Reklama
dlaProdukcji.pl rejestracja

Targi FASTENER POLAND® ponownie pokazały siłę branży elementów złącznych

19-20 października w Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków spotkali się przedstawiciele niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Wszystko za sprawą 5. Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND® i odbywających się w tym samym czasie 13 Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS® oraz 13 Międzynarodowych Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE.

Uczestnicy

W tym roku w Targach FASTENER POLAND® udział wzięło 2306 osób, z czego 24% przybyło z zagranicy, najwięcej z Czech, Niemiec i Rumunii. Byli to bardzo konkretni odwiedzający, którzy jak twierdzą wystawcy   przybyli w określonym celu. Dzięki temu już na targach dochodziło do podpisania intratnych kontraktów. Targi FASTENER POLAND® pod tym względem zawsze stają na wysokości zadania i są doceniane przez branżowe środowisko – podkreśla Beata Snopkiewicz, Project Manager.

Jedyna taka impreza w Polsce

Targi FASTENER POLAND® od pierwszej edycji określane są mianem „ewenementu” na skalę Europy. Na dwa dni do Krakowa przyjeżdżają producenci i dystrybutorzy elementów złącznych z najdalszych zakątków świata. W tym roku aż 65% wystawców pochodziło z zagranicy, m.in. Chin, Czech, Estonii, Indii, Malty, Niemiec, Szwecji, Tajwanu, Turcji, USA, Węgier i Włoch. Nie kryli zadowolenia z decyzji o udziale w imprezie, ponieważ rynek polski jest dla nich bardzo atrakcyjny.

Fot. materiały prasowe

Targi FASTENER POLAND® to szansa na nowe kontakty

–  Tegoroczna edycja Targów FASTENER POLAND® jest dla mnie bardzo udana. Zdobyłem w Polsce bardzo wiele cennych kontaktów biznesowych. Mieliśmy wcześniej kilku klientów z Polski, jednak teraz dostrzegamy, że Polska to dla nas wciąż rozwijający się rynek i widzimy, że produkcja, która odbywała się do tej pory we wschodniej Azji, przenosi się teraz do tego regionu, a nasze części są jak najbardziej odpowiednie do tego typu procesów produkcyjnych – podkreślił Joel Alexandersson ze szwedzkiej firmy REHOBOT ROTEX AB.

Podobną opinię wyraziła Ayza Akmut z tureckiej firmy ISB FASTENERS   Bardzo cieszymy się, że możemy być obecni na Targach FASTENER POLAND®. Odbyliśmy wiele spotkań ze zwiedzającymi i myślę, że spotkamy się z nimi w przyszłości. Na targach zdobyliśmy dużo wiedzy i kontaktów. Często wysyłamy maile prezentujące nasze usługi do innych firm, a oni ich nie otwierają, bo zupełnie nas nie znają. Dlatego targi są dla nas takie ważne. Tutaj mogą nas zobaczyć, poznać nas, zobaczyć kim jesteśmy. To sprawia, że odnosimy sukcesy. Na pewno zobaczymy się na kolejnej edycji, bo ta była dla nas bardzo owocna.

Również rodzime firmy wykorzystały targi, aby powiększyć swoją bazę kontaktów –  Przez ostatnie dwa lata zostały znacząco ograniczone kontakty personalne. Rzadko spotykaliśmy się twarzą w twarz, dzisiaj dzięki temu, że obostrzenia zostały ograniczone bądź w ogóle zdjęte możemy spotkać się i odświeżyć nasze relacje. Z częścią klientów mamy możliwość poznania się, czy spotkania pierwszy raz i uważam, że jest to bardzo, bardzo pozytywne. Wielu z nas z utęsknieniem czekało na możliwość zorganizowania targów i wystawienia się – powiedział Tomasz Karwowski z firmy DROMET.           

Zauważalny wzrost        

Ostatnie dwa lata, które dla wielu gałęzi gospodarki były trudne z powodu pandemii i zerwanych łańcuchów dostaw, paradoksalnie poprawiły sytuację polskich firm z branży łączników. Europejscy producenci, borykający się z problemem braku dostępności produktów z Azji, poszukiwali dostawców zlokalizowanych bliżej swoich zakładów. Skorzystały na tym polskie firmy, które mogły zaoferować towary wysokiej jakości w przystępnej cenie.

