Zakończono inwestycję na linii wytrawiania w krakowskiej walcowni zimnej

Bezpieczeństwo procesu i jakość produkowanych wyrobów to kluczowe założenia zrealizowanej niedawno modernizacji linii wytrawiania blach w walcowni zimnej w Krakowie. Oczyszczane tutaj blachy służą następnie do produkcji elementów konstrukcji czy butli gazowych. Są także wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym – powstają z nich np.  stalowe felgi samochodowe. Produkty z walcowni zimnej są także sprzedawane klientom z branży AGD – do wytwarzania pralek, lodówek czy zmywarek. Inwestycja, która wpisuje się w plan rozwoju części przetwórczej w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland kosztowała prawie 8 mln zł.

ArcelorMittal-Poland-zakonczyl-inwestycje-na-linii-wytrawiania-w-krakowskiej-walcowni-zimnej-Fot-1-dlaProdukcji.pl
Skład kręgów blachy przed wytrawialnią, fot. ArcelorMittal Poland

Blacha o długości nawet 2 kilometrów powstająca w krakowskiej walcowni gorącej jest zwijana w kręgi. Następnie trafia do klienta lub do dalszej obróbki – w walcowni zimnej. 

Kręgi gorącowalcowane przed walcowaniem na zimno muszą być oczyszczone z tzw. zgorzeliny, czyli mieszaniny tlenków żelaza powstałych podczas walcowania na gorąco. Wytrawianie, czyli oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego odbywa się na – długiej na 250 metrów – linii wytrawiania.

Przeczytaj również: Obróbka cieplna stali średniomanganowych dla motoryzacji

Modernizacja stacji regeneracji kwasu

Właśnie ta część zakładu, a dokładnie stacja regeneracji kwasu, została zmodernizowana. – Kwas solny wykorzystywany do oczyszczania blach krąży w szczelnym obiegu zamkniętym. Zużyty roztwór trafia do stacji regeneracji, gdzie przywracane są jego właściwości, tak, byśmy mogli go ponownie użyć – tłumaczy Wojciech Koszuta, dyrektor zarządzający Jakości i Oddziału Wyrobów Płaskich w ArcelorMittal Poland.

Wymiana zbiorników w stacji regeneracji kwasu solnego była nie lada wyzwaniem. By umieścić w hali te zbiorniki, czyli kolumny o wysokości kilkunastu metrów, trzeba było wcześniej przebudować dach i zamontować specjalne otwierane pokrywy. Sam proces produkcji kolumn był nietypowy, bo w związku z tym, że nie mogły być stalowe, zastosowano technologię ich wytwarzania metodą podobną do tej używanej przy budowie kadłubów jachtów żaglowych. Mata szklana, nasączona specjalną żywicą, nakładana jest warstwami na formę. Następnie żywicę utwardza się chemicznie, zapewniając ścianom zbiornika wymaganą wytrzymałość i gwarancję niezawodności pracy oraz szczelność przez 30 lat. Inwestycja kosztowała prawie 8 mln zł.

Tak, jak deklarowaliśmy, konsekwentnie inwestujemy w rozwój części przetwórczej w naszym oddziale w Krakowie. Asortyment produkowany w tutejszej walcowni zimnej, a także gorącej, jest naprawdę wysokiej jakości, przez co jest ceniony nie tylko na rynku lokalnym, ale i zagranicznym – podkreśla Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Nasze blachy używane są do produkcji przedmiotów codziennego użytku, m.in. produktów AGD, takich jak kuchenki, pralki, zmywarki, ale i części motoryzacyjnych np. felg stalowych – wylicza. – Bez tego trudno sobie wyobrazić nasze codzienne życie.

Czy wiesz, że…

  • Blacha gorącowalcowana w najcieńszym kręgu ma po rozwinięciu ok. 2 kilometry długości. To tyle, ile będzie miała planowana zachodnia obwodnica Zielonek – Trasa Wolbromska.
  • linia wytrawiania jest długa na 250 metrów. Czyli mierzy tyle, ile most kolejowy na Wiśle pomiędzy przystankami Kraków Nowa Huta Północ i Podgrabie Wisła.
  • koszt modernizacji stacji regeneracji kwasu solnego to prawie 8 mln zł. Ta suma to tyle, ile miasto Kraków planuje wydać na przebudowę targowiska na Starym Kleparzu.
  • do budowy nowych kolumn i kanałów procesowych użyto ponad 20 ton żywicy i maty szklanej. To tyle, ile ważyłoby ponad 10 „głów” – rzeźb Mitoraja stojących na Rynku Głównym w Krakowie.
  • do zainstalowania zbiorników użyto dźwigu, który mógł unieść 130 ton. To tyle, ile ważyłoby łącznie 5 kamieni papieskich, takich, jak ten umieszczony na krakowskich Błoniach.

