Predykcyjny monitoring maszyn – innowacje

Czy możliwe jest ciągłe monitorowanie stanu maszyn pod względem najczęstszych usterek z powodu uderzeń, zmęczenia podzespołów bądź tarcia? Czy da się z wyprzedzeniem w określonym terminie przewidywać i planować prace konserwacyjne, zanim wystąpią poważne uszkodzenia lub awarie powodujące przestoje produkcji? Takie pytania zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy w swoich fabrykach i zakładach produkcyjnych chcą stosować rozwiązania i systemy Przemysłu 4.0. Odpowiedź? Tak – wystarczy wdrożyć predykcyjny monitoring, ochronę i konserwację maszyn.

Predykcyjny-monitoring-maszyn-innowacje-dlaProdukcji.pl

Predykcyjny monitoring, technologia przemysłowej ochrony maszyn, zintegrowana bezpośrednio z istniejącą platformą sterowania zamontowaną u danego klienta to jeden z elementów czwartej rewolucji przemysłowej i stosowanych również w Polsce rozwiązań z zakresu smart factory. W odróżnieniu od zastosowania idei monitorowania okresowego maszyny w tego typu systemie podlegają ciągłej i stałej ochronie. A „zdrowie” maszyny to nic innego jak zdrowy biznes.

Skuteczność

Gwarancja skuteczności procesu to między innymi bezproblemowa integracja powiązana bezpośrednio z systemami przemysłowego ethernetu. Do obsługi alarmów automatycznych służą proste wskaźniki działające w czasie rzeczywistym. Jednocześnie pozostaje możliwość przechwytywania do zaawansowanej analizy surowych sygnałów i nie ma potrzeby stosowania szaf sterowniczych czy skomplikowanego okablowania. Skuteczne monitorowanie stanu prostych maszyn w sieci działa dzięki zwiększonym możliwościom IO-Link i dostępności łatwych sposobów łączenia.

Sprawdzony przemysłowy system IO-Link ułatwia włączanie technologii Przemysłu 4.0. bezpośrednio do własnej, istniejącej platformy sterowania klienta. Bez konieczności stosowania kosztownych dodatkowych sieci, bramek i udziału zespołów IT. Mastery wysyłają sygnały stanu do elementów sterujących oraz mogą wysyłać przetworzone i surowe sygnały dotyczące wibracji do systemów wyższego poziomu. Wszystko to w celu zaawansowanej analizy.

Wartość

Czy sprostanie wymaganiom pomiaru różnych wartości w jednej obudowie czujnika jest możliwe? Z pomocą tutaj przychodzi predykcyjny monitoring – czujnik wibracji VVB z komunikacją IO-Link. Pozwala ona na pomiar i przetworzenie istotnych wskaźników z punktu widzenia zabezpieczenia maszyny oraz udostępnienie ich za pomocą komunikacji IO-Link.

Możemy mierzyć prędkość skuteczną drgań v-RMS odpowiadającą za ogólny stopień zużycia maszyn, np. według zbioru norm ISO 10816. Dodatkowo pomiar wartości skutecznej przyspieszenia a-RMS pozwala na wykrycie niekorzystnego tarcia elementów maszyny. Wartość szczytowa a-Peak natomiast odpowiada za wykrycie różnego rodzaju udarów oraz innych uderzeń. Dodatkowo współczynnik szczytu – Crest Factor pozwala na wykrycie degradacji łożysk. Ostatnim ważnym wskaźnikiem jest temperatura, które może wystąpić w przypadku nieodpowiedniego smarowania łożysk lub powstania silnego tarcia.

W celu szczegółowej analizy lub analizy przyczyn w przypadku uszkodzenia czujnik dostarcza również dane surowe zarejestrowanego przyspieszenia. Są one wysyłane na żądanie w postaci BLOB (Binary Large Object) i przesyłane przez IO-Link. System może rejestrować stan roboczy maszyny nawet co cztery sekundy i przesyłać dane do systemów wyższego poziomu przez kilkanaście minut.

