Relacja ze szkolenia Stowarzyszenia DAFA – „BHP – Zabezpieczenia zbiorowe”

Dążąc do zapewnienia poprawnego pod względem bezpieczeństwa wykonywania prac na budowach, Stowarzyszenie DAFA zorganizowało w dniach 24-25 marca we Wrocławiu szkolenie z zakresu BHP, poświęcone propagowaniu wytycznych „Zabezpieczenia zbiorowe”.

W szkoleniu „BHP – Zabezpieczenia zbiorowe” wzięło udział 40 osób – głównie firmy realizujące wielkopowierzchniowe inwestycje w zakresie dachów płaskich i fasad, które na co dzień spotykają się z ryzykiem pracy na wysokości.

W wykładach uczestniczyli goście honorowi z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu – Pan Andrzej Pogórski, Zastępca OIP we Wrocławiu ds. nadzoru oraz Pan Jarosław Głowacki, Nadinspektor OIP we Wrocławiu.

Szkolenie było efektem połączenia sił Stowarzyszenia DAFA z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, stąd wśród prelegentów znaleźli się reprezentanci inicjatywy – Pan Michał Wasilewski oraz Pan Sebastian Lewiński.

Współpraca obu organizacji nie jest przypadkowa – łączy je wspólny cel jakim jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i kultury BHP na budowach.

Takie też było założenie tego wydarzenia – uświadomienie niebezpieczeństw i przygotowanie do wdrożenia standardów bezpieczeństwa w codziennej pracy.

Przebieg szkolenia

Krótkie słowa powitania do słuchaczy skierowali Prezes DAFA – Pan Piotr O. Korycki oraz Pani Katarzyna Wiktorska, Dyrektor Biura.

Szkolenie rozpoczął Pan Jarosław Głowacki. Podzielił się ze słuchaczami doświadczeniami z kontroli inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zabezpieczeń zbiorowych pracujących na wysokości.

Kolejny blok szkoleniowy wypełnił temat omówiony przez Pana Michała Wasilewskiego dotyczący zastosowania wytycznych zabezpieczeń zbiorowych.

Dalsza część prezentacji, którą przedstawił Pan Sebastian Lewiński została poświęcona kwestii transportu, montażu i wymagań technicznych związanych z zabezpieczeniami zbiorowymi.

Prelegent poruszył zakres technicznych możliwości wykorzystania opracowanych przez Porozumienie wytycznych zabezpieczeń zbiorowych w planowaniu i organizowaniu bezpiecznej pracy. Przybliżył zawartość merytoryczną opracowań oraz zadeklarował otwartość na nowe pomysły oraz rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa wykonywanych prac.

Spore zainteresowanie słuchaczy i pytania płynące z sali dowiodły, że przepisy BHP znajdują się wśród priorytetów członków DAFA na budowach.

W drugiej części spotkania swoje firmy i rozwiązania zaprezentowali jego sponsorzy: Alpinex, ArcelorMittal, Blachy Pruszyński, Sundoor oraz Vilpe.

Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać w gronie członków DAFA i wspólnie spędzić czas. Wieczorna kolacja przy dźwiękach harfy była miłym akcentem integrującym na zakończenie dnia.

Podsumowując, szkolenie dostarczyło uczestnikom konkretnej dawki wartościowych informacji, których wdrożenie w życie pozwoli zapobiec ryzykom i wypadkom na budowach. Liczne przykłady dały możliwość lepiej zrozumieć tematykę i zarekomendować najlepsze rozwiązania w zakresie zabezpieczeń. DAFA pozostaje zatem orędownikiem zasad bezpieczeństwa i popularyzatorem poprawnych standardów w tym zakresie.

Organizatorzy

Stowarzyszenie DAFA reprezentuje i promuje najwyższe standardy technologiczne dla nowoczesnego budownictwa dachów płaskich, zielonych i fasad. Określa wytyczne i wydaje publikacje techniczne, wpływając na bezpieczeństwo funkcjonowania całej branży. Skupia ponad 120 członków: najbardziej rzetelnych wykonawców dachów płaskich i fasad, producentów i dostawców, rzeczoznawców, architektów i projektantów

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest inicjatywą generalnych wykonawców. Misją Porozumienia jest ograniczenie liczby wypadków na budowach poprzez propagowanie kultury bezpieczeństwa; uświadamianie niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz zapobieganie ryzykom i wypadkom. Celem współpracy jest wdrażanie standardów bezpieczeństwa, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz działalność edukacyjno-szkoleniowa.

Ideę szkolenia wsparła patronatem Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Źródło: Stowarzyszenie DAFA

Sprawdź również inne wydarzenia branżowe >>

Galeria

robo-challenge-2022-zawody-w-programowaniu-robotow-fot-4

Zawody Robo Challenge 2022

Druga edycja pierwszych w Polsce profesjonalnych zawodów w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych odbędzie się w dniach 21 - 22 września br. we wrocławskiej Hali Stulecia. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, organizowanego pod patronatem firmy FANUC, d...

nowoczesne-hale-nr-3-22-dodatek-specjalny-wyposazenie-hali
Partner kategorii:

„Nowoczesne Hale” nr 3/22

Trzecie w 2022 roku wydanie kwartalnika „Nowoczesne Hale” jest już dostępne. Wiodącym tematem numeru 3/22 jest wyposażenie hali. ...

stale-nierdzewne-czy-stale-kwasoodporne
Partner kategorii:

Stal kwasoodporna czy nierdzewna?

Na rynku wyrobów ze stali odpornych na korozję potocznie używa się terminu „stal kwasoodporna” i „stal nierdzewna”. Obecnie oba terminy określają tę samą grupę materiałów, więc stal nierdzewna to to samo co stal kwasoodporna. W czasie obowiązywania starych polskich norm wyróżn...

webinar-exceed-excellence-with-taiwan-plastic-machines
Partner kategorii:

Webinar “Exceed Excellence with Taiwan Plastic Machines”

Webinar „Prześcignij doskonałość z tajwańskimi maszynami do przetwórstwa tworzyw sztucznych” Webinar odbędzie się 28 września (środa) 2022 r. o 9:00-9:40 czasu polskiego. Dzięki...

Partner kategorii:

Projektowanie sterowania sekwencyjnego a rozmyte sieci Petriego

W praktyce inżynierskiej są ugruntowane metody projektowania układów sterowania logicznego, w tym układów sekwencyjnych i sekwencyjno-czasowych. Interesującym problemem wydaje się wsparcie tych metod relatywnie nowym podejściem, które ze względu na swoją ekspresj...

krzysztof-biskup-rozmowa-z-wiceprezesem-zarzadu-pgb-polska-fot-1
Partner kategorii:

Rozmowa z wiceprezesem zarządu pgb-Polska sp. z o.o.,Krzysztofem Biskupem

Wiceprezes zarządu pgb-Polska sp. z o.o., Krzysztof Biskup, na spotkaniu z przedstawicielami branży, klientami i agencjami marketingowymi odpowiedział na kilka pytań dotyczących aktualnego stanu firmy, przyszłych wyzwań oraz wciąż rosnącego asortymentu. <...

esg-nowa-strategia-mlp-group
Partner kategorii:

MLP Group publikuje strategię w zakresie ESG

MLP Group – Green Industrial Developer - należący do wiodących firm w zakresie wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, opublikował strategię w zakresie ESG. Deweloper zamierza wyznaczać najwyższe ekologiczne standardy w branży nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Szacunek ...

konferencja-techniczna-niezawodnosc-i-utrzymanie-ruchu-w-zakladach-produkcyjnych
Partner kategorii:

Nowoczesne rozwiązania i innowacje dla działów Utrzymania Ruchu

4 października w zielonogórskim Hotelu Grape Town odbędzie się Konferencja Techniczna „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”. Organizowane przez Axon Media wydarzenie, skierowane jest do pracowników sektora produkcji, odpowiedzialnych za sprawne funkcjonow...

Oczyszczanie powierzchni
Partner kategorii:

Laserowe oczyszczanie powierzchni – cz. I

Technologia czyszczenia laserowego jest coraz częściej stosowana jako alternatywa dla konwencjonalnych metod czyszczenia z uwagi na swoje zalety. Dzięki dużej parametryzacji urządzenia laserowego możliwe jest wszechstronne, selektywne oraz bezinwazyjne czyszczeni...

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.