Nowoczesne technologie dla Przemysłu 4.0 na spotkaniu w Czechowicach-Dziedzicach

Nowoczesne technologie kontroli jakości, roboty kolaborujące i rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy zostały zaprezentowane na spotkaniu firm, które te technologie rozwijają i dostarczają, z przedstawicielami przemysłu, głównie z branży motoryzacyjnej. Wydarzenie odbyło się w październiku, w przestrzeni coworkingowej Silesia Start-Up w CH Stara Kablownia w Czechowicach-Dziedzicach. Podczas spotkania Evatronix SA zaprezentował nowe modele skanerów 3D do kontroli jakości na linii produkcyjnej.

Współgospodarzami wydarzenia „Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” byli: firma Evatronix SA, producent skanerów eviXscan 3D, firmy: Drim Robotics, Elmark, Versabox, InnerWeb, Balluff oraz klaster skupiający śląskie przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej i nowych technologii wytwarzania: Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Mimo pandemii koronawirusa, frekwencja na spotkaniu dopisała. Gospodarze zadbali o stosowne środki ostrożności wynikające z zaleceń sanitarnych.

Teoria i praktyka

Spotkanie rozpoczęła seria prezentacji, w czasie których współorganizatorzy przedstawili ciekawe rozwiązania dla przemysłu. Firma Balluff omówiła zalety wykorzystania elektronicznego paszportu narzędzia typu tłocznik / forma wtryskowa oraz rozwiązania wizyjne 2D pod klucz.

Luk Palmen, menadżer ds. innowacji i kooperacji klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, omówił kierunek rozwoju transformacji cyfrowej w firmie:

– W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, wyzwaniem dla wielu firm jest dopasowanie wizji kierownictwa. Czyli aspektów biznesowych, z punktami widzenia zespołów ds. informatyki (aspekty IT) i produkcji (aspekty OT – technologia operacyjna). Okazuje się bowiem, że cele i interesy tych grup bywają różne. Dlatego opracowanie mapy drogowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa pozwala nadać priorytety. Głównie co do ewolucji modeli organizacyjnych, relacji człowiek-maszyna i możliwości decentralizacji decyzji w oparciu o przetwarzane dane.

W drugiej części spotkania na uczestników czekali eksperci. Na przygotowanych stanowiskach eksperci przedstawili portfolio każdej z firm oraz przybliżyli możliwości eksponowanego sprzętu. M.in. firma InnerWeb przedstawiła szereg aplikacji mobilnych: system e-pozwoleń na pracę, systemy glokalizacji i analityki ruchu oraz technologię LiDAR. Natomiast firma Versabox zaprezentowała autonomicznego robota mobilnego.

Innowacja w praktyce

Trzy stanowiska firmy Evatronix budziły zainteresowanie. Wynikało to z uwagi na to, że demonstrowały skanery eviXscan 3D współpracujące z cobotami Universal Robots (UR), które dostarczyły firmy Drim Robotics oraz Elmark Automatyka.

Goście mieli okazję zobaczyć skaner eviXscan 3D WideRange zintegrowany z cobotem UR10 dokonujący pomiaru kontrolnego detali odlewanych. Na drugim stanowisku skaner eviXscan 3D FinePrecision na cobocie UR5 demonstrował sprawdzenie wymiarów detali wtryskiwanych. Zaprezentowany został także autonomiczny system skanujący eviXmatic, dokonujący pomiaru detali i generowanie raportu OK/NOK. Współpracował on z cobotem Universal Robots 5, który symulował podawania detali z taśmy produkcyjnej i zwracanie ich na taśmę po pomiarze.

Do automatycznej oceny wyników pomiarów (tj. danych uzyskanych ze skanerów) używano oprogramowania Geomagic Control X firmy 3D Systems. Oprogramowanie to pozwala na szybką weryfikację detali OK/NOK według zadanych kryteriów, jak i na generowanie zaawansowanych raportów analitycznych np. o rozkładzie odchyłek.

– Podczas praktycznych warsztatów zaprezentowaliśmy szerokie portfolio możliwości automatyzacji procesów kontrolno-pomiarowych – mówi Tomasz Sernicki, menadżer ds. systemów specjalnych Evatronix. – Technologia skanowania światłem strukturalnym jest na tyle uniwersalna, że pozwala bez przeszkód skanować detale od kilku milimetrów do kilku metrów i sprawdza się dla wielu technologii wytwarzania.

Inspirujące spotkanie

Demonstracjom produktów towarzyszyły ciekawe rozmowy z gośćmi. Jednym z nich był Patryk Gościk, kierownik Działu Inżynieryjnego Shiloh Industries:

– Wydarzenie wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Komfortowa lokalizacja obiektu Silesia Start-Up, jak równiez wygodny dojazd oraz przestronne i nowoczesne wnętrze umożliwiły organizację profesjonalnego oraz rzeczowego spotkania w kameralnym gronie.

Zapytany o wrażenia z prezentacji skanerów eviXscan 3D z cobotami Universal Robots, P. Gościk odpowiada:

– Pracuję w branży motoryzacyjnej blisko 18 lat. Widząc zmianę, jaka następuje w ostatnich latach w obszarze zatrudnienia i kwalifikacji pracowników. Dostrzegam w tematyce robotów współpracujących potencjał na najbliższe lata. Samo połączenie technologii skanowania 3D i cobotów w mojej obecnej pracy, tj. odlewania detali, pokazuje, że jesteśmy w stanie zastąpić długotrwałe procesy pomiaru odlewów na dużo szybsze i bardziej zautomatyzowane, co pozwoliłoby nam szybciej (bo nawet o 8 godzin) reagować na niezgodności procesowe. Ma to ogromny wpływ na koszty jakościowe, jak i samo zadowolenie klienta.

Zainteresowanie oraz aktywność wykazywane przez gości podczas całego spotkania potwierdziły, że wydarzenie “Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” zainspirowało ich do usprawniania procesów produkcyjnych w ich przedsiębiorstwach.

Więcej szczegółów w relacji wideo.

Relacje z pozostałych wydarzeń>>

robo-challenge-2022-zawody-w-programowaniu-robotow-fot-4

Zawody Robo Challenge 2022

Druga edycja pierwszych w Polsce profesjonalnych zawodów w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych odbędzie się w dniach 21 - 22 września br. we wrocławskiej Hali Stulecia. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, organizowanego pod patronatem firmy FANUC, d...

nowoczesne-hale-nr-3-22-dodatek-specjalny-wyposazenie-hali
Partner kategorii:

„Nowoczesne Hale” nr 3/22

Trzecie w 2022 roku wydanie kwartalnika „Nowoczesne Hale” jest już dostępne. Wiodącym tematem numeru 3/22 jest wyposażenie hali. ...

stale-nierdzewne-czy-stale-kwasoodporne
Partner kategorii:

Stal kwasoodporna czy nierdzewna?

Na rynku wyrobów ze stali odpornych na korozję potocznie używa się terminu „stal kwasoodporna” i „stal nierdzewna”. Obecnie oba terminy określają tę samą grupę materiałów, więc stal nierdzewna to to samo co stal kwasoodporna. W czasie obowiązywania starych polskich norm wyróżn...

webinar-exceed-excellence-with-taiwan-plastic-machines
Partner kategorii:

Webinar “Exceed Excellence with Taiwan Plastic Machines”

Webinar „Prześcignij doskonałość z tajwańskimi maszynami do przetwórstwa tworzyw sztucznych” Webinar odbędzie się 28 września (środa) 2022 r. o 9:00-9:40 czasu polskiego. Dzięki...

Partner kategorii:

Projektowanie sterowania sekwencyjnego a rozmyte sieci Petriego

W praktyce inżynierskiej są ugruntowane metody projektowania układów sterowania logicznego, w tym układów sekwencyjnych i sekwencyjno-czasowych. Interesującym problemem wydaje się wsparcie tych metod relatywnie nowym podejściem, które ze względu na swoją ekspresj...

krzysztof-biskup-rozmowa-z-wiceprezesem-zarzadu-pgb-polska-fot-1
Partner kategorii:

Rozmowa z wiceprezesem zarządu pgb-Polska sp. z o.o.,Krzysztofem Biskupem

Wiceprezes zarządu pgb-Polska sp. z o.o., Krzysztof Biskup, na spotkaniu z przedstawicielami branży, klientami i agencjami marketingowymi odpowiedział na kilka pytań dotyczących aktualnego stanu firmy, przyszłych wyzwań oraz wciąż rosnącego asortymentu. <...

esg-nowa-strategia-mlp-group
Partner kategorii:

MLP Group publikuje strategię w zakresie ESG

MLP Group – Green Industrial Developer - należący do wiodących firm w zakresie wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, opublikował strategię w zakresie ESG. Deweloper zamierza wyznaczać najwyższe ekologiczne standardy w branży nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Szacunek ...

konferencja-techniczna-niezawodnosc-i-utrzymanie-ruchu-w-zakladach-produkcyjnych
Partner kategorii:

Nowoczesne rozwiązania i innowacje dla działów Utrzymania Ruchu

4 października w zielonogórskim Hotelu Grape Town odbędzie się Konferencja Techniczna „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”. Organizowane przez Axon Media wydarzenie, skierowane jest do pracowników sektora produkcji, odpowiedzialnych za sprawne funkcjonow...

Oczyszczanie powierzchni
Partner kategorii:

Laserowe oczyszczanie powierzchni – cz. I

Technologia czyszczenia laserowego jest coraz częściej stosowana jako alternatywa dla konwencjonalnych metod czyszczenia z uwagi na swoje zalety. Dzięki dużej parametryzacji urządzenia laserowego możliwe jest wszechstronne, selektywne oraz bezinwazyjne czyszczeni...

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.