Nowe scenariusze rozwoju przemysłu podczas ITM_talks 2

Czy robotyzacja to zawsze panaceum na trudne czasy? Jak w obecnej sytuacji kontrolować inwestycje w nowe technologie? Czy wreszcie z kryzysu możemy wyjść obronną ręką? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas drugiego odcinka ITM talks pt.: Autonomia robotów i cyfrowa transformacja w niepewnych czasach. Wniosek? W przemyśle dialog nauki z biznesem przynosi wymierne korzyści.

Nowe-scenariusze-rozwoju-przemyslu-podczas-ITM-talks-2

W trakcie kolejnego spotkania z cyklu ITM_talks organizowanego w ramach zapowiedzi targów ITM Industry Europe i Modernlog (Poznań, 3-6.11.2020 r.) mieliśmy okazję zapoznać się z opiniami ekspertów branżowych: Adama Drewnianego z South Bay Solutions, Michała Kaźmierczaka z ABB i Krzysztofa Kurowskiego z PCSS. Spotkanie było transmitowane 8 września na żywo ze studia nagraniowego Grupy MTP i przyciągnęło przed ekrany komputerów kilkuset widzów. Prelegenci podzielili się z nimi swoim spojrzeniem na to, jak osiągnięcia nauki i rozwój robotyki przenikają do przemysłu oraz w jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpływa na ten sektor gospodarki.

Road mapy czyli jak wyprzedzić konkurencję

Michał Kaźmierczak, Dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB przyznał, że chciałby wierzyć, że robotyzacja to panaceum na każde czasy i nie warto myśleć o niej tylko w kategorii ratunku w czasach kryzysu związanego z pandemią, problemami z dostępnością rąk do pracy czy rosnącymi kosztami produkcji. Jego zdaniem sytuację na rynku należy rozpatrywać selektywnie poprzez konkretne branże, ponieważ niektóre z nich, jak np. automotive odnotowały spadki wolumenów sprzedaży i zamroziły na jakiś czas swoje inwestycje, jednakże inne, jak np. e-commerce czy intralogistyka, zarejestrowały bardzo duże przyspieszenie.– Mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju pułapką inwestycyjną, ponieważ te branże muszą się automatyzować. Dlatego wielu klientów zwraca się do nas z prośbą o dostarczenie produktów „od ręki” – relacjonował przedstawiciel ABB. – Pamiętajmy jednak, że proces digitalizacji i transformacji cyfrowej nie odbywa się z dnia na dzień i nawet jeśli zainwestujemy w robota, nie będzie to oznaczało natychmiastowego przyspieszenia oraz wzrostu efektywności produkcji.

Michał Kaźmierczak zauważył, że wygranymi w obecnych czasach są firmy, które wcześniej zdecydowały się rozpocząć proces robotyzacji. –  Warto powiedzieć, że firmy, które myślały w dłuższej perspektywie o automatyzacji jako panaceum na podnoszenie swoich kompetencji czy zwiększenie swojej konkurencyjności i zainwestowały w ten proces lata temu oraz posiadają „road mapy” na automatyzację i cyfryzację swoich zakładów, zdecydowanie wyprzedziły konkurencję. Już dzisiaj są w stanie reagować dynamicznie na trudne czasy i odpowiadać na aktualne potrzeby.

Doświadczenia z Doliny Krzemowej

Adam Drewniany, Prezes Zarządu South Bay Solutions, znany ze swoich osiągnieć zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, nie ma wątpliwości, że kryzys należy traktować w kategoriach szansy, a nie zagrożenia. Odpowiednia strategia, zaplecze finansowe, dywersyfikacja źródeł dochodu oraz gałęzi działalności powinny zapewnić ciągłość biznesu nawet w niepewnych czasach. Biznesman pracujący na co dzień w Dolinie Krzemowej uznał, że słowa Nietzsche „co mnie nie zabije, to mnie wzmocni” jak najbardziej można odnieść do obecnej sytuacji w sektorze przemysłowym.
– Mieszkam w Stanach Zjednoczonych już 42 lata i w swojej karierze przeżyłem kilka kryzysów ekonomicznych. Każdy z nich pozwolił mi podwoić, a nawet potroić biznes. Nigdy nie zważałem na moją konkurencję, ponieważ zawsze twierdziłem, że największym przeciwnikiem dla siebie jestem ja sam, a kryzys to był jedyny okres, kiedy mogłem zakupić maszyny od 20% do 40% taniej. Ten okres zawsze mi pomagał w rozwoju firmy – komentował Adam Drewniany. –  Kiedy chude czasy nastawały dla firm olejowych, wtedy skupiałem się na rozwoju choćby dostaw dla firm medycznych. Do tej pory ta strategia przynosi wymierne korzyści. Dywersyfikacja działalności stanowi podstawę w biznesie, nierozsądnie jest liczyć tylko na jednego klienta. 

