Ważne jest, by firmy w Europie Środkowej i Wschodniej czuły się pewne siebie
Podczas targów EMO MILANO 2021 odbyła się ciekawa rozmowa z głównymi Managerami firmy Yamazaki Mazak Europe. Jej uczestnikami byli: Richard Smith, Dyrektor Zarządzający Mazak European Group, Bruno Munier, Zastępca Dyrektora Yamazaki Mazak Europe oraz Laszlo Torok, Dyrektor Yamazaki Mazak Central Europe. Zadano im ciekawe pytania, z których dowiemy się: jakie są ich doświadczenia firmy w pracy na rynkach krajowych w Europie Środkowej i Wschodniej, jak oceniają możliwości rozwoju tych rynków. Poznamy też rolę, jaką w prywatnym życiu naszych rozmówców odgrywa praca w tych miejscach.

„Mieszkańcy Europy Środkowej są szczerzy, pracowici i umieją cieszyć się życiem”
Bruno Munier, Zastępca Dyrektora firmy Yamazaki Mazak Europe
Bruno Munier: Spędziłem w tej części świata kilka lat swojego życia i to był jeden z jego najbardziej produktywnych okresów. Ludzi mieszkających w tym regionie cechują: wyjątkowa szczerość i uczciwość, bezpośredniość, pracowitość i umiejętność cieszenia się życiem. Właśnie tam się nauczyłem, czym jest prawdziwy duch zespołu i radość z wszechobecnego, budującego optymizmu. Ludzie, którzy umieją cieszyć się życiem, stają się bogatsi.
Richard Smith: Nasza praca po części polega na śledzeniu trendów i wyszukiwaniu rozwiązań, które poprowadzą nas ku lepszej przyszłości. Obecnie region ten mierzy się z podobnymi problemami i wyzwaniami jak reszta świata. Ewidentnie brakuje siły roboczej, co prowadzi do zwiększenia kosztów pracy i ciągłej rywalizacji między firmami w zakresie konkurencyjności ofert. Rozwiązaniem tych problemów z pewnością jest dobrze zorganizowana automatyzacja. To bez wątpienia jeden z kluczowych czynników rozwoju w przyszłości.
Kolejną kwestią jest łączność. W dzisiejszych czasach z góry zakładamy, że maszyny i aplikacje powinny być stale podłączone do Internetu. Musimy się zawsze liczyć z oczekiwaniami klientów. Zilustruję to na przykładzie. Kiedy moje dzieci miały około 6 i 9 lat, zabrałem je do centrum technologii. Chciałem im pokazać, jak obsługuje się ekran. Próbowały przewijać go palcem i zdziwiły się, gdy to nie działało. Zakładały, że będzie to ekran dotykowy. W tamtym czasie jeszcze takie nie istniały, ale było dla mnie jasne, że powinniśmy sprawić, by pojawiły się jak najszybciej. I tak właśnie się stało. Młodsze pokolenie ma po prostu własne oczekiwania i one są bardzo podobne w Europie Wschodniej i Zachodniej.
Może Cię zainteresować też >> Łańcuchy dostaw – materiały

