Pozytywna Dynamika rynku i Stabilne perspektywy wzrostu – podsumowanie 2024 na rynku magazynowym w Polsce

Savills Polska, jedna z największych firm doradczych z branży nieruchomości, podsumowała rok 2024 na rynku powierzchni magazynowych, przemysłowych i logistycznych w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi sektor ten wykazał oznaki stabilizacji, które stanowią podstawę do dalszego wzrostu.

Może Cię również zainteresować: Outsourcing w łańcuchu dostaw – jak operator logistyczny wspiera producenta?

OŻYWIENIE GOSPODARCZE POZYTYWNIE WPŁYNĘŁO NA SEKTOR MAGAZYNOWY

Po okresie stagnacji, w 2024 roku Polska gospodarka zanotowała solidny wzrost PKB o 2,9%, co miało pozytywny wpływ na rynek nieruchomości logistycznych i przemysłowych. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7% r/r, wartość sprzedaży internetowej o ok. 6,5% r/r, a udział wydatków na e-commerce w całkowitej sprzedaży detalicznej wyniósł średnio 8,9%. Po latach wysokiej inflacji, jej średni poziom spadł do 3,6%, co daje przedsiębiorstwom większą przewidywalność w budżetowaniu kosztów prowadzenia działalności.

WARSZAWA I OKOLICE WCIĄŻ LIDEREM WŚRÓD LOKALIZACJI LOGISTYCZNYCH

Na koniec 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły 34,54 mln m kw. W minionym roku dostarczono 2,6 mln m kw. nowej powierzchni, co stanowiło spadek wolumenu nowej podaży o 30% r/r. Najwięcej nowych zasobów przemysłowo-logistycznych oddano do użytkowania

  • we Wrocławiu (24%),
  • w warszawskich strefach I i II (17%),
  • a także Polsce Centralnej (13%).

Co istotne, średni wskaźnik wynajęcia dla nowej podaży wzrósł z 51% w I kwartale do 76% w IV kwartale. Wśród kluczowych nowych inwestycji znalazły się:

  • P3 Wrocław (172 800 m kw.),
  • CTPark Warsaw West (110 400 m kw.),
  • a także CTPark Gdańsk Port (118 200 m kw.).

Jedna piąta powierzchni skoncentrowana jest w Warszawie i jej okolicach, a kolejne 53% znajduje się na czterech głównych rynkach:

  • Górnym Śląsku,
  • Polsce Centralnej,
  • Wrocławiu
  • i Poznaniu.

Spośród rynków rozwijających się, Polska Zachodnia, która w ciągu ostatnich lat powiększyła zasoby aż o 63%, osiągnęła poziom 2,33 mln m kw., a Trójmiasto, Szczecin, Polska Wschodnia i Kraków oferują zasoby powyżej 1 miliona m kw., przy czym ten ostatni rynek dołączył do grona „milionerów” w 2024 r.

Czytaj również: Wzrost robotyzacji w magazynach i na produkcji – czy to rozwiąże problem braku rąk do pracy?

ROSNĄCY WSKAŹNIK POZIOMU PRZEDNAJMÓW

Na koniec 2024 roku w budowie znajdowało się 1,76 mln m kw. powierzchni magazynowej, co oznacza spadek o 37% r/r. W ciągu roku rozpoczęto realizację 1,5 mln m kw. nowych projektów, czyli o 54% mniej niż w 2023 roku. Na koniec grudnia najwięcej powierzchni w budowie znajdowało się na:

  • Górnym Śląsku (383 000 m kw.),
  • we Wrocławiu (295 100 m kw.),
  • a także w Polsce Centralnej (232 300 m kw.).

Na liście największych realizowanych projektów są: Booster Zabrze firmy LemonTree
(105 000 m kw.), kolejna faza P3 Wrocław BTS dla Shein (92 300 m kw.), GLP Wrocław V Logistics Centre (67 500 m kw.), a także Panattoni Park Sosnowiec Expo (62 100 m kw.). Warto zaznaczyć, że na koniec 2024 roku wskaźnik przednajmu wzrósł względem roku poprzedniego o 2% i wyniósł średnio 53%.

NAJWIĘKSZE UMOWY I POPYT Z PERSPEKTYWĄ STABILNEGO WZROSTU

Całkowity popyt brutto wyniósł w ubiegłym roku 5,83 mln m kw., co oznacza wzrost o 4% r/r. Do największych transakcji należały m.in.: 126 000 m kw. wynajęte przez globalną platformę e-commerce w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, a także 106 000 m kw. przedłużenia umowy i ekspansji Oponeo w Hillwood Stryków II. Aż 78% całkowitego popytu przyciągnęły regiony Warszawy, Polski Centralnej i Górnego Śląska. Chociaż najemcy mają silniejszą niż w poprzednich latach skłonność do odnawiania umów najmu w już zajmowanych lokalizacjach, to wolumen popytu netto utrzymał się na stabilnym poziomie ok. 3,4 mln m kw.

