Kupuj ze sprawdzonego źródła. Poważne zagrożenia dla importerów UE
17 lutego 2022 roku w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/191 nakładające ostateczne cła antydumpingowe na przywóz niektórych elementów złącznych z żeliwa lub stali pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W konsekwencji oznacza to, że po trwającym od 21 grudnia 2020 roku dochodzeniu antydumpingowym Komisja Unii Europejskiej podjęła decyzję o wprowadzeniu cła antydumpingowego. Dotyczy ono importu wielu typów śrub, wkrętów oraz podkładek z Chin. Wysokość cła zależy od dostawcy i wynosi 39,6% lub 86,5%.
![piotr-pierowicz-cla-antydumpingowe-zagrozenia-dla-importerow-ue](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2022/09/FAST_1_22_KUPUJ_ZE_SPRAWDZONEGO_ZRODLA_PIOTR_PIEROWICZ-767x1024.jpg)
Podobnie jak w przypadku wprowadzenia ceł antydumpingowych dla różnych produktów importowanych na rynki europejskie, Komisja UE spodziewa się obchodzenia ceł, zwłaszcza gdy są na tak wysokim poziomie. Należy mieć świadomość, że urzędy celne są maksymalnie wyczulone i posiadają zaawansowane mechanizmy monitorowania. Należy do nich między innymi potężny organ dochodzeniowy OLAF zajmujący się ochroną dochodów UE. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE i korupcji i to właśnie on przeprowadza faktyczne kontrole. Informacje do OLAF o nadużyciach może zgłaszać każdy za pomocą formularza dostępnego stronie internetowej (www.anti-fraud.ec.europa.eu).
Do najczęstszych praktyk w obchodzeniu przepisów zalicza się przeładunek elementów złącznych pochodzenia chińskiego, głównie w innym kraju azjatyckim. Inną często stosowaną metodą jest to, że fabryka legalnie wytwarzająca produkt w kraju trzecim importuje elementy złączne z Chin i reeksportuje je jako własne – czasami wielokrotnie przekraczając możliwości własnej produkcji. W takim przypadku same audyty na miejscu nie dają możliwości wykrycia takiej działalności. Staje się to widoczne dopiero przy porównaniu wydajności fabryki z wielkością jej eksportu.
Jeśli jesteś importerem elementów złącznych z Chin, musisz wiedzieć, że:
- Chińscy eksporterzy nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych, jeśli zachęcają do obchodzenia przepisów i w nim uczestniczą.
- Chińscy eksporterzy mogą zapewniać nabywców z UE, że nie ma problemu z obchodzeniem przepisów – robili to już wcześniej. To nieprawda.
- Zapewnienia od długoletnich dostawców nie są gwarancją bezpieczeństwa.
- Dokładna, udokumentowana należyta staranność może pomóc w wykazaniu, że nie było zamiaru oszustwa. Nawet w obecnych realiach udaje się fizycznie kontrolować wiarygodność dostawców.
- Komisja Europejska spodziewa się obchodzenia przepisów, wie, gdzie ich szukać i jak je wykryć. Niewielki odsetek importerów unika konsekwencji. Producenci elementów złącznych, organizacje handlowe oraz inni importerzy regularnie zgłaszają podejrzaną działalność na rynku.
Wykrycie nielegalnego procederu może zająć trochę czasu, ale prawdopodobieństwo ujawnienia jest bardzo wysokie. Konsekwencje obchodzenia przepisów dla importera z UE są bardzo poważne. Importer będzie zobowiązany do uiszczenia ceł wraz z odsetkami, których uniknął w całym okresie od 17 lutego 2022 roku.
Jeżeli władze mają powody, by sądzić, że importer świadomie nakłaniał do obchodzenia przepisów, może zostać objęty dodatkowym dochodzeniem w sprawie oszustwa – z wynikającymi z tego sankcjami karnymi, w tym grzywnami, a nawet karami pozbawienia wolności.
EFDA, czyli European Fastener Distributors Association, to stowarzyszenie reprezentujące i zrzeszające dystrybutorów elementów złącznych w Europie i na świecie. Jego misją jest obrona wolnego handlu i międzynarodowej konkurencyjności. Marcopol jest członkiem stowarzyszenia od 2014 roku.
Przeczytaj również: Cłami w handel śrubami
Mogą zainteresować Cię również
![UiPath](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2025/01/iStock-16285538261-300x200.jpg)
Kluczowe trendy w dziedzinach sztucznej inteligencji i automatyzacji w 2025 r.
Firma UiPath przedstawia czego można się spodziewać w nadchodzącym roku w swoim raporcie Trendy Sztucznej Inteligencji i Automatyzacji 2025. Prognozy UiPath opierają się na szeroko zakrojonej analizie rynku, aktualnych postępach w badaniach nad sztuczną inteligencją i doświadc...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
![targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2024/09/FAST_1_24_TARGI_FASTENER_POLAND_W_KRAKOWIE_FOT_1-300x180.jpg)
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
![](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2025/01/TC_Kancelaria_Prawna_transport_ponadgabarytowy_zrodlo_zdjecia_Depositphotos_com-300x200.jpg)
Transport ponadgabarytowy – czy czas na zmianę norm?
Transport ponadgabarytowy, przez przepisy nazywany transportem nienormatywnym, to przewóz ładunków, które wraz z pojazdem przekraczają dopuszczalne normy określone w przepisach. Każdy kraj może przyjąć własne normy - Ministerstwo Infrastruktury rozważa modyfikację tych obowiąz...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
![conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2024/11/STAL_11-12_24_CIAGLE_WYCISKANIE_NA_KOLE_PROCES_I_MOZLIWOSCI_RYS_2-300x217.jpg)
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
![](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2024/08/obraz-16-300x197.png)
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
![analityka danych](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2025/01/analityka-danych-300x169.jpg)
Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...
![fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2024/09/fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki-300x200.jpg)
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
![ciecie-plazmowe-analiza-jakosci-powierzchni-ciecia-cz-1-rys-9](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2024/11/STAL_11-12_24_CIECIA_PLAZMOWE-ANALIZA_JAKOSCI_POWIERZCHNI_CIECIA_CZ_I_RYS_9-300x150.jpg)
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
![elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2024/11/STAL_11-12_24_STALE_STOSOWANE_DO_BUDOWY_ELEKTROWNI_JADROWYCH_iStock-1340194906-300x200.jpg)
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
![zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2024/05/zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow-300x208.png)
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
![zwiazek-sipur-kongres-trendy](https://dlaprodukcji.pl/wp-content/uploads/sites/8/2025/01/zwiazek-sipur-kongres-trendy-300x169.jpg)
Jakie działania podejmował SIPUR w II połowie 2024 roku?
Jak wyglądały działania Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” w drugiej połowie ubiegłego roku? Kongres TRENDY 2024, 27-28 listopada 2024, Kraków
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej