44 proc. firm z branży budowlanej planuje inwestycje w maszyny i urządzenia

  • Finansowanie nowych maszyn i urządzeń możliwe jest bez angażowania środków własnych, w ramach specjalnej oferty Siemens Financial Services w Polsce przygotowanej dla branży budowlanej.
  • Prawie co druga firma działająca w branży budowlanej chce w najbliższym czasie inwestować w zakup maszyn i urządzeń. Tak wynika z najnowszego badania pt. „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce.
  • 60 proc. przedsiębiorstw z branży, finansując zakup sprzętu budowlanego korzysta ze środków własnych, a 55 proc. wybiera również leasing.

„Inwestycje w branży budowlanej” to badanie Siemens Financial Services w Polsce. Respondentów zapytano o ich plany na najbliższe 12 miesięcy związane z zakupem maszyn i urządzeń. Zapytano też, jak wygląda finansowanie przez nich takich inwestycji. Badanie przeprowadzono wśród przedstawicieli małych, średnich i dużych firm z branży budowlanej, w tym wykonawców robót budowlanych.

Od wielu lat wspieramy firmy z sektora przemysłowego w finansowaniu inwestycji w maszyny i urządzenia. Przez ten czas zdobyliśmy cenne doświadczenie, dzięki któremu nasze rozwiązania są dopasowane do wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa. Struktura i specyfika oferowanych produktów wynika także z naszych analiz i badań. Chętnie dzielimy się również z przedsiębiorcami, aby ułatwić im podejmowanie ważnych decyzji dotyczących rozwoju ich biznesu. Nasze badanie „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowaliśmy m.in. by sprawdzić jak firmy z branży podchodzą do zakupu maszyny i urządzeń. Pytaliśmy, z czym się mierzą oraz jakie działania pro-ekologiczne podejmują. Przygotowaliśmy dla branży również specjalną ofertę – mówi Łukasz Puławski, Head of Industry Sales w Siemens Financial Services w Polsce.

Firmy budowlane planują inwestować

Jak wynika z badania, zakup maszyn i urządzeń w nadchodzących 12 miesiącach planuje 44 proc. przedsiębiorców z branży budowlanej. Takie inwestycje chce realizować 60 proc. dużych i średnich firm – zatrudniających odpowiednio powyżej 250 i między 50 a 250 osób. Podobne plany ma również 33 proc. małych przedsiębiorstw, których zespół liczy od 10 do 49 pracowników.

finansowanie
Źródło: Instytut Badań Keralla Research na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce, maj 2023 r.
N = 100 firm z branży budowlanej

Przedsiębiorcy z branży budowlanej w pewnym stopniu poradzili sobie z wyzwaniami, jakie spowodowała pandemia oraz sytuacja geopolityczna. Wykonawców robót budowlanych dotknęło spowolnienie gospodarcze, jednak dostawcy maszyn i urządzeń dla tej branży notowali bardzo wysokie wyniki sprzedaży. Oznacza to, że wyzwania ostatnich kilku lat nie wpłynęły znacząco na zamrożenie inwestycji w sprzęty budowlane. Wyniki naszego badania potwierdzają, że tak będzie również w najbliższej przyszłości – mówi Łukasz Puławski, Head of Industry Sales w Siemens Financial Services w Polsce.

Mniejsza gotowość do zakupu sprzętu przez małe firmy wynika prawdopodobnie także z sytuacji, że liczba ich zleceń zależy w dużej mierze od liczby projektów realizowanych przez wiodących wykonawców, dla których małe przedsiębiorstwa są często podwykonawcami. Obserwujemy również, że mniejsze firmy coraz częściej kupują niewielki sprzęt za gotówkę. To może powodować, że nie postrzegają takich zakupów jako inwestycji – dodaje.

Czytaj też >> Zastosowania technologii laserowych

Finansowanie sprzętu budowlanego

Przedsiębiorcy z branży budowlanej najczęściej finansują inwestycje w sprzęt sięgając po środki własne (61 proc.) oraz leasing (55 proc.). Ekspert Siemens Financial Services w Polsce podkreśla, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu sytuacja była odwrotna. Większe zainteresowanie leasingiem w latach ubiegłych potwierdzają dane Związku Polskiego Leasingu. Wartość leasingowanych sprzętów budowlanych w całym 2021 roku była wyższa o +32 proc. r/r, a w 2022 niższa o -16 proc. r/r. Według najnowszych danych ZPL w I kwartale 2023 r. wartość sprzętów budowlanych w leasingu była niższa o -10 proc. w porównaniu do I kwartału 2022 roku.

finansowanie
Źródło: Instytut Badań Keralla Research na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce, maj 2023
N = 100 firm z branży budowlanej, pytanie wielokrotnego wyboru z możliwością maksymalnie 2 odpowiedzi.

