Przemysł połączony z VR/AR staje się rzeczywistością

Firmy wydają krocie na rozwój technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR). Jak podaje IDC, wydatki na te rozwiązania będą rosły mimo pandemii i w tym roku znacznie przekroczą 10 mld USD. Biznes będzie więc działał na styku dwóch wymiarów. To początek rewolucji, w której swój udział mają Polacy.

Przemysl-polaczony-z-VRAR-staje-sie-rzeczywistoscia-fot-2-dlaprodukcji.pl

Rzeczywistość rozszerzona (AR), reklamowana jako technologia rozrywkowa, staje się jednym z podstawowych narzędzi w sektorze przemysłowym. Osoba w charakterystycznych okularach, wykonująca z pozoru dziwne gesty, to już niekoniecznie fan gier komputerowych. Równie dobrze to może być technik realizujący zamówienie serwisowe. Udowodnili to niedawno inżynierowie z ABB w Aleksandrowie Łódzkim.

Wirtualne okulary, realne korzyści

Najnowsze analizy amerykańskiej firmy doradczej IDC pokazują, że rynek VR/AR, czyli technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, jest odporny na wirusową infekcję. Z wrześniowej aktualizacji prognoz ekspertów z USA wynika, że łączna suma wydatków na wspomniane technologie wyniesie 10,7 mld USD, czyli o 35% więcej niż w 2019. Szacowana wartość rynku VR/AR jest równa sumie wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w poprzednim roku. Stary Kontynent odpowiada obecnie za około 15% światowych wydatków na VR/AR. Analitycy z IDC prognozują, że w Europie tegoroczne wydatki na te rozwiązania wyniosą 1,6 mld USD.

– Ponieważ bardzo trudno przewidzieć, co przyniesie najbliższa przyszłość, wielu naszych klientów decyduje się skorzystać z narzędzi zdalnego wsparcia, które mogą być odpowiedzią na bieżące problemy, ale też zapewnić dostęp do regularnych szkoleń technicznych – mówi Marcin Góralski, dyrektor sprzedaży serwisu w biznesie Automatyki Przemysłowej ABB w Polsce. – Biorąc pod uwagę jedną z podstawowych zalet zdalnego wsparcia, czyli szybki czas reakcji oraz znaczne ograniczenie kosztów podróży i zakwaterowania serwisu, tego typu usługi będą coraz częściej zastępować tradycyjny serwis obiektowy. Oczywiście nawet w dobie zaawansowanej cyfryzacji przemysłu fizyczna obsługa obiektowa będzie musiała istnieć. Zdalne wsparcie z wykorzystaniem technologii VR/AR ułatwi jednak pracę serwisantów i zwiększy ich wydajność – tłumaczy ekspert ABB.

Długoterminowe perspektywy dla branży wirtualnej rzeczywistości są równie dobre, jak te krótkoterminowe. IDC szacuje, że w latach 2019-2024 wydatki na VR/AR będą rosły średniorocznie o blisko 80%. Za 4 lata rynek rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej osiągnie wartość aż 136,9 mld USD. Zaskakująco duża część tego tortu przypadnie firmom działającym w przemyśle.

Rewolucje w przemyśle dzięki VR/AR

Przemysł jest branżą, która zawsze chętnie korzystała z innowacji, nie inaczej jest z wirtualnym światem. Analizując raport opracowany przez Amerykanów, zauważymy, że to sektor wytwórczy będzie napędzać wzrost wydatków VR/AR w okresie prognozy, tj. 2019-2024.

Technologia ta sprawdza się szczególnie dobrze w obszarze zdalnych szkoleń i współpracy pomiędzy oddalonymi od siebie placówkami. Doskonale obrazuje to przykład Europy, gdzie te dwa obszary będą odpowiedzialne za blisko połowę wydatków (46,3%) w 2020 roku.
– Pandemia przyspieszyła wdrożenie tego typu rozwiązań. O tym, jakie możliwości oferuje technologia VR/AR wiedzieliśmy od dawna. Jednak ze względu na ówczesną łatwość poruszania się po świecie, nie było odpowiednio mocnego impulsu, by te pomysły wdrażać – zauważa Dominik Grodzki odpowiadający za serwis mobilny w biznesie Systemów Napędowych ABB.

Przemysł nie zatrzymał się wraz z wybuchem pandemii, a wiele rozpoczętych projektów musiało zostać dokończonych na czas. Jak twierdzi ekspert, właśnie to przyczyniło się do tak dynamicznego rozwoju wspomnianej gałęzi IT. – W szerszej perspektywie miało to ogromne znaczenie dla gospodarki. Wstrzymanie czy opóźnienie inwestycji mogło skończyć się tragicznie dla wielu firm. Musieliśmy wesprzeć klientów i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nie tylko pozostali z nami, ale w ogóle przetrwali okres lockdownu – podkreśla Grodzki.

W podobnym tonie nt. przyszłości technologii rozszerzonej rzeczywistości i jej wykorzystania w przemyśle wypowiada się Michael Campbell, wiceprezes firmy PCT zajmującej się tworzeniem rozwiązań dla biznesu wykorzystujących AR: – Rzeczywistość rozszerzona pozwala na transfer wiedzy przy zachowaniu dystansu społecznego, nie wymuszając przy tym zmiany miejsca. Pomaga to firmom sprawnie diagnozować problemy i utrzymywać zasoby w dobrym stanie.