„W Europie Środkowej panuje chęć uczenia się, jakiś młodzieńczy duch”
Richard Smith, Dyrektor Zarządzający firmy Mazak European Group
Firmy w Europie Środkowej – specyfika pracy
Bruno Munier: Praca w krajach Europy Środkowej uczy nas, że należy się dostosowywać do okoliczności: Trzeba być elastycznym. W krajach takich jak Czechy, Polska czy Serbia bardzo prężnie działał kiedyś przemysł związany z budową maszyn. Potem jednak, z powodów, o których moglibyśmy pomówić dłużej, gdybyśmy mieli czas, rozwój ten się zatrzymał. Mimo to zachowały się dobrze zakorzeniona tradycja i doświadczenie.
Richard Smith: Dobrze pamiętam, jak 20 lat temu w Czechach wyglądał proces produkcji. Często odwiedzałem ten kraj. W wielu przypadkach proces ten był zadziwiająco mało efektywny. Ale spójrzcie na dzisiejsze Czechy. W tym kraju panuje chęć uczenia się, jakiś młodzieńczy duch.
Laszlo Torok: W ten kontekst wpisują się wartości, które pielęgnuje firma Mazak. Są to: rodzinna tradycja, długofalowa wizja i odpowiedzialne podejście do ludzi. Głównym celem firmy Mazak pozostaje jednak dostarczanie klientom rozwiązań. Chcemy, by nasi klienci odnosili sukcesy. To nasza technologia może sprawić, że dany klient wyróżni się na tle swojej konkurencji. Poznałem wiele firm, które niesamowicie się rozwinęły po zakupie technologii firmy Mazak. Dostrzeżenie i zrozumienie tego to coś pięknego.

„Korzystamy z droższych maszyn i, ogólnie mówiąc, mamy znaczący wkład w międzynarodowy sukces różnych firm”
Laszlo Torok, Dyrektor firmy Yamazaki Mazak Central Europe
Bruno Munier: To prawda, że kilka lat temu nasi klienci w tym regionie koncentrowali się na krótkoterminowych działaniach. Wydawali tylko polecenia podwykonawcom i byli bardzo konserwatywni w kwestii inwestycji. Dzisiaj w większym stopniu skupiają się na przyszłości i są odważniejsi. Powstało więcej przedsiębiorstw państwowych, które składają większe zamówienia. Nie boją się podejmować chwilowego ryzyka ani kupować droższych maszyn. W związku z tym zakup coraz to nowych sprzętów może sprawić, że znacznie wyprzedzą konkurencję i staną się liderem na danym rynku. Obecność na tych rynkach jest dla firmy Mazak bardzo ważna, ponieważ nasi obecni i przyszli klienci są nastawieni na dynamiczny rozwój.
Czytaj też >> UE chce stworzyć źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce
Richard Smith: Znam również klientów, którzy utrzymują, że firma Mazak zmieniła ich życie. Osiągamy to dzięki rodzinie Yamazaki i jej odpowiedzialnemu podejściu. W ciągu ostatnich kilku lat firma Mazak wdrożyła kilka przełomowych innowacji, które dosłownie zrewolucjonizowały branżę produkcyjną. Ogromnym sukcesem okazał się na przykład obchodzący swoje 40. urodziny MAZATROL. Podobnie seria INTEGREX. Wynikało to z faktu, że byliśmy pierwszym producentem maszyn wielofunkcyjnych.
„Inną ważną cechą charakterystyczną krajów Europy Środkowej i Wschodniej jest gotowość jej mieszkańców do ciężkiej pracy”
Bruno Munier
Bruno Munier: Pamiętam, jak kiedyś, gdy zaczynałem tutaj pracę, chciałem spotkać się z dystrybutorem. Zaproponowałem piątek i sobotę. Usłyszałem, że piątek odpada, bo w piątek pracują. Wróciłem do Francji i zrobiłem to samo, czyli zaproponowałem zespołowi ds. sprzedaży spotkanie w piątek i w sobotę. Odpowiedź była taka, że sobota nie wchodzi w grę, bo w sobotę nie pracują!
Firmy z całej Europy – równi partnerzy
Laszlo Torok: W latach 90. zarówno na Węgrzech, jak i w innych krajach, musieliśmy udowodnić, że wiemy, co to znaczy ciężka praca. Wszystkie nowe pomysły przychodziły do nas z Zachodu, a my tylko dodawaliśmy do nich coś swojego po jakimś czasie. Teraz, 30 lat później, jesteśmy w sytuacji, w której ogromne, międzynarodowe firmy mają do nas całkowite zaufanie. Nie postrzegają nas już w kategoriach podwykonawców, ale rozumieją, że inwestycje w tej części Europy również mogą przynosić zyski. Powiedziałbym, że ta zmiana dokonała się około 10 lat temu. W dzisiejszych czasach powstają tutaj również nowe projekty.
Richard Smith: Ważne jest to, by stale budować poczucie pewności siebie tych firm. Tak, by nie bały się one eksportować swoich produktów ani wkraczać na zagraniczne rynki. Musimy również pokazać zagranicznym inwestorom i przedsiębiorcom, że ten region potrafi wytwarzać produkty wysokiej jakości, a firma Mazak jest częścią tego procesu.
Czytaj też >> Dywersyfikacja łańcuchów dostaw szansą dla Polski?
Mogą zainteresować Cię również

