art. sponsorowany

Innowacyjne maszyny rolnicze tworzone z pomocą najwyższej jakości wycinarki plazmowej

Współczesne rolnictwo wymaga zastosowania wysoko zaawansowanych technologicznie maszyn usprawniających konieczne prace. Właśnie dlatego firmy produkujące maszyny rolnicze stawiają na wysokiej jakości wycinarki plazmowe.

Producent maszyn rolniczych – Agro-System z Kawęczyna koło Przedborza – postawił na nowoczesny sprzęt, jakim jest wycinarka plazmowa firmy Metal-Technika, ponieważ w rolnictwie najważniejsza jest jakość. O wdrożeniu wycinarki plazmowej oraz działalności firmy opowiedział w wywiadzie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” właściciel firmy Agro-System – Marcin Woźnica. Specyfikację nowej maszyny przybliżył natomiast przedstawiciel firmy Metal-Technika – Tomasz Kądziela.

Proszę przybliżyć czytelnikom naszego czasopisma, czym zajmuje się firma Agro-Systems?

Działalność rozpoczęliśmy w 2015 ro­ku, zatrudniamy około 20 osób. Firma zajmuje się produkcją maszyn rolniczych, m.in.: agregatów talerzowych, agregatów uprawowo-siewnych, uprawowych, głęboszy czy agregatów ścierniskowych. W planach mamy rozwinięcie naszej działalności i wprowadzenie do oferty innych maszyn, np. siewników czy pługów. Produkcja tego typu produktów jest seryjna. Naszym podstawowym rynkiem zbytu jest Polska, jednak zwiększamy również eksport naszych produktów, który w tym momencie wynosi około 30% sprzedaży. Eksportujemy nasze maszyny m.in. do: Niemiec, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Węgier czy na Litwę i Słowację.

Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na temat tych produktów?

Wszystkie te maszyny są niezbędne przy pracach na roli w procesie przygotowania ziemi do siewu. Głębosze są wykorzystywane do zabiegu głęboszowania ziemi. Zabieg wykonuje się w celu spulchnienia nadmiernie ugniecionych głębszych warstw gleby (na głębokości 0,4-0,8 m), będących poza zasięgiem tradycyjnych narzędzi uprawowych. Dzięki temu ziemia jest napowietrzona i lepiej przepuszcza wodę. Głębosze wydobywają także z głębszych warstw ziemi minerały niezbędne do wzrostu roślin, których korzenie nie sięgają zbyt głęboko. Celem talerzowania pola jest pocięcie wierzchniej warstwy roli oraz częściowe (w stopniu mniejszym niż w przypadku pługa) jej obrócenie oraz płytkie przykrycie darni i resztek pożniwnych.

Czytaj też >> czyszczenie pomieszczeń produkcyjnych

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

Obecnie czasy, w których przyszło nam żyć, nie sprzyjają planowaniu, jednak naszym celem (pewnie podobnie jak większości przedsiębiorstw) jest rozwój. Bez rozwoju działalność firmy nie ma sensu. Tak jak wspominałem wcześniej, stawiamy na poszerzenie zakresu naszej oferty. Chcemy produkować maszyny złożone, wielofunkcyjne. Dzięki temu rolnik będzie miał możliwość wykonania szeregu prac jedną maszyną, co zdecydowanie skraca czas pracy i pozwala na oszczędność paliwa.

Co wpłynęło na chęć rozwinięcia produkcji i decyzję o zakupie nowej wycinarki plazmowej?

Poprzednia maszyna innego producenta, z której korzystaliśmy, najzwyczajniej się zużyła, więc zaczęliśmy szukać nowocześniejszego, szybszego i trwalszego rozwiązania. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej sugerowaliśmy się w głównej mierze opiniami i poleceniami innych klientów. Bardzo ważne były dla nas jakość i wytrzymałość maszyny, a Metal-Technika przez 25 lat swojej działalności zdążyła wypracować sobie renomę zarówno na lokalnym, jak i ogólnopolskim rynku producentów wycinarek. Nie ukrywam, że ważnym argumentem był dla nas fakt, że działamy w bliskim sąsiedztwie, dzięki czemu mamy zawsze pod ręką serwis, ewentualne części zamienne oraz ciągłe wsparcie producenta.

