art. sponsorowany

Systemy cięcia laserowego. Jak w pełni wykorzystać ich potencjał?

Jesteś posiadaczem wycinarki laserowej? Prowadzisz firmę usługową, a może produkcyjną? W takim razie dobrze wiesz, że każda przerwa w pracy maszyny, każda niewykorzystana godzina, a nawet minuta oznacza dla Ciebie stratę. Być może w skali jednej zmiany produkcyjnej nie jest ona znacząca, ale jeśli pomnożysz ją przez 365 dni, kalkulator może pokazać całkiem pokaźną kwotę. To zysk, który mógłby przecież trafić do Twojego portfela. Z pomocą przychodzi system raportujący od Eagle – My-ERS.

My-ERS

Krok 1: przygotowanie do analizy z My-ERS

Dokonując zakupu wycinarki laserowej, firmy, szczególnie te świadczące usługi cięcia laserowego, oczekują, że będzie ona pracować na ich zysk. To jasne. Inwestujemy po to, aby zwiększyć swoje możliwości produkcyjne i tym samym, aby zarobić więcej. Każda przerwa w pracy maszyny, niezależnie, czy spowodowana awarią, brakiem materiału, czy wynikająca z pracy operatora, sprawia, że ilość wyprodukowanych detali zmniejsza się. Nie zawsze jednak wiemy, z czego wynikają przerwy w pracy systemu cięcia laserowego, dlaczego spada wydajność maszyny, a przecież chcielibyśmy, aby cięła więcej. Chcąc zagłębić się w temat, zdiagnozować problem i poprawić produktywność całego systemu, należałoby odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

  1. Jaki procent czasu maszyna cięła, a jaki pozostawała bezczynna?
  2. Jaki procent czasu pracy operatora maszyna cięła?
  3. Ile programów udało się ukończyć podczas jednej zmiany?
  4. Jaki materiał był cięty najczęściej?
  5. Jakiego gazu maszyna zużyła najwięcej?
  6. Z jaką mocą maszyna cięła najczęściej?
  7. Ile procent czasu było przeznaczone na ustawienia?
  8. Przez jaki czas maszyna cięła w trybie ręcznym, ile w automatycznym?

To tylko kilka pytań, dzięki którym możemy wyciągnąć wiele ciekawych wniosków i wdrożyć odpowiednie działania. Gdzie znajdziemy odpowiedzi na te pytania? Polski producent systemów cięcia laserowego w technologii fiber – Eagle, proponuje swój system raportujący działający w chmurze, czyli My-ERS. System, który swoją oficjalną premierę miał wiosną zeszłego roku, oferuje ogrom możliwości w zakresie analizy danych. Warto wspomnieć, że za swoją innowacyjność został nagrodzony Złotym Medalem targów ITM.

Krok 2: analiza danych w My-ERS

Narzędzie, jakim jest My-ERS, oferuje możliwość analizy danych w prosty i przyjemny sposób. Dodatkowo, dzięki umiejscowieniu w chmurze, użytkownik ma dostęp do najważniejszych danych z każdego miejsca na świecie. Co więcej, dzięki szerokim możliwościom personalizacji pulpitu czy raportów, proces analizy jest o wiele wygodniejszy i łatwiejszy. Czas na analizę.

My-ERS
Zrzut ekranu z systemu My-ERS

Dane, które użytkownik widzi w systemie, są cenną bazą do wyciągnięcia wniosków. Oferuje on trzy poziomy dostępu: właściciela, managera i technologa. Każdy z nich ma przecież inną perspektywę i skupia się na analizie innego zakresu danych. Przyjrzyjmy się więc bliżej każdemu z nich. Z perspektywy właściciela najważniejszymi danymi, które widzi, jest między innymi wydajność maszyny. Przez jaki czas maszyna cięła, dlaczego cięła na przykład tylko przez 80% całego czasu? Jaki procent stanowił czas, w którym maszyna była w trybie czuwania? Z kolei manager skupia się głównie na danych dotyczących operatorów. Ile programów zakończył każdy z nich podczas swojej zmiany? Ile czasu przeznaczył na ustawianie, a ile na cięcie? Technologa interesują za to głównie programy i materiały. Jakie materiały i grubości były cięte najczęściej? Ile materiału zostało zużyte w danym zakresie czasu?

Nic tak nie przemawia do wyobraźni jak liczby. Posłużmy się więc przykładem. Przypuśćmy, że jeden wykonany program przynosi firmie 1000 złotych zysku. Jeden z operatorów wykonuje dziesięć programów podczas jednej zmiany, drugi z kolei wykonuje ich osiem. Prosta kalkulacja podpowiada nam, że gdyby operator ten wykonywał dziesięć programów zamiast ośmiu, firma miesięcznie (przyjmując, że pracuje 5 dni w tygodniu po 8 h) zyskałaby 40 tys. zł. Manager analizujący raport powinien zadać sobie pytanie, z czego wynika różnica w pracy operatorów? Co mogę zrobić, aby drugi operator zwiększył wydajność swojej pracy? To tylko jeden z wielu przykładów praktycznego wykorzystania bogactwa danych, jakie otrzymujemy dzięki systemom takim jak My-ERS. Poddając analizie poszczególne obszary dotyczące zużycia energii, materiałów, gazów, wykonanych programów, mocy, z jaką pracował laser, czy pracy operatorów, zdobywamy cenne informacje, które powinny posłużyć nam jako narzędzie do wyciągnięcia odpowiednich wniosków, a następnie wdrożenia w życie odpowiednich działań.

Czytaj też >> Głowica, moc i przyspieszenie – przepis na laserowy sukces?

Krok 3: personalizacja & bieżące raportowanie w My-ERS

Regularne przeglądanie raportów i analiza danych to podstawa, jeśli chcemy iść w kierunku wzrostu wydajności. Owszem, hasła raport, wykres czy tabela nie kojarzą się z czymś szczególnie porywającym. Jednak nudne, czarno-białe tabele i wykresy to już przeszłość. W My-ERS możesz kreować swoje własne, personalizowane raporty, filtrować dane, zmieniać nazwy i kolory. Wszystko po to, aby proces analizy nie był męczącym obowiązkiem, a przyjemnością.

Pamiętaj o regularnym zaglądaniu do systemu. Warto też ustawić sobie automatyczną wysyłkę konkretnego raportu na swoją skrzynkę mailową. System zadba o to, abyś był na bieżąco z danymi, które są dla Ciebie najistotniejsze. Regularna analiza danych pozwoli na szybsze wyłapanie nieprawidłowości i zastosowanie działań naprawczych.

Krok 4: wnioski

Nadszedł czas na wyciągnięcie wniosków. Jeśli zrobisz to umiejętnie, będziesz w stanie na tej podstawie dokonać odpowiednich zmian i podjąć decyzje, które pozytywnie wpłyną na wydajność Twojej produkcji. Pamiętaj jednak, że dane są tylko danymi. Często dokonując analizy, nie bierzemy pod uwagę wielu różnych czynników, które mogły spowodować dany stan rzeczy. Być może jeden z operatorów na danej zmianie wykonał 25% mniej programów cięcia niż zazwyczaj, ponieważ magazyn miał opóźnienia i nie dostarczył mu towaru? Może nie był w stanie zrealizować założonych celów z uwagi na przerwy w dostawie prądu? Masz wycinarkę o mocy 4 kW i cięcie niektórych grubości zajmuje zbyt dużo czasu? Być może potrzebujesz maszyny o wyższej mocy. Zauważyłeś, że coraz większy odsetek wykonywanych zleceń to cięcie aluminium? Świetnie, skontaktuj się z logistyką, która utrzyma odpowiedni zapas materiału na magazynie.

Skoro wyciągnąłeś już wnioski, czas podjąć decyzje, dzięki którym poprawisz efektywność całego procesu. System raportujący My-ERS od Eagle to narzędzie, które może Ci w tym pomóc. Warto wspomnieć, że narzędzie oferowane przez tę polską markę jest kompatybilne również z innymi maszynami różnych producentów.

www.eaglelasers.com
zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.