„Dziś jesteśmy zarówno producentem oprogramowania, jak i sprzętu”. O digitalizacji, nowoczesnych technologiach oraz pandemii – opowiada w wywiadzie Alexander Blum – prezes firmy Blum-Novotest

Dzis-jestesmy-zarowno-producentem-oprogramowania-jak-i-sprzetu-Alexander-Blum-dlaProdukcji.pl

Chociaż koronawirus nadal w różnym stopniu dominuje na świecie, to rosnąca liczba szczepień jest długo wyczekiwanym promykiem nadziei na pandemicznym horyzoncie. Światowy kryzys stanowił nie lada wyzwanie również dla firmy Blum-Novotest – niemieckiego producenta technologii pomiarowo-testującej. W wywiadzie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” prezes firmy Alexander Blum opowiedział, dlaczego uważa, że rodzinne firmy radzą sobie lepiej z kryzysem.

Jakie są Pana spostrzeżenia na temat pandemii?

Sytuacja ta spowodowała, że musieliśmy stawić czoła osobliwemu kryzysowi ekonomicznemu. Co więcej, w przypadku przemysłu maszynowego – podobnie jak kryzys finansowy 2008/2009 – zbiegł się on z wczesną fazą kryzysu strukturalnego. Dodatkowa presja nasiliła, ale też przyspieszyła kryzys strukturalny. Patrząc na sytuację pod tym kątem, takie kryzysy mają swój pozytywny aspekt, ponieważ przyspieszają nieuniknione zmiany i prowadzą do szybszej odbudowy i poprawy sytuacji.

Można powiedzieć, że kryzys finansowy był obozem szkoleniowym przed pandemią. To wtedy wprowadziliśmy skrócony wymiar czasu pracy, a także obyliśmy się z odpowiednimi danymi finansowymi. Różnica polega na tym, że podczas pandemii pojawiła się możliwość redukcji kosztów zewnętrznych. Oprócz tego, że opracowaliśmy własne programy oszczędnościowe, tak jak to robiliśmy w latach 2008/2009, tym razem sam kryzys przyniósł oszczędności – odwołano targi czy podróże służbowe. Brak możliwości podróżowania spowodował skrócenie czasu pracy handlowców.

To, co dał nam ten kryzys, to możliwość zainwestowania zaoszczędzonego czasu i pieniędzy w dodatkowe projekty. Zrestrukturyzowaliśmy nasz dział badawczy i administrację. Co więcej, w trosce o przyszłość środowiska – zainwestowaliśmy w system instalacji fotowoltaicznej, która może zasilać ponad 100 gospodarstw domowych.

Czy to oznacza, że dostrzega Pan światełko w tunelu?

Zdecydowanie! W ostatnim kwartale rynek chiński nadrabiał straty, a to na tym rynku odnotowaliśmy w ubiegłym roku największy wzrost. Od jakiegoś czasu obserwujemy również rozwój w kilku innych rejonach świata, co pozwala mi być optymistą.

Aby utrzymać produkcję w kraju, wiele firm zaczęło się rozwijać i oferować bardziej kompleksowe rozwiązania zamiast pojedynczych produktów. Producenci zwracają też szczególną uwagę na jakość oferowanych produktów w nadziei, że decyzje zakupowe będą oparte na umiejętności radzenia sobie ze złożonością i jakością, a nie na cenie.

Wiele firm na całym świecie, od USA i Chin po Meksyk i Rumunię, ma wiele do nadrobienia, jeśli chodzi o automatyzację. Nasze systemy pomiarowe są integralną częścią procesu automatyzacji, co daje nam dodatkowy impuls do działania.

Jak firma Blum poradziła sobie z kryzysem?

W latach 2008/2009 przetrwaliśmy kryzys bez redukcji zatrudnienia, a w jego końcowej fazie zaczęliśmy nawet rozbudowywać naszą międzynarodową sieć. Kilka lat temu stworzyliśmy sieć wykwalifikowanego personelu w tych rejonach świata, gdzie mamy najwięcej klientów.

Zatrudniliśmy fachowy personel, który nie tylko może doradzać na miejscu i wesprzeć procesy klienta swoim know-how, ale może również wykonać wszystkie prace instalacyjne.

Fakt, że dużo zainwestowaliśmy w cyfryzację, opłacił się również w czasie obecnego kryzysu. Pozwoliło nam to oddelegować większość pracowników do pracy zdalnej. W 2010 roku stworzyliśmy własną sieć wideokonferencyjną i z powodzeniem przeszliśmy na zintegrowany system ERP – na 18 miesięcy przed wybuchem kryzysu. Nawiasem mówiąc, nawet w szczytowym momencie pandemii byliśmy w stanie dotrzymać naszego międzynarodowego harmonogramu wdrożeń wraz z uruchomieniem systemu ERP we Włoszech w lipcu 2020 r. Zostało to osiągnięte dzięki zdalnemu dostępowi, sesjom konfiguracyjnym oraz szkoleniom.

Galeria

Automatyzacja-produkcji-czy-trzeba-sie-jej-bac-fot-1-dlaProdukcji.pl

Automatyzacja produkcji – czy trzeba się jej bać?

Z raportu Delloite Przemysł 4.0 w Polsce – rewolucja czy ewolucja? opublikowanego w 2020 r. wynika, że technologie – tuż za działalnością operacyjną – są tym czynnikiem, który napędza innowacje w przemyśle. Nie powinno więc dziwić, że blisko jedna trzecia badanych firm zaczy...

Tymczasowe-centrum-dystrybucyjne-TJX-Europe-w-Nowym-Kisielinie-oficjalnie-otwarte-Fot-2-dlaProdukcji.pl

Tymczasowe centrum dystrybucyjne TJX Europe w Nowym Kisielinie oficjalnie otwarte

21 lipca br. TJX Europe, właściciel sieci sklepów TK Maxx uruchomił tymczasowe centrum dystrybucyjne w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry. Otwarcie jest również kolejnym etapem prac związanych z budową największego magazynu TJX Europe w Europie kontynentalnej, który powstan...

Rozwoj-uszkodzen-wewnetrznych-w-stalach-rys-9-dlaProdukcji.pl

Rozwój uszkodzeń wewnętrznych w stalach chromowo-molibdenowych do zastosowań w energetyce konwencjonalnej

W artykule pokazano możliwość zastosowania metod metalograficznych do oceny rozwoju uszkodzeń wewnętrznych stali chromowo-molibdenowych eksploatowanych w warunkach pełzania. Wykorzystanie obrazów struktur metalograficznych uzyskanych w wyniku badań w skaningowym mikroskopie ...

Zintegrowane Centrum Tokarsko Frezarskie serii GMT firmy Goodway

GOODWAY, znany i ceniony wśród polskich odbiorców tajwański producent centrów tokarskich, prezentuje swoją nowość na rynku europejskim – Zintegrowane Centrum Tokarsko Frezarskie serii GMT.

CFI-Systemy-Informatyczne-z-Zakładem-Miesnym-POLIWCZAK-z-Mysłowic-dlaProdukcji.pl

CFI Systemy Informatyczne z nowym klientem z branży spożywczej – Zakładem Mięsnym POLIWCZAK z Mysłowic

Z początkiem lipca CFI Systemy Informatyczne  podpisała kontrakt z Zakładem Mięsnym POLIWCZAK z Mysłowic na wdrożenie systemu VENDO.ERP®.

Fastener-Poland

Kontakty, kooperacja, klienci – FASTENER POLAND®

Dane i raporty statystyczne pokazują jasno, że przemysł, w tym szczególnie branża elementów złącznych, mimo pandemii dynamicznie się rozwija. Sukces ten ma wiele fundamentów, a jednymi z ważniejszych są kontakty, rozmowy oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalista...

Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na walkę o zeroemisyjność?

Transformacja polskiej gospodarki i przemysłu w kierunku obniżania emisji CO2 jest już faktem. Dziś wkracza w fazę mocnego przyspieszenia. Polscy przedsiębiorcy stoją obecnie przed sporymi wyzwaniami. O tym, jak poprawa efektywności energetycznej wpłynie na uzyskanie zeroem...

Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na walkę o zeroemisyjność?

Transformacja polskiej gospodarki i przemysłu w kierunku obniżania emisji CO2 jest już faktem. Dziś wkracza w fazę mocnego przyspieszenia. Polscy przedsiębiorcy stoją obecnie przed sporymi wyzwaniami. O tym, jak poprawa efektywności energetycznej wpłynie na uzyskanie zeroem...

Polska Izba Konstrukcji Stalowych

VII Konferencja Techniczna PIKS – Zegrze k. Warszawy, Hotel 500, 7-8.09.2021 r.

W imieniu organizatora - Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, zapraszamy na VII edycję Konferencji Technicznej,w trakcie której przedstawiciele firm członkowskich i partnerskich Izby zaprezentują najciekawsze realizacje stalowe ostatnich miesięcy.

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.