Nowoczesne technologie dla Przemysłu 4.0 na spotkaniu w Czechowicach-Dziedzicach

Nowoczesne technologie kontroli jakości, roboty kolaborujące i rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy zostały zaprezentowane na spotkaniu firm, które te technologie rozwijają i dostarczają, z przedstawicielami przemysłu, głównie z branży motoryzacyjnej. Wydarzenie odbyło się w październiku, w przestrzeni coworkingowej Silesia Start-Up w CH Stara Kablownia w Czechowicach-Dziedzicach. Podczas spotkania Evatronix SA zaprezentował nowe modele skanerów 3D do kontroli jakości na linii produkcyjnej.

Współgospodarzami wydarzenia „Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” byli: firma Evatronix SA, producent skanerów eviXscan 3D, firmy: Drim Robotics, Elmark, Versabox, InnerWeb, Balluff oraz klaster skupiający śląskie przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej i nowych technologii wytwarzania: Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Mimo pandemii koronawirusa, frekwencja na spotkaniu dopisała. Gospodarze zadbali o stosowne środki ostrożności wynikające z zaleceń sanitarnych.

Teoria i praktyka

Spotkanie rozpoczęła seria prezentacji, w czasie których współorganizatorzy przedstawili ciekawe rozwiązania dla przemysłu. Firma Balluff omówiła zalety wykorzystania elektronicznego paszportu narzędzia typu tłocznik / forma wtryskowa oraz rozwiązania wizyjne 2D pod klucz.

Luk Palmen, menadżer ds. innowacji i kooperacji klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, omówił kierunek rozwoju transformacji cyfrowej w firmie:

– W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, wyzwaniem dla wielu firm jest dopasowanie wizji kierownictwa. Czyli aspektów biznesowych, z punktami widzenia zespołów ds. informatyki (aspekty IT) i produkcji (aspekty OT – technologia operacyjna). Okazuje się bowiem, że cele i interesy tych grup bywają różne. Dlatego opracowanie mapy drogowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa pozwala nadać priorytety. Głównie co do ewolucji modeli organizacyjnych, relacji człowiek-maszyna i możliwości decentralizacji decyzji w oparciu o przetwarzane dane.

W drugiej części spotkania na uczestników czekali eksperci. Na przygotowanych stanowiskach eksperci przedstawili portfolio każdej z firm oraz przybliżyli możliwości eksponowanego sprzętu. M.in. firma InnerWeb przedstawiła szereg aplikacji mobilnych: system e-pozwoleń na pracę, systemy glokalizacji i analityki ruchu oraz technologię LiDAR. Natomiast firma Versabox zaprezentowała autonomicznego robota mobilnego.

Innowacja w praktyce

Trzy stanowiska firmy Evatronix budziły zainteresowanie. Wynikało to z uwagi na to, że demonstrowały skanery eviXscan 3D współpracujące z cobotami Universal Robots (UR), które dostarczyły firmy Drim Robotics oraz Elmark Automatyka.

Goście mieli okazję zobaczyć skaner eviXscan 3D WideRange zintegrowany z cobotem UR10 dokonujący pomiaru kontrolnego detali odlewanych. Na drugim stanowisku skaner eviXscan 3D FinePrecision na cobocie UR5 demonstrował sprawdzenie wymiarów detali wtryskiwanych. Zaprezentowany został także autonomiczny system skanujący eviXmatic, dokonujący pomiaru detali i generowanie raportu OK/NOK. Współpracował on z cobotem Universal Robots 5, który symulował podawania detali z taśmy produkcyjnej i zwracanie ich na taśmę po pomiarze.

Do automatycznej oceny wyników pomiarów (tj. danych uzyskanych ze skanerów) używano oprogramowania Geomagic Control X firmy 3D Systems. Oprogramowanie to pozwala na szybką weryfikację detali OK/NOK według zadanych kryteriów, jak i na generowanie zaawansowanych raportów analitycznych np. o rozkładzie odchyłek.

– Podczas praktycznych warsztatów zaprezentowaliśmy szerokie portfolio możliwości automatyzacji procesów kontrolno-pomiarowych – mówi Tomasz Sernicki, menadżer ds. systemów specjalnych Evatronix. – Technologia skanowania światłem strukturalnym jest na tyle uniwersalna, że pozwala bez przeszkód skanować detale od kilku milimetrów do kilku metrów i sprawdza się dla wielu technologii wytwarzania.

Inspirujące spotkanie

Demonstracjom produktów towarzyszyły ciekawe rozmowy z gośćmi. Jednym z nich był Patryk Gościk, kierownik Działu Inżynieryjnego Shiloh Industries:

– Wydarzenie wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Komfortowa lokalizacja obiektu Silesia Start-Up, jak równiez wygodny dojazd oraz przestronne i nowoczesne wnętrze umożliwiły organizację profesjonalnego oraz rzeczowego spotkania w kameralnym gronie.

Zapytany o wrażenia z prezentacji skanerów eviXscan 3D z cobotami Universal Robots, P. Gościk odpowiada:

– Pracuję w branży motoryzacyjnej blisko 18 lat. Widząc zmianę, jaka następuje w ostatnich latach w obszarze zatrudnienia i kwalifikacji pracowników. Dostrzegam w tematyce robotów współpracujących potencjał na najbliższe lata. Samo połączenie technologii skanowania 3D i cobotów w mojej obecnej pracy, tj. odlewania detali, pokazuje, że jesteśmy w stanie zastąpić długotrwałe procesy pomiaru odlewów na dużo szybsze i bardziej zautomatyzowane, co pozwoliłoby nam szybciej (bo nawet o 8 godzin) reagować na niezgodności procesowe. Ma to ogromny wpływ na koszty jakościowe, jak i samo zadowolenie klienta.

Zainteresowanie oraz aktywność wykazywane przez gości podczas całego spotkania potwierdziły, że wydarzenie “Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” zainspirowało ich do usprawniania procesów produkcyjnych w ich przedsiębiorstwach.

Więcej szczegółów w relacji wideo.

Relacje z pozostałych wydarzeń>>

Wydajne-i-elastyczne-dzieki-przyszlosciowym-rozwiazaniom-automatyzacji-Fot-4-dlaProdukcji.pl

Wydajne i elastyczne procesy obróbkowe dzięki przyszłościowym rozwiązaniom automatyzacji

Zautomatyzowane procesy produkcyjne to znacznie więcej niż tylko redukcja kosztów pracy - zwiększają również wydajność, jakość i elastyczność. Zautomatyzowane rozwiązanie produkcyjne dla prawie każdego urządzenia DMG MO...

SEGRO-przechodzi-na-zielona-energie-dlaProdukcji.pl

SEGRO przechodzi na zieloną energię

SEGRO, właściciel, zarządca i deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych, nawiązał w Polsce współpracę z dostawcą energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. W strategię firmy od wielu lat wpisane są działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Jednym z ...

Biodegradowalne-stopy-na-bazie-Zn-dlaProdukcji.pl

Biodegradowalne stopy na bazie Zn

Stopy magnezu (Mg) i cynku (Zn) mogą być stosowane jako biodegradowalne materiały do produkcji implantów. Dzięki swoim własnościom mechanicznym oraz korozyjnym spełniają stawiane wymagania wytrzymałościowe. Nie wytwarzają przy tym trujących substancji podczas rozpuszczania s...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Badania-transformacji-cyfrowej-przedsiebiorstw-z-sektora-produkcyjnego-dlaProdukcji.pl

Czy producenci są przygotowani na przyszłość?

Badania przeprowadzone niedawno przez Salesforce wykazały, że pandemia przyspieszyła plany migracji do chmury w 81% przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego. Czy producenci są już przygotowani na przyszłość?

Power-Fast-II-wkrety-idealne-do-drewna-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Power-Fast II – wkręty idealne do drewna

fischer wprowadził na rynek całkowicie odnowione wkręty do płyt wiórowych Power-Fast II, które oferują użytkownikom liczne korzyści: szybsze i łatwe wkręcanie, wyższe maksymalne obciążenia, oraz ulepszone pudełko. Czym dokładnie są wkręty Power-Fast II i w jaki sposób opinie...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Jak-usprawnic-audyt-wewnetrzny-Poznaj-mozliwosci-systemu-APS-fot-1-dlaProdukcji.pl

Jak usprawnić audyt wewnętrzny? Poznaj możliwości systemu APS

W firmach, w których realizuje się działania w myśl filozofii Lean Management, wykonuje się także audyt. Audytorzy regularnie przemierzają więc hale produkcyjne, magazyny i biura, sprawdzając poprawność przestrzegania standardów i wymaganych procedur. Kompetentni pracownicy ...

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.