Jak policzyć zwrot z inwestycji w cyfryzację?

Wraz z rozwojem firmy pojawia się wiele procesów, które wymagają optymalizacji i automatyzacji. Jeśli firma chce z sukcesem konkurować i walczyć o klienta, musi zainwestować w cyfryzację. Identyfikacja wąskich gardeł i dobór odpowiednich narzędzi pozwala zwiększyć efektywność, podnieść produktywność pracowników i poprawić jakość wytwarzanych produktów. Jednak zanim zainwestujemy czas i pieniądze w konkretne rozwiązania IT, należy policzyć oczekiwany zwrot z poniesionych nakładów.

Jak-policzyc-zwrot-z-inwestycji-w-cyfryzacje-dlaprodukcji.pl

Wybór właściwych narzędzi procesu cyfryzacji w firmie powinien podlegać precyzyjnej ocenie finansowej. Cyfryzacja zrealizowana silosowo może powodować spowolnienie funkcjonowania procesów. Brak identyfikacji wąskich gardeł wprowadza ryzyko strat wynikających z nierównomiernego działania procesów w firmie. Inwestycja w cyfryzację jest procesem wieloetapowym i wymaga konsekwentnych działań realizowanych wedle szczegółowo przygotowanej strategii i taktyki.

Powody inwestycji w nowe oprogramowanie

Istnieje wiele powodów, dla których firmy decydują się na digitalizację procesów, czyli wprowadzenie nowych systemów informatycznych. Wśród nich można wymienić m.in. poprawę efektywności projektowania i komfortu pracy inżyniera, konieczność przyspieszenia procesu projektowego i redukcję liczby błędów, ograniczenie kosztów produkcji, optymalizację łańcucha dostaw aż po potrzebę zmniejszenia zaangażowania siły ludzkiej w tworzenie dokumentacji.

Czym jest ROI i NPV?

Biznes wymaga, aby każda inwestycja krótko- i długoterminowo zwróciła się w okresie Cyklu Życia Produktu. Wybór właściwych rozwiązań optymalizujących procesy w firmie powinien podlegać precyzyjnej ocenie finansowej. Powstaje zatem pytanie, jakie czynniki uwzględnić, podejmując decyzję o zakupie oprogramowania?

Kluczowym parametrem mierzącym, w jakim stopniu dana inwestycja była opłacalna, jest wskaźnik rentowności (z ang. ROI – return on investment, czyli zwrot z inwestycji). Inaczej mówiąc, jest to stosunek opodatkowanego zysku operacyjnego do całkowitych nakładów inwestycyjnych wyrażony w procentach. – Co istotne, współczynnik ROI jest wartością zakładaną na etapie planowania inwestycji, a jego weryfikacja może nastąpić po zakończeniu cyklu życia produktu, który kupiliśmy, po okresie amortyzacji lub założonym okresie trwałości. W przedsiębiorstwie wskaźnik ten waha się między 7-15% – wskazuje dr inż. Radosław Cieślak, executive industry manager w Autodesk.

Istnieje kilka czynników, dzięki którym współczynnik ROI może się zwiększyć, gdy:

  • produkty są bardziej innowacyjne,
  • podlegają częstej zmienności,
  • maleją koszty operacyjne,
  • kapitał stały maleje.

Ocenę planu inwestycyjnego, pozwalającą na określenie wartości zysku w danym okresie, a także czasu, po jakim zysk będzie większy od inwestycji, można dokonać za pomocą metody NPV (net present value). Polega ona na dyskontowaniu przyszłych strumieni pieniężnych do ich wartości obecnych. Należy pamiętać, aby pod uwagę wziąć wszystkie inwestycje związane z wprowadzeniem produktu, które mogą być rozłożone na lata, takie jak koszt subskrypcji, szkoleń, komputerów czy zaawansowanego wsparcia technicznego produktu.

Potencjalne źródła przychodu

Skąd możemy czerpać przychód, inwestując w cyfryzację? Możliwych potencjalnych źródeł przychodu jest wiele, a wśród nich należałoby wymienić innowacje produktowe, możliwość skrócenia procesu ofertowego, poprawę jakości, elastyczności produkcji i dostaw czy ograniczenie strat wynikających z błędów ludzkich. Cyfryzacja procesów w firmie w znaczącym stopniu może wpłynąć także na zmniejszenie kosztów operacyjnych, generując oszczędności wynikające ze zmniejszenia pracochłonności czy skrócenia czasu prac przygotowawczych bądź bezproduktywnych.

– Inwestycja w cyfryzację jest procesem długofalowym i wymaga konsekwentnego wprowadzania z uwzględnieniem szczegółowo przygotowanej strategii i taktyki. Wdrażanie przemysłu 4.0, cyfrowego bliźniaka i cyfrowej komunikacji międzyprocesowej daje pozytywny efekt i znacznie poprawia przychody firm. Dzięki inwestycjom w digitalizację przedsiębiorstwa mogą redukować koszty i zwiększać zyskowność, podnosić jakość produktu i efektywnie zarządzać wprowadzaniem nowych produktów, a także poprawić współpracę i transparentność procesów. Wszystkie te korzyści pozwalają firmie się rozwijać i utrzymywać konkurencyjną pozycję na rynku – dodaje dr inż. Radosław Cieślak.


By być na bieżąco i korzystać z doświadczeń praktyków, warto również dołączyć do powołanej przez Autodesk Inicjatywy Przyszłość Polskiego Przemysłu. Koncentruje ona wokół siebie polskie firmy przemysłowe, stawiając sobie za cel wsparcie ich cyfryzacji. Nadrzędnym celem inicjatywy jest dzielenie się i wymiana wiedzą, pomoc w zrozumieniu i wdrożeniu w polskich przedsiębiorstwach innowacyjnych technologii cyfrowych, które pozwolą kreować lepsze produkty. Ograniczy to zużycie materiałów, czasu czy innych kluczowych zasobów. Autodesk oferuje narzędzia oraz metodologię procesu digitalizacji przygotowaną przez lokalnych i globalnych ekspertów. Więcej szczegółowych informacji na temat inicjatywy, a także na temat organizowanych wydarzeń Autodesk znajduje się pod adresem www.autodesk.pl/3p.

Może Cię też zainteresować >>

Arena-dlaProdukcji.pl

Ulga B+R oraz ulga na robotyzację dla producentów maszyn – webinar

Krajowy branża produkcji maszyn i urządzeń to sektor gospodarki, który w ostatnich latach nie dość, że regularnie i systematycznie się rozwija, doświadczając wzrostów, ale także – co może nawet ważniejsze – wytwarza coraz bardziej zaawansowane technicznie produkt...

Panattoni-Park-Poznan-East-Gate-nowa-inwestycja-w-Wielkopolsce-dlaProdukcji.pl

Panattoni Park Poznań East Gate – nowa inwestycja w Wielkopolsce

Panattoni informuje o kolejnej inwestycji w Wielkopolsce. Na działce o powierzchni 10 hektarów pod Poznaniem powstanie Panattoni Park Poznań East Gate. To pierwszy park Panattoni na wschód od Poznania. Jego budowa ruszy w drugim kwartale br.

Zastosowania-zdalnych-pomiarow-temperatury-w-procesach-produkcyjnych-rys-5a-dlaProdukcji.pl

Zastosowania zdalnych pomiarów temperatury w procesach produkcyjnych

W warunkach przemysłowych bardzo często zachodzi konieczność prowadzenia pomiaru temperatury w czasie trwania procesu technologicznego, podczas którego badane obiekty poruszają się i/lub są w trudno dostępnych miejscach, a także często mają ekstremalnie wysokie lub niskie t...

Do-produkcji-czy-na-uslugi-precyzyjnie-okresl cel-aby-korzystac-z-pelnej-mocy-wycinarki-dlaProdukcji.pl

Zakup lasera – do produkcji lub na usługi. Precyzyjnie określ cel, aby korzystać z pełnej mocy wycinarki

Zakup lasera to poważna inwestycja. Aby optymalnie dobrać moc źródła, konieczna jest dokładna analiza celu, w jakim kupujemy wycinarkę. Innymi kryteriami należy kierować się przy zakupie do własnej ...

Incedo-Business-elastyczne-rozwiazanie-do-zarzadzania-dostepem-dlaProdukcji.pl

Incedo Business – elastyczne rozwiązanie do zarządzania dostępem

Wymagania dotyczące kontroli dostępu i bezpieczeństwa zmieniają się z dnia na dzień. W dzisiejszych niepewnych czasach rośnie zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania, które można łatwo dopasować do bieżących i przyszłych potrzeb użytkowników oraz rozwijających się firm. No...

Aplikacja-fischer-Professional-doradca-klienta-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Aplikacja fischer Professional – doradca klienta

Świat bez smartfonów? To dziś nie do pomyślenia! W samych Niemczech na początku 2019 r. było około 65 milionów użytkowników smartfonów (według szacunków Statista Digital Market Outlook). Do 2023 roku w tym kraju powinno być ponad 69 milionów użytkowników. W Stana...

Aplikacja-fischer-Professional-doradca-klienta-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Aplikacja fischer Professional – doradca klienta

Świat bez smartfonów? To dziś nie do pomyślenia! W samych Niemczech na początku 2019 r. było około 65 milionów użytkowników smartfonów (według szacunków Statista Digital Market Outlook). Do 2023 roku w tym kraju powinno być ponad 69 milionów użytkowników. W Stana...

Nowe-serwonapedy-z-serii-1S-z-funkcja-Motion-Safety-firmy-OMRON-dlaProdukcji.pl

Nowe serwonapędy z serii 1S z funkcją Motion Safety firmy OMRON

Firma OMRON wprowadza na rynek serwonapędy z serii 1S z funkcją Motion Safety. Nowe funkcje zapewniają bezpieczeństwo operatorom maszyn, skracają czas rozruchu, minimalizują przestoje maszyny oraz straty w produkcji. Wpływa to na zwiększenie produktywności oraz zmniejszenie ...

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.