Reklama
dlaProdukcji.pl rejestracja
art. sponsorowany

Technologia laserowa. Zastosowania technologii laserowej w różnych dziedzinach

Technologię laserową stosuje się w różnych dziedzinach, od telekomunikacji, poprzez ochronę zdrowia i medycynę estetyczną, aż po zastosowania pomiarowe. Bez wątpienia ma realny, pozytywny wpływ na nasze życie.

Wobec tak szerokiej gamy zastosowań prognozuje się, że w 2024 roku wartość światowego rynku rozwiązań laserowych osiągnie 16,9 miliarda USD, a w przyszłości będzie dalej rosnąć.

Ewolucja technologii laserowej

Historia laserów bierze swój początek od teorii „emisji wymuszonej” sformułowanej przez Alberta Einsteina w 1917 roku. Do roku 1954, poprzez szereg badań weryfikujących tę teorię, Charles Townes i inni badacze doprowadzili do wynalezienia masera, który stał się pierwowzorem lasera, a w 1960 roku Theodore Maiman z powodzeniem wygenerował pierwszą wiązkę laserową, jako ośrodek czynny wykorzystując stały rubin.

Lasery są obecnie używane w szeregu procesów produkcyjnych takich jak cięcie, znakowanie i zgrzewanie. Obróbkę laserową realizuje się poprzez skupienie wiązki laserowej specjalną soczewką na materiale w celu wytworzenia energii cieplnej. W 1963 roku Kumar Patel wykorzystał tę metodę w praktyce. Opracował obrabiarkę laserową, w której ośrodkiem czynnym był gaz, CO2. Ta maszyna stała się fundamentem dla zastosowań technologii laserowej w produkcji.

Firma Yamazaki Mazak od razu zainteresowała się możliwością budowy beznarzędziowych obrabiarek nowej generacji. W 1984 roku rozpoczęła produkcję obrabiarek do blach wyposażonych w lasery CO2. Firma Yamazaki Mazak rozpoczęła w tym samym czasie proces wdrażania we własnych zakładach produkcyjnych obrabiarek laserowych CO2 do blach. W konwencjonalnej metodzie produkcji do obróbki arkuszy blach stosowano wykrawarki młoteczkowe wyposażone w stemple i matryce. Zastosowanie obrabiarki laserowej CO2 eliminuje matryce i pozwala na stworzenie znacznie cichszego środowiska produkcji.

Początkowo opracowywaliśmy maszyny przeznaczone wyłącznie do obróbki płaskich płyt, ale w 1988 roku powstała maszyna LASER PATH 50/100 3D zdolna do obróbki kształtów trójwymiarowych, znacznie poszerzając gamę detali możliwych do wytworzenia. W 1999 roku opracowano specjalistyczną maszynę 3D FABRI GEAR 300 do obróbki rur i elementów konstrukcyjnych. Ten model wyposażono w głowicę laserową 3D, która może operować swobodnie pod dowolnym kątem, i znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W 2000 roku rozpoczęła się produkcja obrabiarek z laserem światłowodowym, w tym modelu OPTIPLEX 3015 FIBER. Laser światłowodowy, w porównaniu z laserem CO2, umożliwia osiągnięcie większej wydajności obróbki materiałów silnie refleksyjnych i cienkich arkuszy.

Ponadto może przyczynić się do zmniejszenia zużycia gazu i energii elektrycznej. Pozwala tym samym prowadzić produkcję w sposób mniej obciążający środowisko.

Obrabiarki laserowe Yamazaki Mazak są nieustannie rozwijane, aby skutecznie odpowiadały na problemy klientów i spełniały ich wymagania w dziedzinie produkcji.

 technologia laserowa

Obrabiarka laserowa Yamazaki Mazak szybko i precyzyjnie pracuje z arkuszami różnych materiałów o różnej grubości

Korzystając z wiedzy i doświadczeń zdobytych w swojej długiej historii, firma Yamazaki Mazak oferuje różne typy obrabiarek laserowych. Wspierają one procesy produkcyjne klientów w ramach kompleksowych rozwiązań, obejmujących także systemy automatyzacji i oprogramowanie.