Polski rynek zachował silną pozycję w skali europejskiej i po raz kolejny zakończył rok wśród trzech krajów z największym poziomem popytu netto. Na podium ustąpił miejsca tylko Niemcom i Niderlandom.

Może Cię także zainteresować: Forum technik CT oraz skanowania 3D

WSCHÓD POLSKI Z NAJNIŻSZYM POZIOMEM DOSTĘPNYCH POWIERZCHNI

Na koniec 2024 roku dostępnych było 2,49 mln m kw. powierzchni magazynowej, co odpowiadało wskaźnikowi pustostanów na poziomie 7,2%. Optymistycznie nastraja spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej w drugiej połowie roku o 90 pkt. bazowych. Najwięcej wolnych zasobów znajdowało się w:

  • Polsce Centralnej (467 700 m kw.),
  • Polsce Zachodniej (403 000 m kw.)
  • i we Wrocławiu (371 000 m kw.).

Najniższy poziom dostępności odnotowano w Białymstoku i Rzeszowie.

STABILIZACJA CZYNSZÓW DAJE DOBRE PERSPEKTYWY NA ZAWIERANIE UMÓW NAJMU

Po dynamicznych wzrostach czynszów w 2022 i 2023 roku, w 2024 roku ich poziom się ustabilizował. Stawki za standardowe powierzchnie wahały się od 3,50 do 6,75 EUR/m kw./miesiąc. Przy czym najwyższe wartości odnotowano w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Wysoka dostępność powierzchni w niektórych regionach sprzyjała negocjacji atrakcyjnych pakietów zachęt dla najemców.

Rynek magazynowy w Polsce w 2024 roku wszedł w fazę stabilizacji po okresie dynamicznych zmian. Najważniejsze trendy to rosnące zainteresowanie przedłużeniem umów najmu, ograniczona podaż nowych projektów spekulacyjnych, a także utrzymujący się popyt na powierzchnie logistyczne. Nearshoring napędzany przez rosnące potrzeby lokowania produkcji w Europie (w tym CEE) oraz rozwój sektora e-commerce nadal będą kluczowymi czynnikami napędzającymi rynek w nadchodzących latach – komentuje Michał Chodecki.

Czytaj również: Seminarium Obróbki Laserowej podczas Przemysłowej Wiosny

PERSPEKTYWY NA 2025 ROK

Perspektywy dla rynku magazynowego oraz produkcyjnego w Polsce pozostają obiecujące, zwłaszcza w kontekście dynamicznych zmian w globalnych łańcuchach dostaw oraz optymalizacji kosztów produkcji. Trend nearshoringu nabiera tempa, napędzany m.in.

  • rosnącymi kosztami pracy w Azji,
  • a także koniecznością skracania łańcuchów dostaw w obliczu zakłóceń logistycznych i niepewności geopolitycznej.

Dzięki temu Polska umacnia swoją pozycję jako jedna z ważnych europejskich lokalizacji dla międzynarodowych firm produkcyjnych, zainteresowanych przeniesieniem procesów bliżej rynków zbytu.

Dzięki stabilnej gospodarce oraz strategicznemu położeniu Polski w sercu Europy, obserwujemy wyraźny wzrost inwestycji typu Built-to-Suit i dalsze umacnianie trendu nearshoringu. Firmy coraz częściej doceniają korzyści zbliżenia produkcji czy centrów dystrybucyjnych do kluczowych rynków zbytu, co stwarza dogodne warunki do rozwoju zarówno w dojrzałych, jak i wschodzących regionach magazynowych – mówi Michał Chodecki, Head of Industrial, Savills Polska.

Mniejsza podaż nowej powierzchni magazynowej w połączeniu ze stałym zapotrzebowaniem ze strony najemców skutkować będzie spadkiem wskaźników pustostanów, choć w mniej rozwiniętych regionach możliwe są okresowe wahania. Polska pozostanie atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów, a sektor magazynowy i przemysłowy będzie jednym z kluczowych beneficjentów zmian zachodzących w globalnej gospodarce.

Źródło: Savills Polska

Może Cię również zainteresować: Jak sprzedać wtryskarkę i nie nakręcać bajek? Poznaj program targów INNOFORM® 2025

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.