Panie Tomaszu, proszę o przybliżenie naszym czytelnikom szczegółów dotyczących maszyny. Najnowsza wycinarka plazmowa – jaka jest jej specyfika?

Kwestia parametrów maszyny jest elastyczna, możemy ją dopasować do zapotrzebowania klienta pod kątem szerokości, długości. Wymienne jest również źródło – od 123 A do 260 A, a nawet i większe, wszystko zależy od woli klienta. Obecnie pracujemy na źródłach plazmowych słowackiej firmy Formica, które jednak możemy zastąpić źródłami innych producentów, np. Thermal Dynamics. W przypadku Thermal Dynamics klient może zamówić źródło o mocy 130 A, które jest skonstruowane w taki sposób, że można dokupować moduły zwiększające moc bez konieczności wymiany całego źródła. Wycinarka plazmowa zainstalowana w firmie Agro-System jest przystosowana do pracy 24 h na dobę. Maszyna przepala blachę o maksymalnej grubości 38 mm, natomiast format blachy to 2 x 3 m.

Czym ta wycinarka różni się od dotychczasowych produktów Metal-Techniki?

Nowością w tym przypadku jest system sterowania firmy Mitsubishi, jest to nasz pierwszy model oparty na tym systemie sterowania. Wcześniej pracowaliśmy na sterownikach firmy ABB. W związku z tym konstruktorzy oraz automatycy cały czas pracują nad ustawieniami tego systemu, ale jesteśmy pewni, że kiedy ten proces się zakończy, wszystko będzie funkcjonowało na najwyższym poziomie. Maszyna jest także masywniejsza, dzięki czemu również stabilniejsza niż dotychczasowe.

Czytaj też >> wycinanie plazmowe – proces

Panie Marcinie, czy wdrożenie nowej maszyny zdążyło już wpłynąć na poprawę jakości Państwa produkcji?

Instalacja wycinarki miała miejsce w drugiej połowie grudnia 2021 roku, a więc całkiem niedawno. Cały proces przebiegł sprawnie i trwał zaledwie kilka dni. Pracownicy bez problemu przestawili się na nowe warunki pracy dzięki dotychczasowym doświadczeniom. Opanowanie nowego systemu zajęło im kolejne kilka dni, żeby przetestować maszynę w praktyce. Jednak pomimo krótkiego okresu od wdrożenia i adaptacji pracowników do pracy z nową maszyną dostrzegamy już przyśpieszony proces produkcji. Elementy wypalane są zdecydowanie szybciej, niż miało to miejsce przy pracy ze starą wycinarką. Nie mamy problemów z przestojami na linii produkcyjnej, co wiadomo, może generować poważne koszty dla przedsiębiorcy. Zdecydowanie jesteśmy zadowoleni z dokonanego wyboru i mam nadzieję, że nie była to ostatnia współpraca z firmą Metal-Technika.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj też >> jak skrócić czas awarii maszyny?

Robo Challenge

W dniach 05 - 06 marca 2025 r. w siedzibie firmy FANUC Polska we Wrocławiu odbyła się czwarta edycja wydarzenia Robo Challenge. Czytaj również: Rynek magazynowy w Polsce w 2024 r. Stabilizacja, z oznakami wzrostu

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Newmark

Ożywienie w podwarszawskich magazynach

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów na zasadach całkowicie spekulacyjnych. Tymczasem firmy, chcąc się tam rozwijać, potrzebują więcej opcji do wyboru i elastyczności w negocjacjach. Nadzieję na przełamanie impasu dają ogłos...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

obrobkowe-centrum-frezarskie-fot

Badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy ISO 10360-2

Tematem artykułu jest badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy 10360-2 używanej do badań odbiorczych i okresowych współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

kompozyty-warstwowe-w-jaki-sposob-powstaja
Partner kategorii:

Otrzymywanie lekkich i wytrzymałych warstwowych kompozytów metalicznych i metaliczno-ceramicznych

W jaki sposób można otrzymać kompozyty metaliczne i metaliczno-ceramiczne? Jakie metody należy zastosować, by połączyć różne metale?

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.