„Pierwsze takie wydarzenie w Polsce” – podsumowanie BIM4industry 2021

Ponad 320 uczestników w trakcie 20 prelekcji i spotkań przyjrzało się, jak wygląda 4. Rewolucja Przemysłowa w budownictwie i jakie korzyści dla branży przemysłowej niesie metodyka BIM.

Podsumowanie-BIM4industry-2021-Fot-4-dlaProdukcji.pl
Debata ekspertów podczas konferencji BIM4Industry

Niewiele jest w Polsce wydarzeń, które dawałyby odbiorcy możliwość tak szerokiego spojrzenia w działania różnych podmiotów: przedstawicieli administracji państwowej, inwestorów, projektantów i wykonawców. Oprócz szerokiego grona ekspertów, zawodowo zajmujących się kwestiami BIM, witam w szczególności wszystkich Państwa, którzy w tak trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, znaleźli w swoich grafikach moment, pozwalający na udział w tym wydarzeniu – powiedziała Anna Kornecka, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, otwierając BIM4industry 2021.

Za nami ponad 20 prelekcji, spotkań dyskusyjnych i warsztatów, podczas których przyjrzeliśmy się, jak wygląda 4. Rewolucja Przemysłowa w budownictwie. Pierwszego dnia, oprócz prelekcji inauguracyjnej wygłoszonej przez minister Annę Kornecką, mogliśmy posłuchać m.in. prezentacji Doroty Cabańskiej, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a także Tomiego Henttinena, który podzielił się doświadczeniem we wdrażaniu i rozwijaniu metodyki BIM w Finlandii, uważanej za jednego z pionierów BIM w Europie.

Od BIMu nie ma już odwrotu

Ostatnim punktem tego dnia była debata „Cyfryzacja procesu budowlanego – kolejne kroki” z udziałem Doroty Cabańskiej – p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Adama Baryłki – dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji MRPiT, Pawła Tadejko z Platformy Przemysłu Przyszłości, Pawła Zawadzkiego – pełnomocnika ds. Rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii i Macieja Dejera – wiceprezesa Stowarzyszenia Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie (BIM Klaster). Debatę prowadziła Agnieszka Mikołajczyk z BIM Klaster.

Uczestnicy debaty rozmawiali o tym, jak Przemysł 4.0 wpływa na cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego. Dorota Cabańska podkreśliła zmianę, jaka wydarzyła się w zakresie składania wniosków budowlanych od kwietnia 2020. Od tego czasu udało się wprowadzić cyfrowy projekt budowlany. Do tej pory wdrożyły go tylko dwa państwa europejskie – Dania i Szwecja.

Adam Baryłka, dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MRPiT podkreślił, jak wiele wartościowych doświadczeń przyniosły prace nad mapą drogową wdrożenia BIM w Polsce, szczególnie dzięki możliwości wymiany informacji i doświadczeń z różnymi zainteresowanymi tym tematem środowiskami. Mapa została opracowana w ramach projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce”.

Jesteśmy świadomi, że dziś od BIMu nie ma już odwrotu. Rola naszego resortu polega na tym, aby uspójniać te działania – mówił Adam Baryłka, dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji, MRPiT.

Paweł Zawadzki podzielił się doświadczeniami przy projektowaniu nowego obiektu Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Kluczowi dla nas byli użytkownicy. Przez wiele miesięcy spotykaliśmy się z lekarzami, pielęgniarkami, personelem szpitala, którzy będą użytkownikami końcowymi obiektu. Nanosiliśmy ich uwagi na projekt – mówił Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. Rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Z kolei Paweł Tadejko z Platformy Przemysłu Przyszłości, podkreślił znaczenie metodyki BIM w ekosystemie technologii Przemysłu 4.0.

Największa siła Przemysłu 4.0 to analiza dużych zbiorów danych. Możliwość wyciągania wniosków, snucia prognoz i zapobiegania m.in. awariom jest kluczowa. I BIM na to pozwala – podkreślił dr inż. Paweł Tadejko, ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości.

BIM – jak to wygląda w praktyce?

Drugiego dnia wydarzenia uczestnicy mogli wysłuchać 12 prelekcji podzielonych na dwie równoległe sceny: „Inwestor & Wykonawca” i „Projektant”. Prezentacje miały praktyczny wymiar i opierały się na doświadczeniach z realnych, rodzimych i zagranicznych projektów, w których zastosowano metodykę BIM.

Dzień otworzyła prezentacja Roberta Szczepaniaka z BIM Klaster i Tomasza Michalczyka z Kancelarii DZP „MacroBIM – ewaluacja inwestycji budowlanej w jej początkowej fazie”. Eksperci przybliżyli fazę MacroBIM w procesie udzielania zamówienia w budownictwie, a także zestawienie typów kontraktów budowlanych w perspektywie zastosowania BIM. Pokazali również, jaką rolę odgrywa sztuczna inteligencja jako metoda kalkulacji wskaźnikowej modelu koncepcyjnego inwestycji w celu ewaluacji ekonomicznej przedsięwzięcia.