Więcej informacji: www.arcelormittal.com

Roboty-Reeco-w-produkcji-elektroniki-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Roboty w produkcji elektroniki

Kluczową korzyścią z robotyzacji w każdej dziedzinie techniki jest większa powtarzalność. To pozornie proste stwierdzenie niesie za sobą szereg konsekwencji, których łatwo można sobie do końca nie uświadamiać. Praca ludzkich rąk jest efektywna i może być nawet momentami szyb...

Projektowanie-plyt-warstwowych-poddanych-skrecaniu-Rys-1-dlaProdukcji.pl

Projektowanie płyt warstwowych poddanych skręcaniu

TITLEStructural design of sandwich panels subjected to torsion STRESZCZENIEW artykule przedstawiono efekty skręcania występujące w płytach warstwowych ściennych montowanych w układzie poziomym. Przedstawiono...

Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe-dlaProdukcji.pl

Bezzwrotne dotacje dla firm z całej Polski na promocję eksportu

Klaster Logistyczno Transportowy Północ Południe z Gdańska realizuje projekty, w ramach których firmy mogą uzyskać dofinansowanie na promocję eksportu. Celem Projektów jest profesjonalna internacjonalizacja polskich przedsiębiorstw zrzeszonych w ramach Klastra LT...

Ciecie-tlenowe-Synergia-tradycji-z-innowacyjna-technologia-Fot-2-dlaProdukcji.pl

Cięcie tlenowe. Synergia tradycji z innowacyjną technologią

Doświadczenie gromadzone przez ponad pięć dekad pozwoliło kolejnemu pokoleniu niemieckiej firmy DELA GmbH & Co. na utrzymanie wysokiej pozycji w dziedzinie produkcji półfabrykatów i kołnierzy ciętych tlenowo. Cięcie tlenowe wysokiej jakości jest pierwszym krokiem do uzys...

Biznes-oszalal-na-punkcie-SI-jednak-potrzebuje-wsparcia-dlaProdukcji.pl

Biznes oszalał na punkcie SI, jednak potrzebuje wsparcia

Każdy chce skorzystać z rewolucji algorytmów i SI, jednak ⅓ projektów R&D kończy się niepowodzeniem – wynika z raportu Rackspace Technology. Powód? Brak dostępu do danych wysokiej jakości. Obecnie mniej niż 20% badanych uważa, że ich organizacja jest wystarczająco dojrza...

STAL_1_21_wlasnosci_i_pomiary_MODELOWANIE_STRUKTURY_I_WLASNOSCI_MECHANICZNYCH_STALI_RYS_4-dlaProdukcji.pl

Modelowanie struktury i własności mechanicznych stali mikrostopowych

Własności mechaniczne stali mikrostopowych zależą od zawartości i wielkości wydzieleń węglikoazotków, które tworzą mikrododatki takich pierwiastków jak: Ti, Nb, V, wprowadzane w ilościach nieprzekraczających 0,1%. W pracy zaprezentowano program komputerowy do obliczania zawa...

Wojciech-Klimas-polskim-Herkulesem-dlaProdukcji.pl

Wojciech Klimas polskim Herkulesem

Wojciech Klimas, założyciel oraz prezes firmy Klimas Wkręt-met, został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Polski Herkules, wręczanym za szczególne osiągnięcia w branży budowlanej.

OnRobot-wprowadza-na-rynek-najmocniejszy-na-swiecie-elektryczny-chwytak-podcisnieniowy-do-ciezkich-zastosowan-paletyzacji-fot-1-dlaProdukcji.pl

OnRobot wprowadza elektryczny chwytak podciśnieniowy do ciężkich zastosowań paletyzacji

Nowy elektryczny chwytak podciśnieniowy VGP20 OnRobot to rozwiązanie o dużej mocy do wymagających aplikacji paletyzacji, w tym obsługi ciężkich, nieporęcznych i porowatych powierzchni.

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.