art. sponsorowany

Oprogramowanie w cięciu laserowym – jak wpływa na zysk?

Czy istnieje coś takiego, jak oprogramowanie idealne? W jaki sposób idee User Experience mogą znaleźć zastosowanie w tworzeniu oprogramowania? O kluczowych cechach dobrego systemu oraz o najnowocześniejszych rozwiązaniach w tym zakresie opowiada Marcin Masternak – Szef Działu CNC/PLC w Eagle.

Na co według Ciebie właściciele wycinarek laserowych powinni zwrócić szczególną uwagę, dokonując zakupu maszyny?

Z mojej perspektywy ważną rzeczą, na którą powinni zwracać uwagę, jest integralność oprogramowania. Tak, jak jest to w naszym przypadku. Wszystkie nasze systemy i aplikacje możemy połączyć we wspólną, spójną całość. Wybierając dostawcę wycinarki laserowej, warto zwrócić uwagę, czy producent taką integralność oferuje. Dobrym przykładem może być połączenie z systemem MES (ang. Manufacturing Execution System). Dzięki temu, że w Eagle posiadamy integracje z popularnymi systemami MES, pliki mogą trafiać do naszego oprogramowania, w którym są przetwarzane i wysyłane na maszynę. Dzięki temu do systemu MES trafia informacja o tym, że dany detal został wycięty. Jest to obieg informacji, który również wpływa na finalną efektywność. Dotyczy to też stanów magazynowych. Tak więc ja stawiałbym na integralność.

Możesz przybliżyć czytelnikom rodzinę oprogramowania Eagle?

MyERIS, MyESOFT i MyERS. Są to główne gałęzie naszego oprogramowania. Pierwszy z nich, czyli MyERIS, to nasz sztandarowy produkt. Jest to aplikacja, którą instalujemy bezpośrednio na maszynie. Odpowiada ona za rozpoczynanie procesu cięcia, czyli uruchamianie programów, które z kolei trafiają do maszyny z MyESOFT, czyli naszego oprogramowania CAD/CAM. Oferuje ono możliwość edycji plików i tworzenia nestingu detali. Na koniec wkracza, dostępny w chmurze, moduł MyERS, za pomocą którego można analizować wydajność i efektywność maszyny, a to wszystko w formie personalizowanych dashboardów. Z kolei zupełną nowością jest MyESP, czyli My Eagle Service Portal. Jest to aplikacja chmurowa, która znacznie wspomaga wsparcie serwisowe. Oferuje możliwość wysyłania zgłoszeń serwisowych i zapotrzebowania na części eksploatacyjne bezpośrednio z panelu operatora; umożliwia też analizę postojów i statusu danej maszyny. Mogę zdradzić naszym czytelnikom, że ta nowość będzie dostępna już w 2023 roku, a instalowana będzie zarówno na nowych, jak i istniejących maszynach.

Nie da się nie zauważyć, że Eagle ostatnimi czasy w swojej komunikacji wysyła jasny sygnał dla branży, że mocno stawia na rozwój własnego oprogramowania. Na czym obecnie najbardziej się koncentrujecie?

Systemy sterowania, czy to samych wycinarek laserowych, czy te w systemach cięcia laserowego wraz z automatyzacją, są bardzo zaawansowane. Naszym celem jest ułatwienie pracy operatorowi, tak aby mógł intuicyjnie i sprawnie wykonywać swoją pracę przy maszynie. Stąd nasz główny nacisk na UX, czyli User Experience, oraz UI, czyli User Interface. Ma być łatwo, sprawnie i intuicyjnie. Wielu przedsiębiorców, w tym również właścicieli wycinarek laserowych, boryka się z problemami dotyczącymi pozyskania pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych. Naszym celem jest ułatwienie im tego procesu.

Dziś osoba, która ma pracować przy laserze, nie musi być inżynierem czy ekspertem. Kiedyś operator musiał dokładnie wiedzieć, co i gdzie kliknąć, aby uzyskać dany efekt. Teraz w głównej mierze ogranicza się do włączenia przycisku start, a resztę pracy maszyna wykonuje sama. Zapewniam, że trzy dni szkolenia wystarczą, aby opanować obsługę maszyny. Dodatkowo wyeliminowaliśmy myszkę i klawiaturę. Zastąpiły je panele dotykowe z obsługą multigestów, za pomocą których operator może tworzyć, dodawać, uruchamiać, czyli po prostu sprawnie obsługiwać maszynę.

Wielu przedsiębiorców, w tym również właścicieli wycinarek laserowych, boryka się z problemami dotyczącymi pozyskania pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych. Naszym celem jest ułatwienie im tego procesu.

Marcin Masternak, Szef Działu CNC/PLC w Eagle

Eagle zdaje się dość mocno wsłuchiwać w to, co przekazują im użytkownicy wycinarek laserowych. Bierzecie pod uwagę feedback, który płynie od klientów, i nie tylko. Jakie wyzwania, które pojawiają się u nich na produkcji, są dla Was kluczowe do rozwiązania? Co musicie szczególnie brać pod uwagę, projektując oprogramowanie?

Zgadza się. Jesteśmy bardzo elastyczni i otwarci na sugestie. Zawsze powtarzam, że przede wszystkim tworzymy oprogramowanie dla ludzi. Podczas tworzenia każdej opcji czy aplikacji dla naszych maszyn na początku zadajemy sobie podstawowe pytanie: kto i do czego będzie ją wykorzystywał? Mając wyznaczony cel, przystępujemy do realizacji danego przedsięwzięcia i podczas całego procesu ani na chwilę nie zapominamy o końcowych użytkownikach. Ze względu na nich staramy się umieszczać chociażby obsługę dotykową wszędzie, gdzie to tylko możliwe, bo to opcja, którą użytkownicy naszych maszyn wyjątkowo cenią.

Jakie korzyści daje korzystanie z systemu raportującego My-ERS?

Według mnie system raportujący to zupełny must have. Mamy wielu klientów, którzy dzięki analizie raportów odkryli, które procesy wymagają usprawnienia i tym samym znacznie zwiększyli efektywność systemu. Wcześniej nie wiedzieli nawet, że mogą ciąć jeszcze szybciej i sprawniej. MyERS to świetne narzędzie występujące w trzech opcjach: dla właściciela, dla managera oraz dla technologa. Pod uwagę bierze wiele czynników, między innymi: pracę operatora, zużycie gazów, zużycie energii czy stany magazynowe. Jest naprawdę wiele obszarów, które można usprawnić właśnie poprzez analizę raportów.

Z perspektywy osoby zarządzającej, jakie dane warto regularnie monitorować w systemie MyERS?

Przede wszystkim warto analizować stopień wykorzystania maszyny. Możemy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wyeliminować ewentualne niepotrzebne postoje, tak aby zwiększyć całkowitą wydajność. Świetnie posłuży nam do tego również raport OEE, czyli Overall Equipment Effectiveness. Dodatkowo kadra zarządzająca powinna przeprowadzać regularną analizę pracy operatorów i monitorować choćby liczbę wykonanych programów podczas jednej zmiany produkcyjnej. System MyERS, który jest bardzo elastycznym i zindywidualizowanym narzędziem, taki raport może przesyłać nam w wyznaczonym dniu o wyznaczonej godzinie i w preferowanej przez nas formule. W związku z tym, że wciąż rozwijamy ten system raportujący, często rozmawiamy z naszymi klientami, którzy użytkują go na co dzień. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że największą efektywność zaobserwować można na nocnej zmianie.

oprogramowanie Eagle
MyERIS – zdjęcie panelu operatora

Co oznacza rozwój produktowy w Waszym dziale? Nad czym pracują Wasi eksperci każdego dnia i jak wygląda Wasz standardowy dzień?

Dzień rozpoczynamy od krótkich piętnastominutowych spotkań, daily scrumów. Zależy mi na tym, aby komunikacja w moim zespole była płynna i transparentna. Dodatkowo raz w miesiącu spotykamy się na tzw. developers meeting, podczas którego mamy czas na podsumowania. Mówimy o tym, co udało nam się zrealizować i omawiamy to, co jest do zrealizowania. Nasze codzienne zadania opierają się głównie na rozwoju produktu MyERIS, MyERS oraz pracach nad nową aplikacją My Eagle Service Portal.

Wielu producentów systemów laserowych dostarcza swoim odbiorcom podobne oprogramowanie. W jaki sposób to od Eagle wyróżnia się na rynku?

Naszą bardzo istotną przewagą jest niemalże perfekcyjnie dopracowany User Interface z obsługą dotykową, doskonałą grafiką i wysoką ergonomią pracy przy maszynie. Prace nad nim rozpoczęliśmy w 2016 roku, a same prace deweloperskie trwały około trzech lat. Dziś MyERIS to produkt, który wciąż rozwijamy i dopracowujemy w oparciu o doświadczenia użytkowników naszych maszyn. Myślę, że to właśnie dzięki temu, że jesteśmy otwarci i korzystamy z uwag naszych odbiorców, ten system jest tak intuicyjny i cieszy się dużym uznaniem.

Czytaj też >> Rośnie zapotrzebowanie na data center i usługi w chmurze. Wzrost napędza ekologia

Zdradzisz czytelnikom, jakie plany na przyszłość posiada marka Eagle w związku z rozwojem technologii jeśli chodzi o oprogramowanie?

Oczywiście. W głównej mierze stawiamy na rozwiązania chmurowe, jakimi są właśnie system raportujący MyERS czy aplikacja MyESP. Nad tymi projektami w tej chwili pracujemy najbardziej intensywnie. Zależy nam na tym, aby nie tylko rozwijać nasze oprogramowanie i działać zgodnie z obecnym nurtem w branży, ale kreować trendy i wyznaczać nowe kierunki. Poza tym uchylę rąbka tajemnicy, że trwają prace nad nowościami w naszym portfolio maszyn, a to dla mojego działu oznacza zupełnie nowe wyzwania i kolejne projekty, tak więc intensywny czas przed nami. Już niebawem będziemy mogli powiedzieć coś więcej.

www.eagle-group.eu

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Zaskakujący porządek uciskanych stopów

W stopach niklowo-kobaltowo-chromowych atomy niklu układać się mogą pod wpływem nacisku w regularne wzory - pokazały symulacje międzynarodowego zespołu. Do tej pory sądzono, że takie uporządkowania mogą tworzyć się jedynie pod wpływem obróbki termicznej.

branza-tsl-czy-cudzoziemcy-zapelnia-wakaty-w-branzy-transportowej

Czy cudzoziemcy zapełnią wakaty w branży transportowej?

W obliczu rosnącego niedoboru kierowców, polska branża TSL szuka skutecznych sposobów na przyciągnięcie pracowników. Wyzwaniem staje się znalezienie metod atrakcyjniejszych niż podwyżki płac. Napływ cudzoziemców z Ukrainy i Białorusi nie gwarantuje już wypełnienia luk kadrowyc...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

Spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Co z branżą obróbki metali?

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do lutego 2024 r. – o 0,1%, jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9,6%.

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.