Branża spawalnicza odlicza dni do spotkania w Katowicach – zbliża się ExpoWELDING 2024
Jesienią w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po raz kolejny spotkają się przedstawiciele branży spawalniczej z całej Europy. Wszystko za sprawą 9. targów ExpoWELDING (15-17 października 2024). W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania i technologie, a spotkanie będzie również okazją do dyskusji o bieżących problemach i wyzwaniach branży. W tym kontekście zaproponowany został również motyw przewodni, towarzyszącej targom 65. Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej: „Spawalnictwo w dobie zrównoważonego rozwoju” organizowanej przez Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Równolegle z targami ExpoWELDING będą odbywać się targi branży obrabiarek oraz narzędziowej – TOOLEX oraz konferencja „Nowy Przemysł 4.0”.
ExpoWELDING to najważniejsze branżowe wydarzenie w Polsce. Prezentuje ono oferta producentów sprzętu spawalniczego, oprogramowania, a także firm działających w obszarze robotyzacji i automatyzacji procesów spawania. Choć do rozpoczęcia targów pozostały ponad cztery miesiące, to swój udział w wydarzeniu potwierdziła już blisko setka polskich i zagranicznych wystawców. W Katowicach pojawią się czołowi przedstawiciele branży. Oferują oni kompleksowe rozwiązania wykorzystywane w procesie spawania, a także narzędzia podnoszące wydajność i jakość pracy. Najlepsze zostaną wyróżnione w ramach konkursu The Best of Welding, inicjatywy Grupy PTWP i portalu WNP.PL. Laureatów wybierze jury składające się z ekspertów, menadżerów oraz przedstawicieli instytucji branżowych.

ExpoWELDING to odpowiedź na potrzeby branży
– Kto poszukuje odpowiedzi na pytania o sprawy bieżące i przyszłość szeroko rozumianego spawalnictwa, ten bez wątpienia pojawi się w Katowicach. Obecność licznego grona wystawców stanowi gwarancję, że każdy uczestnik odnajdzie odpowiedź na interesujące go zagadnienia. ExpoWELDING to przestrzeń prezentacji innowacji oraz forum debaty nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu w świetle globalnych wyzwań, trendów oraz problemów z jakimi mierzy się branża – mówi Wioletta Błońska-Dudek, Project Manager Działu EXPO i koordynator targów ExpoWELDING w Grupie PTWP.
– Dodatkowo synergia dwóch wydarzeń o uznanej renomie, nawiązuję tu do odbywających się równolegle targów TOOLEX, oznacza dla odwiedzających jeszcze większe możliwości – dodaje.
Poprzednia edycja ExpoWELDING, która odbyła się w katowickim MCK-u tu w 2022 roku, zgromadziła ok. 3500 specjalistów, menedżerów i inżynierów – również przedstawicieli tych gałęzi przemysłu, które na co dzień korzystają z rozwiązań oferowanych przez branżę spawalniczą m.in.:
- hutnictwo,
- górnictwo,
- przemysł stoczniowy,
- budowlany czy kolejowy,
- energetykę,
- automotive,
- sektor spożywczy.
Jak kształtuje się rynek?
Szacuje się, że w Polsce zawód spawacza wykonuje 150 tys. osób. Jednakże, jak wskazują eksperci, na krajowym rynku brakuje pracowników, co wiąże się z koniecznością pozyskiwania ich, niejednokrotnie z odległych krajów. Polskie firmy ściągają spawaczy z Indii, Kolumbii, Chile, Ekwadoru czy Boliwii, a proces ten będzie postępować. „To praca ciężka, często w uciążliwych warunkach i ludzie się do niej nie garną. Polski spawacz zaczyna być drogi” mówił w rozmowie z portalem WNP.PL Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający z firmy Kemppi. Ten aspekt pozostaje jedną z największych bolączek w kontekście oczekiwanego impulsu rozwojowego, którym będą z pewnością środki z Krajowego Planu Odbudowy, przeznaczone na liczne inwestycje a także zapowiadane projekty budowy elektrowni atomowych.
Problematyce rozwoju branży poświęcona będzie towarzysząca targom 65. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza,której organizatorem jest Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Celem trzydniowego spotkania jest:
- integracja środowiska naukowego z inżynierami pracującymi w przemyśle,
- prezentacja technologii, dokonań naukowych,
- ocena bieżącego stanu wiedzy w spawalnictwie.