Jak twierdzi Marek Łangalis z firmy Olfor: Przez ostatnie dwa lata przesunął się system transportu, popsuł się całkowicie z Chin i Tajwanu. To spowodowało, że polski rynek na tym najbardziej w Europie wygrał. Zwiększyliśmy eksport o 30% przez dwa lata. Teoretycznie czas covidu był czasem, w którym wszyscy polscy producenci nastawili maszyny na trzy zmiany. Pracowali tak mocno, że trzeba było aż gorące produkty sprzedawać. Przed branżą szereg wyzwań. W lutym zostało wprowadzone cło antydumpingowe na Chiny. To z jednej strony jest dla importerów bardzo duże wyzwanie, żeby znaleźć nowych dostawców. Dla producentów jest to wypełnienie luki na rynku europejskim.

Zdaniem Maksymiliana Krzysztonia z firmy EUROFIX Polska, pozrywanie łańcuchów dostaw z jednej strony jest problemem. Z drugiej – szansą rozwoju polskich przedsiębiorstw. – Pojawiła się potrzeba i możliwość produkowania tutaj. Antydumping, który Unia Europejska nałożyła na produkty z Chin spowodował, że polscy producenci mają pełne ręce roboty, co za tym idzie mogą inwestować. Ożywienie branży dało się wyczuć podczas FASTENER POLAND®. Od pierwszych do ostatnich godzin targowych klienci byli zajęci rozmowami na stoiskach i w pełni wykorzystywali potencjał płynący z imprezy. Jak twierdzi bowiem Marek Łangalis  –  pandemia zmieniła myślenie klientów. Część próbuje przejść do świata wirtualnego, ale w świecie wirtualnym można załatwiać tylko małe interesy. Na targach załatwia się duże interesy.           

Czytaj też >> Wzrost na rynku elementów złącznych dedykowanych dla sektora lotniczego

FASTENER POLAND® – kontakty i wiedza

Targi FASTENER POLAND® były połączeniem wystawy targowej oraz szerokiego programu szkoleniowego. Zakres ekspozycji obejmował m.in.: najnowocześniejsze łączniki i mocowania przemysłowe (od śrub, po nakrętki, kołki i kliny); łączniki budowlane (kotwy, śruby betonowe, mocowanie fasad i izolacji); zaawansowane systemy montażu i instalacji, a także technologie produkcji łączników i urządzenia do ich magazynowania i dystrybucji.  

Z licznych rozmów, przeprowadzonych z wystawcami na targach, wniosek płynie jeden. Branża elementów złącznych ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Strzałem w dziesiątkę okazała się konferencja „Świat produkcji pełen wyzwań: od łańcuchów dostaw, po dystrybucję”. Wiedzą i doświadczeniem podzielili się znani eksperci, którzy mówili m.in. o:

  • perspektywach dla Polski na lata 2022-2026 w sytuacji obecnych perturbacji na rynku,
  • elastyczności w kontekście procesu ofertyzacji,
  • antydumpingu i związanego z nim zagrożenia dla importerów,
  • o tym czy kryzys jest szansą, czy zagrożeniem.

W tym roku w ramach targów odbyły się również FASTENER POLAND B2B Meetings. Są to spotkania kooperacyjne, zorganizowane w formule hybrydowej przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie oraz ośrodek Enterprise Europe Network. W dniach 19-20 października uczestnicy spotkali się stacjonarnie w komfortowej przestrzeni targowej. Po zakończeniu targów, do 28 października, na dedykowanej platformie elektronicznej.

Głośno o tym, co ważne na targach FASTENER POLAND®

Rolą targów jest odpowiadanie na potrzeby branży, poznanie jej problemów i oczekiwań. Bez tego impreza nie byłaby kompletna. Wzrost cen i powszechna niepewność, koszt materiałów do produkcji, dostępność towaru, problemy z łańcuchem dostaw z Azji oraz wyhamowaniem gospodarki. To były tematy, które zdominowały 5. edycję Targów FASTENER POLAND®. Jak twierdzi Ayza Akmut  jednym z wyzwań są koszty surowych materiałów i zmiana wszelkich innych kosztów. Ale mamy również szansę. Z powodu obecnej sytuacji i tego, że producenci z Chin oraz Tajwanu mają wyższe wydatki, my jako producenci z Europy mamy większe szanse na rozwój. Czas naszych dostaw jest też dużo krótszy.

Mimo licznych zmian, polska branża elementów złącznych z całą pewnością nie powiedziała ostatniego słowa. Ma ambicje, aby nie tylko utrzymać pozycję lidera wzrostu, ale również aby znaleźć się w pierwszej trójce największych importerów elementów złącznych w Europie. W ciągu ostatnich 18 lat rynek ten wzrósł siedmiokrotnie. Co przyniosą kolejne lata? Z całą pewnością pokaże to przyszłoroczna edycja Targów FASTENER POLAND®. Zachęcamy do śledzenia strony www.fastenerpoland.pl

Reklama
Targi STOM

Firmy przemysłowe poprawiają konkurencyjność. Pomagają im inwestycje w maszyny i automatyzację

Firmy przemysłowe z sektora MŚP poprawiły w ostatnim roku swoją konkurencyjność – pokazuje najnowsza edycja cyklicznego badania Index MiU, przygotowywanego dla Siemens Financial Services w Polsce. Wpływ na to miały przede wszystkim zmiany w obsz...

