Przełomowy rok dla sektora produkcyjnego w Polsce

Niedługo minie już rok, odkąd pandemia ma wpływ na nasze życie, a w tym również na gospodarkę. Branża produkcyjna, tak jak wiele innych sektorów, odnotowała pod jej wpływem znaczne spowolnienie. Ułatwioną nawigację w tak zmiennym środowisku miały te organizacje, które wcześniej (lub już w trakcie pandemii) scyfryzowały procesy biznesowe, a w tym również kluczowe dla komunikacji procesy miękkie. Miniony rok był przełomowy dla sektora produkcyjnego w Polsce.

Przelomowy-rok-dla-sektora-produkcyjnego-w-Polsce-Fot-2-dlaProdukcji.pl

Trend wiodący – praca zdalna, adaptacja

Lockdown i związana z nim izolacja wymusiły przyspieszoną digitalizację w obszarze możliwości wykonywania obowiązków zawodowych online. Gdzie tylko było to możliwe, zakłady przechodziły na tryb pracy zdalnej, przynajmniej częściowo lub w modelu hybrydowym. Doświadczenia 2020 roku pokazują, jak trudna była to zmiana dla krajowego przemysłu. Według GUS[1], w trzech pierwszych kwartałach 2020 r. zauważalnie spadła wydajność pracy. Wynika to z wielu czynników i sytuacja jest oczywiście złożona, ale wpływ miało również formowanie się dopiero podstaw do pracy zdalnej. Jeszcze w 2019  szacowano[2] kilkuprocentowe tempo wzrostu branży dostawców zaawansowanych rozwiązań IT. Choć część firm opierała się na swoich dotychczasowych rozwiązaniach, już wtedy zauważalny był wzrost świadomości kadry kierowniczej, co do konieczności gruntownej cyfryzacji przedsiębiorstwa. W całym 2020 roku z kolei obserwowaliśmy trend wymiany przestarzałych systemów ERP czy oprogramowania biznesowego na nowoczesne, choć poziom inwestycji rósł wówczas jedynie o 3% r/r.

Workflow bez przestojów

Koncept Przemysłu 4.0 zakłada wykorzystanie najnowocześniejszych technologii w obszarze robotyki, automatyzacji, Internetu Rzeczy czy Big Data, ale też tworzenia organizacji,  w której wszystkie procesy przebiegają sprawnie, a komunikacja i przepływ informacji jest prosty i efektywny. Zapewnia to oprogramowanie biznesowe, obsługujące złożone procesy oraz integrujące operacje zewnętrzne z wewnętrznymi: w tym workflow, procesy finansowo-księgowe, zarządzanie projektami, a także ułatwiające pracę zdalną. Jakość kontroli (z użyciem nowoczesnych systemów) nad danymi reprezentującymi rzeczywisty stan zapasów, stopień realizacji produkcji czy zamówień, a także aktualnymi statusami projektów czy procesami miękkimi, okazuje się w chwilach zastojów lub gwałtownego przyśpieszenia produkcji niezastąpiona do jakościowego zarządzania w zmiennym środowisku.

Przeczytaj również: Rok 2020 okiem ekspertów branży produkcyjnej

Silosy odchodzą – moc komunikowania

Przelomowy-rok-dla-sektora-produkcyjnego-w-Polsce-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Postęp w cyfryzacji przedsiębiorstw wiąże się bezpośrednio z trendami wiodących aktualnie technologii informatycznych. Rozwiązania programistyczne budowane są dziś z myślą o ich szybszej obsłudze, wykorzystaniu. Dlatego w takich rozwiązaniach powszechnie odchodzi się od silosów informacyjnych, które pracowały oddzielnie i dopiero na końcu procesu spotykały się w celu wymiany informacji. Trend ten przenika do samych organizacji – firmy skupiają się na obsłudze procesów, w których realizacji jednoczesny udział mają wszystkie potrzebne działy.

Taką pracę – bez opóźnień, z dostępem do danych w czasie rzeczywistym, można zagwarantować w zakładzie pracy wyłącznie za pomocą nowoczesnego oprogramowania biznesowego, w którym komunikacja stanowi wartość podstawową dla ciągłości biznesu. Chodzi tu nie tylko o możliwość wymiany informacji drogą elektroniczną, ale o przeniesienie całych procesów biznesowych do cyfrowej rzeczywistości. Tak, aby wyeliminować papierowy obieg dokumentów, ale także niwelować ryzyko utraty zasobów wiedzy eksperckiej czy informacji związanych z danych projektem. Dane wprowadzane do podobnych systemów i ich inteligentna analiza pozwalają zapobiegać przestojom, planować zmiany w czasie rzeczywistym na aktualnych informacjach.

