Kupuj ze sprawdzonego źródła. Poważne zagrożenia dla importerów UE

17 lutego 2022 roku w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/191 nakładające ostateczne cła antydumpingowe na przywóz niektórych elementów złącznych z żeliwa lub stali pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W konsekwencji oznacza to, że po trwającym od 21 grudnia 2020 roku dochodzeniu antydumpingowym Komisja Unii Europejskiej podjęła decyzję o wprowadzeniu cła antydumpingowego. Dotyczy ono importu wielu typów śrub, wkrętów oraz podkładek z Chin. Wysokość cła zależy od dostawcy i wynosi 39,6% lub 86,5%.

piotr-pierowicz-cla-antydumpingowe-zagrozenia-dla-importerow-ue

Podobnie jak w przypadku wprowadzenia ceł antydumpingowych dla różnych produktów importowanych na rynki europejskie, Komisja UE spodziewa się obchodzenia ceł, zwłaszcza gdy są na tak wysokim poziomie. Należy mieć świadomość, że urzędy celne są maksymalnie wyczulone i posiadają zaawansowane mechanizmy monitorowania. Należy do nich między innymi potężny organ dochodzeniowy OLAF zajmujący się ochroną dochodów UE. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE i korupcji i to właśnie on przeprowadza faktyczne kontrole. Informacje do OLAF o nadużyciach może zgłaszać każdy za pomocą formularza dostępnego stronie internetowej (www.anti-fraud.ec.europa.eu).

Do najczęstszych praktyk w obchodzeniu przepisów zalicza się przeładunek elementów złącznych pochodzenia chińskiego, głównie w innym kraju azjatyckim. Inną często stosowaną metodą jest to, że fabryka legalnie wytwarzająca produkt w kraju trzecim importuje elementy złączne z Chin i reeksportuje je jako własne – czasami wielokrotnie przekraczając możliwości własnej produkcji. W takim przypadku same audyty na miejscu nie dają możliwości wykrycia takiej działalności. Staje się to widoczne dopiero przy porównaniu wydajności fabryki z wielkością jej eksportu.

Jeśli jesteś importerem elementów złącznych z Chin, musisz wiedzieć, że:

  • Chińscy eksporterzy nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych, jeśli zachęcają do obchodzenia przepisów i w nim uczestniczą.
  • Chińscy eksporterzy mogą zapewniać nabywców z UE, że nie ma problemu z obchodzeniem przepisów – robili to już wcześniej. To nieprawda.
  • Zapewnienia od długoletnich dostawców nie są gwarancją bezpieczeństwa.
  • Dokładna, udokumentowana należyta staranność może pomóc w wykazaniu, że nie było zamiaru oszustwa. Nawet w obecnych realiach udaje się fizycznie kontrolować wiarygodność dostawców.
  • Komisja Europejska spodziewa się obchodzenia przepisów, wie, gdzie ich szukać i jak je wykryć. Niewielki odsetek importerów unika konsekwencji. Producenci elementów złącznych, organizacje handlowe oraz inni importerzy regularnie zgłaszają podejrzaną działalność na rynku.

Wykrycie nielegalnego procederu może zająć trochę czasu, ale prawdopodobieństwo ujawnienia jest bardzo wysokie. Konsekwencje obchodzenia przepisów dla importera z UE są bardzo poważne. Importer będzie zobowiązany do uiszczenia ceł wraz z odsetkami, których uniknął w całym okresie od 17 lutego 2022 roku.

Jeżeli władze mają powody, by sądzić, że importer świadomie nakłaniał do obchodzenia przepisów, może zostać objęty dodatkowym dochodzeniem w sprawie oszustwa – z wynikającymi z tego sankcjami karnymi, w tym grzywnami, a nawet karami pozbawienia wolności.

EFDA, czyli European Fastener Distributors Association, to stowarzyszenie reprezentujące i zrzeszające dystrybutorów elementów złącznych w Europie i na świecie. Jego misją jest obrona wolnego handlu i międzynarodowej konkurencyjności. Marcopol jest członkiem stowarzyszenia od 2014 roku.

Przeczytaj również: Cłami w handel śrubami

Wymagania normatywne w zakresie cyfrowych bliźniaków w kontekście Przemysłu 4.0

W ostatnim czasie koncepcja cyfrowego bliźniaka wzbudziła duże zainteresowanie badawcze, szczególnie w obszarze produkcji. Czy warto ją wprowadzać i jak to dobrze zrobić? Cyfrowy bliźniak jest jednym z elementów cyfrowe...

wolumen-transakcji-w-2022-roku
Partner kategorii:

Rynek magazynowy dąży do stabilizacji

Drugi najlepszy wynik po stronie popytu i rekord pod względem nowej podaży – tak w skrócie przedstawiała się sytuacja na rynku magazynowym w Polsce w 2022 roku. Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, kolejne miesiące staną j...

inspire-wycinarka-laserowa-o-mocy-30-kw-na-targach-stom
Partner kategorii:

Polska premiera 30 kW wycinarki laserowej na targach STOM-LASER w Kielcach

Eagle Lasers z dumą zapowiada polską premierę wycinarki laserowej iNspire o mocy 30 kW. Światowa premiera, która miała miejsce podczas targów BlechExpo w Stuttgarcie, odbiła się szerokim echem w mediach. Tymczasem jej polska odsłona...

Partner kategorii:

Znaczący wzrost ataków cyberprzestępców z użyciem aplikacji chmurowych w porównaniu do roku ubiegłego

Firma Netskope opracowała raport, z którego wynika, że nastąpił znaczący wzrost ataków cyberprzestępców w ciągu ostatniego półrocza w porównaniu do roku ubiegłego.  Amerykańska firma lider na rynku cyberbezpieczństwa, która niedawno otworzyła data center w Warszawie opracowa...

STAL_1-2_23_Tomasz_Wrobel_STALIWO_STOPOWE_WYSOKOMANGANOWE_RYS_7
Partner kategorii:

Staliwo stopowe wysokomanganowe w zastosowaniach na odlewane elementy infrastruktury kolejowej

W publikacji przedstawiono charakterystykę staliwa stopowego wysokomanganowego, potocznie określanego mianem staliwa Hadfielda. Staliwa z tej grupy w warunkach wzrostu ciśnienia lub obciążenia, np. w wyniku uderzenia, wykazują dużą skłonność do tzw. umocnienia zg...

cyfrowa-transformacja-rozwiazania-dla-inteligentnej-produkcji-fot-2
Partner kategorii:

Kompleksowe rozwiązania dla inteligentnej produkcji

Przemysł jest obecnie pod ogromną presją i koniecznością zmian. Jak przejść od zarządzania kryzysowego do długoterminowej transformacji w zakresie oszczędzania energii, efektywności i zrównoważonego rozwoju i jak przyspieszyć rozbudowę pilnie potrzebnej infrastruktury? Jak prz...

ppg-steelguard-951-zabezpieczenie-ogniochronne-w-pozarach
Partner kategorii:

PPG STEELGUARD® 951

PPG STEELGUARD® 951 to zabezpieczenie ogniochronne w pożarach celulozowych do 3 godzin z nową elastyczną epoksydową powłoką pęczniejącą. Stal konstrukcyjna odgrywa kluczową rolę we współczesnej architekturze. Zapewnienie odpowiednieg...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.