Pozytywna Dynamika rynku i Stabilne perspektywy wzrostu – podsumowanie 2024 na rynku magazynowym w Polsce
Savills Polska, jedna z największych firm doradczych z branży nieruchomości, podsumowała rok 2024 na rynku powierzchni magazynowych, przemysłowych i logistycznych w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi sektor ten wykazał oznaki stabilizacji, które stanowią podstawę do dalszego wzrostu.
OŻYWIENIE GOSPODARCZE POZYTYWNIE WPŁYNĘŁO NA SEKTOR MAGAZYNOWY
Po okresie stagnacji, w 2024 roku Polska gospodarka zanotowała solidny wzrost PKB o 2,9%, co miało pozytywny wpływ na rynek nieruchomości logistycznych i przemysłowych. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7% r/r, wartość sprzedaży internetowej o ok. 6,5% r/r, a udział wydatków na e-commerce w całkowitej sprzedaży detalicznej wyniósł średnio 8,9%. Po latach wysokiej inflacji, jej średni poziom spadł do 3,6%, co daje przedsiębiorstwom większą przewidywalność w budżetowaniu kosztów prowadzenia działalności.
WARSZAWA I OKOLICE WCIĄŻ LIDEREM WŚRÓD LOKALIZACJI LOGISTYCZNYCH
Na koniec 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły 34,54 mln m kw. W minionym roku dostarczono 2,6 mln m kw. nowej powierzchni, co stanowiło spadek wolumenu nowej podaży o 30% r/r. Najwięcej nowych zasobów przemysłowo-logistycznych oddano do użytkowania
- we Wrocławiu (24%),
- w warszawskich strefach I i II (17%),
- a także Polsce Centralnej (13%).
Co istotne, średni wskaźnik wynajęcia dla nowej podaży wzrósł z 51% w I kwartale do 76% w IV kwartale. Wśród kluczowych nowych inwestycji znalazły się:
- P3 Wrocław (172 800 m kw.),
- CTPark Warsaw West (110 400 m kw.),
- a także CTPark Gdańsk Port (118 200 m kw.).
Jedna piąta powierzchni skoncentrowana jest w Warszawie i jej okolicach, a kolejne 53% znajduje się na czterech głównych rynkach:
- Górnym Śląsku,
- Polsce Centralnej,
- Wrocławiu
- i Poznaniu.
Spośród rynków rozwijających się, Polska Zachodnia, która w ciągu ostatnich lat powiększyła zasoby aż o 63%, osiągnęła poziom 2,33 mln m kw., a Trójmiasto, Szczecin, Polska Wschodnia i Kraków oferują zasoby powyżej 1 miliona m kw., przy czym ten ostatni rynek dołączył do grona „milionerów” w 2024 r.
ROSNĄCY WSKAŹNIK POZIOMU PRZEDNAJMÓW
Na koniec 2024 roku w budowie znajdowało się 1,76 mln m kw. powierzchni magazynowej, co oznacza spadek o 37% r/r. W ciągu roku rozpoczęto realizację 1,5 mln m kw. nowych projektów, czyli o 54% mniej niż w 2023 roku. Na koniec grudnia najwięcej powierzchni w budowie znajdowało się na:
- Górnym Śląsku (383 000 m kw.),
- we Wrocławiu (295 100 m kw.),
- a także w Polsce Centralnej (232 300 m kw.).
Na liście największych realizowanych projektów są: Booster Zabrze firmy LemonTree
(105 000 m kw.), kolejna faza P3 Wrocław BTS dla Shein (92 300 m kw.), GLP Wrocław V Logistics Centre (67 500 m kw.), a także Panattoni Park Sosnowiec Expo (62 100 m kw.). Warto zaznaczyć, że na koniec 2024 roku wskaźnik przednajmu wzrósł względem roku poprzedniego o 2% i wyniósł średnio 53%.
NAJWIĘKSZE UMOWY I POPYT Z PERSPEKTYWĄ STABILNEGO WZROSTU
Całkowity popyt brutto wyniósł w ubiegłym roku 5,83 mln m kw., co oznacza wzrost o 4% r/r. Do największych transakcji należały m.in.: 126 000 m kw. wynajęte przez globalną platformę e-commerce w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, a także 106 000 m kw. przedłużenia umowy i ekspansji Oponeo w Hillwood Stryków II. Aż 78% całkowitego popytu przyciągnęły regiony Warszawy, Polski Centralnej i Górnego Śląska. Chociaż najemcy mają silniejszą niż w poprzednich latach skłonność do odnawiania umów najmu w już zajmowanych lokalizacjach, to wolumen popytu netto utrzymał się na stabilnym poziomie ok. 3,4 mln m kw.