Dobre, bo polskie

Liczona w tysiącach kilometrów odległość między usługodawcą a klientem przestała być problemem nawet w takich projektach jak instalacja urządzeń przemysłowych. Na przełomie września i października br. odbyło się już drugie zdalne uruchomienie napędów prowadzone przez serwisantów ABB w Polsce. Klientem była firma mająca fabrykę na Węgrzech, produkująca urządzenia dla przemysłu petrochemicznego. Wcześniej ten sam polski zespół odpowiadał za bliźniaczy projekt dla klienta z Pakistanu. Nowatorska współpraca na odległość poskutkowała licznymi zapytaniami z rynku.

– Na świecie tego typu rozwiązania są już znane i stosowane. Mimo to serwis napędów z Polski pozostaje zdecydowanie w czołówce. Z informacji, które do nas docierają, wynika nawet, że to my podnosimy innym poprzeczkę – Dominik Grodzki chwali swoich kolegów z Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie działa globalne centrum napędów średniego napięcia ABB.

Przemysl-polaczony-z-VRAR-staje-sie-rzeczywistoscia-fot-1-dlaprodukcji.pl
Autonomiczny-transport-w-Przemysle-4.0-rys-8-dlaProdukcji.pl

Autonomiczny transport w przemyśle 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa wiąże się z określonymi rozwiązaniami (np. autonomiczny robot) charakteryzującymi nowoczesną fabrykę. Technika wewnątrzzakładowego obiegu rzeczy jest nieustannie rozwijana w kierunku wpasowania się w obowiązujące trendy. Czy postęp w tym zakresi...

Powstalo-LCL-Miedzynarodowe-Stowarzyszenie-Prawnikow-Budowlanych-dlaProdukcji.pl

Powstało LCL – Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników Budowlanych

Pod nazwą Leading Construction Lawyers (LCL) powstało międzynarodowe stowarzyszenie zajmujące się prawem budowlanym. Zostało ono założone przez renomowaną amerykańską kancelarię prawniczą Peckar & Abramson, PC, francuską kancelarię prawniczą Altana, niemiecką kancelarię ...

Zastosowania-zdalnych-pomiarow-temperatury-w-procesach-produkcyjnych-rys-5a-dlaProdukcji.pl

Zastosowania zdalnych pomiarów temperatury w procesach produkcyjnych

W warunkach przemysłowych bardzo często zachodzi konieczność prowadzenia pomiaru temperatury w czasie trwania procesu technologicznego, podczas którego badane obiekty poruszają się i/lub są w trudno dostępnych miejscach, a także często mają ekstremalnie wysokie lub niskie t...

DMG MORI

Zarejestruj się już dziś na wirtualne dni otwarte na żywo z siedziby DMG MORI w Pfronten (2- 4.02)

W dniach 2-4 lutego firma DMG MORI przeniesie swoich klientów i partnerów biznesowych na dni otwarte do siedziby w Pfronten. Będzie to możliwe dzięki wirtualnej platformie eventowej digital-event.dmgmori.com.

Bezplatny-webinar-Jak-rozwiazywac-problemy-z-wydrukami- optymalizacja-procesow-wydruku-w-oprogramowaniu-Simplify-3D-dlaProdukcji.pl

Bezpłatny webinar „Jak rozwiązywać problemy z wydrukami – optymalizacja procesów wydruku w oprogramowaniu Simplify 3D”

Wykorzystujesz druk 3D w swojej firmie lub planujesz zakup drukarki i chcesz uniknąć niespodzianek podczas codziennej pracy? Ubot Technologies, polski producent drukarek 3D do zastosowań przemysłowych zaprasza na bezpłatny webinar: \"Jak rozwiązywać problemy z wydrukami - op...

Wurth-Polska-z-drugim-sklepem-stacjonarnym-w-Poznaniu-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Würth Polska z drugim sklepem stacjonarnym w Poznaniu

Marka Würth jest obecna na polskim rynku zamocowań od 31 lat. Prowadzi sprzedaż poprzez punkty stacjonarne, przedstawicieli handlowych oraz sklep internetowy. Na początku stycznia firma Würth Polska otworzyła nowy sklep stacjonarny w Poznaniu. To druga placówka marki w tym m...

Trina-Solar- producent-fotowoltaiki-z-podwojnym-certyfikatem-ochrony-srodowiska-dlaProdukcji.pl

Trina Solar – producent fotowoltaiki z podwójnym certyfikatem ochrony środowiska

Trina Solar Co., Ltd., międzynarodowy dostawca rozwiązań fotowoltaicznych i inteligentnych systemów energetycznych otrzymał podwójny certyfikat Środowiskowej Deklaracji Produktu (EPD). Certyfikat wręczył UL, światowy, niezależny instytut naukowy specjalizujący się w certyfik...

Autonomiczny-transport-w-Przemysle-4.0-rys-8-dlaProdukcji.pl

Autonomiczny transport w przemyśle 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa wiąże się z określonymi rozwiązaniami (np. autonomiczny robot) charakteryzującymi nowoczesną fabrykę. Technika wewnątrzzakładowego obiegu rzeczy jest nieustannie rozwijana w kierunku wpasowania się w obowiązujące trendy. Czy postęp w tym zakresi...

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.