Klejenie w aplikacjach przemysłowych
Obok klasycznych metod spajania, ważne miejsce zajmuje również technologia klejenia, która zaliczana jest do nowoczesnych sposobów łączenia materiałów. Wydarzeniem, które w pełni opowie o perspektywach rozwoju branży będzie 7. Międzynarodowe Seminarium Klejenia pt. „Klejenie w aplikacjach przemysłowych” organizowane również przez naszego Patrona Merytorycznego oraz Fraunhofer-Institut für Fertigungstechnik und Angewandte Materialforschung IFAM (Bremen).
– Program ExpoWELDING obejmuje część konferencyjną, za przygotowanie której odpowiadają eksperci. Połączenie obecności teoretyków i praktyków odbywa się z myślą o wymianie doświadczeń pomiędzy nauką i biznesem. Obie sfery nie mogą funkcjonować w oderwaniu. Mnogość pozytywnych opinii z 2022 roku jest dowodem, że ten format spotkał się z dobrym przyjęciem uczestników – wyjaśnia Wioletta Błońska-Dudek.
Międzynarodowe Targi Obrabiarek Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX zainteresują przedstawicieli branży:
- obróbki metali,
- narzędzi skrawających,
- cieczy technologicznych,
- metrologii przemysłowej,
- BHP i utrzymania ruchu,
- pneumatyki,
- hydrauliki,
- łożysk i elementów napędowych,
- oprogramowania.
Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyć będzie również Środowiskowe Seminarium Tribologów, a integralną częścią imprezy stanowi Salon Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo. Spotkanie w Katowicach będzie doskonałą okazją do dyskusji o stanie cyfryzacji polskiej gospodarki oraz szansach, wyzwaniach i ograniczeniach, wobec których staje branża. Ubiegłoroczna, 15. edycja TOOLEX zgromadziła ponad 5,5 tys. uczestników. Maszyny, narzędzia i urządzenia w ruchu zaprezentowało blisko 150. wystawców.
Z kolei Konferencja „Nowy Przemysł 4.0” (15-16 października) to przegląd nowatorskich technologii produkcyjnych i ich praktycznych zastosowań. Kontynuowany będzie również konkurs The Best of Industry 4.0. Wyróżnia on firmy, które dzięki wykorzystaniu nowych technologii znacząco przyczyniają się do cyfrowej rewolucji w polskiej gospodarce.
Udział w części targowej potwierdziły:
3d phoenix, Alpha Technology, Antom, Apweld, Arco, Avalon, Avia, Beboq Robotics, Best Just, Bohler Welding, Borga, F.Britsch, BvL, CAMdivision, Center-Gaz, Centrum Maszyn CNC, CHM, Cloos Polska, Comtec 3d, Cormak, Czyszczenie Spoin, DPIdea, Enrx, Eurodis, FAS, Fin, Grob, Hannsa, Harms+Wende, Hifi Filter, Horas Oee, Igoldenlaser, Ihas Tech, INE, Inicio.pl, Insize, Interpoler, Isotek, Kalla, Kemppi, Keyence, Kide, Klimawent, Komodlew, Kovaco, Lasery.pl, Technic, Madora, Madler, Menegon, Mitutoyo, Messerschmitt- Schweißtechnik, Modula, Machine Tools International, NewTechnology, OKE, OTEC, PAT, Pema, Perun, Pferd VSM, Pik instruments, Pomet, PRS, PSPG Polska, RGB elektronika, SAP-Weld, SF filter, Smart laser, SMZ, Stigal, Stürmer Maszyny, Tajmac-Zps, Technika Spawalnicza, Technogenia, TEKA, TOCK Automatyka, TONEX, TOS Polska, TÜV Rheinland, Ultron, Valk Welding, Varnsdorf TOS, Venture, Weicon, Weldas, Weldobot, Werkus, Witt, XYZ machine tools, ZDZ Katowice, Zeiss.

Targi TOOLEX i ExpoWELDING odbędą się 15-17 października 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Wydarzenia organizowane są przez Grupę PTWP, wydawcę magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł, portalu WNP.pl i organizatora wydarzeń takich jak PRECOP czy Europejski Kongres Gospodarczy.
Mogą zainteresować Cię również

Robo Challenge
W dniach 05 - 06 marca 2025 r. w siedzibie firmy FANUC Polska we Wrocławiu odbyła się czwarta edycja wydarzenia Robo Challenge. Czytaj również: Rynek magazynowy w Polsce w 2024 r. Stabilizacja, z oznakami wzrostu
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Ożywienie w podwarszawskich magazynach
W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów na zasadach całkowicie spekulacyjnych. Tymczasem firmy, chcąc się tam rozwijać, potrzebują więcej opcji do wyboru i elastyczności w negocjacjach. Nadzieję na przełamanie impasu dają ogłos...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy ISO 10360-2
Tematem artykułu jest badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy 10360-2 używanej do badań odbiorczych i okresowych współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Otrzymywanie lekkich i wytrzymałych warstwowych kompozytów metalicznych i metaliczno-ceramicznych
W jaki sposób można otrzymać kompozyty metaliczne i metaliczno-ceramiczne? Jakie metody należy zastosować, by połączyć różne metale?

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej