Ekspedycja naukowa w Chile: trwają poszukiwania nowych złóż miedzi

Naukowcy Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa w ramach kooperacji z firmą Remote Sensing Business Solutions (RSBS) przeprowadzili badania spektralne. Badania miały miejsce na Pustyni Atakama w Chile. Wyjazd odbył się w ramach projektu Hype4Explor, który wspiera rozwiązania dla górnictwa i branży wydobywczej.

Projekt Hype4Explor skupia się na jednym, choć bardzo powszechnym rodzaju złóż. Chodzi o Porfirowe Złoża Miedzi (PCD), które zazwyczaj są złożami polimetalicznymi, stanowiąc główne źródło miedzi na świecie.

Zadania podczas ekspedycji

Jedno z zadań w projekcie przewidywało walidację map mineralizacji tworzonych na podstawie zdjęć satelitarnych. Jako obszary służące realizacji zadania wybrano poligony badawcze znajdujące się Chile, ponieważ jest to kraj z dużą ilością złóż PCD. Jednocześnie ma minimalną ilość pokrywy roślinnej, a także warunki pogodowe do akwizycji zobrazowań satelitarnych są sprzyjające w ciągu całego roku.

Zdecydowano się na poligony badawcze znajdujące się na obszarze górniczym kopalni Sierra Gorda, ponieważ RSBS udało się nawiązać relację z firmą Sierra Gorda SCM. Umożliwiła ona legalne przeprowadzenie prac badawczych jak również wsparcie logistyczne w terenie. Kopalnia Sierra Gorda eksploatuje Porfirowe Złoże Miedzi. Badania przedprojektowe a także konsultacje z geologami Uniwersytetu Warszawskiego oraz geologami Sierra Gorda SCM wskazały obecność powierzchniowych stref mineralizacji charakterystycznych dla tego rodzaju złóż.

Projekt wsparli także naukowcy Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, których zadaniem było pozyskanie danych spektralnych. Będą one stanowić materiał referencyjny do stworzenia bazy danych sygnatur spektralnych zestawionych z miejscami poboru materiału geologicznego (wyznaczonych przez naukowców z Wydziału Geologii UW). Dane te posłużą także do stworzenia map mineralizacji na podstawie hiperspektralnych danych satelitarnych dla trzech obszarów badawczych. Obszary znajdują się w regionie Antofagasta. Obejmują obszar górniczy Sierra Gorda, na terenie kopalni Sierra Gorda SCM oraz Sierra Limon Verde w okolicach miasta Calama.

„Nasze doświadczenia pozyskane w ramach wcześniejszych projektów B+R z wykorzystaniem spektrometrii mogły zostać wykorzystane po raz pierwszy w tak trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. W ramach projektu wykonaliśmy około tysiąca pomiarów spektralnych, które zostaną wdrożone w pracach firmy RSBS. Proces ten był bardzo wymagający od strony fizycznej i organizacyjnej. Niemniej pokazaliśmy nasze możliwości realizacji prac tego typu w dowolnym miejscu na świecie” – mówi Marcin Spiralski z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Nowoczesna aparatura do badań spektralnych

Prace prowadzone przez naukowców Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa odbywały się na górzystym obszarze Pustyni Atakama. Do badań wykorzystano przenośny spektroradiometr hiperspektralny wraz z przenośnym odbiornikiem GNSS.

Jak mówi Marcin Maksymowicz, Lead R&D Engineer w projekcie Hype4Explor:

„RSBS zdecydowało się na podjęcie współpracy z Instytutem, ponieważ to jedna z nielicznych jednostek w kraju posiadająca spektroradiometr terenowy ASD FieldSpec Hi-Res. Umożliwia on rejestrację widm w bardzo szerokim zakresie spektralnym (350-2500 nm). Szczególnie istotne w mapowaniu określonych minerałów są dla nas pasma SWIR. Stąd wykorzystanie tej aparatury było niezbędne w celu rejestracji charakterystyk spektralnych ośrodków skalnych podczas prac terenowych. Instytut posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów i szerokie doświadczenie w realizacji badań terenowych na całym świecie. To sprawia, że jesteśmy otwarci na dalszą współpracę badawczą”.

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
fot. materiały prasowe

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa: Sztuczna inteligencja pomoże odkryć nowe złoża

Generowane mapy mineralizacji powierzchniowych mogą służyć jako niskokosztowe dane do interpretacji przy zawężaniu obszarów prac poszukiwawczych w obszarach greenfieldowych. Mogą służyć także w celu zwiększenia precyzji w lokalizowaniu poszukiwawczych otworów wiertniczych. To będzie przekładać się na zmniejszenie kosztów związanych z prowadzonymi pracami poszukiwawczymi oraz minimalizację ryzyka związanego z negatywnymi odwiertami.

Czytaj też >> [RAPORT] Zastosowanie sztucznej inteligencji w pracy

W projekcie jednak, RSBS idzie o krok dalej niż samo mapowanie. W oparciu o setki rozpoznanych złóż PCD na świecie, RSBS stworzy modele sztucznej inteligencji. Modele te, powiązując mineralizacje powierzchniowe z parametrami złóż już rozpoznanych (zawartość miedzi, tonaż całkowity), wskazywały będą na potencjał złożowy obszarów greenfieldowych. Celem jest wsparcie w podejmowaniu optymalnych decyzji jeszcze na wczesnym etapie prac poszukiwawczych.

Ulepszenie metod poszukiwań minerałów

Dodatkowym celem badawczym prac terenowych prowadzonych w Chile było stworzenie biblioteki charakterystyk spektralnych ośrodków skalnych zawierających określone minerały, która będzie specyficzna dla obszaru. Posłuży to sprawdzeniu hipotezy dotyczącej słuszności integrowania pomiarów in-situ w procesie tworzenia map mineralizacji powierzchniowych z danych satelitarnych. Porównane zostaną mapy stworzone na podstawie charakterystyk z ogólnodostępnych bibliotek spektralnych z mapami stworzonymi przy użyciu charakterystyk spektralnych uzyskanych w terenie. Dodatkowo, charakterystyki spektralne ośrodków skalnych w połączeniu z badaniami laboratoryjnymi składu mineralogicznego próbek posłużą do badań nad progami detekcji określonych minerałów.

Źródło informacji: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

AI - to najgorętszy temat tego roku. Na fali popularności pojawia się jednak coraz więcej problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Dotyczą one m.in. kreowania fake newsów, zagrożenia dezinformacją, łamania praw autorskich i nieuczciwego pozyskiwania danych do trenowani...

damian-kolata
Partner kategorii:

Damian Kołata: Największa aktywność deweloperów dotyczy sektora magazynowego

Damian Kołata, Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield, opowiedział redakcji „Nowoczesnych Hal” o sytuacji na rynku nieruchomości, aktualnych trendach, obszarach atrakcyjnych dla deweloperów i cenach...

STAL_7-8_23_Barbara_Jamula_PROCES_INZYNIERII_REKONSTRUKCYJNEJ_RYS_7_A
Partner kategorii:

Zastosowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej

Z artykułu dowiesz się: jakiego typu współrzędnościowe systemy pomiarowe są najczęściej stosowane w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej,w jakiej postaci otrzymujemy dane pomiarowe odwzorowujące geometrię obiektu,jak przebie...

Partner kategorii:

Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe

Ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży systemów narzędziowych, pomiarowych a także usług z nimi związanych skłoniło nas do podjęcia kroku w stronę poszerzenia naszej działalności o produkcję narzędzi i części maszyn. Impuls ku temu dała nam wieloletnia współpra...

Partner kategorii:

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną dane poprzez aplikacje chmurowe

W lipcu 2023 r. 57% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania  pochodziło z popularnych aplikacji w chmurze. Jednocześnie całkowita liczba aplikacji w chmurze, z których pobrano złośliwe oprogramowanie, wzrosła do 167. To wskazuje, że cyberprzestępcy nadal docierają do swo...

Partner kategorii:

Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco

O blaskach i cieniach pracy w spawalnictwie, trudnościach, z jakimi zmagają się pracownicy tej branży, o tym, co należałoby zmienić i o perspektywie na przyszłość opowiada nam Paulina Grabowska-Lisowska, inżynier spawalnik i założycielka strony przepisyspawalnicze.pl.

efektywnosc-energetyczna-poznaj-sprawdzone-metody
Partner kategorii:

Efektywność energetyczna – poznaj sprawdzone metody

Już 5 października w Redzie, koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna Axon Media: „Efektywność energetyczna w przemyśle”, podczas której zaproszeni eksperci z branży energetycznej zaprezentują skuteczne techniki optymalizacji energii w zakładach przemysłowych. To spotkan...

konferencja-axon-media-w-redzie-wyzwania-dzialow-ur
Partner kategorii:

Wyzwania działów Utrzymaniu Ruchu: globalne trendy a lokalne rozwiązania

4 października w Redzie (Hotel River Style), koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”. Wydarzenie adresowane do praktyków działów utrzymania ruchu odbędzie się w sprawdzonej wykładowo-konsultacyjnej formule, któ...

Partner kategorii:

Powłoki ochronne na warstwach wierzchnich stopów magnezu otrzymywane w procesie natryskiwania cieplnego

Z artykułu dowiesz się: o charakterystyce metody naddźwiękowego natryskiwania płomieniowego,jakie są wyniki bada...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.