Nowoczesne technologie dla Przemysłu 4.0 na spotkaniu w Czechowicach-Dziedzicach

Nowoczesne technologie kontroli jakości, roboty kolaborujące i rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy zostały zaprezentowane na spotkaniu firm, które te technologie rozwijają i dostarczają, z przedstawicielami przemysłu, głównie z branży motoryzacyjnej. Wydarzenie odbyło się w październiku, w przestrzeni coworkingowej Silesia Start-Up w CH Stara Kablownia w Czechowicach-Dziedzicach. Podczas spotkania Evatronix SA zaprezentował nowe modele skanerów 3D do kontroli jakości na linii produkcyjnej.

Współgospodarzami wydarzenia „Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” byli: firma Evatronix SA, producent skanerów eviXscan 3D, firmy: Drim Robotics, Elmark, Versabox, InnerWeb, Balluff oraz klaster skupiający śląskie przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej i nowych technologii wytwarzania: Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Mimo pandemii koronawirusa, frekwencja na spotkaniu dopisała. Gospodarze zadbali o stosowne środki ostrożności wynikające z zaleceń sanitarnych.

Teoria i praktyka

Spotkanie rozpoczęła seria prezentacji, w czasie których współorganizatorzy przedstawili ciekawe rozwiązania dla przemysłu. Firma Balluff omówiła zalety wykorzystania elektronicznego paszportu narzędzia typu tłocznik / forma wtryskowa oraz rozwiązania wizyjne 2D pod klucz.

Luk Palmen, menadżer ds. innowacji i kooperacji klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, omówił kierunek rozwoju transformacji cyfrowej w firmie:

– W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, wyzwaniem dla wielu firm jest dopasowanie wizji kierownictwa. Czyli aspektów biznesowych, z punktami widzenia zespołów ds. informatyki (aspekty IT) i produkcji (aspekty OT – technologia operacyjna). Okazuje się bowiem, że cele i interesy tych grup bywają różne. Dlatego opracowanie mapy drogowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa pozwala nadać priorytety. Głównie co do ewolucji modeli organizacyjnych, relacji człowiek-maszyna i możliwości decentralizacji decyzji w oparciu o przetwarzane dane.

W drugiej części spotkania na uczestników czekali eksperci. Na przygotowanych stanowiskach eksperci przedstawili portfolio każdej z firm oraz przybliżyli możliwości eksponowanego sprzętu. M.in. firma InnerWeb przedstawiła szereg aplikacji mobilnych: system e-pozwoleń na pracę, systemy glokalizacji i analityki ruchu oraz technologię LiDAR. Natomiast firma Versabox zaprezentowała autonomicznego robota mobilnego.

Innowacja w praktyce

Trzy stanowiska firmy Evatronix budziły zainteresowanie. Wynikało to z uwagi na to, że demonstrowały skanery eviXscan 3D współpracujące z cobotami Universal Robots (UR), które dostarczyły firmy Drim Robotics oraz Elmark Automatyka.

Goście mieli okazję zobaczyć skaner eviXscan 3D WideRange zintegrowany z cobotem UR10 dokonujący pomiaru kontrolnego detali odlewanych. Na drugim stanowisku skaner eviXscan 3D FinePrecision na cobocie UR5 demonstrował sprawdzenie wymiarów detali wtryskiwanych. Zaprezentowany został także autonomiczny system skanujący eviXmatic, dokonujący pomiaru detali i generowanie raportu OK/NOK. Współpracował on z cobotem Universal Robots 5, który symulował podawania detali z taśmy produkcyjnej i zwracanie ich na taśmę po pomiarze.

Do automatycznej oceny wyników pomiarów (tj. danych uzyskanych ze skanerów) używano oprogramowania Geomagic Control X firmy 3D Systems. Oprogramowanie to pozwala na szybką weryfikację detali OK/NOK według zadanych kryteriów, jak i na generowanie zaawansowanych raportów analitycznych np. o rozkładzie odchyłek.

– Podczas praktycznych warsztatów zaprezentowaliśmy szerokie portfolio możliwości automatyzacji procesów kontrolno-pomiarowych – mówi Tomasz Sernicki, menadżer ds. systemów specjalnych Evatronix. – Technologia skanowania światłem strukturalnym jest na tyle uniwersalna, że pozwala bez przeszkód skanować detale od kilku milimetrów do kilku metrów i sprawdza się dla wielu technologii wytwarzania.

Inspirujące spotkanie

Demonstracjom produktów towarzyszyły ciekawe rozmowy z gośćmi. Jednym z nich był Patryk Gościk, kierownik Działu Inżynieryjnego Shiloh Industries:

– Wydarzenie wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Komfortowa lokalizacja obiektu Silesia Start-Up, jak równiez wygodny dojazd oraz przestronne i nowoczesne wnętrze umożliwiły organizację profesjonalnego oraz rzeczowego spotkania w kameralnym gronie.

Zapytany o wrażenia z prezentacji skanerów eviXscan 3D z cobotami Universal Robots, P. Gościk odpowiada:

– Pracuję w branży motoryzacyjnej blisko 18 lat. Widząc zmianę, jaka następuje w ostatnich latach w obszarze zatrudnienia i kwalifikacji pracowników. Dostrzegam w tematyce robotów współpracujących potencjał na najbliższe lata. Samo połączenie technologii skanowania 3D i cobotów w mojej obecnej pracy, tj. odlewania detali, pokazuje, że jesteśmy w stanie zastąpić długotrwałe procesy pomiaru odlewów na dużo szybsze i bardziej zautomatyzowane, co pozwoliłoby nam szybciej (bo nawet o 8 godzin) reagować na niezgodności procesowe. Ma to ogromny wpływ na koszty jakościowe, jak i samo zadowolenie klienta.

Zainteresowanie oraz aktywność wykazywane przez gości podczas całego spotkania potwierdziły, że wydarzenie “Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” zainspirowało ich do usprawniania procesów produkcyjnych w ich przedsiębiorstwach.

Więcej szczegółów w relacji wideo.

Relacje z pozostałych wydarzeń>>

Automatyzacja-produkcji-czy-trzeba-sie-jej-bac-fot-1-dlaProdukcji.pl

Automatyzacja produkcji – czy trzeba się jej bać?

Z raportu Delloite Przemysł 4.0 w Polsce – rewolucja czy ewolucja? opublikowanego w 2020 r. wynika, że technologie – tuż za działalnością operacyjną – są tym czynnikiem, który napędza innowacje w przemyśle. Nie powinno więc dziwić, że blisko jedna trzecia badanych firm zaczy...

Tymczasowe-centrum-dystrybucyjne-TJX-Europe-w-Nowym-Kisielinie-oficjalnie-otwarte-Fot-2-dlaProdukcji.pl

Tymczasowe centrum dystrybucyjne TJX Europe w Nowym Kisielinie oficjalnie otwarte

21 lipca br. TJX Europe, właściciel sieci sklepów TK Maxx uruchomił tymczasowe centrum dystrybucyjne w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry. Otwarcie jest również kolejnym etapem prac związanych z budową największego magazynu TJX Europe w Europie kontynentalnej, który powstan...

Rozwoj-uszkodzen-wewnetrznych-w-stalach-rys-9-dlaProdukcji.pl

Rozwój uszkodzeń wewnętrznych w stalach chromowo-molibdenowych do zastosowań w energetyce konwencjonalnej

W artykule pokazano możliwość zastosowania metod metalograficznych do oceny rozwoju uszkodzeń wewnętrznych stali chromowo-molibdenowych eksploatowanych w warunkach pełzania. Wykorzystanie obrazów struktur metalograficznych uzyskanych w wyniku badań w skaningowym mikroskopie ...

Zintegrowane Centrum Tokarsko Frezarskie serii GMT firmy Goodway

GOODWAY, znany i ceniony wśród polskich odbiorców tajwański producent centrów tokarskich, prezentuje swoją nowość na rynku europejskim – Zintegrowane Centrum Tokarsko Frezarskie serii GMT.

CFI-Systemy-Informatyczne-z-Zakładem-Miesnym-POLIWCZAK-z-Mysłowic-dlaProdukcji.pl

CFI Systemy Informatyczne z nowym klientem z branży spożywczej – Zakładem Mięsnym POLIWCZAK z Mysłowic

Z początkiem lipca CFI Systemy Informatyczne  podpisała kontrakt z Zakładem Mięsnym POLIWCZAK z Mysłowic na wdrożenie systemu VENDO.ERP®.

Fastener-Poland

Kontakty, kooperacja, klienci – FASTENER POLAND®

Dane i raporty statystyczne pokazują jasno, że przemysł, w tym szczególnie branża elementów złącznych, mimo pandemii dynamicznie się rozwija. Sukces ten ma wiele fundamentów, a jednymi z ważniejszych są kontakty, rozmowy oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalista...

Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na walkę o zeroemisyjność?

Transformacja polskiej gospodarki i przemysłu w kierunku obniżania emisji CO2 jest już faktem. Dziś wkracza w fazę mocnego przyspieszenia. Polscy przedsiębiorcy stoją obecnie przed sporymi wyzwaniami. O tym, jak poprawa efektywności energetycznej wpłynie na uzyskanie zeroem...

Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na walkę o zeroemisyjność?

Transformacja polskiej gospodarki i przemysłu w kierunku obniżania emisji CO2 jest już faktem. Dziś wkracza w fazę mocnego przyspieszenia. Polscy przedsiębiorcy stoją obecnie przed sporymi wyzwaniami. O tym, jak poprawa efektywności energetycznej wpłynie na uzyskanie zeroem...

Polska Izba Konstrukcji Stalowych

VII Konferencja Techniczna PIKS – Zegrze k. Warszawy, Hotel 500, 7-8.09.2021 r.

W imieniu organizatora - Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, zapraszamy na VII edycję Konferencji Technicznej,w trakcie której przedstawiciele firm członkowskich i partnerskich Izby zaprezentują najciekawsze realizacje stalowe ostatnich miesięcy.

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.