Relacja ze szkolenia Stowarzyszenia DAFA – „BHP – Zabezpieczenia zbiorowe”

Dążąc do zapewnienia poprawnego pod względem bezpieczeństwa wykonywania prac na budowach, Stowarzyszenie DAFA zorganizowało w dniach 24-25 marca we Wrocławiu szkolenie z zakresu BHP, poświęcone propagowaniu wytycznych „Zabezpieczenia zbiorowe”.

W szkoleniu „BHP – Zabezpieczenia zbiorowe” wzięło udział 40 osób – głównie firmy realizujące wielkopowierzchniowe inwestycje w zakresie dachów płaskich i fasad, które na co dzień spotykają się z ryzykiem pracy na wysokości.

W wykładach uczestniczyli goście honorowi z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu – Pan Andrzej Pogórski, Zastępca OIP we Wrocławiu ds. nadzoru oraz Pan Jarosław Głowacki, Nadinspektor OIP we Wrocławiu.

Szkolenie było efektem połączenia sił Stowarzyszenia DAFA z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, stąd wśród prelegentów znaleźli się reprezentanci inicjatywy – Pan Michał Wasilewski oraz Pan Sebastian Lewiński.

Współpraca obu organizacji nie jest przypadkowa – łączy je wspólny cel jakim jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i kultury BHP na budowach.

Takie też było założenie tego wydarzenia – uświadomienie niebezpieczeństw i przygotowanie do wdrożenia standardów bezpieczeństwa w codziennej pracy.

Przebieg szkolenia

Krótkie słowa powitania do słuchaczy skierowali Prezes DAFA – Pan Piotr O. Korycki oraz Pani Katarzyna Wiktorska, Dyrektor Biura.

Szkolenie rozpoczął Pan Jarosław Głowacki. Podzielił się ze słuchaczami doświadczeniami z kontroli inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zabezpieczeń zbiorowych pracujących na wysokości.

Kolejny blok szkoleniowy wypełnił temat omówiony przez Pana Michała Wasilewskiego dotyczący zastosowania wytycznych zabezpieczeń zbiorowych.

Dalsza część prezentacji, którą przedstawił Pan Sebastian Lewiński została poświęcona kwestii transportu, montażu i wymagań technicznych związanych z zabezpieczeniami zbiorowymi.

Prelegent poruszył zakres technicznych możliwości wykorzystania opracowanych przez Porozumienie wytycznych zabezpieczeń zbiorowych w planowaniu i organizowaniu bezpiecznej pracy. Przybliżył zawartość merytoryczną opracowań oraz zadeklarował otwartość na nowe pomysły oraz rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa wykonywanych prac.

Spore zainteresowanie słuchaczy i pytania płynące z sali dowiodły, że przepisy BHP znajdują się wśród priorytetów członków DAFA na budowach.

W drugiej części spotkania swoje firmy i rozwiązania zaprezentowali jego sponsorzy: Alpinex, ArcelorMittal, Blachy Pruszyński, Sundoor oraz Vilpe.

Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać w gronie członków DAFA i wspólnie spędzić czas. Wieczorna kolacja przy dźwiękach harfy była miłym akcentem integrującym na zakończenie dnia.

Podsumowując, szkolenie dostarczyło uczestnikom konkretnej dawki wartościowych informacji, których wdrożenie w życie pozwoli zapobiec ryzykom i wypadkom na budowach. Liczne przykłady dały możliwość lepiej zrozumieć tematykę i zarekomendować najlepsze rozwiązania w zakresie zabezpieczeń. DAFA pozostaje zatem orędownikiem zasad bezpieczeństwa i popularyzatorem poprawnych standardów w tym zakresie.

Organizatorzy

Stowarzyszenie DAFA reprezentuje i promuje najwyższe standardy technologiczne dla nowoczesnego budownictwa dachów płaskich, zielonych i fasad. Określa wytyczne i wydaje publikacje techniczne, wpływając na bezpieczeństwo funkcjonowania całej branży. Skupia ponad 120 członków: najbardziej rzetelnych wykonawców dachów płaskich i fasad, producentów i dostawców, rzeczoznawców, architektów i projektantów

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest inicjatywą generalnych wykonawców. Misją Porozumienia jest ograniczenie liczby wypadków na budowach poprzez propagowanie kultury bezpieczeństwa; uświadamianie niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz zapobieganie ryzykom i wypadkom. Celem współpracy jest wdrażanie standardów bezpieczeństwa, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz działalność edukacyjno-szkoleniowa.

