Dlaczego warto stawiać na automatyzację niezależną od producentów zewnętrznych maszyn?

Automatyzacja_niezalezna
Niezależna automatyzacja-Remmert

Automatyzacja maszyn to przyszłość – co do tego, nie ma najmniejszych wątpliwości. Te ostatnie pojawiają się jednak w chwili, gdy przedsiębiorcy stają przed wyborem dostawcy systemów. Stawiając na innowacyjne rozwiązania warto, by pamiętali, że jedną z kluczowych cech automatyzacji powinna być niezależność od producentów zewnętrznych maszyn. Dlaczego? Przedstawiamy trzy najważniejsze argumenty.

Automatyzacja ma ogromne znaczenie dla sprawności procesu produkcji. Pozwala bowiem zoptymalizować przepływ materiału w zakładzie.

„Przykładowo, jeśli urządzenia do cięcia laserowego są zintegrowane we wzajemnie skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyn można podnieść do 80%”, mówi Paweł Zieliński z firmy Remmert i dodaje: „Jeśli w ramach tej koncepcji mamy do czynienia z instalacją niezależną od zewnętrznych producentów, pozwala to czerpać jeszcze większe korzyści w przyszłości”.

Pozostać elastycznym

W chwili decyzji o inwestycji związanej z automatyzacją maszyn, przedsiębiorcy nie zawsze dokładnie wiedzą, jakie maszyny zewnętrzne zdecydują się zakupić. Często jest to np. tylko jeden laser, podczas gdy zakup drugiego odłożony jest w czasie. W niedalekiej przyszłości rozwój technologii może jednak sprawić, że kolejne urządzenia do cięcia korzystniej będzie nabyć u innego producenta. Właśnie w takich sytuacjach cenne jest posiadanie niezależnej automatyzacji. Nie ma potrzeby przejmowania się w chwili, kiedy trzeba wymienić bądź dokupić nowe urządzenie do cięcia laserowego, ponieważ taka instalacja zostanie zawsze szybko i łatwo zintegrowana. Firma będzie miała wtedy pełną elastyczność podczas zakupu nowej maszyny do cięcia laserowego od innego producenta.

Dopasowanie do oczekiwań rynku

Warto także pamiętać o dynamicznie zmieniających się oczekiwaniach klientów. Wiele firm, obserwując popyt na swoje produkty, może zakładać w jakiej perspektywie czasowej ich zakład będzie potrzebował rozbudowy. Przykładem może być przedsiębiorstwo Kamir, świadczące usługi w zakresie wycinania laserowego, gięcia, spawania i toczenia. Poszukując rozwiązań automatyzacji, firma z góry założyła, że w najbliższych latach potrzeby zakładu w obszarze laserowego wycinania blach zwiększą się i konieczne będzie zakupienie kolejnego urządzenia. Całą inwestycję zaprojektowano więc tak, aby ta sama automatyzacja mogła obsługiwać kolejny laser.

Było to możliwe dzięki modułowej i niezależnej od producentów zewnętrznych maszyn budowie rozwiązań Remmerta – eksperta automatycznych systemów intralogistycznych. Jeśli Kamir zdecyduje się na zakup nowego lasera – może to zrobić w każdej chwili, stawiając na urządzenie dowolnego producenta. Dzięki temu, automatyzacja jest precyzyjnie dopasowana do potrzeb, a także pozwala na optymalizację kosztu inwestycji. W przypadku montażu dwóch osobnych urządzeń, z których każde obsługiwałoby tylko jeden laser, koszt instalacji byłby o wiele wyższy niż w chwili, gdy istnieje możliwość rozbudowy istniejącej automatyzacji o nowy moduł.

Realna oszczędność

Jeśli o kosztach mowa, nie tylko modułowość sprawia, że całkowita inwestycja w niezależne od producentów rozwiązanie pozwala na oszczędności. Wiąże się to także z żywotnością maszyn. Funkcjonują one bowiem w zakładzie stosunkowo krócej niż podpięta do nich automatyzacja. W przypadku, gdyby każda instalacja była przeznaczona tylko do urządzenia jednego producenta, wymiana np. lasera, wiązałaby się z dodatkowymi kosztami wymiany systemu automatyzacji.

