art. sponsorowany

TruPrint – laserowe drukarki 3D do proszków metalicznych

Firma TRUMPF jest światowym liderem w produkcji maszyn do obróbki blach, realizujących wykrawanie, gięcie oraz cięcie i spawanie laserowe, a także całej gamy rezonatorów laserowych oraz systemów laserowych do obróbki różnorodnych materiałów. Od wielu lat systemy laserowe 3D firmy TRUMPF można było wyposażyć w technologię napawania laserowego LMD (laser metal deposition). Poprzez specjalną głowicę, zainstalowaną na obrabiarce TruLaser Cell lub na robocie, pneumatycznie podawany był metaliczny proszek, stapiany przez wiązkę laserową z podłożem. Technologia LMD służy przede wszystkim do regeneracji zużytych powierzchni oraz pokrywania ich materiałami odpornymi na zużycie lub korozję. Tylko w ograniczonym zakresie można ja wykorzystać do generowania detali 3D o złożonej geometrii. Dlatego naturalnym etapem rozwoju było wprowadzenie laserowych drukarek 3D do metali. Realizują one technologię LMF (laser metal fusion), pozwalającą na tworzenie złożonych geometrii 3D.

STAL_1-2_23_DRUKARKI_3D_DO_PROSZKOW_METALICZNYCH_FOT_1
Wirnik wykonany w technologii druku 3D

Technologia LMF

W technologii LMF wiązka laserowa tworzy detal warstwa po warstwie, stapiając selektywnie proszek z nałożonej na całą powierzchnię warstwy. Dzięki małej grubości warstwy a także bardzo dobrej jakości wiązki laserowej możemy precyzyjnie tworzyć cienkie ścianki o grubości ułamków milimetra. Punktem wyjścia jest model CAD 3D. Dzieli się na cienkie warstwy, a dla każdej z warstw generuje się trajektoria wiązki laserowej odzwierciedlająca kształt detalu. Po wykonaniu wszystkich warstw otrzymujemy gotowy detal o zadanej geometrii, którego własności odpowiadają użytemu proszkowi.

Program obróbki generuje się automatycznie na podstawie modelu 3D, przy czym użytkownik określa położenie a także orientację detalu na płycie bazowej. W razie potrzeby generowane są podpory umożliwiające druk nachylonych krawędzi, a także ułatwiające oddzielanie gotowych części od płyty bazowej. Możemy stosować całą gamę proszków metalicznych, między innymi ze stali, aluminium, tytanu, niklu, kobaltu lub też stopów zawierających te metale. Zaletą tej technologii jest wysoka jakość materiałowa, co pozwala stosować stworzone detale do wymagających aplikacji. Stabilność i mały ciężar powodują, że technologia jest szczególnie interesująca przy lekkich konstrukcjach i strukturach bionicznych w takich branżach jak lotnictwo, motoryzacja czy też medycyna.

STAL_1-2_23_DRUKARKI_3D_DO_PROSZKOW_METALICZNYCH_FOT_2
Drukowanie z wykorzystaniem dwóch laserów przyśpiesza proces

Drukarka TruPrint 1000

Najmniejsza z rodziny TruPrint jest drukarka TruPrint 1000. Wprowadzono ją do sprzedaży w roku 2016. Jej przeznaczenie to produkcja prototypowa lub też małoseryjna detali mieszczących się w walcu o średnicy 100 mm i wysokości 100 mm. Zastosowano w niej włóknowy rezonator laserowy TruFiber o mocy 200 W, produkowany także przez firmę TRUMPF. Przy grubości warstwy rzędu 20 µm a także plamce lasera ok. 50 µm dysponujemy bardzo precyzyjnym narzędziem. Optyka skanerowa pokrywa cały obszar roboczy, a maksymalna prędkość skanowania wynosi 6 m/s. TruPrint 1000 może być wyposażona w dwa źródła laserowe i dwa skanery, co pozwala przyśpieszyć proces drukowania blisko dwukrotnie. W celu wydłużenia pracy drukarki bez ingerencji operatora można zastosować opcję Multiplate, w której w cylindrze roboczym jest kilka płyt bazowych. Po zakończeniu wydruku na pierwszej płytce jest ona przesuwana do cylindra z materiałem nadmiarowym i maszyna automatycznie rozpoczyna druk na kolejnej płycie.

TruPrint
TruPrint 1000 – kompaktowa drukarka 3D do proszków metalicznych z wbudowanym rezonatorem TruFiber 200

Stapianie odbywa się w atmosferze gazu obojętnego. Zawartość tlenu jest kontrolowana przez czujnik o wysokiej rozdzielczości do poziomu 100 ppm. Komora robocza może być wyposażona w Glovebox. To pozwala wykonywać manipulacje w atmosferze ochronnej. Zapobiega to także wydostawaniu się pyłu na zewnątrz komory. Dzięki zastosowaniu wymiennych cylindrów czas zmiany detalu jest bardzo krótki, co zapewnia duży stopień wykorzystania urządzenia. Minimalizuje także utratę proszku. Proszek niewykorzystany podlega recyrkulacji i można go powtórnie użyć do stapiania.

Maszyna TruPrint 1000, w zależności od aplikacji, może być wyposażona w różne pakiety. Jest to między innymi pakiet przemysłowy, laboratoryjny, jubilerski lub stomatologiczny.

STAL_1-2_23_DRUKARKI_3D_DO_PROSZKOW_METALICZNYCH_FOT_4
Implanty wykonane na drukarce 3D

Zastosowania przemysłowe wymagają dużej wydajności drukowania i większego obszaru roboczego. Dlatego TRUMPF rozwija większe maszyny z wieloma laserami.

TruPrint 2000

Maszyna TruPrint 2000 ma obszar roboczy o średnicy 200 mm oraz wysokości 200 mm. Posiada wyposażenie w jeden lub dwa włóknowe rezonatory laserowe TruFiber o mocy 300 W oraz opcję podgrzewania stołu bazowego do 200 stopni. Pozwala to znacznie zwiększyć wydajność procesu i uzyskać lepszą jakość tworzonych detali. Kolejnym krokiem w kierunku dużej wydajności jest zwiększenie obszaru roboczego i liczby rezonatorów. W przemysłowej, wydajnej maszynie TruPrint 5000 z polem roboczym o średnicy 300 mm i wysokości 400 mm są trzy lasery TruFiber o mocy 500 W. Każde ze źródeł ma własną optykę skanerową. Jej zakres pokrywa cały obszar roboczy, co umożliwia elastyczne rozdzielanie zadania na poszczególne rezonatory.

TruPrint
TruPrint 5000 – przemysłowa drukarka 3D do dużych detali

TruPrint 5000

W drukarce TruPrint 5000 płytę bazową można podgrzać do 500 stopni. To zmniejsza odkształcenia termiczne a także zapewnia lepszą jakość produkowanych detali. Jest to szczególnie istotne przy większych częściach, których wydrukowanie przy niższej temperaturze może być bardzo trudne, a czasem niemożliwe.

Czytaj też >> Analiza struktury geometrycznej powierzchni stali X5CRNI18-10 po cięciu plazmowym

Drukarki TruPrint posiadają wyposażenie w optyczne systemy monitorowania nakładanych warstw a także ich stapiania. Pozwala to wykryć ewentualne niezgodności w strukturze tworzonych detali jak również wyeliminować detale niespełniające wymagań jakościowych. W szczególnych przypadkach proces drukowania można przerwać, co pozwala zaoszczędzić proszek a także czas pracy maszyny.

Ze względu na zastosowanie proszków o małej granulacji konieczna jest taka organizacja produkcji, która zapobiega emisji proszków do otoczenia. TRUMPF proponuje także specjalne systemy oddzielania, recyklingu i transportu proszków, które zapewniają bezpieczne warunki pracy dla obsługującego personelu.

TruPrint
TruPrint wraz z urządzeniami peryferyjnymi do oddzielania, recyklingu i transportu proszków

Technologia wytwarzania przyrostowego LMF jest więc ważnym uzupełnieniem konwencjonalnych metod produkcji. Duża swoboda konstrukcji pozwala też szybko tworzyć złożone detale. Nawet przy pojedynczych częściach koszty produkcji nie są wysokie. Technologia LMF daje nowe możliwości tam, gdzie konwencjonalnych metod produkcyjnych nie stosuje się ze względów technicznych lub ekonomicznych.

TruPrint
Drukarka TruPrint 2000 ze stacją usuwania proszku

W przypadku jakichkolwiek pytań – jesteśmy do Państwa dyspozycji.

TRUMPF Polska
ul. Połczyńska 111, 01-303 Warszawa
tel. 22 57 53 900, e-mail: info@pl.trumpf.com
kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/TRUMPFtube

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Zaskakujący porządek uciskanych stopów

W stopach niklowo-kobaltowo-chromowych atomy niklu układać się mogą pod wpływem nacisku w regularne wzory - pokazały symulacje międzynarodowego zespołu. Do tej pory sądzono, że takie uporządkowania mogą tworzyć się jedynie pod wpływem obróbki termicznej.

branza-tsl-czy-cudzoziemcy-zapelnia-wakaty-w-branzy-transportowej

Czy cudzoziemcy zapełnią wakaty w branży transportowej?

W obliczu rosnącego niedoboru kierowców, polska branża TSL szuka skutecznych sposobów na przyciągnięcie pracowników. Wyzwaniem staje się znalezienie metod atrakcyjniejszych niż podwyżki płac. Napływ cudzoziemców z Ukrainy i Białorusi nie gwarantuje już wypełnienia luk kadrowyc...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

Spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Co z branżą obróbki metali?

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do lutego 2024 r. – o 0,1%, jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9,6%.

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.