Z bogatej oferty produktów Yamazaki Mazak można wybrać optymalną obrabiarkę laserową 2D lub 3D. Obrabiarki laserowe 2D służą do pracy z arkuszami blach, a modele 3D mogą obrabiać kształty trójwymiarowe i rury/profile zamknięte. Oferowane są maszyny z laserami o mocy od 2,0 kW do 15,0 kW, spełniające różne wymagania produkcyjne. Obrabiarki laserowe 2D, takie jak modele z serii OPTIPLEX i SUPER TURBO-X FIBER, optymalnie spełniają różne wymagania dotyczące wymiarów obrabianych arkuszy czy zajmowanej powierzchni podłogi.

Wśród obrabiarek laserowych 3D model FG-220 może realizować trójwymiarowe cięcie długich rur i elementów konstrukcyjnych pod dowolnym kątem. Maszynę FT-150 FIBER stworzono do szybkiego cięcia rur o mniejszej średnicy w produkcji wielkoseryjnej. Możliwe jest dobranie obrabiarki laserowej 3D optymalnej pod względem średnicy i długości detalu oraz wolumenu produkcji.

Aktywnie rozwijamy zarówno nasze systemy sterowania CNC, jak i same obrabiarki laserowe. Coraz doskonalsze systemy CNC zapewniają efektywne sterowanie procesem produkcji i skracają czas potrzebny na jej przygotowanie. Funkcje cięcia cienkich blach działają szybko i w sposób ciągły, bez zatrzymywania osi. Informacje ustawcze można błyskawicznie przywołać, skanując kod QR. Wszystko to przyczynia się do wzrostu wydajności.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie automatyzacją oferujemy optymalny system w wariantach o różnej specyfikacji. Systemy automatyzacji można dodawać i rozbudowywać nawet w istniejących instalacjach, jeśli zmienią się wymagania produkcyjne.

 technologia laserowa

Unikalna technologia laserowa Yamazaki Mazak

Ze względu na zmieniające się potrzeby rynków sektor produkcyjny staje przed złożonymi, coraz poważniejszymi wyzwaniami. Są to: konieczność redukcji kosztów, skrócenia czasów realizacji a także niedobory wykwalifikowanej kadry. Branża musi radzić sobie z tymi problemami, jednocześnie zwiększając wydajność. W odpowiedzi Yamazaki Mazak rozwija własną technologię laserową.

Multi-Control Torch do obróbki ze stabilną jakością

Aby tworzyć obrabiarki laserowe działające z najwyższą jakością i wydajnością, Yamazaki Mazak opracowuje technologie będące fundamentem takich maszyn.

Między innymi intensywnie rozwijamy głowice laserowe. Głowica oświetla materiał wiązką laserową. W ten sposób wywiera nie niego wpływ, a zatem jakość głowicy ma bezpośrednie przełożenie na jakość obróbki.

Głowica „Multi-Control Torch”, będąca autorskim rozwiązaniem Yamazaki Mazak, oferuje szereg funkcji automatyzacji. Ułatwiają obsługę i przyspieszają ustawianie maszyny do produkcji. Możliwy jest automatyczny dobór średnicy wiązki laserowej do grubości i materiału płyty. Tym samym zapewnienie stabilnej jakości nawet w sytuacji, gdy operator ma niewielkie doświadczenie w danym rodzaju obróbki. Ponadto niedoświadczony operator może efektywnie używać maszyny, korzystając z automatycznego ustawiania. Te funkcje to unikalne rozwiązania stworzone na podstawie specjalistycznej wiedzy doświadczonych operatorów obrabiarek.

Galeria

Reklama
Targi STOM

Firmy przemysłowe poprawiają konkurencyjność. Pomagają im inwestycje w maszyny i automatyzację

Firmy przemysłowe z sektora MŚP poprawiły w ostatnim roku swoją konkurencyjność – pokazuje najnowsza edycja cyklicznego badania Index MiU, przygotowywanego dla Siemens Financial Services w Polsce. Wpływ na to miały przede wszystkim zmiany w obsz...

