Sztuczna inteligencja zarządza produkcją już w ponad 40 fabrykach w Polsce

Zaspokojenie potrzeb klienta 4.0, szybka odpowiedź na niespodziewane zdarzenia, a nawet skuteczne wsparcie w czasie pandemii koronawirusa – to tylko niektóre korzyści, jakie odnotowują pionierzy wykorzystania sztucznej inteligencji, która zarządza produkcją. Już ponad 40 polskich fabryk wdrożyło IPOsystem, czyli cyfrowego robota, który zastępuje menedżerów i planistów, samodzielnie podejmując decyzje operacyjne w halach produkcyjnych. Firmy, takie jak Promotech czy ICE Group, uzyskały dzięki wdrożeniu kilkudziesięcioprocentowe wzrosty wydajności.

Opublikowane wyniki badania przeprowadzonego przez EY pokazały, że aż 64% zarządzających firmami z całego świata w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza zainwestować w sztuczną inteligencję. W tych działaniach upatruje się m.in. szansy na zwiększenie zdolności adaptacji do zmieniających się warunków i oparcie decyzji o analizę Big Data. Okazuje się, że możliwość „zatrudnienia” AI nie jest wyłącznie dla gigantów technologicznych. IPOsystem – rozwiązanie opracowane przez polskich specjalistów, to pierwszy na świecie autonomiczny system decyzyjny, który samodzielnie, bez udziału planistów, zarządza nawet najbardziej złożoną produkcją. To rozwiązanie Przemysłu 4.0 wykorzystuje wąską sztuczną inteligencję do koordynowania pracy ludzi i maszyn.

Jak mówi Krzysztof Fiegler, członek zarządu, współtwórca rozwiązania, IPOsystem jest pierwszym na świecie autonomicznym systemem decyzyjnym, którego głównym celem jest terminowa realizacja zleceń przy jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu wszystkich dostępnych zasobów produkcyjnych. – IPOsystem przenosi naszych klientów na wyższy poziom funkcjonowania – staje się jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych. Cyfrowy robot – serce systemu – przejmuje rolę menedżerów w zakresie planowania produkcji i przydzielania zadań pracownikom. Wystarczy wprowadzić zlecenia wraz z terminami ich realizacji, by IPOsystem samodzielnie, bez konieczności harmonogramowania, wydał odpowiednie polecenia i zarządził wszystkimi zasobami – podkreśla.

Robot zarządza produkcją

System samodzielnie i bezobsługowo analizuje bieżące informacje produkcyjne, by w ciągu maksymalnie 5 sekund podjąć decyzję i wydać pracownikowi optymalne w danym momencie polecenie pracy. Menedżerowie oszczędzają czas, a zamiast planowania i zarządzania zasobami kontrolują wydajność i efektywność procesów, rozwiązują problemy technologiczne i podejmują działania usprawniające procesy produkcyjne w oparciu o rzetelne dane generowane przez system.

O kluczowych korzyściach IPOsystem, takich jak wzrost wydajności produkcji o 15-30% po roku od uruchomienia systemu, oszczędnościach czasu pracy managerów o 70% i redukcji kosztów zarządzania produkcją przekonało się już ponad 40 firm produkcyjnych, które w ostatnich latach wdrożyły rozwiązanie. Autonomiczne zarządzanie procesami produkcyjnymi sprawiło, że firmy, które wdrożyły system, dużo lepiej radzą sobie w czasach pandemii koronawirusa.

Przykłady wdrożeń

Dobrym przykładem jest firma ICE Group z Rybnika, polski producent maszyn i urządzeń do przemysłowej produkcji lodów, w której produkcją zarządza cyfrowy robot już od 2014 r.

Sztuczna-inteligencja-zarzadza-juz-ponad-40-fabrykami-w-Polsce-fot-1-IceGroup-dlaProdukcji.pl

– Nasza firma była jedną z pierwszych, które wdrożyły IPOsystem. Mimo pewnych obaw związanych z powierzeniem produkcji systemowi, absolutnej wtedy nowości na rynku, nie wyobrażam sobie obecnie funkcjonowania bez niego. Korzyści, które osiągnęliśmy dzięki IPOsystem, m.in. wzrost produktywności zasobów o co najmniej 20-25%, potwierdza słuszność decyzji o wdrożeniu. Ostatnie lata były dla nas rekordowe pod względem wielkości sprzedaży i jestem przekonany, że terminowa realizacja zamówień bez IPOsystem byłaby niezwykle trudna, a wręcz niemożliwa. Dodatkowo, dzięki możliwości pracy zdalnej i bezpośredniemu wydawaniu zadań pracownikom, system pomógł nam uniknąć większych perturbacji związanych z zakażeniami koronawirusem – mówi Mariusz Goik, dyrektor generalny, wiceprezes firmy ICE Group.

