Pełna moc obrabiarki. Jak podnieść wydajność i funkcjonalność obrabiarki dzięki uniwersalnej technologii stołów obrotowych?

Inwestorzy a także użytkownicy decydujący się na zakup nowej maszyny CNC borykają się z wątpliwościami dotyczącymi właściwego doboru dostępnej technologii. Zadają sobie pytanie, jaką maszynę wybrać? 3-osiową, 3-osiową z podzielnicą lub ze stołem uchylno-obrotowym, 5-osiową, czy też zadaniową obrabiarkę sterowaną numerycznie? W niniejszym artykule postaramy się rozwikłać te wątpliwości i podpowiedzieć, którą drogą podążyć, aby wybór okazał się najtrafniejszy.

Maszyny w pełni zadaniowe to rozwiązania wybierane przez klientów ze względu na ich kompleksowość. Mają one na celu produkcję – w znakomitej większości długoterminową – detali pod konkretny projekt. Maszyny takie w związku z przeznaczeniem są najdroższe i wymagają precyzyjnego wyspecyfikowania, co ogranicza możliwość ich wykorzystania w kolejnych projektach. Inwestorzy decydujący się na maszyny zadaniowe poszukują najlepszego możliwego rozwiązania. Chodzi o to, by proces obróbki był w pełni zoptymalizowany pod kątem maksymalnego skrócenia czasów obróbki, czasów przestojów itp.

Decydując się na maszynę w pełni 5-osiową często możemy spotkać się z wyższą ceną w porównaniu do maszyny tzw. 3 + 2, dłuższym czasem dostawy – maszyny te częściej niż maszyny 3-osiowe tworzy się „pod klienta” na indywidualne zamówienie, oraz ograniczoną możliwością przezbrajania maszyny w zależności od aktualnych potrzeb produkcji. Oczywiście, urządzenia te są zwykle kupowane pod konkretną produkcję, a ich przekonfigurowanie jest bardziej czasochłonne i kosztowne lub wręcz niemożliwe.

Stoły obrotowe szyte na miarę

Jeśli przyszły wytwórca oczekuje rozwiązań najbardziej uniwersalnych, a jednocześnie spełniających oczekiwania technologiczne, powinien rozpocząć poszukiwania wśród obrabiarek 3-osiowych. Bezsprzecznymi zaletami takiego wyboru będą z pewnością dostępność i cena. Maszyna taka dzięki właściwemu jej skonfigurowaniu umożliwi w przyszłości jej modernizację w zależności od potrzeb i specyfiki wykonywanej pracy. Jeśli kontroler maszyny posiada przygotowanie do pracy z 4. i 5. osią (jest to opcja, którą można skonfigurować w trakcie podejmowania decyzji o zakupie), to bardzo łatwo i szybko jesteśmy w stanie „podnieść” funkcjonalność swojego urządzenia o kolejne osie obrotowe.

W tym przypadku można skorzystać z dostępnych na rynku rozwiązań uniwersalnych, tzw. stołów obrotowych. Znakomitym przykładem renomowanego i sprawdzonego partnera tej technologii jest japoński producent Tsudakoma. Integracja stołów obrotowych bezpośrednio z kontrolerem maszyny umożliwia pracę symultaniczną, dzięki czemu w pełni wykorzystamy możliwości obrabiarki CNC. Instalacja taka na maszynie jest przygotowana pod konkretny kontroler, który należy podać w trakcie specyfikowania stołu obrotowego. Tsudakoma jest kompatybilna ze wszystkimi dostępnymi na rynku kontrolerami. Współpracuje między innymi z kontrolerami takich producentów jak: Fanuc, Siemens, Heidenhain, Okuma (OSP), Yamazaki Mazak (Smooth). Dzięki temu ich współpraca z konkretnymi maszynami przebiega bezproblemowo.

STAL-3-4-22-TECHNOLOGIA-STOLOW-OBROTOWYCH-FOT-1
Fot. 1. Tsudakoma RWE-200 + kontroler TCP- Jr ; zdjęcie: autor

Na szczęście brak przygotowania w kontrolerze pod 4. i 5. oś nie determinuje możliwości wykorzystania stołów obrotowych na maszynie. Dzięki zastosowaniu zewnętrznych kontrolerów (w przypadku Tsudakoma to między innymi kontroler TPC-Jr) mamy możliwość wykorzystania dodatkowych osi na maszynie. Jednak w tej sytuacji musimy ograniczyć się do pracy w trybie indeksacji, co w 80% przypadków jest wystarczające dla użytkowników. Dodatkowym argumentem tej opcji jest możliwość przeinstalowywania stołu obrotowego na inne urządzenia, gdzie ich zastosowanie w danym momencie wydaje się bardziej uzasadnione.

Trzeba wymienić w tym miejscu kilka przykładów rozwiązań, które wpisują się w specyficzne potrzeby klientów w szczególności związane z wydajnością, precyzją obróbki, obróbką ciężką czy też wielkoseryjnością.

STAL-3-4-22-TECHNOLOGIA-STOLOW-OBROTOWYCH-FOT-3
Fot. 3. Tsudakoma RWB-400 stworzony z duchem downsizingu ; zdjęcie: autor

Zalety wykorzystania stołów 4- i 5-osiowych

Pierwszym argumentem wykorzystania stołów 4- i 5-osiowych jest możliwość szerokiej ich konfiguracji. M.in. można stosować stoły wielowrzecionowe dla produkcji wieloseryjnej z wykorzystaniem dedykowanych uchwytów i systemów bazujących, np. korzystając z rozwiązań SMW Autoblok.

W sytuacji, w której najważniejszymi parametrami są skrócenie czasów obróbki oraz praca bezobsługowa, warto rozważyć technologię Tsudakoma BallDrive®. Łączy ona w sobie bezkompromisową oszczędność czasów cykli produkcyjnych, bezobsługową pracę oraz niezrównaną precyzję wykonywanych detali. Rozwiązania te możemy bardzo często spotkać w przemyśle motoryzacyjnym. Tam szczególnie istotne jest maksymalne skrócenie czasu produkcji z jednoczesnym wytwarzaniem detali o najwyższej jakości. Muszą też one być zgodne ze specyfikacją (wieloseryjna produkcja z minimalizacją strat).

Dedykowane procesy, w szczególności w sektorze Automotive, wymagają rozwiązań optymalnych. Między innymi jest to zastosowanie technologii Direct Drive, dzięki której bezpośrednio napędzamy mechanizmy, skracając cykle produkcyjne w procesach wytwarzania.

Na drugim biegunie znajdują się użytkownicy poszukujący rozwiązań dla obróbki twardych materiałów z jednoczesnym zachowaniem precyzji i niezawodności. W tym wypadku również istnieją gotowe rozwiązania. Między innymi są to stoły Tsudakoma serii RWB, w których siła zacisku jest wystarczająca dla najcięższych procesów obróbki skrawania. Dodatkową zaletą tych podzielnic jest niezrównany przelot (through bore).

Nie możemy zapomnieć o producentach, użytkownikach, którzy oczekują podniesienia swoich zdolności produkcyjnych o dwie osie obrotowe (stoły uchylnoobrotowe). Tsudakoma i dla takich potrzeb przygotowała najlepsze rozwiązania. Mowa tutaj o rodzinie stołów TWA.

Czytaj też >> Maszyny używane. Dlaczego teraz jest dobry czas na sprzedaż swoich urządzeń?

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Zaskakujący porządek uciskanych stopów

W stopach niklowo-kobaltowo-chromowych atomy niklu układać się mogą pod wpływem nacisku w regularne wzory - pokazały symulacje międzynarodowego zespołu. Do tej pory sądzono, że takie uporządkowania mogą tworzyć się jedynie pod wpływem obróbki termicznej.

Jak skutecznie weryfikować kontrahentów z branży TSL?

W branży TSL współpraca z nowymi kontrahentami to codzienność. Przewoźnicy nieustannie poszukują nowych zleceń, a spedycje – podwykonawców gotowych je realizować. Kluczem do współpracy jest zaufanie, a jego warunkiem weryfikacja kontrahenta. Skutecznemu sprawdzaniu partnerów...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

morskie-farmy-wiatrowe-jaki-maja-wplyw-na-rynek-magazynowy

Czy firmy działające w sektorze OZE zmienią rynek magazynowy?

Przedsiębiorstwa z branży odnawialnych źródeł energii ogłaszają kolejne duże inwestycje na północy kraju. Będą potrzebowały ogromnych powierzchni do składowania elementów farm fotowoltaicznych i wiatrowych. To grupa najemców o bardzo specyficznych potrzebach, co być może skłon...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.