Water Jet Corporation – wydajność dzięki kastomizacji

O obecnej sytuacji na rynku water jetów w rozmowie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” opowiedział Maciej Łukaszewicz, specjalista ds. kluczowych klientów firmy CNC-PROJEKT.

Proszę opowiedzieć, jak kształtuje się obecnie rynek waterjetów w Polsce.

Rynek waterjetów, inaczej wycinarek wodnych, w Polsce cały czas się rozwija, tak pod kątem świadomości klientów, jak i jakości oferowanych maszyn. Oferowane są też tanie maszyny, które często są kupowane nieświadomie do uzupełniania deficytów posiadanych już technologii, takich jak cięcie plazmowe czy laserowe. Wiele firm oferujących tanie maszyny pochodzących z Chin nie posiada wiedzy związanej z samą technologią, a skupione są na promowaniu swoich produktów tylko marketingowo, bez wchodzenia w niuanse samej technologii.

Marketing takich maszyn skupia się na promowaniu taniej cenowo oferty i tworzeniu sprawdzonych metod sprzedaży polegających na przejmowaniu np. marketingu samochodowego. Przykładem niech będzie tworzenie „okazji” i promowania swoich produktów typem zwrotu „wyprzedaż waterjetów z rocznika 2019” lub bez żadnego tłumaczenia i opisu: „kup maszynę teraz, a otrzymasz diamentową głowicę w cenie” itd. Klienci nie sprawdzają tych maszyn pod względem budowy i możliwości technologii, kupując niejako „projekcję” wspomnianej okazji. Kolejnym typem są przedsiębiorcy, którzy korzystają z tej technologii, zlecając cięcie na zewnątrz, często korzystając z dobrych lub bardzo dobrych marek maszyn do cięcia wodą, wydając przy tym na usługę cięcia wodą około 4-5 tys. zł miesięcznie.

Tacy klienci momentalnie są przechwytywani przez zespół sprzedawców tanich maszyn, oferując maszynę z kosztem leasingu wynoszącym 3,5-4 tys. zł. Jednak klient sprawdzający maszynę, niedający się skusić „okazją”, bardzo szybko się orientuje, gdzie jest „haczyk”. Wtedy wchodzą ze swoją ofertą renomowani producenci maszyn. Obecnie technologia cięcia wodą to żaden cud techniki, jednak, znając prawa fizyki, trzeba zainwestować w maszynę, która poradzi sobie najlepiej z fizycznymi wadami samej technologii cięcia strugą wodno-ścierną, a te wymagają po prostu nakładu na technologie samego producenta maszyn, co ma bezpośrednio wpływ na cenę. Klient zawsze powinien wykonać testowe cięcia, które będą wykonywane na „żywo”, sprawdzając jakość wykonania zwłaszcza kątów wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Dobra maszyna to płynność jej pracy, która jest uzależniona nie tylko od jakości samych napędów, ale ich implementacji w samej maszynie, niwelując przy tym drgania głowicy, wykluczając wpływ temperatury wody w zbiorniku na napędy oraz zapewniając płynność transportu ścierniwa. Proszę sobie wyobrazić, że np. w 3 miejscach po sekundzie nie będzie transportowane ścierniwo lub odstęp głowicy od materiału będzie różny przy cięciu 50 mm blachy nierdzewnej o wymiarze 1500 x 3000 mm. Konsekwencjami będą strata całej blachy oraz utrata klienta.

Czym się wyróżniają Państwa produkty na tle konkurencji?

Waterjety oferowane przez firmę CNC-PROJEKT to włoska marka Waterjet Corporation będąca na rynku tego typu maszyn od przeszło 25 lat. Oferta jest pod względem modelowym niezwykle rozbudowana, dając możliwość zakupu maszyny skrojonej jak włoski garnitur, odpowiednio do potrzeb klienta. Posiadamy wszystkie rozwiązania pod względem technologii, w tym wiele rozwiązań opatentowanych, np. I.T.C.TM, czyli automatyczną niwelację efektu stożka podczas cięcia strugą wodno-ścierną zintegrowaną w głowicach 4-osiowych 2D, 5-osiowych 2D oraz 5-osiowych 3D.

Konstrukcje mostów typu wysięgnikowego oraz mostowego, mosty pojedyncze i podwójne (a nawet potrójne), zbiorniki ze zintegrowanymi napędami oraz z odseparowanymi, pompy o ciśnieniu roboczym od 3800 do 6200 barów i mocy od 40 KM do 125 KM. Oś „Z” napędzana zawsze z przekładnią kulową jest dostępna w standardach podniesienia głowicy nad stołem od 200 mm do 1000 mm! Waterjet Corporation kładzie bardzo duży nacisk na kontrolę jakości podczas procesu produkcji i montażu.

Dzięki instrumentom laserowym oraz narzędziom typu BALL BAR firmy Renishaw wszystkie elementy maszyny są testowane i certyfikowane dokumentem QC (Quality Check) jako dowód jakości, tolerancji i wydajności gwarantowanych przez cały system.

CNC Projekt

Które z Państwa rozwiązań zasługuje na szczególną uwagę?

Rozwiązaniem, które zasługuje na szczególną uwagę, jest „Revolving system”, w przypadku którego maszyna w wersji wysięgnikowej typu Flying Bridge obsługuje dwa stoły do cięcia, obracając się. Pozwala to w sposób bezpieczny załadowywać i rozładowywać stoły materiałem, nie przerywając procesu cięcia, podnosząc tym samym wydajność maszyny związaną ze stratą czasu podczas załadunku i wyładunku maszyny. Często parametr załadunku stołu na początku inwestycji operacyjnie nie jest brany pod uwagę, maszyna obliczana jest w ten sposób, że na zmianę będzie cięła niemal 8 godzin.

Jest to oczywiście niemożliwe i związane z przestojem maszyny sięgającym średnio 20-35 minut na zlecenie. Rozwiązanie „Revol­ving system” umożliwia więc skrócenie czasu przechodzenia między kolejnymi zleceniami i podniesienie wydajności pracy w stosunku do wykorzystania skonfigurowanej maszyny z jedną pompą i jednym stołem. Waterjet Corporation to także lider kastomizacji, klient otrzymuje różne rozwiązania, na podstawie których podejmuje kluczowe decyzje. Waterjet Corporation zwraca się więc całym swoim potencjałem w stronę potrzeb klienta!

Galeria

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

Anodowanie-twarde-anodowe-powloki-tlenkowe-na-aluminium-i-jego-stopach-dlaProdukcji.pl
Partner kategorii:

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...

sektor-transportowy-w-polsce-2025-rokiem-walki-o-przetrwanie

2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?

Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2

Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ

Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

ciecie-plazmowe-analiza-jakosci-powierzchni-ciecia-cz-1-rys-9

Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1

W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:

Partner kategorii:

Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...

elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1

Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN

W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

konferencja-practicorr-2025-fot-2
Partner kategorii:

Konferencja PractiCORR 2025

Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pols­kie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tema­tyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...

rynek-stali-jak-sektor-hutniczy-reaguje-na-globalne-wyzwania

Przyszłość rynku stali: jak sektor hutniczy reaguje na globalne wyzwania?

Sytuacja w Ukrainie, napięcia międzynarodowe oraz zmiany w polityce handlowej kluczowych graczy, jak Unia Europejska czy Chiny, kształtują nową rzeczywistość dla branży hutniczo-wydobywczej. Jak wygląda obecnie rynek stali? W oblicz...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.