FANUC Polska obejmuje patronatem honorowym projekt NAZCA 4.0 - dlaProdukcji.pl

Wyszukaj w serwisie

FANUC Polska obejmuje patronatem honorowym projekt NAZCA 4.0

FANUC od lat angażuje się w rozwój innowacyjnych narzędzi technicznych niezbędnych do transformacji współczesnych zakładów produkcyjnych w fabryki przyszłości. W wyniku partnerskiej współpracy z czołowymi firmami z obszaru automatyki przemysłowej i rozwoju sztucznej inteligencji zmienia oblicze globalnego przemysłu. FANUC Polska rozpoczyna współpracę z APA Group, by wesprzeć rozwój platformy optymalizacji produkcji NAZCA 4.0 oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.

FANUC-POLSKA-OBEJMUJE-PATRONATEM-HONOROWYM-PROJEKT-NAZCA-4.0-fot-1-dlaProdukcji.pl
Wrocław, 10.02.2021 r. Spotkanie i podpisanie umowy APAGROUP-FANUC. Fot. Łukasz Woźnica

Nasilająca się presja konkurencyjna wymaga od producentów zdecydowanych działań w zakresie zwiększania mocy produkcyjnych, elastycznego reagowania na nowe potrzeby rynku, obniżania kosztów produkcji, a także dostosowania się do nieuchronnych zmian zachodzących w globalnym przemyśle.

– O potrzebie automatyzacji, robotyzacji, a w szczególności cyfryzacji produkcji mówi się coraz więcej. W efekcie Przemysł 4.0 w formie szerszej koncepcji zaczyna być uwzględniany w strategiach rozwoju przedsiębiorstw. Niestety, szczególnie w branży MŚP, jest to jeszcze zbyt rzadko utożsamiane ze wzrostem konkurencyjnościmówi Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska.

Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga nowej wiedzy i szeroko zakrojonej współpracy. Już nie tylko w obszarze pojedynczych przedsiębiorstw, ale całych łańcuchów firm i instytucji. Łącząc siły, będą one w stanie zaimplementować nowe standardy w przemyśle.

W ten nurt doskonale wpisuje się partnerstwo FANUC Polska i APA Group. Uroczyste podpisanie deklaracji honorowego patronatu nad projektem NAZCA 4.0 i Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 odbyło się we wrocławskiej siedzibie FANUC Polska 10 lutego 2021 r.

FANUC-POLSKA-OBEJMUJE-PATRONATEM-HONOROWYM-PROJEKT-NAZCA-4.0-fot-2-dlaProdukcji.pl
Fot. Łukasz Woźnica

NAZCA 4.0 – polska odpowiedź na Industry 4.0

Twórcy platformy IIoT NAZCA 4.0 chcą dzielić się wiedzą i doświadczeniami. Celem jest zwiększanie świadomości oraz dostarczanie firmom z sektora MŚP narzędzia umożliwiającego wdrożenie idei Przemysłu 4.0.

– Platforma NAZCA 4.0 to nowoczesna, kompleksowa aplikacja do integracji systemów zarządzania produkcją 4.0, będąca efektem polskiej myśli technicznej. Mocno wierzę, że wspólnymi siłami zmienimy oblicze polskiego przemysłu i wyniesiemy go na zupełnie nowy poziom – podkreśla Artur Pollak, prezes Zarządu APA Group.

APA Group wraz z instytucjami wspierającymi projekt zaprasza firmy z sektora MŚP do wzięcia udziału w programie pilotażowym projektu.

Projekt pilotażowy dla MŚP

Wszystkie zainteresowane firmy, które zgłoszą chęć udziału w projekcie, otrzymają status testera. W związku z tym będą zapraszane do poszczególnych etapów projektu. W zamian za opinie i możliwość testowania narzędzia zyskają wsparcie w procesie modernizacji swoich zakładów produkcyjnych oraz bezpośredni dostęp do wiedzy specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych światowych gigantów, takich jak Volkswagen, Amazon, 3M, Tesla i in.

Program pilotażowy skierowany jest do automatyków, kierowników produkcji, a przede wszystkim właścicieli MŚP. Aby dołączyć do projektu, wystarczy skontaktować się z przedstawicielami APA Group lub zapisać do grupy eksperckiej na LinkedIn.

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Projekt NAZCA 4.0 zakłada nie tylko działania edukacyjne i konsultacyjne, ale również możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji w standardach Przemysłu 4.0. Umożliwia to ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zaprojektowany przez inżynierów APA Group.

FANUC-POLSKA-OBEJMUJE-PATRONATEM-HONOROWYM-PROJEKT-NAZCA-4.0-fot-3-dlaProdukcji.pl
Fot. Łukasz Woźnica

Mamy świadomość, że podstawą optymalizowania procesów produkcyjnych jest możliwość dokonywania wiarygodnych pomiarów, bieżący odczyt parametrów instalacji i urządzeń, a także możliwość zarządzania parkiem maszynowym w czasie rzeczywistym. Dlatego w ramach naszego projektu powstają pełnowymiarowe stacje produkcyjne wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne liderów konkretnych branż. Wszystko to, by udowodnić związany z czwartą rewolucją przemysłową skokowy wzrost produktywności, a także jakościową zmianę technologicznąmówi Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 w APA Group.

Ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwala zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i przez Internet wybrać przykładowy produkt. Użytkownik może nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego. W ramach systemu możliwe jest obserwowanie funkcji i praktycznych możliwości zastosowania koncepcji IoT, Big Data, machine learning w produkcji przemysłowej.

Po zakończonym cyklu użytkownik, np. manager, pracownik utrzymania ruchu, planista otrzyma przejrzysty raport. Będą w nim wyszczególnione kluczowe wskaźniki dotyczące m.in.: jakości, wydajności, kosztów oraz dane obrazujące zużycie energii i emisję CO2. A to pozwoli na precyzyjne oszacowanie jednostkowych kosztów produkcji komponentów.

Tak szybka analiza danych w szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP w Polsce. Wkrótce może się to zmienić, bo do projektu dołączyło już ponad 20 firm partnerskich. Będą one upowszechniać idee Przemysłu 4.0, a także aktywnie udzielać wsparcia technologicznego oraz mentoringowego wszystkim podmiotom zaangażowanym w przedsięwzięcie.

Dodatkowe informacje na stronie.

Może Cię również zainteresować >>

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.