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.
Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...
Redukcja hałasu w przemyśle – wyzwanie wymagające kompleksowych działań
Hałas w zakładach przemysłowych pozostaje jednym z głównych czynników wpływających zarówno na komfort pracy, jak i na relacje zakładów z otoczeniem. Utrzymanie jego poziomu w akceptowalnych granicach to nie tylko wymóg prawny. Jest to przede wszystkim element budowania kultury...

Wrzesień pełen przemysłowych premier: FASTECH Expo i Aluminium Tech Expo 2025 w Ptak Warsaw Expo
Wrzesień 2025 roku zapowiada się jako miesiąc przełomowych wydarzeń dla branży przemysłowej w Polsce. Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie stanie się areną dwóch kluczowych targów: FASTECH Expo oraz Aluminium Tech Expo. Targi te, choć odbywają się w różnych terminach, oferują unikaln...
Analiza wpływu modyfikacji geometrii na pasowanie połączeń wielowypustowych wytwarzanych z zastosowaniem metody FFF
Dokładność geometryczna jest jednym z fundamentalnych kwalifikatorów poprawności procesów wytwarzania części maszyn i urządzeń. Jest ona wynikiem wielu składowych, stanowiących o całościowym efekcie procesu produkcyjnego. W celu zape...

Rynek magazynowy mniej spektakularny, ale bardziej przewidywalny. Dobre wieści dla sektora outsourcingu procesowego
Pierwszy kwartał 2025 roku potwierdził, że polski rynek powierzchni magazynowo – przemysłowych, mimo braku rekordowych wyników, pozostaje stabilny i dojrzewa operacyjnie. Według danych AXI IMMO oraz CBRE, całkowity popyt na te powierzchnie przekroczył 1,1 mln mkw., co oznacza ...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Metody i techniki eliminacji wad w procesie tłoczenia
Procesy kształtowania blach stalowych za pomocą obróbki plastycznej są jedną z wielu technik wytwarzania elementów metalowych stosowanych w przemyśle od lat, a mimo to wymagających rozwiązań niektórych problemów technologicznych pojawiających się przy kształtowaniu blach stalo...

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.
Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Jak zminimalizować ryzyko awarii wycinarki laserowej?
Aby zminimalizować ryzyko awarii wycinarki laserowej, warto stosować się do kilku dobrych praktyk, które obejmują zarówno szkolenie operatorów, jak i odpowiednią konserwację oraz kontrolę parametrów urządzenia.
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Bezpieczeństwo maszyn. Analiza ryzyka w oparciu o normę PN-EN ISO 12100:2012
Maszyny dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania tzw. dyrektywy maszynowej. Jednym z warunków jej spełnienia, umożliwiającym oznakowanie maszyny znakiem CE, jest wykonanie analizy ryzyka. Maszyny wp...

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

JPK CIT. Nowe obowiązki raportowania
Od 1 stycznia 2025 roku zaczął obowiązywać nowy, jednolity standard raportowania podatkowego dla przedsiębiorstw objętych podatkiem dochodowym od osób prawnych, tzw. JPK CIT. Nowe regulacje w pierwszym roku obejmują największe f...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej