art. sponsorowany

Oprogramowanie w cięciu laserowym – jak wpływa na zysk?

Czy istnieje coś takiego, jak oprogramowanie idealne? W jaki sposób idee User Experience mogą znaleźć zastosowanie w tworzeniu oprogramowania? O kluczowych cechach dobrego systemu oraz o najnowocześniejszych rozwiązaniach w tym zakresie opowiada Marcin Masternak – Szef Działu CNC/PLC w Eagle.

Na co według Ciebie właściciele wycinarek laserowych powinni zwrócić szczególną uwagę, dokonując zakupu maszyny?

Z mojej perspektywy ważną rzeczą, na którą powinni zwracać uwagę, jest integralność oprogramowania. Tak, jak jest to w naszym przypadku. Wszystkie nasze systemy i aplikacje możemy połączyć we wspólną, spójną całość. Wybierając dostawcę wycinarki laserowej, warto zwrócić uwagę, czy producent taką integralność oferuje. Dobrym przykładem może być połączenie z systemem MES (ang. Manufacturing Execution System). Dzięki temu, że w Eagle posiadamy integracje z popularnymi systemami MES, pliki mogą trafiać do naszego oprogramowania, w którym są przetwarzane i wysyłane na maszynę. Dzięki temu do systemu MES trafia informacja o tym, że dany detal został wycięty. Jest to obieg informacji, który również wpływa na finalną efektywność. Dotyczy to też stanów magazynowych. Tak więc ja stawiałbym na integralność.

Możesz przybliżyć czytelnikom rodzinę oprogramowania Eagle?

MyERIS, MyESOFT i MyERS. Są to główne gałęzie naszego oprogramowania. Pierwszy z nich, czyli MyERIS, to nasz sztandarowy produkt. Jest to aplikacja, którą instalujemy bezpośrednio na maszynie. Odpowiada ona za rozpoczynanie procesu cięcia, czyli uruchamianie programów, które z kolei trafiają do maszyny z MyESOFT, czyli naszego oprogramowania CAD/CAM. Oferuje ono możliwość edycji plików i tworzenia nestingu detali. Na koniec wkracza, dostępny w chmurze, moduł MyERS, za pomocą którego można analizować wydajność i efektywność maszyny, a to wszystko w formie personalizowanych dashboardów. Z kolei zupełną nowością jest MyESP, czyli My Eagle Service Portal. Jest to aplikacja chmurowa, która znacznie wspomaga wsparcie serwisowe. Oferuje możliwość wysyłania zgłoszeń serwisowych i zapotrzebowania na części eksploatacyjne bezpośrednio z panelu operatora; umożliwia też analizę postojów i statusu danej maszyny. Mogę zdradzić naszym czytelnikom, że ta nowość będzie dostępna już w 2023 roku, a instalowana będzie zarówno na nowych, jak i istniejących maszynach.

Nie da się nie zauważyć, że Eagle ostatnimi czasy w swojej komunikacji wysyła jasny sygnał dla branży, że mocno stawia na rozwój własnego oprogramowania. Na czym obecnie najbardziej się koncentrujecie?

Systemy sterowania, czy to samych wycinarek laserowych, czy te w systemach cięcia laserowego wraz z automatyzacją, są bardzo zaawansowane. Naszym celem jest ułatwienie pracy operatorowi, tak aby mógł intuicyjnie i sprawnie wykonywać swoją pracę przy maszynie. Stąd nasz główny nacisk na UX, czyli User Experience, oraz UI, czyli User Interface. Ma być łatwo, sprawnie i intuicyjnie. Wielu przedsiębiorców, w tym również właścicieli wycinarek laserowych, boryka się z problemami dotyczącymi pozyskania pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych. Naszym celem jest ułatwienie im tego procesu.

Dziś osoba, która ma pracować przy laserze, nie musi być inżynierem czy ekspertem. Kiedyś operator musiał dokładnie wiedzieć, co i gdzie kliknąć, aby uzyskać dany efekt. Teraz w głównej mierze ogranicza się do włączenia przycisku start, a resztę pracy maszyna wykonuje sama. Zapewniam, że trzy dni szkolenia wystarczą, aby opanować obsługę maszyny. Dodatkowo wyeliminowaliśmy myszkę i klawiaturę. Zastąpiły je panele dotykowe z obsługą multigestów, za pomocą których operator może tworzyć, dodawać, uruchamiać, czyli po prostu sprawnie obsługiwać maszynę.

Wielu przedsiębiorców, w tym również właścicieli wycinarek laserowych, boryka się z problemami dotyczącymi pozyskania pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych. Naszym celem jest ułatwienie im tego procesu.

Marcin Masternak, Szef Działu CNC/PLC w Eagle

Eagle zdaje się dość mocno wsłuchiwać w to, co przekazują im użytkownicy wycinarek laserowych. Bierzecie pod uwagę feedback, który płynie od klientów, i nie tylko. Jakie wyzwania, które pojawiają się u nich na produkcji, są dla Was kluczowe do rozwiązania? Co musicie szczególnie brać pod uwagę, projektując oprogramowanie?

Zgadza się. Jesteśmy bardzo elastyczni i otwarci na sugestie. Zawsze powtarzam, że przede wszystkim tworzymy oprogramowanie dla ludzi. Podczas tworzenia każdej opcji czy aplikacji dla naszych maszyn na początku zadajemy sobie podstawowe pytanie: kto i do czego będzie ją wykorzystywał? Mając wyznaczony cel, przystępujemy do realizacji danego przedsięwzięcia i podczas całego procesu ani na chwilę nie zapominamy o końcowych użytkownikach. Ze względu na nich staramy się umieszczać chociażby obsługę dotykową wszędzie, gdzie to tylko możliwe, bo to opcja, którą użytkownicy naszych maszyn wyjątkowo cenią.

Jakie korzyści daje korzystanie z systemu raportującego My-ERS?

Według mnie system raportujący to zupełny must have. Mamy wielu klientów, którzy dzięki analizie raportów odkryli, które procesy wymagają usprawnienia i tym samym znacznie zwiększyli efektywność systemu. Wcześniej nie wiedzieli nawet, że mogą ciąć jeszcze szybciej i sprawniej. MyERS to świetne narzędzie występujące w trzech opcjach: dla właściciela, dla managera oraz dla technologa. Pod uwagę bierze wiele czynników, między innymi: pracę operatora, zużycie gazów, zużycie energii czy stany magazynowe. Jest naprawdę wiele obszarów, które można usprawnić właśnie poprzez analizę raportów.

Z perspektywy osoby zarządzającej, jakie dane warto regularnie monitorować w systemie MyERS?

Przede wszystkim warto analizować stopień wykorzystania maszyny. Możemy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wyeliminować ewentualne niepotrzebne postoje, tak aby zwiększyć całkowitą wydajność. Świetnie posłuży nam do tego również raport OEE, czyli Overall Equipment Effectiveness. Dodatkowo kadra zarządzająca powinna przeprowadzać regularną analizę pracy operatorów i monitorować choćby liczbę wykonanych programów podczas jednej zmiany produkcyjnej. System MyERS, który jest bardzo elastycznym i zindywidualizowanym narzędziem, taki raport może przesyłać nam w wyznaczonym dniu o wyznaczonej godzinie i w preferowanej przez nas formule. W związku z tym, że wciąż rozwijamy ten system raportujący, często rozmawiamy z naszymi klientami, którzy użytkują go na co dzień. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że największą efektywność zaobserwować można na nocnej zmianie.

oprogramowanie Eagle
MyERIS – zdjęcie panelu operatora

Co oznacza rozwój produktowy w Waszym dziale? Nad czym pracują Wasi eksperci każdego dnia i jak wygląda Wasz standardowy dzień?

Dzień rozpoczynamy od krótkich piętnastominutowych spotkań, daily scrumów. Zależy mi na tym, aby komunikacja w moim zespole była płynna i transparentna. Dodatkowo raz w miesiącu spotykamy się na tzw. developers meeting, podczas którego mamy czas na podsumowania. Mówimy o tym, co udało nam się zrealizować i omawiamy to, co jest do zrealizowania. Nasze codzienne zadania opierają się głównie na rozwoju produktu MyERIS, MyERS oraz pracach nad nową aplikacją My Eagle Service Portal.

Wielu producentów systemów laserowych dostarcza swoim odbiorcom podobne oprogramowanie. W jaki sposób to od Eagle wyróżnia się na rynku?

Naszą bardzo istotną przewagą jest niemalże perfekcyjnie dopracowany User Interface z obsługą dotykową, doskonałą grafiką i wysoką ergonomią pracy przy maszynie. Prace nad nim rozpoczęliśmy w 2016 roku, a same prace deweloperskie trwały około trzech lat. Dziś MyERIS to produkt, który wciąż rozwijamy i dopracowujemy w oparciu o doświadczenia użytkowników naszych maszyn. Myślę, że to właśnie dzięki temu, że jesteśmy otwarci i korzystamy z uwag naszych odbiorców, ten system jest tak intuicyjny i cieszy się dużym uznaniem.

Czytaj też >> Rośnie zapotrzebowanie na data center i usługi w chmurze. Wzrost napędza ekologia

Zdradzisz czytelnikom, jakie plany na przyszłość posiada marka Eagle w związku z rozwojem technologii jeśli chodzi o oprogramowanie?

Oczywiście. W głównej mierze stawiamy na rozwiązania chmurowe, jakimi są właśnie system raportujący MyERS czy aplikacja MyESP. Nad tymi projektami w tej chwili pracujemy najbardziej intensywnie. Zależy nam na tym, aby nie tylko rozwijać nasze oprogramowanie i działać zgodnie z obecnym nurtem w branży, ale kreować trendy i wyznaczać nowe kierunki. Poza tym uchylę rąbka tajemnicy, że trwają prace nad nowościami w naszym portfolio maszyn, a to dla mojego działu oznacza zupełnie nowe wyzwania i kolejne projekty, tak więc intensywny czas przed nami. Już niebawem będziemy mogli powiedzieć coś więcej.

www.eagle-group.eu

Pięć najważniejszych trendów w automatyzacji na rok 2023

Fernando Colás, dyrektor generalny firmy OMRON Industrial Automation Europe, przedstawia najważniejsze trendy w dziedzinie automatyki na nadchodzący rok OMRON prognozuje OMR...

rynek-magazynowy-w-polsce-wolniej-podejmowane-decyzje
Partner kategorii:

W 2023 roku decyzje na rynku magazynowym będą podejmowane wolniej

Miniony rok na rynku magazynowym był bardzo podobny do 2021 roku. Wybudowano i wynajęto podobną ilość powierzchni. Zmianie uległy sektory napędzające rozwój magazynów. Zamiast e-commerce dominować zaczęły firmy produkcyjne. Brak dużych transakcji i popyt generowany głównie prz...

Partner kategorii:

Badanie potencjału skrawnego wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego na przykładzie cięcia granitu

Technologia wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego stosowana do kształtowania geometrycznie złożonych przedmiotów 2D a także 3D [2], spełniająca również wysokie wymagania dotyczące cech topografii przecinanych powierzchni [1, 3, 5], znajduje w obecnych warunkach ekon...

Partner kategorii:

Yamazaki Mazak wprowadza nową gamę pionowych centrów obróbkowych

VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak. Został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce. To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wy...

Partner kategorii:

Nowe przepisy dla polskich firm. Będą musiały stawić czoła hakerom

16 stycznia rozpoczął się nowy rozdział w historii europejskiej polityki bezpieczeństwa. W życie weszła dyrektywa NIS 2, przebudowująca ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej i cyfrowej. Fabryki, elektrownie, wodociągi, a także banki czy szpitale czekają spore...

Partner kategorii:

Robotyzacja spawania – krótka instrukcja obsługi

Czy roboty współpracujące (coboty) to dobre rozwiązanie w dziedzinie spawania zrobotyzowanego? Względna łatwość obsługi cobotów i minimalne wymagania szkoleniowe związane ich z konfiguracją w dedykowanych aplikacjach w porównaniu z ich większymi, tradycyjnymi kuzynami sprawi...

zrownowazony-rozwoj-istotny-dla-najemcow
Partner kategorii:

Zrównoważony rozwój istotny już dla 3 na 4 najemców

W obliczu rosnących wyzwań ekonomicznych, długotrwałe skutki finansowe i środowiskowe wygrywają z presją krótkoterminowych oszczędności w nieruchomościach. W związku z tym już trzy czwarte najemców wymienia ESG wśród pięciu najważniejszych czynników wyboru nieruchomości – wyni...

w-czeladzi-odbedzie-sie-konferencja-z-zakresu-utrzymania-ruchu
Partner kategorii:

Strategie, metody i techniki efektywnego zarządzania Utrzymaniem Ruchu

Ważna data dla osób, które odpowiadają za Utrzymanie Ruchu oraz proces produkcji w zakładach produkcyjnych! Już 22 lutego w Hotelu Szafran, w Czeladzi odbędzie się sztandarowa Konferencja Techniczna Axon Media, czyli „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”....

ppg-steelguard-951-zabezpieczenie-ogniochronne-w-pozarach
Partner kategorii:

PPG STEELGUARD® 951

PPG STEELGUARD® 951 to zabezpieczenie ogniochronne w pożarach celulozowych do 3 godzin z nową elastyczną epoksydową powłoką pęczniejącą. Stal konstrukcyjna odgrywa kluczową rolę we współczesnej architekturze. Zapewnienie odpowiednieg...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.