art. sponsorowany

Przesuwanie granic inteligentnej produkcji – podsumowanie webinaru Taiwan Smart Machinery

Tajwan jest jednym z najważniejszych światowych dostawców obrabiarek, z roczną wartością produkcji na poziomie ponad 3 miliardów USD. Kraj ten jest 5-tym eksporterem i 7-mym producentem obrabiarek na świecie. Działające w Polsce przedsiębiorstwa, m.in. z sektora motoryzacyjnego, wykazują ogromne zapotrzebowanie na maszyny obróbcze. Cały czas rośnie także współpraca między Tajwanem i Polską w tym obszarze. Dlatego też tajwańskie przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji obrabiarek, a do tego oferują różne specjalistyczne, zautomatyzowane i inteligentne rozwiązania są dla polskich producentów partnerem, który może pomóc w zrewolucjonizowaniu wielu procesów produkcyjnych.

Podczas webinarium „Taiwan Excellence Push the Boundaries of Smart Manufacturing” (Przesuwanie granic inteligentnej produkcji), które odbyło się 10 listopada 2021 i było zorganizowane przez Biuro Handlu Zagranicznego Ministerstwa Gospodarki Tajwanu (MOEA) oraz Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), mogliśmy zapoznać się z takimi inteligentnymi rozwiązaniami. Do prezentacji swoich innowacyjnych produktów zaproszono pięciu laureatów Taiwan Excellence, najbardziej prestiżowej nagrody przemysłowej na Tajwanie przyznawanej za najbardziej innowacyjne rozwiązania. Były to: HIWIN Technologies, JEENXI Technologies (Sunmill), Fair Friend Enterprise (FFG), Tongtai Machine & Tool i AXILE Machine (Buffalo Machinery).

Podczas otwarcia webinarium Wen-Hsien Hsu, przewodniczący Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), zauważył, że inteligentna produkcja jest istotna dla wszystkich firm, które myślą o wdrożeniu rozwiązań Przemysłu 4.0. Dodał, że Tajwan posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę teleinformatyczną z szerokimi możliwościami integracji oprogramowania i sprzętu, co pozwala na szybkie wdrażanie inteligentnych rozwiązań do obrabiarek. Oznacza to, że Tajwan dysponuje odpowiednią mobilnością i elastycznością, aby wytwarzać produkty wysoce precyzyjne, zaawansowane technologicznie i o wysokiej wartości dodanej po konkurencyjnej cenie w celu zaspokojenia potrzeb globalnych nabywców.

Maurice Chang, Starszy Dyrektor ds. Marketingu w grupie HIWIN, zaprezentował pierwszą na świecie inteligentną śrubę kulową. Dzięki hybrydowemu czujnikowi i zaawansowanym algorytmom pozwala ona  na bieżąco monitorować stan jej zużycia dzięki czemu można ustalać z wyprzedzeniem harmonogram konserwacji i redukować do minimum czas przestoju maszyny. Ponadto inteligentny system smarowania pozwala zmniejszyć zużycie oleju o 40-70%. Temperatura oraz wibracje są również monitorowane co pozwala uniknąć wystąpienia błędów związanych z przegrzaniem oraz śledzenie wskaźników odbiegających od normy. Wszystkie dane mogą być wizualizowane zdalnie w czasie rzeczywistym. Całość przyczynia się do utrzymania wysokiej wydajności, stabilizacji jakości produktu, przyjazności dla środowiska i łatwiejszego planowania harmonogramu konserwacji.

Lucy Chen, Asystentka Specjalna w firmie JEENXI, przedstawiła najnowszą 5-osiową maszynę obróbczą (UH-500), opartą na prowadnicach liniowych i konstrukcji cylindra hydraulicznego. To centrum obróbcze nadaje się do zaawansowanych procesów produkcyjnych i tworzenia elementów o skomplikowanych kształtach. Pozwala skrócić czas obróbki, a tym samym zwiększa wydajność produkcji. Zaprezentowana maszyna może wykonywać różne procesy obróbcze, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko popełnienia błędu związanego z częstą zmianą mocowania. Centrum obróbcze może być z powodzeniem wykorzystywane przy produkcji małych serii w tym również w branżach: motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej i energii odnawialnej.   

Miro Lin, Dyrektor Generalny działu Intelligent Manufacturing & Data Services Division FFG, trzeciego co do wielkości producenta obrabiarek na świecie, zaprezentował 5-osiowe centrum obróbcze AI Swing-Head (UB-660) z rozwiązaniami sztucznej inteligencji. Ta maszyna spełnia wszystkie wymagania produkcji wielkoseryjnej o wysokiej precyzji. Co więcej, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji pozwala lepiej wykrywać te podzespoły, które wymagają czynności konserwacyjnych lub wymiany, co zmniejsza potrzebę fizycznej kontroli sprzętu.

 Jolly Wu, Asystent Sprzedaży w firmie Tongtai, wiodącego tajwańskiego producenta obrabiarek i dostawcy gotowych rozwiązań, podczas webinarium zaprezentował rozwiązania automatyzacji, które integrują sprzęt, oprogramowanie i zarządzanie procesami. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie maszyn do różnych procesów załadunkowych i rozładunkowych oraz różnego rodzaju akcesoriów w celu optymalizacji wydajności. Ponadto dostępne funkcjonalności obejmują ramię robota z systemem wizualizacji 3D, dwie różne metody załadunku, kontrolę jakości w czasie rzeczywistym, funkcję harmonogramu produkcji i połączenie maszyn w sieć.

Erica Tsai, Menadżer ds. Sprzedaży w fimie AXILE, zaprezentowała autorskie technologie SMT i ART, które pozwalają na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań automatycznej wymiany palet oraz elastycznych systemów produkcyjnych. Cyfrowe rozwiązania automatyzacji produkcji umożliwiają zwiększenie wydajności operacyjnej i zwiększenie produktywności nawet o 30–200%. Możliwość bezobsługowej produkcji 24/7 pomaga również zmniejszyć nadmierne zużycie energii przy jednoczesnym obniżeniu kosztów personelu.

Platforma wymiany informacji

Wydarzenie było świetną okazją do wymiany informacji oraz zaczerpnięcia wiedzy z rynku tajwańskiego. W trakcie webinaru ze strony redakcji portalu dlaProdukcji.pl w kierunku przedstawicieli z Tajwanu padło pytanie:

Jak szybko inteligentna produkcja rozwijała się w ostatnich latach w przemyśle i jak według Państwa zmieni się ona w perspektywie najbliższych 5 lat? Co ma na te zmiany to największy wpływ?

Na zadane pytanie otrzymaliśmy następujące odpowiedzi:

Firma HIWIN: W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie widać, że tajwańscy producenci zaczęli wdrażać inteligentną produkcję w przemyśle obrabiarkowym. Coraz więcej klientów HIWIN zainstalowało w maszynach inteligentne śruby kulowe HIWIN, aby monitorować żywotność, stan zespołu, wibracje i zdalne sterowanie. Mamy nadzieję, że posiadanie funkcji predykcyjnej diagnostyki śrub kulowych w maszynie stanie się trendem w przemyśle obrabiarek. Monitoring stanu maszyny pozwala na lepszą jakość i wydajność pracy. Największy wpływ na zmiany będzie miała modernizacja maszyn oraz linii produkcyjnych, jak również przystosowanie ich do inteligentnej produkcji i Przemysłu 4.0.

Firma JEENXI(Sunmill): Od 2016 roku Tajwan promuje „Program Promocji Inteligentnego Przemysłu Maszynowego”, który ma na celu ulepszenie tajwańskiego przemysłu maszyn precyzyjnych poprzez wykorzystanie technologii Przemysłu 4.0, takich jak chmura, Big Data, IoT i inteligentne roboty, tworząc w ten sposób miejsca pracy i zwiększając wydajność całej fabryki. Odpowiednie wydziały będą aktywnie zachęcać do prowadzenia badań i rozwoju w celu wprowadzenia innowacyjnych inteligentnych czujników maszyn, modułów i procesów. Wszystkie te działania mają na celu rozwiązanie bieżących problemów stojących przed przemysłem, tak aby modernizacja i transformacja przemysłowa stały się wartość wyjściową dla branży maszynowej.

Firma FFG: W ciągu ostatnich kilku lat, dzięki wsparciu rządu Tajwanu, zaangażowaliśmy się w programy SMB/SMU/SaaS. Dzięki tym programom wdrożenie łączności i automatyzacji urządzeń prowadzi do cyfrowej transformacji wielu tradycyjnych fabryk. Tradycyjne branże lub małe fabryki również próbowały korzystać z narzędzi cyfrowych, takich jak ERP. Zjawisko to szybko się rozwija. W ciągu najbliższych pięciu lat rozwiązanie do integracji Cloud-Edge będzie nadal ulepszane, zostaną wdrożone aplikacje w chmurze i udostępnianie danych. Wzrośnie zapotrzebowanie na integrację automatyki lub rozwiązania „pod klucz”, co będzie głównym trendem rozwojowym. Ponadto interfejsy komunikacyjne będą stopniowo ujednolicane między różnymi maszynami, co pomoże w gromadzeniu danych i przyspieszy rozwój sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego.

Firma Tongtai: Pod wpływem Covid-19 przedsiębiorstwa zaczynają oceniać modernizację swojego sprzętu w celu rozwiązania problemów braku siły roboczej i wyższej wydajności produkcji. Co więcej, wraz z rozwojem cyfrowych symulacji oraz koncepcji cyfrowego bliźniaka są to siły napędowe do przyspieszenia nowej rewolucji. Wizualizacja danych to początek tego trendu. W ciągu najbliższych 5 lat będziemy mogli zauważyć, że maszyny będą znacznie inteligentniejsze i pomogą operatorowi monitorować, zarządzać i wykonywać zadania produkcyjne z wysoką wydajnością. Kluczową rolę odgrywa także oprogramowanie. Dzięki technologii CPS każdy krok i wynik będą symulowane i prognozowane z wyprzedzeniem. Co znacznie zmniejszy ilość odpadów z próbnego testu i zapobiegnie ryzyku błędów operacyjnych. Tongtai ma rozwiązania dopasowane do zróżnicowanych wymagań klientów, które chętnie wdraża.

Firma AXILE: W ciągu najbliższych 5 lat żadna światowa marka nie może pominąć cyfrowej transformacji. AXILE rozwija cyfrowe operacje i zarządzanie w duchu TQM „Total Quality Management” oraz przeprowadza cyfrową transformację przedsiębiorstw. W oparciu o bazę danych AXILE wykorzystuje technologię cyfrową do analizy i generowania skutecznych wyników w celach informacyjnych. Dane służą jako punkt odniesienia przy formułowaniu polityki strategicznej firmy. Każdy dział opracowuje jednocześnie odpowiednie strategie cyfrowe, gromadzi i tworzy dane, które można analizować, oraz zapewnia punkt odniesienia dla kierowników działów w celu wdrażania planów, zarządzania, oceny wyników i ciągłego doskonalenia. Dzięki koncepcji iAutomation+ iOptimization, AXILE kontynuuje optymalizację połączenia między organizacjami, aby w przyszłości stworzyć płynne połączenie między funkcjami.

Osoby zainteresowane obrabiarkami z Tajwanu zapraszamy do odwiedzenia pawilonu Taiwan Excellence Digital Pavilion (https://world.taiwanexcellence.org/en/categories/machine-tools).

Dodatkowe informacje:: https://www.taiwanexcellence.org/en

Kontakt:

Taiwan Trade Center Warsaw

www.taitra.org.tw

pawel@ttcw.it.pl

Wen-Hsien Hsu, przewodniczący Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA) otworzył webinarium

Maurice Chang, Starszy Dyrektor ds. Marketingu w grupie HIWIN, zaprezentował pierwszą na świecie inteligentną śrubę kulową

Lucy Chen, Asystentka Specjalna w JEENXI, mówiła o „wysokowydajnym systemie automatycznej produkcji“

Miro Lin, Dyrektor Generalny Działu Inteligentnej Produkcji i Usług Danych w FFG prezentował „FFG: inteligentna produkcja i przyszłe możliwości“

Jolly Wu, Manager ds Sprzedaży z Tongtai, skupił się na temacie „Przejdź do inteligentnej produkcji

Erica Tsai, Kierownik Sprzedaży w AXILE, przedstawiła „Jak wprowadzić inteligentną produkcję po COVID-19, aby zwiększyć wydajność i odporność obróbki”

ORGANIZATORZY:

Webinarium-Taiwan-Excellence-Pushing-the-Boundaries-of-Smart-Manufacturing-Logo-Taiwan-Excellence
Webinarium-Taiwan-Excellence-Pushing-the-Boundaries-of-Smart-Manufacturing-Logo-Taiwan-Excellence-logo-organizatorow

Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0

Sieć Łukasiewicz – PIAP inauguruje działalność Branżowego Punktu Kontaktowego Przemysł 4.0. Celem jest zapewnienie polskim instytucjom i podmiotom wsparcia w aplikowaniu do programu Horyzont Europa w obszarze Przemysłu 4.0. ...

nowoczesne-hale-nr-2-22-dodatek-specjalny-projektowanie
Partner kategorii:

„Nowoczesne Hale” nr 2/22, dodatek specjalny: Projektowanie

Drugie w 2022 roku wydanie kwartalnika „Nowoczesne Hale” jest już dostępne. Wiodącym tematem numeru 2/22 jest projektowanie.

STAL-5-6-22-Przemyslaw-Borecki-TLOCZENIE-BLACH-DLA-PRZEMYSLU-MOTORYZACYJNEGO-iStock-636492652
Partner kategorii:

Wady materiałowe w procesie tłoczenia blach dla przemysłu motoryzacyjnego – charakterystyka defektów i ich przyczyny

Celem artykułu jest przedstawienie problemów jakościowych, jakie występują podczas procesu tłoczenia, a związane są one z wadami i defektami materiału. Już w trakcie wcześniejszych operacji produkcyjnych i technologicznych może dojść do problemów, które mają wpły...

STAL-5-6-22-technologie-ciecia-RELOKACJA-WYCINARKI-LASEROWEJ-fot-3
Partner kategorii:

Relokacja wycinarki laserowej – dlaczego zamiast nowej inwestycji warto wykorzystać istniejący potencjał?

Rozwój firmy nierozerwalnie wiąże się z mądrym zarządzaniem oraz decyzjami zakupowymi. Jednak nie zawsze za rozwojem idzie konieczność dużych inwestycji na przykład w park maszynowy, czasem wystarczy dobre wykorzystanie posiadanych zasobów. Może być to np. reloka...

Partner kategorii:

Konsekwencja i dbałość o detale są kluczem do perfekcyjnie skonfigurowanego oprogramowania

Kompleksowa integracja produkcji to proces wielowymiarowy, wymagający cierpliwości, czasu, komunikacji, a przede wszystkim profesjonalnego podejścia i zrozumienia potrzeb konkretnego zakładu. O blaskach i cieniach procesu wdrażania oprogramowania w wywiadzie z redakcją czasopi...

STAL-5-6-22-Bartosz-Sulkowski-BRAZY-STARE-NOWE-MATERIALY-iStock-901858684
Partner kategorii:

Brązy: stare-nowe materiały

Brązy są znane od prehistorii. Wydawałoby się, że już wszystko na ich temat wiadomo i trudno będzie znaleźć dla nich nowe zastosowania. Szczególnie w porównaniu z bardzo mocną konkurencją innych nowoczesnych materiałów, jak na przykład stopów aluminium, tytanu cz...

Partner kategorii:

Polski biznes jest w stanie poradzić sobie bez dostępu do rosyjskiego rynku. W dłuższej perspektywie może mu to wyjść na dobre

Handel z Rosją ma stosunkowo niewielkie znaczenie dla polskiej gospodarki – oceniają eksperci ZPP. Dlatego sankcje nałożone na ten kraj w związku z brutalną napaścią na Ukrainę raczej nie zaszkodzą krajowemu eksportowi. Problemy mogą mieć jednak przedsiębiorstwa, których mod...

wabrzezno-konferencje-techniczne-axon-media
Partner kategorii:

Ostatnie dni rejestracji na dwie Konferencje Techniczne od Axon Media w Wąbrzeźnie koło Torunia!

Dwa dni - dwa efektywne wydarzenia dla przedstawicieli produkcji oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie mediami technicznymi. Już 8 i 9 czerwca w miejscowości Wąbrzeźno koło Torunia specjaliści z branży zaprezentują, jak zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo produkcji oraz zmn...

STAL-5-6-22-Tomasz-Trzepiecinski-MATERIALY-W-OBROBCE-PLASTYCZNEJ-METALI-Rys-3
Partner kategorii:

Materiały i powłoki samosmarujące w obróbce plastycznej metali

Efektywność pracy narzędzi do przeróbki plastycznej oraz jakość powierzchni wyrobów zależą przede wszystkim od właściwości eksploatacyjnych warstwy wierzchniej narzędzia. W szczególności dotyczy to jej odporności na zużycie cieplne, tribologiczne oraz zmęczeniowe...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.