Jak podkreśla Paweł Zieliński z Remmerta: „System załadunku i rozładunku, który jest kompatybilny z każdym urządzeniem do cięcia laserowego, jak np. LaserFLEX, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo inwestycji. Niezależność od producenta w rozwiązaniu takim jak to, daje każdemu przedsiębiorcy podstawy do stworzenia wysokowydajnej, inteligentnej fabryki”.

Remmert GmbH – o firmie

„We make material flow”: to dewiza Remmert, którą kieruje się we współpracy z przedsiębiorstwami z sektora przetwórstwa oraz handlu metalami i stalą. Jako firma technologiczna, Remmert jest uznanym ekspertem w zakresie automatyzacji maszyn i intralogistyki oraz systemów magazynowych elementów długich i blach. Wystandaryzowane moduły zespołowe umożliwiają precyzyjne dostosowanie procesu przepływu materiałów i informacji do wymagań klienta. Systemy Remmert, w tym także inteligentne oprogramowanie i moduły sterowania, umożliwiają wzrost produktywności w procesie intralogistycznym, już od pierwszego dnia ich zastosowania. Dzięki ich niezależności od producenta i modułowej budowie, systemy te można elastycznie dostosowywać do zmieniających się potrzeb. Użytkownicy otrzymują kompleksowe rozwiązanie, będące długoterminową i bezpieczną inwestycją dla całego cyklu przepływu materiałów na peryferiach ich obrabiarek.

Rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość

Co oznacza Augmented Reality, czym jest, kiedy powstała i dlaczego Siemens, uznany producent rozwiązań CAD/CAM/ CAE & PDM/PLM, w swoich materiałach prasowych uczynił z niej jeden z głównych atutów najnowszej wersji systemu Solid Edge?

Fot. 3a.

Dobór materiałów konstrukcyjnych oraz ochrony przeciwkorozyjnej w zależności od klasyfikacji agresywności korozyjnej środowiska

Termin „korozja” (łac. corrosio – gryzienie) oznacza niszczenie tworzyw konstrukcyjnych na skutek oddziaływań chemicznych, elektrochemicznych i fizykochemicznych otaczającego środowiska. Proces korozji rozpoczyna się od powierzchni materiału, postę...

Monitoring-konstrukcji-obiektow-wielkopowierzchniowych

Monitoring konstrukcji obiektów wielkopowierzchniowych

W artykule przedstawiono zagadnienie monitoringu konstrukcji w odniesieniu do obiektów wielkopowierzchniowych. Omówiono prawne i ekonomiczne przesłanki stosowania monitoringu w tego typu obiektach. Zwrócono uwagę na znaczenie i ...

Modelowanie numeryczne

Modelowanie numeryczne przewidywania odkształceń sprężystych blach podczas gięcia

Gięcie jest metodą kształtowania wyrobów polegającą na plastycznym odkształcaniu materiału pod wpływem działania momentu zginającego. Odkształcenia sprężyste materiału będące efektem relaksacji części sprężystej naprężeń wewnętrznych po odciążeniu są jednym z podstawowych zjaw...

Rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość

Co oznacza Augmented Reality, czym jest, kiedy powstała i dlaczego Siemens, uznany producent rozwiązań CAD/CAM/ CAE & PDM/PLM, w swoich materiałach prasowych uczynił z niej jeden z głównych atutów najnowszej wersji systemu Solid Edge?

Spawanie

Gazy osłonowe do spawania niklu, kobaltu i ich stopów

W artykule omówiono rodzaj i skład gazów używanych podczas spawania niklu, kobaltu i ich stopów, jak również opisano wpływ poszczególnych gazów na proces spawania i jakość złączy spawanych.

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

czyszczenie maszyn

Czyszczenie maszyn i urządzeń kluczem do sprawnej produkcji

Sprawna i wydajna produkcja to główny cel firm produkcyjnych. Często podyktowane jest to wymogami rynku, rosnącą globalizacją, ale niezależnie od okoliczności zawsze warto pamiętać o właściwym harmonogramowaniu i ustalaniu planu produkcji zgodnie z posiadaną zdolnością produkc...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.