Zobacz nagranie prelekcji:

O budowie ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej – pierwszego tego typu zadania publicznego w Polsce, którego realizacja w BIM-ie została określona jako wymóg zamawiającego, opowiedział Norbert Paszkowski, reprezentujący firmę Miastoprojekt Wrocław, partnera merytorycznego konferencji. Kierownik projektu przekazał wiele praktycznych informacji o inwestycji w Jakuszycach. Informacje dotyczyły: modelowania terenu i placu budowy, kontroli harmonogramu czy zasady współpracy członków zespołu.

Zobacz nagranie prelekcji:

O rozwiązaniach, które skutecznie wspierają współpracę międzybranżową i pracę zespołową w projektach opartych o standardy OPEN BIM, opowiedział Paweł Przybyłowicz. Pan Paweł Reprezentuje firmę WSC, głównego partnera konferencji. Podkreślił, że skuteczny system wymiany uwag o projekcie, łatwe porównywanie zmian lub możliwość współdzielenia modelu ułatwiają komunikację.

Zobacz nagranie prelekcji:

Ostatni dzień upłynął pod znakiem praktycznych warsztatów. Dotyczyły m.in. przygotowywania i roli tzw. cyfrowych bliźniaków, przygotowywania dokumentacji powykonawczej czy weryfikacji informacji w modelu BIM.

Bardzo się cieszę, że wspólnie z hub4industry połączyliśmy wiele różnych środowisk zaangażowanych w popularyzację metodyki BIM, zwłaszcza w przemyśle. Otrzymujemy liczne głosy od uczestników, że możliwość wymiany doświadczeń, wysłuchania perspektywy drugiej strony np. projektanta lub odwrotnie – inwestora, było dla nich bardzo cenne. I to jest najważniejsze. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się na żywo – mówi Katarzyna Orlińska-Dejer, prezeska BIM Klaster i współorganizatorka BIM4industry 2021.

Sprawdź również inne wydarzenia branżowe >>

Minimalizowanie-kosztow-procesow-logistycznych-24-czerwca-2021-Opole-dlaProdukcji.pl

Minimalizowanie kosztów procesów logistycznych. Specjalistyczne spotkanie 24 czerwca w Opolu

24 czerwca w Opolu odbędzie się specjalistyczne spotkanie w całości poświęcone minimalizowaniu kosztów procesów logistycznych. Proc...

Minimalizowanie-kosztow-procesow-logistycznych-24-czerwca-2021-Opole-dlaProdukcji.pl

Minimalizowanie kosztów procesów logistycznych. Specjalistyczne spotkanie 24 czerwca w Opolu

24 czerwca w Opolu odbędzie się specjalistyczne spotkanie w całości poświęcone minimalizowaniu kosztów procesów logistycznych. Proc...

STAL-5-6-21-nadolny-romanowski-POWIERZCHNIA-STALI-X5CRNI18-10-PO-CIECIU-PLAZMOWYM-RYS-2-dlaProdukcji.pl

Analiza struktury geometrycznej powierzchni stali X5CRNI18-10 po cięciu plazmowym

W artykule skrótowo przedstawiono charakterystykę procesu cięcia strumieniem plazmy. Dała ona podstawę do analiz struktury geometrycznej powierzchni (SGP) przecięcia stali nierdzewnej X5CRNI18-10 po cięciu plazmowym. Na podstawie mikrotopografii zarejestrowanych bezstykową o...

5-pytan-na-ktore-warto-odpowiedziec-przed-zakupem-silnika-przekladniowego-dlaProdukcji.pl

5 pytań, na które warto odpowiedzieć przed zakupem silnika przekładniowego

Przewodnik dla kierowników zakładów i inżynierów Szacuje się, że do 2025 r. globalny rynek silników przekładniowych osiągnie wartość ok. 128,7 mld zł. Jednak co powinni wiedzieć kierownicy zakładów i inżynierowie, zanim zainwestują w...

Klimas-Wkret-Met-partnerem-XI-Kongresu-Stolarki-Polskiej-dlaProdukcji.pl

Klimas Wkręt-Met partnerem XI Kongresu Stolarki Polskiej

Firma Klimas Wkręt-Met, producent wysokiej jakości technik zamocowań w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, objął rolę partnera XI Kongresu Stolarki Polskiej, organizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi.

Czy-digitalizacja-to-juz-nowy-standard-na-polskim-rynku-nieruchomosci-dlaProdukcji.pl

Czy digitalizacja to już nowy standard na polskim rynku nieruchomości?

Według raportu MKinsey&Company digitalizacja produktów i procesów to jeden z nowych standardów w globalnym sektorze budownictwa [1]. Wszystko wskazuje na to, że w ślad za budowlanką, idzie również branża deweloperska. Po liderach z sektorach nieruchomości biurowych, kole...

Usprawnianie-procesow-w-czasie-pandemii-dzieki-nowym-technologiom-dlaProdukcji.pl

Usprawnianie procesów w czasie pandemii dzięki nowym technologiom

Pandemia COVID-19 może nie wykoleiła ludzkości, ale z pewnością mocno zmodyfikowała naszą codzienność, także w kontekście zawodowym. Już dziś wiadomo, że wprowadzone obostrzenia i konieczność zmiany starych nawyków dla wielu firm skończyły się tragicznie. Te jedn...

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.