Kamil-Kowa-Savills-rynek-nieruchomosci-komercyjnych
Partner kategorii:

Rynek nieruchomości komercyjnych w drodze powrotnej na właściwe tory

Firma doradcza Savills wstępnie podsumowała 2023 rok i nakreśliła prognozy najważniejszych trendów. W najbliższym czasie branża nieruchomości komercyjnych w Polsce stanie przed wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej, deweloperskiej i na rynku najmu, w obliczu w...

Partner kategorii:

Wpływ przemian alotropowych na właściwości fizykochemiczne cyny

Z artykułu dowiesz się: jak wykorzystać właściwości cyny w przemyśle,jakie zagrożenia wiążą się z zastosowaniem cyny i jej stopów,w jaki sposób bezpiecznie stosuje się stopy cyny w przemyśle.

STAL_11-12_23_SUKCES_POLSKIEJ_TECHNOLOGII_iNspire
Partner kategorii:

Sukces polskiej technologii na światowych rynkach

W świetle dynamicznego rozwoju technologii w branży wycinarek laserowych, Marcin Ejma, założyciel i CEO Eagle Lasers, dzieli się swoimi unikalnymi spostrzeżeniami na temat transformacji, innowacji i kluczowych trendów, które kształtują przyszłość tego dynamiczneg...

STAL_11-12_23_JAK_SIE_PROGRAMUJE_ROBOTY_PRZEMYSLOWE_FOT_3
Partner kategorii:

Jeśli nie przewidzimy katastrofy, na pewno będzie katastrofa, czyli jak się programuje roboty przemysłowe

Jaka ścieżka najszybciej doprowadzi do zawodu programisty robotów przemysłowych oraz jakie kompetencje trzeba mieć, aby się w nim odnaleźć? Na te i inne pytania w rozmowie z Joanną Miśkiewicz odpowiada Dobromiła Włodarska, inżynier-robotyk, współwłaścicielka firm...

STAL-9-10-spawalnictwo-CO-SIE-DZIEJE-W-BRANZY-SPAWALNICZEJ-1
Partner kategorii:

Kontrola głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym w procesie spawania laserowego z wykorzystaniem interferometrycznego pomiaru odległości − cz. I

Z artykułu dowiesz się: jakie wyzwania stoją przed procesem monitorowania spawania laserowego,jaką rolę odgrywa w procesie monitorowanie podczas spawania,jakie systemy do monitorowania warto stosować.

STAL_11-12_23_Mikolaj_Lagowski_TANI_LEASING_W_2023_ROKU_iStock-855198460
Partner kategorii:

Sposoby na tani leasing w 2023 roku

Z artykułu dowiesz się: co zrobić, żeby dostać tani leasing w 2023 roku;jak przy obecnym poziomie stóp procentowych znaleźć dobrą ofertę leasingu;na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę, wybierając leasing. ...

Partner kategorii:

Zakład PepsiCo w Żninie uruchamia nowoczesną linię produkcyjną Pepsi

Zakład napojowy PepsiCo w Żninie stale się modernizuje, stawiając na wydajność przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Taka właśnie jest nowa linia produkcyjna zbudowana i uruchomiona w  niespełna dwa miesiące. W zakładzie rozlewane są kultowe napoje Pepsi, Mirinda, ...

cynk-a-ochrona-przeciwkorozyjna-stali-przeglad-zastosowan-fot-2
Partner kategorii:

Rola cynku w ochronie przeciwkorozyjnej stali – przegląd zastosowań

Metaliczny cynk, w różnych postaciach, jest nadal masowo i z doskonałymi rezultatami wykorzystywany w wielu technikach ochrony przed korozją konstrukcji i wyrobów stalowych eksploatowanych w różnych warunkach – w atmosferze, wodzie i ziemi. Niniejsze opracowanie ma na celu wsk...

Reklama
elamed EKO

Relacje

Katalog produktów

Reklama
Poznaj dobre praktyki BHP
Reklama
dlaProdukcji.pl - rejestracja
Reklama
dlaSpecjalistów.pl

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

Zamów
Nowoczesne Hale 3-4/2023

Nowoczesne Hale 3-4/2023

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2023

Utrzymanie Ruchu 1/2023

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.