Awaria czy usterka?

Czy awaria i usterka maszyny to to samo? Jakie są między nimi różnice i co na co wpływa? Artykuł wyjaśnia subtelną, ale istotną różnicę między tymi dwoma zjawiskami.

Język jakim się posługujemy ma znaczenie. I to nie tylko w literaturze pięknej, ale także w codziennej pracy. A mówiąc o tej pracy to nie myślę o pracy dyplomaty, ale o zwykłej pracy techników Służb Utrzymania Ruchu. Pracy, która jest przesiąknięta zapachem smaru, pracy liczonej od awarii do awarii i pracy, choć brudnej, to nad wyraz istotnej. A wracając do języka, często spotykam się z używaniem naprzemiennie dwóch określeń opisujących kondycję maszyny (lub jej brak). Awaria i usterka. Czy te dwa określenia to to samo? A jeśli nie to czym się różnią?

Zacznijmy od definicji usterki. Czym dla mnie jest usterka?

  • Parametry poza normą – o usterce będziemy mówić wtedy, kiedy maszyna nadal spełnia swoją funkcję (np. produkuje pełnowartościowy produkt), ale parametry pracy pewnych podzespołów są poza wymaganymi specyfikacjami np. łożyska mają podwyższone drgania, głośna praca.
  • Chwilowa utrata zdolności, mikroprzestoje – usterkę utożsamiam także z nielicznymi, chwilowymi zatrzymaniami maszyny. Ot, takie chochliki, które kilka razy na zmianę zatrzymują maszynę, po czym reset i możemy dalej produkować.
  • Widoczne uszkodzenia wyposażenia – takie które choć są widoczne, nie zatrzymują jeszcze maszyny i pozwalają na kontynuację pracy. Takie uszkodzenia mogą być nagłe (np. w wyniku błędów obsługi, kolizji) lub stopniowe wynikające z zużycia. Mówiąc o takich uszkodzeniach mam przed oczami obraz widocznych wycieków hydraulicznych, uszkodzonego i przetartego okablowania, zdegradowane łożyska ślizgowe itd.

Dlaczego umiejętność diagnozowania usterek jest ważna? Ponieważ niewykryta zawczasu usterka albo ignorowane symptomy tychże zdarzeń w bliższej czy też dalszej perspektywie będą skutkowały awarią. A jednym z kluczowych celów służb utrzymania ruchu i kultury TPM jest przeciwdziałać awariom. Tym samym przechodzimy do drugiej części pytania: czym jest awaria.

Czym jest awaria?

O ile definicja usterki może przysparzać pewnych problemów i być przedmiotem dyskusji (różne interpretacje) o tyle, jestem przekonany, określenie czym jest awaria jest relatywnie proste. Awaria to najprościej mówiąc utrata funkcjonalności maszyny. Nie zawsze łączy się to z jej zatrzymaniem. To utrata funkcji, jaką ma spełniać nasz park maszynowy.

  • Zatrzymanie maszyny. Maszyna jest zatrzymana, dalsza praca jest niemożliwa.
  • Utrata podstawowych funkcji. Mowa tu o niemożliwości spełnienia wymaganych i podstawowych funkcji parku maszynowego: wymagań bezpieczeństwa, wymagań jakościowych (produkcja wadliwych detali).

Zarówno awaria, jak i usterka są stanami niepożądanymi. Niemniej jednak, tak jak wspomniałem, istnieje silna zależność między nimi. Awaria nie zamieni się w usterkę (choć słyszano przypadki, że maszyna sama się naprawiła) natomiast usterka w większości przypadków, wcześniej czy później przerodzi się w awarię. Dlatego duży nacisk w naszych działaniach TPM powinniśmy kłaść na identyfikację i usuwanie usterek.

Szkolić operatorów, uświadamiać ich o tym czym są usterki i jaki mają skutek. Mało tego, należy odważnie pokazywać, jak wyglądają typowe usterki dla maszyny, działu, procesu. Pokazać fizycznie lub na zdjęciach, żeby pobudzić wyobraźnię i budować kulturę techniczną. I najważniejsze. Zgłaszać zauważone usterki do służb Utrzymania Ruchu. A potem je usuwać. A na to znajdzie się czas, kiedy dzięki usuwaniu usterek spadnie awaryjność.

Źródło: Coraz Lepsza Produkcja

Przeczytaj również: Dobór metody obsługi awarii

Wymagania normatywne w zakresie cyfrowych bliźniaków w kontekście Przemysłu 4.0

W ostatnim czasie koncepcja cyfrowego bliźniaka wzbudziła duże zainteresowanie badawcze, szczególnie w obszarze produkcji. Czy warto ją wprowadzać i jak to dobrze zrobić? Cyfrowy bliźniak jest jednym z elementów cyfrowe...

wolumen-transakcji-w-2022-roku
Partner kategorii:

Rynek magazynowy dąży do stabilizacji

Drugi najlepszy wynik po stronie popytu i rekord pod względem nowej podaży – tak w skrócie przedstawiała się sytuacja na rynku magazynowym w Polsce w 2022 roku. Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, kolejne miesiące staną j...

inspire-wycinarka-laserowa-o-mocy-30-kw-na-targach-stom
Partner kategorii:

Polska premiera 30 kW wycinarki laserowej na targach STOM-LASER w Kielcach

Eagle Lasers z dumą zapowiada polską premierę wycinarki laserowej iNspire o mocy 30 kW. Światowa premiera, która miała miejsce podczas targów BlechExpo w Stuttgarcie, odbiła się szerokim echem w mediach. Tymczasem jej polska odsłona...

Partner kategorii:

Znaczący wzrost ataków cyberprzestępców z użyciem aplikacji chmurowych w porównaniu do roku ubiegłego

Firma Netskope opracowała raport, z którego wynika, że nastąpił znaczący wzrost ataków cyberprzestępców w ciągu ostatniego półrocza w porównaniu do roku ubiegłego.  Amerykańska firma lider na rynku cyberbezpieczństwa, która niedawno otworzyła data center w Warszawie opracowa...

STAL_1-2_23_Tomasz_Wrobel_STALIWO_STOPOWE_WYSOKOMANGANOWE_RYS_7
Partner kategorii:

Staliwo stopowe wysokomanganowe w zastosowaniach na odlewane elementy infrastruktury kolejowej

W publikacji przedstawiono charakterystykę staliwa stopowego wysokomanganowego, potocznie określanego mianem staliwa Hadfielda. Staliwa z tej grupy w warunkach wzrostu ciśnienia lub obciążenia, np. w wyniku uderzenia, wykazują dużą skłonność do tzw. umocnienia zg...

cyfrowa-transformacja-rozwiazania-dla-inteligentnej-produkcji-fot-2
Partner kategorii:

Kompleksowe rozwiązania dla inteligentnej produkcji

Przemysł jest obecnie pod ogromną presją i koniecznością zmian. Jak przejść od zarządzania kryzysowego do długoterminowej transformacji w zakresie oszczędzania energii, efektywności i zrównoważonego rozwoju i jak przyspieszyć rozbudowę pilnie potrzebnej infrastruktury? Jak prz...

ppg-steelguard-951-zabezpieczenie-ogniochronne-w-pozarach
Partner kategorii:

PPG STEELGUARD® 951

PPG STEELGUARD® 951 to zabezpieczenie ogniochronne w pożarach celulozowych do 3 godzin z nową elastyczną epoksydową powłoką pęczniejącą. Stal konstrukcyjna odgrywa kluczową rolę we współczesnej architekturze. Zapewnienie odpowiednieg...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.