Technologia laserowa. Zastosowania technologii laserowej w różnych dziedzinach
Technologię laserową stosuje się w różnych dziedzinach, od telekomunikacji, poprzez ochronę zdrowia i medycynę estetyczną, aż po zastosowania pomiarowe. Bez wątpienia ma realny, pozytywny wpływ na nasze życie.
Wobec tak szerokiej gamy zastosowań prognozuje się, że w 2024 roku wartość światowego rynku rozwiązań laserowych osiągnie 16,9 miliarda USD, a w przyszłości będzie dalej rosnąć.
Ewolucja technologii laserowej
Historia laserów bierze swój początek od teorii „emisji wymuszonej” sformułowanej przez Alberta Einsteina w 1917 roku. Do roku 1954, poprzez szereg badań weryfikujących tę teorię, Charles Townes i inni badacze doprowadzili do wynalezienia masera, który stał się pierwowzorem lasera, a w 1960 roku Theodore Maiman z powodzeniem wygenerował pierwszą wiązkę laserową, jako ośrodek czynny wykorzystując stały rubin.
Lasery są obecnie używane w szeregu procesów produkcyjnych takich jak cięcie, znakowanie i zgrzewanie. Obróbkę laserową realizuje się poprzez skupienie wiązki laserowej specjalną soczewką na materiale w celu wytworzenia energii cieplnej. W 1963 roku Kumar Patel wykorzystał tę metodę w praktyce. Opracował obrabiarkę laserową, w której ośrodkiem czynnym był gaz, CO2. Ta maszyna stała się fundamentem dla zastosowań technologii laserowej w produkcji.
Firma Yamazaki Mazak od razu zainteresowała się możliwością budowy beznarzędziowych obrabiarek nowej generacji. W 1984 roku rozpoczęła produkcję obrabiarek do blach wyposażonych w lasery CO2. Firma Yamazaki Mazak rozpoczęła w tym samym czasie proces wdrażania we własnych zakładach produkcyjnych obrabiarek laserowych CO2 do blach. W konwencjonalnej metodzie produkcji do obróbki arkuszy blach stosowano wykrawarki młoteczkowe wyposażone w stemple i matryce. Zastosowanie obrabiarki laserowej CO2 eliminuje matryce i pozwala na stworzenie znacznie cichszego środowiska produkcji.
Początkowo opracowywaliśmy maszyny przeznaczone wyłącznie do obróbki płaskich płyt, ale w 1988 roku powstała maszyna LASER PATH 50/100 3D zdolna do obróbki kształtów trójwymiarowych, znacznie poszerzając gamę detali możliwych do wytworzenia. W 1999 roku opracowano specjalistyczną maszynę 3D FABRI GEAR 300 do obróbki rur i elementów konstrukcyjnych. Ten model wyposażono w głowicę laserową 3D, która może operować swobodnie pod dowolnym kątem, i znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W 2000 roku rozpoczęła się produkcja obrabiarek z laserem światłowodowym, w tym modelu OPTIPLEX 3015 FIBER. Laser światłowodowy, w porównaniu z laserem CO2, umożliwia osiągnięcie większej wydajności obróbki materiałów silnie refleksyjnych i cienkich arkuszy.
Ponadto może przyczynić się do zmniejszenia zużycia gazu i energii elektrycznej. Pozwala tym samym prowadzić produkcję w sposób mniej obciążający środowisko.
Obrabiarki laserowe Yamazaki Mazak są nieustannie rozwijane, aby skutecznie odpowiadały na problemy klientów i spełniały ich wymagania w dziedzinie produkcji.
Obrabiarka laserowa Yamazaki Mazak szybko i precyzyjnie pracuje z arkuszami różnych materiałów o różnej grubości
Korzystając z wiedzy i doświadczeń zdobytych w swojej długiej historii, firma Yamazaki Mazak oferuje różne typy obrabiarek laserowych. Wspierają one procesy produkcyjne klientów w ramach kompleksowych rozwiązań, obejmujących także systemy automatyzacji i oprogramowanie.