Dostępność

Co rzeczywiście oznacza predykcyjny monitoring i zastosowanie Przemysłu 4.0. w diagnostyce maszyn? – To odpowiednia informacja, przekazana w odpowiednim czasie, odpowiedniej osobie. W praktyce jest ona w sposób idealny obrazowana przez tak zwany wskaźnik zdrowia maszyn – Overall Equipment Effectivness. OEE to ocena efektywności wykorzystania maszyn przez producenta. W ujęciu procentowym pokazuje, ile maszyny wykonały z tego, co teoretycznie są w stanie wykonać. Poziom 100% oznacza, że produkujemy tylko dobre części oraz elementy. Najszybciej jak to jest możliwe i bez żadnych przestojów – mówi Krzysztof Smaga, inżynier ds. aplikacji w ifm electronic, spółce produkującej czujniki i systemowe rozwiązania smart factory stosowane w przemyśle międzynarodowym.

Na finalny wskaźnik OEE przekładają się trzy czynniki. Pierwszy to dostępność, która mierzy nieplanowane i planowane przestoje. Stuprocentowa dostępność oznacza, że urządzenie zawsze pracuje podczas czasu produkcyjnego. Drugi czynnik – wydajność. Ten pomiar mierzy cykle pracy i drobne przestoje – stuprocentowa wydajność komunikuje, że maszyna pracuje z maksymalną możliwą prędkością. Trzeci czynnik to jakość, gdy mierzy się ilość odpadów oraz elementów, jakie wymagają optymalizacji. Stuprocentowa jakość sygnalizuje, że urządzenie produkuje wyłącznie dobre elementy. Pomnożenie tych trzech wartości procentowych da wynik w postaci wskaźnika OEE. Dla wartości większości fabryk, powinien oscylować w granicach 60-65%, lecz producenci klasy światowej osiągają tutaj rezultaty na pułapie 85%.

Rzeczywistość

Wykorzystanie nowoczesnych czujników, co podkreślają eksperci, przełoży się zatem w prostej linii na minimalizację strat na polu dostępności, wydajności i jakości. Pojawi się możliwość zarządzania nieplanowanymi i planowanymi przestojami, skrócą się postoje, ograniczone zostaną wydłużone cykle, pozyskane będą także oszczędności w odrzutach startowych i produkcyjnych. Monitorowanie napędów, przekładni czy narzędzi w fabryce, czyli diagnostyka drganiowa pozwolą na określenie konkretnych parametrów stanu łożyska, niewyważenia, uderzenia, niewłaściwego ustawienia, poluzowania czy tarcia. Do nietypowych wibracji diagnozowanych przez nowoczesne czujniki smart factory można zaliczyć również niewspółosiowość, luzy, degradację, kawitację, a w przypadku temperatury suchobieg, brak przepływu powietrza czy zapchanie filtrów.

– Dodatkowo oprócz diagnostyki drganiowej, która może być mierzona za pomocą specjalistycznych czujników, do serwerów zajmujących się monitoringiem maszyn w fabryce, trafiają dane dotyczące ciśnienia, temperatury, przepływów, powietrza, stanu napędu, oleju czy zużycia energii. Wszystkie te źródła danych o maszynie, skorelowane z innowacyjnością zastosowań i rozwiązań z palety Industry 4.0. to szansa nie tylko na nowoczesność, ale i oszczędności wynikające z optymalizacji produkcji zakładów przemysłowych z niemal każdego sektora oraz branży – podkreśla Aleksandra Banaś, prezes zarządu ifm electronic. Uzupełnieniem systemowym są także komplementarne zastosowania z gamy Smartobserver, pozwalające na wykorzystanie narzędzi informujących o aktualnym stanie parku maszyn oraz ich podgląd w czasie rzeczywistym niezależnie od miejsca lokalizacji i przemieszczania się. Wartością dodaną są też pakiety aplikacyjne gotowe do instalacji dedykowanej dla danego zakładu fabrycznego czy integracja z systemami automatyzacji zleceń. Powierzenie przeprowadzenia audytu maszyn pozwoli określić krytyczne elementy i zoptymalizować całe procesy w długofalowej perspektywie.

