielona-energie-dlaProdukcji.pl

SEGRO przechodzi na zieloną energię

SEGRO, właściciel, zarządca i deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych, nawiązał w Polsce współpracę z dostawcą energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. W strategię firmy od wielu lat wpisane są działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Jednym z ...

Biodegradowalne-stopy-na-bazie-Zn-dlaProdukcji.pl

Biodegradowalne stopy na bazie Zn

Stopy magnezu (Mg) i cynku (Zn) mogą być stosowane jako biodegradowalne materiały do produkcji implantów. Dzięki swoim własnościom mechanicznym oraz korozyjnym spełniają stawiane wymagania wytrzymałościowe. Nie wytwarzają przy tym trujących substancji podczas rozpuszczania s...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Badania-transformacji-cyfrowej-przedsiebiorstw-z-sektora-produkcyjnego-dlaProdukcji.pl

Czy producenci są przygotowani na przyszłość?

Badania przeprowadzone niedawno przez Salesforce wykazały, że pandemia przyspieszyła plany migracji do chmury w 81% przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego. Czy producenci są już przygotowani na przyszłość?

Power-Fast-II-wkrety-idealne-do-drewna-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Power-Fast II – wkręty idealne do drewna

fischer wprowadził na rynek całkowicie odnowione wkręty do płyt wiórowych Power-Fast II, które oferują użytkownikom liczne korzyści: szybsze i łatwe wkręcanie, wyższe maksymalne obciążenia, oraz ulepszone pudełko. Czym dokładnie są wkręty Power-Fast II i w jaki sposób opinie...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Jak-usprawnic-audyt-wewnetrzny-Poznaj-mozliwosci-systemu-APS-fot-1-dlaProdukcji.pl

Jak usprawnić audyt wewnętrzny? Poznaj możliwości systemu APS

W firmach, w których realizuje się działania w myśl filozofii Lean Management, wykonuje się także audyt. Audytorzy regularnie przemierzają więc hale produkcyjne, magazyny i biura, sprawdzając poprawność przestrzegania standardów i wymaganych procedur. Kompetentni pracownicy ...

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.