Z bogatej oferty produktów Yamazaki Mazak można wybrać optymalną obrabiarkę laserową 2D lub 3D. Obrabiarki laserowe 2D służą do pracy z arkuszami blach, a modele 3D mogą obrabiać kształty trójwymiarowe i rury/profile zamknięte. Oferowane są maszyny z laserami o mocy od 2,0 kW do 15,0 kW, spełniające różne wymagania produkcyjne. Obrabiarki laserowe 2D, takie jak modele z serii OPTIPLEX i SUPER TURBO-X FIBER, optymalnie spełniają różne wymagania dotyczące wymiarów obrabianych arkuszy czy zajmowanej powierzchni podłogi.
Wśród obrabiarek laserowych 3D model FG-220 może realizować trójwymiarowe cięcie długich rur i elementów konstrukcyjnych pod dowolnym kątem. Maszynę FT-150 FIBER stworzono do szybkiego cięcia rur o mniejszej średnicy w produkcji wielkoseryjnej. Możliwe jest dobranie obrabiarki laserowej 3D optymalnej pod względem średnicy i długości detalu oraz wolumenu produkcji.
Aktywnie rozwijamy zarówno nasze systemy sterowania CNC, jak i same obrabiarki laserowe. Coraz doskonalsze systemy CNC zapewniają efektywne sterowanie procesem produkcji i skracają czas potrzebny na jej przygotowanie. Funkcje cięcia cienkich blach działają szybko i w sposób ciągły, bez zatrzymywania osi. Informacje ustawcze można błyskawicznie przywołać, skanując kod QR. Wszystko to przyczynia się do wzrostu wydajności.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie automatyzacją oferujemy optymalny system w wariantach o różnej specyfikacji. Systemy automatyzacji można dodawać i rozbudowywać nawet w istniejących instalacjach, jeśli zmienią się wymagania produkcyjne.
Unikalna technologia laserowa Yamazaki Mazak
Ze względu na zmieniające się potrzeby rynków sektor produkcyjny staje przed złożonymi, coraz poważniejszymi wyzwaniami. Są to: konieczność redukcji kosztów, skrócenia czasów realizacji a także niedobory wykwalifikowanej kadry. Branża musi radzić sobie z tymi problemami, jednocześnie zwiększając wydajność. W odpowiedzi Yamazaki Mazak rozwija własną technologię laserową.
Multi-Control Torch do obróbki ze stabilną jakością
Aby tworzyć obrabiarki laserowe działające z najwyższą jakością i wydajnością, Yamazaki Mazak opracowuje technologie będące fundamentem takich maszyn.
Między innymi intensywnie rozwijamy głowice laserowe. Głowica oświetla materiał wiązką laserową. W ten sposób wywiera nie niego wpływ, a zatem jakość głowicy ma bezpośrednie przełożenie na jakość obróbki.
Głowica „Multi-Control Torch”, będąca autorskim rozwiązaniem Yamazaki Mazak, oferuje szereg funkcji automatyzacji. Ułatwiają obsługę i przyspieszają ustawianie maszyny do produkcji. Możliwy jest automatyczny dobór średnicy wiązki laserowej do grubości i materiału płyty. Tym samym zapewnienie stabilnej jakości nawet w sytuacji, gdy operator ma niewielkie doświadczenie w danym rodzaju obróbki. Ponadto niedoświadczony operator może efektywnie używać maszyny, korzystając z automatycznego ustawiania. Te funkcje to unikalne rozwiązania stworzone na podstawie specjalistycznej wiedzy doświadczonych operatorów obrabiarek.
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?
Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Konferencja „IT w Produkcji”
5 grudnia online zapraszamy na organizowaną przez GigaCon konferencję „IT w Produkcji”.
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Przyszłość rynku stali: jak sektor hutniczy reaguje na globalne wyzwania?
Sytuacja w Ukrainie, napięcia międzynarodowe oraz zmiany w polityce handlowej kluczowych graczy, jak Unia Europejska czy Chiny, kształtują nową rzeczywistość dla branży hutniczo-wydobywczej. Jak wygląda obecnie rynek stali? W oblicz...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej