Relacja z dorocznego spotkania członków Stowarzyszenia DAFA

18 maja w Sulisławiu w atmosferze pełnej entuzjazmu i zaangażowania odbyło się doroczne spotkanie członków Stowarzyszenia DAFA.

Spotkanie członków Stowarzyszenia DAFA zgromadziło blisko 120-osobowe grono przedstawicieli firm wykonawczych oraz producentów i dostawców materiałów na dachy płaskie i fasady.

Spotkanie było nie tylko okazją do podsumowania sukcesów minionego roku, ale również do wielowątkowych merytorycznych rozmów w sympatycznym gronie.

Rangę wydarzenia podkreślili swoją obecnością goście honorowi z międzynarodowych Stowarzyszeń, z którymi DAFA blisko współpracuje: Pan Pascal Civati – Sekretarz Generalny IFD – Internationale Föderation des Dachdeckerhandwerks e.V. oraz Pan Ralf Podleschny – Dyrektor Zarządzający IFBS – Internationaler Verband für den Metallleichtbau.

Walne Zebranie

Głównym punktem agendy było Walne Zebranie pod przewodnictwem Pana mec. Michała Boryczki i Pana mec. Karola Stępniak z blisko współpracującej ze Stowarzyszeniem Kancelarii GESSEL.

Obrady otworzył uroczyście Prezes Zarządu – Pan Piotr Olgierd Korycki.

Podsumował ubiegłoroczne dokonania Stowarzyszenia, ukierunkowane na popularyzacji poprawnej myśli technicznej oraz tworzeniu wytycznych dla branży w ramach 9 Grup Merytorycznych. Podkreślił, że DAFA skupia wiedzę, która jest wypadkową doświadczeń wszystkich jej członków.

Publikacje Stowarzyszenia

Pani Monika Hyjek – współautorka drugiej edycji wytycznych „Bezpieczeństwo pożarowe dachów” omówiła nowe aspekty publikacji. Należą do nich m. in. dach z modułami fotowoltaicznymi; zabezpieczenie dachu budynku niższego; zawarte w Wytycznych rysunki szczegółowo obrazujące wymogi wynikające z przepisów. Kwestie teoretyczne uzupełnione zostały o kontekst praktyczny pozwalający lepiej zrozumieć ideę opracowania.

Pan Michał Synowiecki – członek zespołu redakcyjnego Grupy Tematycznej Oddymianie Grawitacyjne zaprezentował „Poradnik dobrych praktyk przy projektowaniu systemów oddymiania grawitacyjnego obiektów budowlanych”. Zadaniem poradnika jest pomoc w uporządkowaniu zasad, norm i sposobu projektowania systemów oddymiania w obiektach. Publikacja zwraca uwagę na najczęściej spotykane problemy wraz z propozycją ich rozwiązań. Dodał, że opracowanie zawiera informacje praktyczne oraz bogatą szatę graficzną. Publikacja w przejrzysty sposób obrazuje najważniejsze zagadnienia i problemy.

Działania związane z tematyką korozyjności

Pan Roman Węglarz zrelacjonował zebranym ubiegłoroczne spotkanie producentów Grupy Merytorycznej Lekka Obudowa i Grupy Tematycznej Korozyjność skoncentrowane wokół opublikowania artykułu „Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA” oraz wydania „Wytycznych oceny lekkich metalowych obudów ścian”. Obrady przyniosły wiele pomysłów i inspiracji do działania dzięki dyskusji i wymianie doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk na polskich budowach.

Fotowoltaika montowana na dachach

Pan Krzysztof Rogosz poinformował o podjęciu ważnego tematu wytycznych bezpiecznego instalowania podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich w formie artykułów w prasie branżowej. Zaznaczył, że materiał w prosty i przystępny sposób przekazuje podstawowe zalecenia umieszczania na dachach urządzeń w sposób nieingerujący w pokrycie dachowe.

Pan Karol Miazio poinformował o uruchomionej w ubiegłym roku inicjatywie stworzenia „Wytycznych do projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich”, dla których punkt wyjścia stanowił artykuł prelegenta.

Stowarzyszenie powołało zespół ekspertów skupionych w Grupie Tematycznej Fotowoltaika. Zamiarem grupy jest stworzenie narzędzia dla instalatorów, inwestorów, ale również dla firm produkujących konstrukcje. W ramach dotychczasowych spotkań ustalono spis treści wytycznych oraz skład zespołu redakcyjnego.

Podkreślił, że w DAFA mamy szansę podzielić się wiedzą i realnie wpłynąć na bezpieczeństwo powstających instalacji fotowoltaicznych.

Robo Challenge

W dniach 05 - 06 marca 2025 r. w siedzibie firmy FANUC Polska we Wrocławiu odbyła się czwarta edycja wydarzenia Robo Challenge. Czytaj również: Rynek magazynowy w Polsce w 2024 r. Stabilizacja, z oznakami wzrostu

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Newmark

Ożywienie w podwarszawskich magazynach

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów na zasadach całkowicie spekulacyjnych. Tymczasem firmy, chcąc się tam rozwijać, potrzebują więcej opcji do wyboru i elastyczności w negocjacjach. Nadzieję na przełamanie impasu dają ogłos...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

obrobkowe-centrum-frezarskie-fot

Badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy ISO 10360-2

Tematem artykułu jest badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy 10360-2 używanej do badań odbiorczych i okresowych współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

kompozyty-warstwowe-w-jaki-sposob-powstaja
Partner kategorii:

Otrzymywanie lekkich i wytrzymałych warstwowych kompozytów metalicznych i metaliczno-ceramicznych

W jaki sposób można otrzymać kompozyty metaliczne i metaliczno-ceramiczne? Jakie metody należy zastosować, by połączyć różne metale?

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.