Co istotne, nie chodzi wyłącznie o lepszą komunikację w firmie i efektywne zarządzanie projektami – choć mają one ogromne znaczenie. Warto jednak zwrócić również uwagę na fakt, że wąskie gardła mogą znajdować się nie tylko w procesach produkcyjnych. Optymalizacja produkcji jest więc często możliwa również poprzez eliminowanie przestojów w innych procesach np. sprzedażowych czy zapewnienie efektywnej wymiany informacji pomiędzy różnymi działami.

Najbliższa przyszłość

W perspektywie roku trudno prognozować cokolwiek innego niż kolejne zmiany i wzmożony wysiłek organizacji biznesowych w utrzymaniu się i wzroście na rynku. Perspektywa gospodarcza wywiera dużą presję na sektor przemysłu – szczególnie ze względu na pewne podwyżki cen energii elektrycznej oraz makro zmiany związane z ustawodawstwem proekologicznym. Natomiast trwająca niepewność gospodarcza będzie w zakładach produkcyjnych równoważona inwestycjami w dalsze cyfryzowanie procesów dla wsparcia ludzi, operacji i wyników finansowych.


[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/przemysl/naklady-i-wyniki-przemyslu-i-iii-kwartal-2020-roku,4,40.html

[2] https://erp-view.pl/images/raporty/RAPORT_ERP_PERSPEKTYWY_2020.pdf

Autor: Paweł Seliga, Senior Sales Executive w Exact Software Poland

Roboty-Reeco-w-produkcji-elektroniki-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Roboty w produkcji elektroniki

Kluczową korzyścią z robotyzacji w każdej dziedzinie techniki jest większa powtarzalność. To pozornie proste stwierdzenie niesie za sobą szereg konsekwencji, których łatwo można sobie do końca nie uświadamiać. Praca ludzkich rąk jest efektywna i może być nawet momentami szyb...

Magazyny-wkraczaja-do-miast-dlaProdukcji.pl

Magazyny wkraczają do miast

Rozwój e-commerce i przyspieszający proces urbanizacji przekładają się na rosnące zasoby magazynów miejskich w Polsce. Magazyny wkraczają do miast, a ich podaż wynosi około 1,6 mln mkw. z perspektywą wzrostu.

Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe-dlaProdukcji.pl

Bezzwrotne dotacje dla firm z całej Polski na promocję eksportu

Klaster Logistyczno Transportowy Północ Południe z Gdańska realizuje projekty, w ramach których firmy mogą uzyskać dofinansowanie na promocję eksportu. Celem Projektów jest profesjonalna internacjonalizacja polskich przedsiębiorstw zrzeszonych w ramach Klastra LT...

Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe-dlaProdukcji.pl

Bezzwrotne dotacje dla firm z całej Polski na promocję eksportu

Klaster Logistyczno Transportowy Północ Południe z Gdańska realizuje projekty, w ramach których firmy mogą uzyskać dofinansowanie na promocję eksportu. Celem Projektów jest profesjonalna internacjonalizacja polskich przedsiębiorstw zrzeszonych w ramach Klastra LT...

Przygotowanie-do-wdrozenia-konserwacji-predykcyjnej-dlaProdukcji.pl

Przygotowanie do wdrożenia konserwacji predykcyjnej

Zastosowanie oprogramowania i czujników do przewidywania stanu maszyn Jeśli wierzyć prognozom, do roku 2021 aż 25 miliardów urządzeń będzie połączonych z Internetem Rzeczy (Internet of Things — IoT). Marek Łukaszczyk, europejski dyre...

Jak-zmieniala-sie-technologia-laserowa-dlaProdukcji.pl

Jak zmieniała się technologia laserowa?

Lasery to urządzenia, które są w użytku już prawie 70 lat. Są wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu, m.in. jako wycinarki, które pozwalają na bardzo precyzyjne i dokładne cięcie blach. Od momentu powstania technologia laserowa przeszła już kilka modyfikacji, co ...

Polska-Izba-Gospodarcza-Przemyslu-Drzewnego-partnerem-targow-DREMA-2021-dlaProdukcji.pl

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego partnerem targów DREMA 2021

Prace nad warstwą merytoryczną 37. edycji targów DREMA trwają od początku roku. Kluczowe elementy takie jak Strefa Promocji Drewna czy konferencja branży drzewnej powstają we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Przemysłu Drzewnego.

OnRobot-wprowadza-na-rynek-najmocniejszy-na-swiecie-elektryczny-chwytak-podcisnieniowy-do-ciezkich-zastosowan-paletyzacji-fot-1-dlaProdukcji.pl

OnRobot wprowadza elektryczny chwytak podciśnieniowy do ciężkich zastosowań paletyzacji

Nowy elektryczny chwytak podciśnieniowy VGP20 OnRobot to rozwiązanie o dużej mocy do wymagających aplikacji paletyzacji, w tym obsługi ciężkich, nieporęcznych i porowatych powierzchni.

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.