Eksperci oceniają przyszłość branży przemysłowej – za nami 15. edycja targów TOOLEX
W Katowicach zakończyła się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX,
w której udział wzięło 5500 uczestników. Podczas targów blisko 150 wystawców z 8 krajów prezentowało najnowocześniejsze rozwiązania dla przemysłu obróbki metali. Zwieńczeniem pierwszego dnia targów była gala, podczas której nagrodzono zwycięzców konkursu The Best of Industry 4.0, promującego najciekawsze technologie, trendy i wdrożenia w polskim Przemyśle 4.0. Obecni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przedstawiciele branży zwracali jednak uwagę na niepewność towarzyszącą przedsiębiorcom, która utrudnia określenie koniunktury w kolejnych latach. Innym istotnym trendem pozostaje w ich opinii transformacja gospodarcza, która wymuszać będzie zmiany w działalności wytwórców rozwiązań dla tradycyjnego przemysłu.
Podsumowanie targów TOOLEX 2023
Obróbka metali, narzędzia skrawające, ciecze technologiczne, metrologia przemysłowa, BHP i utrzymanie ruchu, pneumatyka, hydraulika, łożyska i elementy napędowe oraz oprogramowanie dla branży: tak prezentowała się oferta wystawiennicza podczas TOOLEX 2023. Wśród kilku tysięcy uczestników trzydniowego wydarzenia nie zabrakło specjalistów: operatorów CNC, programistów, kontrolerów jakości, techników utrzymania ruchu, pracowników produkcji oraz osób reprezentujących kadrę menadżerską
z najważniejszych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw działających w sektorze.
Jak zwracają uwagę przedstawiciele branży, jednym z największych wyzwań, z którym muszą się zmierzyć, pozostaje przekształcenie struktury przemysłu. Coraz większego znaczenia nabierają sektory związane z zieloną rewolucją np. przemysł energii odnawialnej, w miejsce tradycyjnie dominujących wcześniej sektorów automotive czy lotniczego. Ta strategiczna zmiana sprawia, że firmy stają wobec konieczności przystosowania się do nowej sytuacji rynkowej.
– Jeszcze kilka lat temu naszymi głównymi rynkami były przemysł samochodowy czy lotniczy. W związku z pandemią mieliśmy do czynienia z ich załamaniem, a choć później ten rynek nieco odbił, to obecnie największe perspektywy trzeba wiązać z przemysłem alternatywnym i odnawialnymi źródłami energii. Oczywiście my również jesteśmy zainteresowani działalnością w tej sferze. Wszędzie tam, gdzie jest prowadzona produkcja użytkowa – zwraca uwagę Andrzej Rudenko z Arco Tools.
Podczas targów eksperci rozmawiali o przyszłości branży
Jednocześnie w opinii branży klienci mają coraz bardziej sprecyzowane oczekiwania,
co do wykorzystania dostarczanych im rozwiązań. Konsument staje się bardziej wymagający, stawiając przed producentami coraz większe wyzwania, co motywowane jest chęcią optymalizacji produkcji.
Wystawcy wskazują najczęściej na sztuczną inteligencję jako element umożliwiający optymalne wykorzystanie surowców i przyspieszenie procesów wytwórczych, w stopniu, który był do niedawna nieosiągalny za pomocą konwencjonalnych rozwiązań. Istotną rolę odgrywają oprogramowania oraz sterowniki, które pozwalają na wykorzystanie potencjału maszyn oraz wdrożenie bardziej zaawansowanych zadań produkcyjnych.
– Klienci oczekują rozwiązań, które przyspieszą ich pracę, by mogli zwiększyć konkurencyjność w tej trudnej sytuacji – dodaje Marcin Antosiewicz, dyrektor techniczny CAMdivision.
Z czym musi mierzyć się przemysł?
Wśród innych wyzwań z jakimi musi mierzyć się branża wskazywana jest właśnie niepewność związana z bieżącą sytuacją gospodarczą. Uczestnicy TOOLEX 2023 zwracają uwagę, że m.in. trwający w Ukrainie konflikt militarny mocno rzutuje na ich bieżącą działalność. Niepewność co do przyszłości nie ułatwia podejmowania kluczowych
w kontekście działalności firm decyzji.
– W aktualnej sytuacji największym wyzwaniem pozostaje przewidzenie jak wyglądać będą kolejne lata i w którą stronę będzie zmierzać gospodarka. Większość maszyn, które obecnie sprzedajemy, pochodzi ze stanu magazynowego. Klienci potrzebują maszyn ad hoc, z uwagi na przykład na rozpoczęte kontrakty i konieczność doposażenia parku maszynowego – mówi Piotr Jakubowski, inż. ds. sprzedaży w MACHINE TOOLS INTERNATIONAL.
Młodzi na targach TOOLEX
Ostatni dzień targów cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. Liczne grono uczniów szkół o profilu technicznym odwiedzała stoiska wystawiennicze, a fakt ten docenili również wystawcy.
– Myślę, że obok utrzymania relacji z klientami i partnerami oraz możliwości przyjrzenia się aktualnym trendom, co zawsze jest solą imprez targowych, wartościowy pozostaje aspekt zaangażowania ze strony szkolnictwa i samej młodzieży ofertą wystawców. Optymizmem napawa fakt, że dostrzegamy u nich zainteresowanie tym co ma do zaoferowania branża obrabiarek, narzędzi oraz towarzyszące im oprogramowanie. To dowód, że młodzi coraz poważniej traktują swoją zawodową przyszłość. Nawiązuje przy tym do często wspominanego, również w tej branży, problemu niedoboru talentów. To problem nie nowy i z pewnością trudny do rozwiązania w krótkim czasie. Dlatego każda inicjatywa zachęcająca młodzież do zainteresowania sektorem, w którym można się świetnie rozwijać zawodowo jest cenna. To zdecydowanie mocna strona TOOLEX 2023 – mówi Karolina Mizeracka, z DPS Software.
Opinię tę podziela Józef Skowrodko, dyrektor działu rozwiązań CAM w firmie DPS Software.
– Kadra jest dużym wyzwaniem w firmach, z którymi współpracujemy. Pomagamy naszym partnerom szkoląc pracowników, żeby byli jak najbardziej efektywnie najkrótszym czasie. Czas wdrożenia nowego specjalisty jest istotny i firmy dużo inwestują w tym obszarze. Czynnik ludzki pozostaje znaczącym elementem sukcesu – podsumowuje przedstawiciel DPS Software.
Nagrody rozdane podczas targów TOOLEX
Podczas Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX rozdano nagrody w konkursie „The Best of Industry 4.0”. Firmy i rozwiązania zostały ocenione, podobnie jak w zeszłorocznej edycji, w dwóch kategoriach: zakład produkcyjny i technologia. Wśród laureatów inicjatywy promującej najlepsze, innowacyjne rozwiązania związane z sektorem znalazły się:
- Danone (transformacja cyfrowa zakładów produkcyjnych Nutricia w Opolu),
- PepsiCo (zakład w Świętem koło Środy Śląskiej),
- Fabryka Fakro w Nowym Sączu oraz Volkswagen Poznań (zakład we Wrześni) – w kategorii zakład produkcyjny,
- Energy Advisor od Transition Technologies PSC,
- Snarto – innowacyjne rozwiązanie logistyczne oparte na autorskim silniku AI,
- System Percee firmy Solwena,
- Cyfrowy bliźniak – rozwiązanie firmy Siemens dla spółki Wikpol,
- AT Trace – system traceability firmy Automationstechnik,
- Aformic – Inteligentna Platforma Intralogistyczna firmy AIUT – wyróżnione w kategorii technologie.
– Po to, by przemysł mógł się rozwijać, być konkurencyjnym, musi stosować najnowsze technologie, wykorzystywać sztuczną inteligencję, autonomiczne urządzenia, roboty. Musi być także efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska i klimatu. Prezentujemy dziś innowacyjne technologie i przodujące zakłady produkcyjne – mówił podczas uroczystej gali wręczenia nagród Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca portalu WNP.PL.
– W trudnych czasach, które dziś mamy, bycie innowacyjnym, nowoczesnym, wprowadzanie nowych rozwiązań wymaga determinacji i za to naszym nagrodzonym należą się specjalne gratulacje – podkreślał Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL.
Czytaj też >> Stal w reaktorach termojądrowych?
Przestrzeń do rozmowy
– Targi TOOLEX nie są jedynie platformą prezentującą najnowsze osiągnięcia technologiczne. To przede wszystkim przestrzeń, w której eksperci mają okazję dzielić się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą. Wierzymy, że właśnie ta wymiana myśli i doświadczeń stanowi kluczową siłę napędową dla przyszłości branży przemysłowej. Jako organizatorzy cieszymy się, że możemy wspierać biznes w rozwoju– podsumowała Agnieszka Miklas dyrektor działu expo Grupy PTWP.
Targom TOOLEX towarzyszyła konferencja Nowego Przemysłu 4.0. Była to debata w gronie licznych ekspertów, kadry zarządzającej przedsiębiorstwami przemysłowymi i produkcyjnymi oraz przedstawicieli świata nauki. Przyniosła szereg wniosków, które kształtują teraźniejszość i przyszłość polskiego przemysłu. Trzeciego dnia wydarzenia odbyło się również Środowiskowe Seminarium Tribologów. Integralną częścią targów był Salon Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo.
Organizatorem Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX jest Grupa PTWP. To wydawca portalu WNP.pl oraz organizator takich wydarzeń jak Europejski Kongres Gospodarczy, Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING i 4 Design Days.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.toolex.pl/2023/pl/.
Mogą zainteresować Cię również
Robotyzacja wciąż zbyt kosztowna. Producenci zwiększają swój potencjał w inny sposób
Chociaż robotyzacja polskiego przemysłu postępuje, to dla wielu firm jest to wciąż zbyt droga i niepewna inwestycja. Polscy producenci w pierwszej kolejności wolą inwestować w znacznie tańszą, a przynoszącą równie zadowalające efekty, cyfryzację produkcji. Informatyzacja nie...
Ekologiczna stal pozyskiwana z odpadów!
O ekologicznej produkcji stali mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Zazwyczaj odnosi się ona do kwestii emisji gazów cieplarnianych, uwalnianych podczas produkcji. Tym razem doniesienia naukowców mówią o samych materiałach, wykorzystywanych podczas wytwarzania stali.
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Wyznaczanie parametrów materiałowych przy użyciu testu oprzyrządowanej twardości
Brak możliwości wykonania testu mechanicznego na maszynie wytrzymałościowej nie oznacza niemożności wyznaczenia parametrów materiałowych. W przypadku cienkiej warstwy można skorzystać z innych metod.
Relokacja w zakładach produkcyjnych
Sprawne funkcjonowanie procesu produkcyjnego jest niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych, wielkogabarytowych maszyn. Dlatego tak popularne stały się usługi z zakresu ich relokacji. Kiedy niezbędny staje się transport maszyny z punktu A do punktu B, bardzo cenne są: wie...
DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej
Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...
Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego
W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
System zarządzania magazynem elementów złącznych
WMS to system zarządzania magazynem, który umożliwia kontrolowanie łańcucha dostaw. Jakie funkcje posiada?
DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej
Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...
Przepis na sukces firmy ARSTON
Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...
Obróbka cieplna w procesie kwalifikowania technologii spawania łukowego stali
Artykuł opisuje jedno ze szczególnych zagadnień związanych z kwalifikowaniem technologii – obróbkę cieplną po spawaniu, w szczególności w aspekcie wymagań dodatkowych opisanych w normach dotyczących róż...
Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali
Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...
Obcokrajowcy chcą pracować w magazynach w Polsce
Coraz więcej cudzoziemców decyduje się na przeprowadzkę do Polski i podjęcie pracy w logistyce. W sektorze pracuje już około 20 proc. obcokrajowców zatrudnionych w naszym kraju. Najwięcej pracowników pochodzi z Ukrainy, Białorusi oraz Gruzji. Dynamicznie rośnie również liczba ...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
Politechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej„Hutnictwo żelaza i stali w Polsce. Wyzwania i szanse dla szarej i zielonej stali”
23 listopada w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbyła się konferencja „Hutnictwo żelaza i stali w Polsce. Wyzwania i szans...
Sprawdź więcej