PRZEJDŹ NA STRONĘ DLAPRODUKCJI.PL DLAPRODUKCJI.PL

Kompleksowy katalog producentów i produktów z branży przemysłowej

Kategoria: Technologie łączenia, Utrzymanie ruchu, Maszyny i urządzenia, Usługi branżowe

CIMCOOL® Procedura mycia dla indywidualnych i centralnych układów maszyn

Czyste chłodziwo pracuje lepiej i dłużej, niż brudne. Podczas wymiany chłodziwa właściwe wyczyszczenie zbiornika jest rzeczą niezbędną, by proces wymiany był efektywny.

Jeśli nie zostaną usunięte nagromadzone odpady obróbkowe, wióry metalowe, olej, nastąpi rozwój bakterii, grzybów i pleśni, które spowodują pogorszenie jakości świeżej mieszanki.

Z nowego układu maszyny muszą zostać usunięte z przewodów i zbiorników cząstki poprodukcyjne, chemiczne pozostałości, jak np. topnik spawalniczy. Jeżeli układ jest wykonany z cementu, prawidłowe wyczyszczenie zakonserwuje go.

Dlatego czyszczenie układu jest niezbędnym pierwszym krokiem. Zapewnia chłodziwu większą szansę na uzyskanie maksymalnej wydajności przy minimalnej liczbie problemów. W miarę możliwości należy stosować następującą procedurę czyszczenia, gdy operatorzy nie produkują części.

 

Procedura

  1. Opróżnić dokładnie układ.
  2. Usunąć wszystkie opiłki i inne zanieczyszczenia ze zbiornika, przewodów, koryt odprowadzających, odolejaczy i układów filtracyjnych.
  3. Zalać układ wodą w ilości umożliwiającą cyrkulację we wszystkich przewodach i maszynach. Ciepła woda jest wskazana, ale nie konieczna.
  4. Dodać środek do mycia układów Cimclean (*) w stężeniu 2% lub wyższym i cyrkulować od 2 do 8 godzin. W tym czasie myć szczotką koryta odprowadzające, widoczne osady i nacieki olejowe.

 

UWAGA!

Podczas działań myjących obsługa powinna stosować rękawice i ubrania ochronne, szczegóły znajdują się w karcie charakterystyki produktu.

 

Jeśli możliwe stosować myjki parowe do usuwania nagromadzonych zestalonych opiłków i osadów, ponieważ mogą one zostać nie usunięte podczas płukania układu. Po zakończeniu mycia usunąć ciecz myjącą (*) z układu.

Napełnić układ ponownie wodą i cyrkulować, by wypłukać resztki cieczy myjącej i wiórów. Następnie opróżnić wszystkie zbiorniki i przewody. Jeżeli woda po płukaniu jest bardzo brudna, powtórzyć ostatnią operację płukania. Napełnić układ docelową ilością wody. Dodać koncentratu chłodziwa CIMCOOL w zalecanej ilości. Uruchomić obieg chłodzenia, by nastąpiło właściwe rozmieszanie chłodziwa przed produkcją. Przy operacjach szlifowania precyzyjnego cyrkulować chłodziwo aż do uzyskania temperatury otoczenia, ponieważ podczas pierwszej zmiany mogą występować problemy z wymiarem.

Czasami niemożliwe jest opróżnienie układu ze względu na restrykcje produkcyjne lub niedobór załogi, ale należy zastosować tak wiele poniższych zaleceń mycia, jak tylko możliwe przy planowanym przestoju lub podczas normalnej pracy.

 

Z chłodziwem przepracowanym – podczas przestoju

Po zatrzymaniu produkcji dodać 1 litr cieczy myjącej CIMCLEAN na każde 50 litrów chłodziwa w układzie. Cyrkulować mieszaninę przez wszystkie zakamarki układu 4 godziny lub dłużej. Opróżnić układ, przepłukać i zalać świeżym chłodziwem Cimcool.

Z chłodziwem przepracowanym – podczas produkcji

Nie zalecane w przypadku maszyn indywidualnych, chyba że pod uważnym nadzorem. Dodać 1 litr cieczy myjącej CIMCLEAN na każde 100 litrów chłodziwa. Cyrkulować 4 – 8 godzin przez wszystkie zakamarki układu. Opróżnić układ, przepłukać i zalać świeżym chłodziwem Cimcool.

 

 

(*)

Cimclean 50FF - produkt do mycia układów

Cimclean 51 - niezawierający biocydów produkt do mycia układów Heavy Duty

Cimclean 52 - niezawierający biocydów produkt do mycia układów

 

Cimcool Polska Sp. z o.o.

Cimcool Polska Sp. z o.o.

01-209 Warszawa, Hrubieszowska 2