Wzrost stóp procentowych sprawił, że finansowanie zewnętrzne stało się droższe, przez co mniej dostępne dla części firm z branży budowlanej. Oznacza to, że wyzwaniem dla przedsiębiorców staje się pozyskanie środków na planowane inwestycje. W konsekwencji rośnie znaczenie dopasowanych rozwiązań finansowych, oferowanych przez wyspecjalizowane podmioty. Decydując się na takie wsparcie warto podjąć współpracę z partnerem, który rozumie specyfikę branży, i wybrać rozwiązanie, które pozwala zachować firmie elastyczność finansową i realizować inwestycje bez angażowania kapitału własnego. Jedynym z takich produktów jest Leasing Open RV, czyli finansowanie z otwartą wartością rezydualną. Mniej obciąża on budżet niż tradycyjne formy finansowania dzięki niższej wysokości miesięcznej raty leasingu. Ponadto przedsiębiorca może otrzymać finansowanie bez wkładu własnego i elastycznie zakończyć umowę wykupując lub zwracając sprzęt, albo przedłużając umowę na kolejny okres – podkreśla Łukasz Puławski z Siemens Financial Services w Polsce.

Finansowanie: dopasowana oferta

Siemens Financial Services w Polsce przygotował specjalną ofertę finansowania dla branży budowlanej w oparciu o wieloletnie doświadczenie branżowe oraz międzynarodowy know-how. Przedsiębiorcy mogą otrzymać finansowanie na nowe maszyny i urządzenia oraz czasowe powiększenie parku, nawet bez angażowania własnego kapitału. Siemens Financial Services w Polsce zapewnia także niezbędne wsparcie przy odnowieniach i modernizacji obecnego sprzętu. Eksperci firmy pomogą unowocześnić starą maszynę i dostosować jej wydajność do najnowszych technologicznie urządzeń. Ze wsparcia mogą skorzystać zarówno firmy budowlane – przedsiębiorcy z sektora MŚP oraz korporacje, jak i dostawcy maszyn i urządzeń dla tej branży.

Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

AI - to najgorętszy temat tego roku. Na fali popularności pojawia się jednak coraz więcej problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Dotyczą one m.in. kreowania fake newsów, zagrożenia dezinformacją, łamania praw autorskich i nieuczciwego pozyskiwania danych do trenowani...

damian-kolata
Partner kategorii:

Damian Kołata: Największa aktywność deweloperów dotyczy sektora magazynowego

Damian Kołata, Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield, opowiedział redakcji „Nowoczesnych Hal” o sytuacji na rynku nieruchomości, aktualnych trendach, obszarach atrakcyjnych dla deweloperów i cenach...

STAL_7-8_23_Barbara_Jamula_PROCES_INZYNIERII_REKONSTRUKCYJNEJ_RYS_7_A
Partner kategorii:

Zastosowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej

Z artykułu dowiesz się: jakiego typu współrzędnościowe systemy pomiarowe są najczęściej stosowane w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej,w jakiej postaci otrzymujemy dane pomiarowe odwzorowujące geometrię obiektu,jak przebie...

Partner kategorii:

Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe

Ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży systemów narzędziowych, pomiarowych a także usług z nimi związanych skłoniło nas do podjęcia kroku w stronę poszerzenia naszej działalności o produkcję narzędzi i części maszyn. Impuls ku temu dała nam wieloletnia współpra...

Partner kategorii:

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną dane poprzez aplikacje chmurowe

W lipcu 2023 r. 57% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania  pochodziło z popularnych aplikacji w chmurze. Jednocześnie całkowita liczba aplikacji w chmurze, z których pobrano złośliwe oprogramowanie, wzrosła do 167. To wskazuje, że cyberprzestępcy nadal docierają do swo...

Partner kategorii:

Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco

O blaskach i cieniach pracy w spawalnictwie, trudnościach, z jakimi zmagają się pracownicy tej branży, o tym, co należałoby zmienić i o perspektywie na przyszłość opowiada nam Paulina Grabowska-Lisowska, inżynier spawalnik i założycielka strony przepisyspawalnicze.pl.

efektywnosc-energetyczna-poznaj-sprawdzone-metody
Partner kategorii:

Efektywność energetyczna – poznaj sprawdzone metody

Już 5 października w Redzie, koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna Axon Media: „Efektywność energetyczna w przemyśle”, podczas której zaproszeni eksperci z branży energetycznej zaprezentują skuteczne techniki optymalizacji energii w zakładach przemysłowych. To spotkan...

konferencja-axon-media-w-redzie-wyzwania-dzialow-ur
Partner kategorii:

Wyzwania działów Utrzymaniu Ruchu: globalne trendy a lokalne rozwiązania

4 października w Redzie (Hotel River Style), koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”. Wydarzenie adresowane do praktyków działów utrzymania ruchu odbędzie się w sprawdzonej wykładowo-konsultacyjnej formule, któ...

Partner kategorii:

Powłoki ochronne na warstwach wierzchnich stopów magnezu otrzymywane w procesie natryskiwania cieplnego

Z artykułu dowiesz się: o charakterystyce metody naddźwiękowego natryskiwania płomieniowego,jakie są wyniki bada...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.