Ideę szkolenia wsparła patronatem Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Źródło: Stowarzyszenie DAFA

Sprawdź również inne wydarzenia branżowe >>

Galeria

Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0

Sieć Łukasiewicz – PIAP inauguruje działalność Branżowego Punktu Kontaktowego Przemysł 4.0. Celem jest zapewnienie polskim instytucjom i podmiotom wsparcia w aplikowaniu do programu Horyzont Europa w obszarze Przemysłu 4.0. ...

nowoczesne-hale-nr-2-22-dodatek-specjalny-projektowanie
Partner kategorii:

„Nowoczesne Hale” nr 2/22, dodatek specjalny: Projektowanie

Drugie w 2022 roku wydanie kwartalnika „Nowoczesne Hale” jest już dostępne. Wiodącym tematem numeru 2/22 jest projektowanie.

STAL-5-6-22-Przemyslaw-Borecki-TLOCZENIE-BLACH-DLA-PRZEMYSLU-MOTORYZACYJNEGO-iStock-636492652
Partner kategorii:

Wady materiałowe w procesie tłoczenia blach dla przemysłu motoryzacyjnego – charakterystyka defektów i ich przyczyny

Celem artykułu jest przedstawienie problemów jakościowych, jakie występują podczas procesu tłoczenia, a związane są one z wadami i defektami materiału. Już w trakcie wcześniejszych operacji produkcyjnych i technologicznych może dojść do problemów, które mają wpły...

STAL-5-6-22-technologie-ciecia-RELOKACJA-WYCINARKI-LASEROWEJ-fot-3
Partner kategorii:

Relokacja wycinarki laserowej – dlaczego zamiast nowej inwestycji warto wykorzystać istniejący potencjał?

Rozwój firmy nierozerwalnie wiąże się z mądrym zarządzaniem oraz decyzjami zakupowymi. Jednak nie zawsze za rozwojem idzie konieczność dużych inwestycji na przykład w park maszynowy, czasem wystarczy dobre wykorzystanie posiadanych zasobów. Może być to np. reloka...

Partner kategorii:

Konsekwencja i dbałość o detale są kluczem do perfekcyjnie skonfigurowanego oprogramowania

Kompleksowa integracja produkcji to proces wielowymiarowy, wymagający cierpliwości, czasu, komunikacji, a przede wszystkim profesjonalnego podejścia i zrozumienia potrzeb konkretnego zakładu. O blaskach i cieniach procesu wdrażania oprogramowania w wywiadzie z redakcją czasopi...

STAL-5-6-22-Bartosz-Sulkowski-BRAZY-STARE-NOWE-MATERIALY-iStock-901858684
Partner kategorii:

Brązy: stare-nowe materiały

Brązy są znane od prehistorii. Wydawałoby się, że już wszystko na ich temat wiadomo i trudno będzie znaleźć dla nich nowe zastosowania. Szczególnie w porównaniu z bardzo mocną konkurencją innych nowoczesnych materiałów, jak na przykład stopów aluminium, tytanu cz...

Partner kategorii:

Polski biznes jest w stanie poradzić sobie bez dostępu do rosyjskiego rynku. W dłuższej perspektywie może mu to wyjść na dobre

Handel z Rosją ma stosunkowo niewielkie znaczenie dla polskiej gospodarki – oceniają eksperci ZPP. Dlatego sankcje nałożone na ten kraj w związku z brutalną napaścią na Ukrainę raczej nie zaszkodzą krajowemu eksportowi. Problemy mogą mieć jednak przedsiębiorstwa, których mod...

wabrzezno-konferencje-techniczne-axon-media
Partner kategorii:

Ostatnie dni rejestracji na dwie Konferencje Techniczne od Axon Media w Wąbrzeźnie koło Torunia!

Dwa dni - dwa efektywne wydarzenia dla przedstawicieli produkcji oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie mediami technicznymi. Już 8 i 9 czerwca w miejscowości Wąbrzeźno koło Torunia specjaliści z branży zaprezentują, jak zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo produkcji oraz zmn...

STAL-5-6-22-Tomasz-Trzepiecinski-MATERIALY-W-OBROBCE-PLASTYCZNEJ-METALI-Rys-3
Partner kategorii:

Materiały i powłoki samosmarujące w obróbce plastycznej metali

Efektywność pracy narzędzi do przeróbki plastycznej oraz jakość powierzchni wyrobów zależą przede wszystkim od właściwości eksploatacyjnych warstwy wierzchniej narzędzia. W szczególności dotyczy to jej odporności na zużycie cieplne, tribologiczne oraz zmęczeniowe...

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.