Może Cię również zainteresować >>

Autonomiczny-transport-w-Przemysle-4.0-rys-8-dlaProdukcji.pl

Autonomiczny transport w przemyśle 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa wiąże się z określonymi rozwiązaniami (np. autonomiczny robot) charakteryzującymi nowoczesną fabrykę. Technika wewnątrzzakładowego obiegu rzeczy jest nieustannie rozwijana w kierunku wpasowania się w obowiązujące trendy. Czy postęp w tym zakresi...

Powstalo-LCL-Miedzynarodowe-Stowarzyszenie-Prawnikow-Budowlanych-dlaProdukcji.pl

Powstało LCL – Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników Budowlanych

Pod nazwą Leading Construction Lawyers (LCL) powstało międzynarodowe stowarzyszenie zajmujące się prawem budowlanym. Zostało ono założone przez renomowaną amerykańską kancelarię prawniczą Peckar & Abramson, PC, francuską kancelarię prawniczą Altana, niemiecką kancelarię ...

Zastosowania-zdalnych-pomiarow-temperatury-w-procesach-produkcyjnych-rys-5a-dlaProdukcji.pl

Zastosowania zdalnych pomiarów temperatury w procesach produkcyjnych

W warunkach przemysłowych bardzo często zachodzi konieczność prowadzenia pomiaru temperatury w czasie trwania procesu technologicznego, podczas którego badane obiekty poruszają się i/lub są w trudno dostępnych miejscach, a także często mają ekstremalnie wysokie lub niskie t...

DMG MORI

Zarejestruj się już dziś na wirtualne dni otwarte na żywo z siedziby DMG MORI w Pfronten (2- 4.02)

W dniach 2-4 lutego firma DMG MORI przeniesie swoich klientów i partnerów biznesowych na dni otwarte do siedziby w Pfronten. Będzie to możliwe dzięki wirtualnej platformie eventowej digital-event.dmgmori.com.

Bezplatny-webinar-Jak-rozwiazywac-problemy-z-wydrukami- optymalizacja-procesow-wydruku-w-oprogramowaniu-Simplify-3D-dlaProdukcji.pl

Bezpłatny webinar „Jak rozwiązywać problemy z wydrukami – optymalizacja procesów wydruku w oprogramowaniu Simplify 3D”

Wykorzystujesz druk 3D w swojej firmie lub planujesz zakup drukarki i chcesz uniknąć niespodzianek podczas codziennej pracy? Ubot Technologies, polski producent drukarek 3D do zastosowań przemysłowych zaprasza na bezpłatny webinar: \"Jak rozwiązywać problemy z wydrukami - op...

Wurth-Polska-z-drugim-sklepem-stacjonarnym-w-Poznaniu-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Würth Polska z drugim sklepem stacjonarnym w Poznaniu

Marka Würth jest obecna na polskim rynku zamocowań od 31 lat. Prowadzi sprzedaż poprzez punkty stacjonarne, przedstawicieli handlowych oraz sklep internetowy. Na początku stycznia firma Würth Polska otworzyła nowy sklep stacjonarny w Poznaniu. To druga placówka marki w tym m...

Trina-Solar- producent-fotowoltaiki-z-podwojnym-certyfikatem-ochrony-srodowiska-dlaProdukcji.pl

Trina Solar – producent fotowoltaiki z podwójnym certyfikatem ochrony środowiska

Trina Solar Co., Ltd., międzynarodowy dostawca rozwiązań fotowoltaicznych i inteligentnych systemów energetycznych otrzymał podwójny certyfikat Środowiskowej Deklaracji Produktu (EPD). Certyfikat wręczył UL, światowy, niezależny instytut naukowy specjalizujący się w certyfik...

Autonomiczny-transport-w-Przemysle-4.0-rys-8-dlaProdukcji.pl

Autonomiczny transport w przemyśle 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa wiąże się z określonymi rozwiązaniami (np. autonomiczny robot) charakteryzującymi nowoczesną fabrykę. Technika wewnątrzzakładowego obiegu rzeczy jest nieustannie rozwijana w kierunku wpasowania się w obowiązujące trendy. Czy postęp w tym zakresi...

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.