Z kolei w przypadku producenta zaawansowanych technologicznie profesjonalnych elektronarzędzi i sprzętu dla przemysłu, firmy Promotech z Białegostoku, IPOsystem samodzielnie sterował produkcją pomimo dużych zmian w dostępności pracowników. Artur Zawadzki, dyrektor operacyjny firmy Promotech podkreślił, że ta sytuacja nie wpłynęła na płynność realizacji zamówień, a funkcjonalności systemu sprawiły, że można było szybko reagować na problemy. – Najważniejsze dla nas jest to, że IPOsystem, zarządzając produkcją optymalnie, spowodował 25% wzrostu produktywności naszych zasobów. Poza uzyskaniem nowego poziomu efektywności produkcji stale doskonalimy naszą organizację, rozwijamy sprzedaż i zwiększamy konkurencyjność w oparciu o dokładne i rzeczywiste dane z systemu, zaś możliwość pracy zdalnej pozwoliła uniknąć zagrożeń związanych z pandemią – dodaje.

IPOsystem jest wdrażany w kolejnych firmach, a także stale uzupełniany o nowe funkcje. To innowacyjne polskie rozwiązanie informatyczne wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0, wspierając odporność firm produkcyjnych na nieprzewidziane zjawiska gospodarcze.

Może Cię również zainteresować >>

Wydajne-i-elastyczne-dzieki-przyszlosciowym-rozwiazaniom-automatyzacji-Fot-4-dlaProdukcji.pl

Wydajne i elastyczne procesy obróbkowe dzięki przyszłościowym rozwiązaniom automatyzacji

Zautomatyzowane procesy produkcyjne to znacznie więcej niż tylko redukcja kosztów pracy - zwiększają również wydajność, jakość i elastyczność. Zautomatyzowane rozwiązanie produkcyjne dla prawie każdego urządzenia DMG MO...

SEGRO-przechodzi-na-zielona-energie-dlaProdukcji.pl

SEGRO przechodzi na zieloną energię

SEGRO, właściciel, zarządca i deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych, nawiązał w Polsce współpracę z dostawcą energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. W strategię firmy od wielu lat wpisane są działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Jednym z ...

Biodegradowalne-stopy-na-bazie-Zn-dlaProdukcji.pl

Biodegradowalne stopy na bazie Zn

Stopy magnezu (Mg) i cynku (Zn) mogą być stosowane jako biodegradowalne materiały do produkcji implantów. Dzięki swoim własnościom mechanicznym oraz korozyjnym spełniają stawiane wymagania wytrzymałościowe. Nie wytwarzają przy tym trujących substancji podczas rozpuszczania s...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Badania-transformacji-cyfrowej-przedsiebiorstw-z-sektora-produkcyjnego-dlaProdukcji.pl

Czy producenci są przygotowani na przyszłość?

Badania przeprowadzone niedawno przez Salesforce wykazały, że pandemia przyspieszyła plany migracji do chmury w 81% przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego. Czy producenci są już przygotowani na przyszłość?

Power-Fast-II-wkrety-idealne-do-drewna-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Power-Fast II – wkręty idealne do drewna

fischer wprowadził na rynek całkowicie odnowione wkręty do płyt wiórowych Power-Fast II, które oferują użytkownikom liczne korzyści: szybsze i łatwe wkręcanie, wyższe maksymalne obciążenia, oraz ulepszone pudełko. Czym dokładnie są wkręty Power-Fast II i w jaki sposób opinie...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Jak-usprawnic-audyt-wewnetrzny-Poznaj-mozliwosci-systemu-APS-fot-1-dlaProdukcji.pl

Jak usprawnić audyt wewnętrzny? Poznaj możliwości systemu APS

W firmach, w których realizuje się działania w myśl filozofii Lean Management, wykonuje się także audyt. Audytorzy regularnie przemierzają więc hale produkcyjne, magazyny i biura, sprawdzając poprawność przestrzegania standardów i wymaganych procedur. Kompetentni pracownicy ...

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.