Grupa Apator zwiększa przychody i zyski w pierwszym półroczu 2020

Grupa Apator skutecznie opiera się skutkom kryzysu wywołanym pandemią, notując bardzo dobre wyniki finansowe w 1 półroczu 2020 r. Firma konsekwentnie realizuje plany rozwoju, wzmacniając dodatkowo skład Zarządu.

Grupa Apator w I półroczu 2020 roku skutecznie oparła się negatywnemu wpływowi pandemii – działalność operacyjna spółek Grupy od początku roku przebiega bez znaczących zakłóceń w łańcuchu dostaw i produkcji. Podjęte w momencie wybuchu pandemii zdecydowane i kompleksowe działania (m.in. prewencja i bezpieczeństwo pracowników, reorganizacja procesów logistycznych i operacyjnych, elastyczne zarządzanie zasobami ludzkimi, zwłaszcza zespołami produkcyjnymi i kontrola wydatków) przyniosły pozytywne efekty w postaci zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa działalności biznesowej, a także wypracowania dobrych wyników finansowych oraz utrzymania dodatniej dynamiki sprzedaży.

Wyniki finansowe w pierwszym półroczu

Sprzedaż I półrocza 2020 r. była zdecydowanie wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. (+9%). Dobre wyniki to efekt m.in. wysokiego portfela zamówień wypracowanego jeszcze w 2019 r., szczególnie w segmentach EE i Gazu. Konsekwentnie wysoką dynamikę obrotów zanotował segment Gaz, którego przychody wzrosły w ujęciu r/r aż o 33%. Równocześnie, dzięki bardzo dobrym wynikom drugiego kwartału (głównie w kraju), wzrost przychodów ze sprzedaży odnotował segment Energii Elektrycznej (+10% r/r). Pomimo dodatkowych kosztów związanych z pandemią oraz mniej korzystnego miksu produktowego zysk brutto na sprzedaży Grupy ukształtował się na poziomie 124,5 mln PLN (tj. zbliżonym do I. półrocza 2019 r.), z kolei zysk ze sprzedaży wzrósł o ok. 4%, tj. o 1,5 mln PLN r/r (głównie dzięki optymalizacji kosztów stałych). EBITDA pozostała na poziomie porównywalnym do I półrocza ubiegłego roku (66,2 mln PLN). Jednocześnie Grupa odnotowała w omawianym okresie dodatni wpływ różnic kursowych oraz korzystny wynik na transakcjach walutowych w łącznej kwocie 4,8 mln PLN (vs 2,2 mln PLN w 1H 2019 r.). W efekcie zysk netto Grupy Apator w pierwszym półroczu 2020 r. ukształtował się na poziomie 32,4 mln PLN, tj. o ponad 5% wyższym w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a marża netto wyniosła 7,0% (porównywalna r/r).

W samym drugim kwartale br. Grupa Apator zanotowała o 12,6% wyższe r/r przychody ze sprzedaży (237,4 mln PLN), głównie za sprawą bardzo wysokiej sprzedaży liczników ee w kraju (najwyższa kwartalna sprzedaż w tej linii biznesowej w historii Grupy). EBITDA w 2Q 2020 r. utrzymała się na poziomie ubiegłorocznym (33,0 mln PLN), podobnie jak zysk netto (15,1 mln PLN).

Poziom eksportu

Pomimo perturbacji na rynkach europejskich, na które tradycyjnie dostarcza swoje rozwiązania Grupa Apator, odnotowano wysoki poziom eksportu (45% udziału w sprzedaży ogółem), choć w drugim kwartale br. zaobserwowano przejściowe spowolnienie wysokiej dynamiki sprzedaży zagranicznej, co związane było z niższymi zamówieniami z istotnych rynków segmentu Gaz (Wielka Brytania, Niderlandy) oraz Woda i Ciepło (Francja, Hiszpania, Włochy). Wobec ryzyka utrzymywania się negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę i otoczenie biznesowe Grupy w kolejnych okresach, Apator podejmuje szereg inicjatyw, m.in. poszukuje szans sprzedażowych na innych rynkach i rozwija ofertę w obszarach, które mogą przełożyć się na dodatkowe zamówienia w przyszłości (oferta dla „zielonej energetyki” czy przemysłu).

Wyniki segmentów biznesowych

Wyniki poszczególnych segmentów biznesowych ukształtowały się w pierwszym półroczu br. następująco:

  • segment Energia Elektryczna (obejmujący linie opomiarowania energii elektrycznej, aparatury łączeniowej, systemów sterowania i nadzoru oraz ICT) – wzrost przychodów ze sprzedaży o 10% r/r., znaczący wzrost obrotów w kraju (o 17%) dzięki realizacji sprzedaży liczników energii elektrycznej na „Rynek mocy”. Niższe obroty zrealizowano w linii systemów sterowania i nadzoru z uwagi na zmniejszenie zamówień i inwestycji u klientów w zakresie aplikacji oraz napędów w związku z zahamowaniem inwestycji w całej branży przemysłowej.
  • segment Gaz – wzrost przychodów ze sprzedaży o 33% r/r. Zdecydowanie wyższa sprzedaż krajowa (wzrost o 55% r/r) – dostawy gazomierzy mieszkaniowych z liczydłem mechanicznym w ramach kontraktu na lata 2020-2022 z Polską Spółką Gazownictwa. Wzrost eksportu (o 27% r/r) w związku z realizacją dużych dostaw gazomierzy inteligentnych do Wielkiej Brytanii, Niderlandów oraz Belgii (w ramach realizowanych kontraktów długoterminowych z duńskim Flonidanem i brytyjską Aclarą), a także gazomierzy z liczydłem mechanicznym na rynek niemiecki.
  • segment Woda i Ciepło – niższe obroty w kraju (o 7% r/r) związane z pandemią
    skutkującą ograniczaniem wymian wodomierzy w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Obniżenie (o 17% r/r) eksportu wynikające m.in. z zahamowania gospodarek europejskich w wyniku pandemii na głównych rynkach eksportowych (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy), rekompensowane częściowo zwiększoną sprzedażą do nowych lub mniej liczących się do tej pory krajów eksportowych (np. Austria, Białoruś). Ten segment jest relatywnie najbardziej narażony na negatywny wpływ pandemii w związku ze specyfiką miejsca montowania liczników (mieszkania).

Plany Grupy Apator

– Chciałbym wyraźnie podkreślić, że sytuacja finansowa Grupy Apator, pomimo nie najłatwiejszych realiów gospodarczych, pozostaje stabilna i bezpieczna – zapewnia Mirosław Klepacki, Prezes Zarządu Apator SA. – Realizujemy dostawy do naszych klientów, odpowiedzialnie podejmujemy decyzje inwestycyjne, terminowo spłacamy nasze zobowiązania. Jako jedni z nielicznych podzieliliśmy się zyskiem wypracowanym w 2019 r. z naszymi akcjonariuszami, zapewniając im atrakcyjną stopę dywidendy na poziomie blisko 6%. Nadal jednak bacznie monitorujemy rynek i analizujemy obszary mogące stanowić potencjalne ryzyko dla naszej działalności w kolejnych miesiącach – podsumowuje Prezes.

– Jednocześnie obserwujemy szereg pozytywnych zjawisk rynkowych i trendów technologicznych, którym pandemia nie przeszkodziła, jak chociażby dynamiczny rozwój „zielonej energetyki”. Apator już dziś partycypuje w rynku rozwiązań dla OZE oraz autonomicznych elektroenergetycznych sieci przemysłowych i gminnych, ale chcemy nasz wkład w tym obszarze sukcesywnie zwiększać – dodaje Mirosław Klepacki.

Apator planuje wykorzystać trend związany z rozwojem fotowoltaiki w Polsce, ale także z podnoszeniem efektywności energetycznej, który obliguje odbiorców energii do lepszego zarządzania zużyciem mediów, co powinno przełożyć się na zwiększenie inwestycji w automatyzację i systemy zarządzania energią zarówno po stronie dostawców energii, ale także jej dużych odbiorców – czyli przede wszystkim w przemyśle. To znaczący i bardzo perspektywiczny dla Apatora rynek, za którego rozwój będzie odpowiedzialny powołany z dn. 1.09.2020 r. Członek Zarządu Apator SA, Tomasz Łątka.

Nowy członek zarządu

Grupa-Apator-zwieksza-przychody-i-zyski-w-pierwszym-polroczu-2020-Tomasz-Latka
Tomasz Łątka, Dyrektor ds. Automatyzacji Pracy Sieci w Grupie Apator

Nowo mianowany Członek Zarządu Apatora obejmie również funkcję Dyrektora ds. Automatyzacji Pracy Sieci i docelowo będzie zarządzał liniami biznesowymi generującymi istotną część przychodów Grupy – ponad 20% wg danych za rok 2019. Tomasz Łątka od wielu lat zarządza linią aparatury łączeniowej, od 2018 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Apator Elkomtech, zaś od 2019 r. zasiada w Radzie Nadzorczej zielonogórskiego Apator Rector. Poszerzenie Zarządu to kolejny krok w kierunku zwiększania efektywności Grupy w ramach segmentu Energii Elektrycznej oraz rozwoju jak najszerszej oferty dla energetyki i przemysłu, odpowiadającej na nowe wymagania rynkowe i zmiany otoczenia biznesowego.

Przeczytaj inne newsy z branży >>

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Zaskakujący porządek uciskanych stopów

W stopach niklowo-kobaltowo-chromowych atomy niklu układać się mogą pod wpływem nacisku w regularne wzory - pokazały symulacje międzynarodowego zespołu. Do tej pory sądzono, że takie uporządkowania mogą tworzyć się jedynie pod wpływem obróbki termicznej.

branza-tsl-czy-cudzoziemcy-zapelnia-wakaty-w-branzy-transportowej

Czy cudzoziemcy zapełnią wakaty w branży transportowej?

W obliczu rosnącego niedoboru kierowców, polska branża TSL szuka skutecznych sposobów na przyciągnięcie pracowników. Wyzwaniem staje się znalezienie metod atrakcyjniejszych niż podwyżki płac. Napływ cudzoziemców z Ukrainy i Białorusi nie gwarantuje już wypełnienia luk kadrowyc...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

Spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Co z branżą obróbki metali?

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do lutego 2024 r. – o 0,1%, jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9,6%.

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.