Adam Drewniany podzielił się również z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat podejścia amerykańskich i polskich firm do robotyzacji. Ponadto jego zdaniem brak jednego systemu operacyjnego inspiruje firmy do rozwoju nowych technologii.

Komunikacja robotów z efektem synergii

Moderator dyskusji, dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej, nie stronił od ciekawych pytań. O odniesienie się do kwestii wpływu komunikacji między robotami na ich rozwój poprosił dr hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego, zastępcę Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert przyznał, że faktycznie pojawia się przestrzeń do komunikacji, wymiany danych różnego typu pomiędzy urządzeniami, sensorami i robotami, które wcześniej były zupełnie odcięte od możliwości współpracy. – Grupowa praca i współpraca, podobnie zresztą jak w przypadku ludzi, pozwala osiągnąć dużo szybciej i dużo wydajniej efekt synergii. Podobne, nowe, scenariusze będziemy obserwować również w przemyśle –  komentował Krzysztof Kurowski. – Sądzę, że będziemy na tyle kreatywni, iż dzięki nowym możliwościom komunikacyjnym, umiejętności łączenia różnych elementów, pewnej swobody w rozwoju systemów nowej generacji, a także zwiększeniu przepustowości, wolumenu danych i większej mocy obliczeniowej, będziemy już w niedługiej perspektywie oswajać się z nowymi ideami.

To tylko cześć opinii, które zostały zarejestrowane podczas drugiego odcinka ITM_talks. Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o autonomii robotów oraz cyfrowej transformacji zachęcamy do obejrzenia nagrania.

Więcej szczegółów na temat trzeciego spotkania z cyklu ITM_talks organizatorzy, zdradzą już wkrótce.

Spotkania z serii ITM_talks stanowią zapowiedź nadchodzących targów ITM Industry Europe oraz Modernlog, które odbędą się na terenie MTP w terminie 3-6.11.2020 r. Wydarzeniom będą towarzyszyły branżowe konferencje w tym pionierski projekt promujący rozwój przemysłu 4.0 Kongres Industry NEXT. The New Reality oraz II edycja Konferencji Smart Warehouse.

W tym samym czasie będzie można zwiedzić także ekspozycję: 3D Solutions – Targów Druku i Skanu 3D oraz Subcontracting –Targów Kooperacji Przemysłowej.

Więcej na: https://talks.itm-europe.pl/

Bądź na bieżąco z aktualnościami z działu automatyzacja i robotyzacja >>

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Zaskakujący porządek uciskanych stopów

W stopach niklowo-kobaltowo-chromowych atomy niklu układać się mogą pod wpływem nacisku w regularne wzory - pokazały symulacje międzynarodowego zespołu. Do tej pory sądzono, że takie uporządkowania mogą tworzyć się jedynie pod wpływem obróbki termicznej.

Jak skutecznie weryfikować kontrahentów z branży TSL?

W branży TSL współpraca z nowymi kontrahentami to codzienność. Przewoźnicy nieustannie poszukują nowych zleceń, a spedycje – podwykonawców gotowych je realizować. Kluczem do współpracy jest zaufanie, a jego warunkiem weryfikacja kontrahenta. Skutecznemu sprawdzaniu partnerów...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

morskie-farmy-wiatrowe-jaki-maja-wplyw-na-rynek-magazynowy

Czy firmy działające w sektorze OZE zmienią rynek magazynowy?

Przedsiębiorstwa z branży odnawialnych źródeł energii ogłaszają kolejne duże inwestycje na północy kraju. Będą potrzebowały ogromnych powierzchni do składowania elementów farm fotowoltaicznych i wiatrowych. To grupa najemców o bardzo specyficznych potrzebach, co być może skłon...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.