Kamil-Kowa-Savills-rynek-nieruchomosci-komercyjnych
Partner kategorii:

Rynek nieruchomości komercyjnych w drodze powrotnej na właściwe tory

Firma doradcza Savills wstępnie podsumowała 2023 rok i nakreśliła prognozy najważniejszych trendów. W najbliższym czasie branża nieruchomości komercyjnych w Polsce stanie przed wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej, deweloperskiej i na rynku najmu, w obliczu w...

Partner kategorii:

Wpływ przemian alotropowych na właściwości fizykochemiczne cyny

Z artykułu dowiesz się: jak wykorzystać właściwości cyny w przemyśle,jakie zagrożenia wiążą się z zastosowaniem cyny i jej stopów,w jaki sposób bezpiecznie stosuje się stopy cyny w przemyśle.

STAL_11-12_23_SUKCES_POLSKIEJ_TECHNOLOGII_iNspire
Partner kategorii:

Sukces polskiej technologii na światowych rynkach

W świetle dynamicznego rozwoju technologii w branży wycinarek laserowych, Marcin Ejma, założyciel i CEO Eagle Lasers, dzieli się swoimi unikalnymi spostrzeżeniami na temat transformacji, innowacji i kluczowych trendów, które kształtują przyszłość tego dynamiczneg...

STAL_11-12_23_JAK_SIE_PROGRAMUJE_ROBOTY_PRZEMYSLOWE_FOT_3
Partner kategorii:

Jeśli nie przewidzimy katastrofy, na pewno będzie katastrofa, czyli jak się programuje roboty przemysłowe

Jaka ścieżka najszybciej doprowadzi do zawodu programisty robotów przemysłowych oraz jakie kompetencje trzeba mieć, aby się w nim odnaleźć? Na te i inne pytania w rozmowie z Joanną Miśkiewicz odpowiada Dobromiła Włodarska, inżynier-robotyk, współwłaścicielka firm...

STAL-9-10-spawalnictwo-CO-SIE-DZIEJE-W-BRANZY-SPAWALNICZEJ-1
Partner kategorii:

Kontrola głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym w procesie spawania laserowego z wykorzystaniem interferometrycznego pomiaru odległości − cz. I

Z artykułu dowiesz się: jakie wyzwania stoją przed procesem monitorowania spawania laserowego,jaką rolę odgrywa w procesie monitorowanie podczas spawania,jakie systemy do monitorowania warto stosować.

STAL_11-12_23_Mikolaj_Lagowski_TANI_LEASING_W_2023_ROKU_iStock-855198460
Partner kategorii:

Sposoby na tani leasing w 2023 roku

Z artykułu dowiesz się: co zrobić, żeby dostać tani leasing w 2023 roku;jak przy obecnym poziomie stóp procentowych znaleźć dobrą ofertę leasingu;na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę, wybierając leasing. ...

Partner kategorii:

Zakład PepsiCo w Żninie uruchamia nowoczesną linię produkcyjną Pepsi

Zakład napojowy PepsiCo w Żninie stale się modernizuje, stawiając na wydajność przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Taka właśnie jest nowa linia produkcyjna zbudowana i uruchomiona w  niespełna dwa miesiące. W zakładzie rozlewane są kultowe napoje Pepsi, Mirinda, ...

cynk-a-ochrona-przeciwkorozyjna-stali-przeglad-zastosowan-fot-2
Partner kategorii:

Rola cynku w ochronie przeciwkorozyjnej stali – przegląd zastosowań

Metaliczny cynk, w różnych postaciach, jest nadal masowo i z doskonałymi rezultatami wykorzystywany w wielu technikach ochrony przed korozją konstrukcji i wyrobów stalowych eksploatowanych w różnych warunkach – w atmosferze, wodzie i ziemi. Niniejsze opracowanie ma na celu wsk...

Reklama
elamed EKO

Relacje

Katalog produktów

Reklama
Poznaj dobre praktyki BHP
Reklama
dlaProdukcji.pl - rejestracja
Reklama
dlaSpecjalistów.pl

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

Zamów
Nowoczesne Hale 3-4/2023

Nowoczesne Hale 3-4/2023

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2023

Utrzymanie Ruchu 1/2023

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.