Polski rynek zachował silną pozycję w skali europejskiej i po raz kolejny zakończył rok wśród trzech krajów z największym poziomem popytu netto. Na podium ustąpił miejsca tylko Niemcom i Niderlandom.
Może Cię także zainteresować: Forum technik CT oraz skanowania 3D
WSCHÓD POLSKI Z NAJNIŻSZYM POZIOMEM DOSTĘPNYCH POWIERZCHNI
Na koniec 2024 roku dostępnych było 2,49 mln m kw. powierzchni magazynowej, co odpowiadało wskaźnikowi pustostanów na poziomie 7,2%. Optymistycznie nastraja spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej w drugiej połowie roku o 90 pkt. bazowych. Najwięcej wolnych zasobów znajdowało się w:
- Polsce Centralnej (467 700 m kw.),
- Polsce Zachodniej (403 000 m kw.)
- i we Wrocławiu (371 000 m kw.).
Najniższy poziom dostępności odnotowano w Białymstoku i Rzeszowie.
STABILIZACJA CZYNSZÓW DAJE DOBRE PERSPEKTYWY NA ZAWIERANIE UMÓW NAJMU
Po dynamicznych wzrostach czynszów w 2022 i 2023 roku, w 2024 roku ich poziom się ustabilizował. Stawki za standardowe powierzchnie wahały się od 3,50 do 6,75 EUR/m kw./miesiąc. Przy czym najwyższe wartości odnotowano w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Wysoka dostępność powierzchni w niektórych regionach sprzyjała negocjacji atrakcyjnych pakietów zachęt dla najemców.
– Rynek magazynowy w Polsce w 2024 roku wszedł w fazę stabilizacji po okresie dynamicznych zmian. Najważniejsze trendy to rosnące zainteresowanie przedłużeniem umów najmu, ograniczona podaż nowych projektów spekulacyjnych, a także utrzymujący się popyt na powierzchnie logistyczne. Nearshoring napędzany przez rosnące potrzeby lokowania produkcji w Europie (w tym CEE) oraz rozwój sektora e-commerce nadal będą kluczowymi czynnikami napędzającymi rynek w nadchodzących latach – komentuje Michał Chodecki.
Czytaj również: Seminarium Obróbki Laserowej podczas Przemysłowej Wiosny
PERSPEKTYWY NA 2025 ROK
Perspektywy dla rynku magazynowego oraz produkcyjnego w Polsce pozostają obiecujące, zwłaszcza w kontekście dynamicznych zmian w globalnych łańcuchach dostaw oraz optymalizacji kosztów produkcji. Trend nearshoringu nabiera tempa, napędzany m.in.
- rosnącymi kosztami pracy w Azji,
- a także koniecznością skracania łańcuchów dostaw w obliczu zakłóceń logistycznych i niepewności geopolitycznej.
Dzięki temu Polska umacnia swoją pozycję jako jedna z ważnych europejskich lokalizacji dla międzynarodowych firm produkcyjnych, zainteresowanych przeniesieniem procesów bliżej rynków zbytu.
– Dzięki stabilnej gospodarce oraz strategicznemu położeniu Polski w sercu Europy, obserwujemy wyraźny wzrost inwestycji typu Built-to-Suit i dalsze umacnianie trendu nearshoringu. Firmy coraz częściej doceniają korzyści zbliżenia produkcji czy centrów dystrybucyjnych do kluczowych rynków zbytu, co stwarza dogodne warunki do rozwoju zarówno w dojrzałych, jak i wschodzących regionach magazynowych – mówi Michał Chodecki, Head of Industrial, Savills Polska.
Mniejsza podaż nowej powierzchni magazynowej w połączeniu ze stałym zapotrzebowaniem ze strony najemców skutkować będzie spadkiem wskaźników pustostanów, choć w mniej rozwiniętych regionach możliwe są okresowe wahania. Polska pozostanie atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów, a sektor magazynowy i przemysłowy będzie jednym z kluczowych beneficjentów zmian zachodzących w globalnej gospodarce.
Źródło: Savills Polska
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej